No. 366. Woensdag 22 April 1868. 8ste Jaarg. MltilSCHE BUM. k - '3\ VOOR s J» IS W EGD1ENST, De minister van binnenlandsehe zaken heeft dezer dagennaar aanleiding van den brand te Geuemuiden, de gedeputeerde staten der provin cial! verzoeht, de gemeentebesturen te herinneren aan de op lien rustende verpligting, om voor eene goede inrigting der brandweer te zorgen. Herbaalde oefeningen van bet personeel, met de bediening der brandspuiten belast, acht de minister vooral noodig. Om de zaak bij de gemeente besturen levendig te houden, wordt bet uitbren- gen van een jaarlijks verslag aanbevolen. De minister vestigt er verder de aaudacbt op, dat de groote uitgebreidheid, die de brand te Gene- muiden beeft gebadvooral daaraan is toe te schrijven, dat vele woningen in de bebouwde kom van rieten daken warcn voorzien, en groote hoeveelheden hooi zicb in de onmiddellijke nabij- lieid der woningen bevonden. Het groote gevaar, waaraan de gemeenten bierdoor zijn blootgesteld, maakt bet, volgens den minister, den gemeente- raden tot ])ligt, biertegen bij verordening te waken en bet dekken der huizen met riet en bet opslaan van booi in de bebouwde kom, met bedreiging van straf, te vcrbieden. Ilet bevestigt zicb, dat bij den raad van state aanhangig is een wetsontwerp op bet la ger onderwijs, welk wetsontwerp zcer spocdig aan de staten generaal zal worden aangeboden. Aan een der bladen wordt ait 's Hage geschre- ven, dat eene der boofdbepalingen van bet wets- voorstel scbijnt te zijnverpligting der gemeen ten om op de open bare school schoolgeld te beffen. Neuzen, 21 April. Bij dit afgeloopen examen, beeft uit Zeclands 6de scbooldistrict, voor een der vakken van uitgebreid lager onder wijs met gunstig gevolg examen afgelegd, de beer G. van Oevele bulponderwijzer te Ilulst, als onderwijzer in de wiskunde. Zsxixmslaig, 17 April. Ileden mogt den beer T. van Pienbroek het genoegen smaken zjjne 25jarige yestiging als geneesbeer albier te vieren, velen getuigden van bunne belang- stelling in dat feest, terwijl eene commissie uit den gemeenteraad, den jubilaris een prachtig geschenk aanbood. Axel, 20 April. De voerman Ferdinandus Dees, met den beer J. M. F. Kegelaer, rijksvee- arts albier, donderdag avond ongeveer half 9 uur per rijtuig van Selzaete komende, badden het ongeluk digt bij Sas van Gent in het kanaal te rijden, met bet droevig gevolg dat de voerman een oppassend jongeling van rnim 28 jaren benevens het paard verdronken, zijn lijk is den volgenden morgen opgehaald de beer Kegelaer mogt het gelukken zwemrnende de kant te be- rciken en zicb alzoo tc redden. Hulst. 21 April. Met zekerheid kan gemeld worden, dat aan de spoorweg van Mecbelen langs Hulst naar Neuzen ook spoedig zal begonnen worden. In eene vergadering van aandeel houders te Antwerpen den 18 dezer gehouden is eene overeenkomst getroflfen de geldcn daarvoor benoodigd zijn voorkanden. "Vlissinsren, 20 April. In de zitting van den gemeenteraad albier, van zaturdag 11., is tot binnenvader en moedcr in bet gasthuis met 13 van de 20 stemmen beuoemd, J. de Vos, te Zalt-Bommel. Te 's Ilage is sprake van een reisje, het welk Z. K. II. prins Alexander eerstdaags met bet koninklijke stoomjagt, door Zeeland maken zal Een geloofwaardige ooggetuige meldt aan het Dagblad van s Graver,hage bet volgeude, dat woensdag avond jl. te 's Hage in tegen- woovdjgheid van vier pei sonen plaats vond. Een vijftienjarige bonddie bij zijn meester ticn getrouwe dienstjaren fclde, was met de gebreken des ouderdoms zoodanig behebt, dat zijn meester, hoe ongaarne ookbeslnitcn moest om op de minst smartelijke wijze een einde aan diens leven tc maken. Een sterke cocosnotenzak, met een scbuifaan bet. boveneinde en met eenige zware