No. 362. Woensdag 25 Maart 1868. 8ste Jaarg, j 'K;r i -f m- VOOR §POOitWEODIEMST. ri' IP De motie Blusse luitlende„De kamer gelioord de inliclitingen der ministers is van oordeel, dat, geen landsbelang de ontbinding der tweede kamer vorderdeen sluit de beraadsla- gingen", is den 23 dezer door de tweede kamer met 39 'tegen 34 stemmen aangenomen. De beer de Bosch Kemper heeft voorgesteld dat de kamer alsnn een adres aan den koning zal rigten. Daarover zijn de beraadslagingen den daaropvolgendcn dag geopend. Ilet aandeel der na te noemen gemeenten in de provincie Zeeland in de ligting voor de nationale militie van bet jaar 18G8 bedraagt voor Middelburg 42Vlissingen 28Zierikzee 22, Goes 19, llontenisse 12, Neuzen en Bier- vli'et ieder 11, Wissenkerke 10, Axel, Groede 's Ileer Arendskerke, St. Annaland en St. Maar- tensdijk ieder 9, Bronwersbaven en Zaamslag ieder 8, Colijnsplaat en Tbolen ieder 7, Kapelle Koewaebt met OverslagKrniningen Noord- gouwe, St. Jan Steen, Wemeldinge, Wolphaarts- dijk en IJzendijkc ieder G, Aardenburg, Bors- Helen met 's Heerenlioek Bruinisse Cadzand, Clinge, Domburg, Dreiscbor, Haamstede, Hein kenszand, Hoek, Hoofdplaat, Hoist, Oostburg Oud Vossemeer, Scberpenisse en St. Philipsland ieder 5, Graauw en Westdorpe ieder 4, Bosch kapelleOssenisse met HengstdijkSas van GentStoppeldijk ieder 4 enz. Het provinciaal geregtsbof in Zeeland heeft op 20 dezer uitspraak gedaan in bet de laatst vorige week bebatulelde en onzen lezers bekende regtsgeding tegen Adrianus de Loos, oud 25jaren, geboren te Bergen op Zoom, wonende te Graauw, boereuknecbt, thans gedetineerd te Middelburg. Bij het door den voorzitter mr. C. W. E. VaillanI nitgesproken arrest zijn de feiten gere- 1 sumeerd, zooals die zijn bewezen nit de verkla- ringen der getuigen in onderling verband be- scbouwd, de bekentenis van den beschuldigde versterkt door lietgeen ten processe van elders is gebleken, alsmede het door de deskundigen uitgebragt en mondeling bevestigd visum reper turn, welks conclusie bet bof als resultaat van eigcn onderzoek en oordeelvelling beeft overge- noTnen. Als door wettige middelen overtuigend bewezen is alzoo aangenomen 1. dat den 1 Sep tember jl. de aan den landbouwerskneeht Fran- ciscus van Grimsberge toebehoord hebbende goe- deren door den beschuldigde zijn ontvreemd, en 2. dat op gemelden dag doodslag op van Grims berge is gepleegd door den beschuldigde met den wil om te dooden en na vooraf beraamd plan. Het hof beeft den beschuldigde mitsdien schul- dig verklaard: 1. aan manslag met voorbedacb- teu rade (moord); en 2. aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van iemand met wien bij zich in het huis van zijn meester bevond en hem veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Middelburg, alsmede in de kosten van het regtsgeding, met bevel tot bet drukken en aanplakken van een extract uit dit arrest te Middelburg en te Graauw, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, en tot terug- gave der stukken welke tot overtuiging bebben gediend aan de nu regthebbenden. De voorzitter herinnerde aan den bij de wet toegestanen termijn van cassatie, en rigtte ver- volgens tot den veroordeelde cene treffende toe- gpraak. Hij bragt hem op ernstige wijze onder bet oog hoe hij in koelen bloede, na lang be- raadeen doodslag heeft gepleegd, waarvoor Ibans de doodstraf over hem is nitgesproken. Was bet laatste woord van den beschuldigde voor deze vierschaar een verzoek om genade, de voor zitter ried hemdie bede thans tot Z. M. den koning te rigten. Tevens vermaande hij hem cchter nadrukkelijk om, hoedanig bet beslissend antwoord des konings op het in te dienen smeekschrift luiden moge, den hem gescbonken tijd tot inkeer te bestelen en te komen tot be- sef van het gewicbt van bet begane misdrijt. Mogt de voor bet bof aangenomen houding geen blijk zijn van onverschilligheid, maar meer van verstompingdan drong bij or op aan dat de veroordeelde geboor zou verleenen aan de stem welke in den kerker tot hem zal komen spreken van zijn diepen val, van zijne zware schnld. Ten slotte uitte de voorzitter de hoop dat bet gevoel van schuld hem moge leiden tot verootmoediging en berouwberouw over zijne misdaad en over zijne zoudeen dat hem den heiligenden invloed van schuldbesef moge ge schonken worden. Een talrijk publiek was bij de uitspraak van bet arrest tegeawoordig. Aanstaande vrijdag zal voor bet provin ciaal geregtsbof in Zeeland weder ee i belangrijk regtsgeding worden bebandeld. Alsdan moot teregt staan Johannes van Damme, bijgenaamd de Dekkeroud 33 jaren, van beroep stroodek- kergeboren te Boschkapelle en wonende te Lamzwaarde, gemeente Hontenisse, thans gede tineerd te Middelburg als be-ehuldigd 1. van diefstal gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond bnis2. van strai bare poging tot bet in brand steken van eene bewoonde sclniurwaarbij te voorzien was dat daardoor menscbenlcvens in gevaar konden worden ge- bragt3. van bedreiging bij naamlooze gesckrif- ten, om eigendommen in brand te steken met bevel om eene som gelds op eene aangeduide plaats neder te leggen en 4. moudelinge voor- waardelijke bedreiging om eene scbuurdie bewoond was in brand te steken. In deze zaak zijn door de procureur-generaal 22 getuigen gedagvaard, waaronder twee onder wijzers uit Goes tevens deskundigen Mr. VF. A. van Hoek is als verdediger aan den beschul digde toegevoegd. Hulst21 Maart. De beide laatst ver loopen dagen bebben zich in onze naaste omge- ving wel gekenmerkt door verschillende voer- mansrampen en rijtuigongevallen van meer of rain ernstigen aard. Eergisteren viel te Belcele een zeventienjarig jongeling van eene mestkar met het noodlottig gevolg, dat bij na weinige minuten een ljjk was. Dienzelfden dag werd op de Vlaamscbe Clinge een kind overreden, dat bij die gelegenheid een been brak. Giste- ren in den vroegen morgenstond geraakte de omnibus, welke de dagelijksche dienst van bier op St. Nieolaas verrigt, even buiten de stad op den bol en in een sloot aan den weg. Eene dame, de eenige passagier welke de reis mede- maaktekwam er zonder verder letsel geluk- kiglijk met eenige natte kleederen af, zoo ook de voerman kort. te voren, was een kar van de Clinge komende hetzelve ongeval overkomeu, bijna terzelfder plaats, terwijl eindelijk een landbouwer in deze stad woonachtig, op den zelfden noodlottigen dag tusschcn Kuithaart en Kloosterzande met zijne paarden en wagen op den bol geraakte, bij welke gelegenheid bij van zijn rijtuig gestort, vrij belangrijke hoofdwonden bekwam. De Nederlandsche regering beeft vier telegra- fische toestellen van Hughes aangekocht voor f 25,000 waaronder bet onderwijs op bet toestel is begrepen en het regt, om vervolgens die te laten maken waar zij wil. Do heer JJHoogcnboom landbouwer en vetweider te Noordwelle, heeft aan de wedu- we Gloude, vleescbbouwster te Zierikzee, voor de som van f 1G00 verkocht 3 koeijen en 1 os, oud 3j jaar, te zamen leveud wegende 3144 Nederlandsche ponden. Dit wordt medegedeeld als een bewijs, dat de vetweiderij ook in die streken op prijs wordt gestekl. In den morgen van zaturdag 14 dezer zijn zeven letterzetters, van de algemeene lands drukkerij van 's Gravenliage naar Kotterdam vertrokken, om er op de Maria Veronica inge- scheept, te worden, en naar Batavia te vertrekken ten einde daar bunne werkzaamheden bij's lands bestunr voort te zetten. In het begin der week was er een vooruitgegaan, wiens vrouw weinige uren na bare aankomst aan boon! van een zoon beviel, die Marinas Veronicus genaamd is. Den 18 dezer is aan 's rijks hoogeschool te Leiden, na 't verdedigen van stellingen tot doctor in't Romeinsch en Hedendaagsch recht be- vorderdde beer F. M. C. van Deinsevan Hulst. De afgeloopen staats loterij heeft nog al eurieuse gevallen opgeleverd. Een koloniaal kocbt en betaalde van zijn ontvangen handgeld een vijfde lotop welk nommer de 100,000 gevallen D; terwijl te Harderwijk een koopman woont, die van een anderen koopman te Zwolle geld moest ontvangen dit geld kwam echter nict spoedig opdagen en zulks begon eindelijk den trekker te vervelen. Hij dreigde dus den scbuldige hem te vervolgen indien bij niet spoedig zijne schuld voldeedde man, waar- schijnlijk daartoe niet in de mogelijkheid zond aan zijn schuldeischer vier '/id gedeelten in de staats-loterij ter betaling zijner schuld, waar- mede deze genoegen nam. Na verloop van een paar dagen viel aan het nummer van een der tiendens de f 50,000 ten deel, zoodat de schuld eischer rijkelijk voor zijn bedrag en den inte rest voldaan was. Of bij echter het overige of een gedeelte daarvan aan den ongelukkigen scbuldenaar ternggaf, is nog onbekend. Uit Voorburg wordt gewaarschuwd tegen een man die daar en in andere aangrenzende gemeenten beeft rondgeloopen met geborduurde portrettenwaarop hij tegen betaling van 50 cents loten uitgaf, maar dan spoorloos verdween. Men onderstelt dat bij dezelfde persoon zou zijn tegen wien in de vorige week uit Drieber gen is gewaarschuwd, die llermani moet heeten en bij de politie niet gunstig bekend moet staan. Te Seheemda (Groningen) woont eene vrouw, met name II. Wol, die reeds van hare kindsheid af brievenbestelster is, en deze betrek- king op haren thans 78jarigen leeftijd nog altijd met ijver en naauwgezetheid waarneemt. Hare onders en voorouders deden hetzelfde werk betwelk alzoo nu sints 180jaren in de familie is. Een Tabel voor Jkapoleon IEB. Louis Philippe besteeg den troon 1830. TV a pal eon HI besteeg den troon 1852. 1830. 1830. 1830. 1852. 1852. 1852. 