steenen gevuld, dienden tot lijkkist. Op ruim uur afstands van de stud werd de bond in den zak gedaan, waarna de schuif van boven digtgekaald en met een stevigen strik om den bals bevestigd werd, terwijl in 't midden nog een stevig touw daarom been werd geslagen. Aldus werd de bond van een brug te water gelaten op ecbte zeemanswijze en zonk onmid- delijk in de diepte zeker acbtte men zich al zoo dat zijn doodstrijd slechts eenige minuten kon duren. Nog onder den indruk van bet gebeurde was men huiswaarts gegaan. Tegen 4 ure des morgens werd de meester door een aanhoudend geblaf uit zijn slaap gewekt. De deur zijner woning openende, ziet hij tot zijne niet geringe verbazing den bond ongedeerd en als naar gewoonte de slaapkamer binnenvliegen. Naauwclijks kunnende gelooven wat bij zag, besloot zijn meester den volgenden dag den zak weder op te visscben, fen einde het raadsel der onbegrijpelijke wederverscbijning van den bond op te lossen. Men haalt den zak op, en ziet er was een gat in gebeten groot genoeg om den bond, die trouwens niet van het kleinste ras isdoor te laten, en zoo was de getrouwe wackter van uit de diepte zijn meester weder gaan opzoeken, die bet dier nu wel zijn natunr- lijken dood zal laten sterven. Maandag 13 dezer werd te Rotterdam op het hoi van de Goudscbe Wagenstraat een man opgewacbt door eene vrouw, met wie bij eenige jaren buiten buwclijk geleefd beeft, endiedaarna door hem verlaten was. Vermoedelijk uit wraak- zuclit wegens die verlating, heeft de vrouw hem den inboud van een fleschje vitriool over bet hoofd geworpen, zoodat de regterzijde van zijn gelaat verbrand is en er vrees voor bet behoiid van zijn regteroog bestaat. De daderes bevindt zicb in bechtenis, terwijl de man in bet zieken- huis ter verpleging is opgenomen. De Bclgiscbe kamer der afgevaardigden is bet tooneel van een warmen strijd over de vraag, of de mensch op elk gebied tot vrijkeid bestemd is, ja of neen. Naar aanleiding van een artikel der staatsbegrooting wordt daar de kwestie van bet onderwijs in verband met gods- dienst en zedelijkbeid besproken. Gelijk men weet, oefent daar te lande de geestelijkheid nog een overwegenden invloed op bet onderwijs uit. Die invloed wordt van verschillende kanten met kracbt bestieden. Zijne tegenstanders wijzen °P bet voorbeeld van Ierlandwaar de geeste lijkbeid geen godsdienst van staatswege op de school wil hebben geleerd en op dat "van Ne- derland waar sinds 1806 bet zuiver beginsel geen godsdienstig leerstelsel op de openbare school, met bet beste gevolg gekandhaafd wordt. Zij verdedigen met klem en vuur de stelling, dat bet godsdienstonderwijs alleen aan de kerk behoort en de staatsscbool voor kinderen van alle gezindten toegankelijk moet zijn. De abt c/e IJaeinedoor een aantal bekwame mannen bijgestaan is als voorvecbter van den invloed der geestelijkheid op bet onderwijs, opgetreden. A1 laat het zich niet verwachtendat deze be- raadslagingen voorsbands tot eene beslissing zullen leidendewijl Belgie kiervoor nog niet rijp is, toch is het een aangenaam scbouwspel, ook daar zoovele wakkere mannen beginseleu in zake van bet onderwijs te zien verdedigen die in Nederland tot beden zulke beerlijke vrucbten hebben gedragenal vinden zij ook beden ten dage bij een gedeelte der uatie tegen- spraak. Zoo dringt de vrijheid latigzaam overal door, ook daar, waar men meende, dat haar weg door onoverkoomlijke binderpalen versperd was. Zij is de waterdroppel, die in bet eiud de steenrots uitbolt. Men meldt uit Leuven, 10 April. Een dramatisch tooneel heett onlangs plaats gehad in een estaminet. De beer V. kwam er binnen, gevolgd door een groofen bond. Eensklaps kreeg dit dier een scbrikkelijken aanval van razernij. Zijn muil werd scbuimend, bloedvlekken kwamen in zijne oogen en bet ging op de verbruikers spvingendie kevig verscbrikt de vlugt namen. Alieen de beer 1verloor zijne tegenwoor- digbeid van geest nietmet eene wonderbaren moed sprong bij op zijnen bond, wiens razernij ten hoogste was gestegen. Eene sckrikkelijke worsteling begon tusschen den man en bet dol gewordeu dier, dat eindelijk door den heer V. met al de krac.bt zijner vuisten als aan den grond gcnageld werd gehouden, terwijl bij den baas van do estaminet tocriep Albert! Albert! uw geweer ga spoedig om uw geweer Op dit geroep liep de kerbergier naar zijne kamer, terugkeerende met een geweer, en, zicb derwijze pTaafsende om den beer V. niet te kunnen kwetsen, gchoot bij op den afstand van een meter of twee op den bond, die onder de knieen van zijnen meester nog altijd op den grond te spartelen lag. Eene nieuwe worsteling van versckeidene minu ten nog scbrikkelijker dan de eerste, begon op nieuw tusschen den beer V. en bet doode- lijk getroffen dier; doch langzamerband wer- den de krachten van den bond uitgeput, en na verloop van tien minuten doodstrijd, onder welkeu den heer V. gebruik moest maken van al zijne magt en al zijne krachtdadigbeid om hem oj) den grond te bouden, gaf bij den laat- sten snik. J Het lijk is bij eenen veearts gezonden, opdat de ontlediug de oorzaak zou kunnen vaststellen dier sckrikkelijke razernijwelke zonder de moedige zelfopoffering van den beer 1'., zulke noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Te Potsdam stonden op den 14 Maart eene 23jarige naaister en hare 21jarige zuster wegens kindermoord te regt. De wijze, waarop de sckuldigen hare misdaad uitvoerdenis zoo onnatuurlijk, ja afgrijsselijk, dat zij wel een der donkerste zijden in de geschiedenis der regts- pleging inneemt. De oudste zuster was van een meisje bevallen, dat zij terstond na de geboorte in wattcn wikkelde en met behulp van bare jongere zuster boven een brandende lamp hield. Nadat de watten verbrand waren, legde zij bet natuurljjk gebeel met brandwonden bedekte kindje weder in haren scboot, liet eene vroed vrouw roepen en gaf aan deze te kennen dat bet kind in dien toestand ter wereld gekomen was. Het arme scbeiiseltje stierf eerst op den dcrden dag, waarop de politie bet Ijjkje liet af- halen en door de geneeskundige faculteit on- derzoeken. Deze verklaarde, dat bet kind aan brandwonden overleden was. Voor het geregt trachtten de ontaarde vrouwen aanvankelijk hare misdaad te loocbeueu doch bekenden ze later, waarop de onnatuurlijke moeder tot 12 jaren tuebtbuisstraf en de zuster ter dood veroordeeld werd. In Engeland is een nieuw soort visitie kaartjes uitgevonden. Zij zijn langwerjiig rond de rand is verdeeld in twaalf gelijke driehoeken. Op iederen drieboek staat bet uur van den dag van 66n tot twaalf. Wanueer men nu b. v. des middags te drie ure een visite brengtbckoeft men slechts den drieboek met nommer drie om te buigen, enz. Een Italiaansck uitgever beeft een kalender, in den vorm van een wijzerplaat bet licht doen zien, die in baar midden bet gelaat van den 1 ranscken keizer vertoont, en de uren met de volgende bijsehriftcn aan duidt I. Repubiiek. II. Presidentscbap. III. 2 De cember. IV. Sebastopol. V. Milaanscbe procla- matie. VI. Magenta en Solferino. VII. Villa Franca. VIII. Nice en Savoye. IX. Mexico. X. Bezetting van Rome. XI. Oorlog met Pruisen. XII. Val van den troon. Sas van Gent, 21 April 1868. De geest des tijds die zicb kenmerkt door voornitgang en bescbaving, brengt ook mede dat nimmer door de bevoegde magt worde verzuimd de noodige maatregelen in bet leven te roepen die kunnen strekken om ongelnkken voor te komen, die het noodzakelijk gevolg van dat verzuim kunnen wezen. In eene gemeeute gebeel doorsneden door een breed gevaarlijk water mag het dan ook met regt bevreemdend heeten, dat met het oog op eene slecbt begrepen bezui niging ten eerste, de verliebting zich niet rcgelt naar de werkelijke behoefte voor voetgangers en rijtuigen, en ten tweede dat in geval van mo- gelijke ongelnkken, niet van stadswege op be- stemde en gescbikte plaafsen, de noodige kulp- middeleu voorkanden zijn, tot bet verleenen van dadelijke en doelmatige hulp waar die noodig is. Vele andere gemeenten gingen ous op dit goede pad reeds voor. Het is genoegzaam duidelijk dat bet voogaande tot inlichting dient, om met bewijzen de weu- schelijkbeid van het aangevoerde te staven dat de voorgaande regelen geene andere strekking hebben. Op nieuw is de wenschelijkkeid van een en ander donderdag avond gebleken. Een rijtuig komende van de nabnrige Bclgi scbe gemeeute Selzaetegevoerd door zekeren Dees te Axel woonacbtig, is op eene noodlottige wijze op de kanaaldijk, op een tien minuten afstands dezer gemeente in bet water geraakt waarschijnlijk wel hoofdzakelijk ten gevolgc der beerscbende dnisternis die niet toeliet, dat men de afscheiding tusschen vasten wal en kanaal kon onderscheiden. Voerman en paard zijn daarbij verongelukt, terwijl nog een ander zich mede in bet rijtuig bevindende persoon zicb met veel moeite beeft gered. Alzoo is dit het vierde onheil van dien aard, dat wij binnen den tijd van 2 jaren hebben te betreuren, en lioewel wel is waar in dit geval de verre afstand misscbien bet aanbrengen van liulp dezerzijds niet mogelijk maakte, wordt bet verlangen tot betere verliebting en bet aanwezig zijn van gescbikte redmiddelen door twee on- beilen van denzelfden aard in de kom der ge meente zelve allezins gewettigd. Voorzeker zullen doze herbaalde rampen waarvan ieder op zijne beurt bet slagtotfer kan zijnweerklank vinden bij lieu in wier band bet ligt bierin verbetering te brengen. Wenken als deze zijn daartoe een voldoende prikkel. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van IS tot IS .Ypi-il. ALGEMEEN1MIELWS" EBLAD Zeeuwsch-Vlaanderen. Pit Wt;.kbi.id wordt elken Woensdag morgen ten 8 urc uitgege- ven bij BEILANUS DI10NT te Neuzen. Prijs per 3 maan- deB 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonnecrt zich bij alle Boekhandelaars, Posldirecteurcn en Brievenbushouders. Van 4,50. Van SAwfe 6,10. 10,2(5. 1,00. 5,35. Van Gent 7,50. 12 Co 3 00 6 10 Selzaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. (5,45. Van Lokeren naar Selzaete 6,00 'fl 50 Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3 45. 5 40. 745', Van Gent naar S'. Nico/aas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5,35. 7 00 Van St. Nicnlaas naar Antwerpen. alle dagen 6,15. 8,05, 10,10*'. 11,40. 3,15. 6 10 7 50 Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11,.. 3_ 5 L_ 7 1_ Be urea geleekend met een zijn treinen van de 1 e 'en 2e ktasse.' Advertentien gelieve man nan de Uitgevers in te zenden niterlijk Dingadag avond ten 6 ure; de prijs von 1 lot 4 H| regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve cent Zft8e'1'egt voor elko plaatsing. HUWELIJKEN. Den 18 April. Jarinus de Lege, oud 26 j., jm. en Johanna Elisabeth Meeuscn, oud 19 j.( jd. H U WK LIJKvS - A A NGIK'I'EN. Geene. OVERLUDEN. Den 13 April. Cornelis van Doeselaar, oud 2 m., z. v. Cornelis en Suzanna Wolftrt. Joannes Antonius Jo=ephu3 Zerrin, oud 70 j., z. v. Jacobus en Catharina Schramade. Den 14. Willem Wissel, oud 3 w., z. v. Paulina Wissel. Den 1ft. Pieter Deij oud 7 j z, v. Pieter en Levina Janseu overleden. GKBOORTKN. Den 11 April. Maria Frmia, d. v. Joanues Pieters en Jacoba Elisabeth van Look.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1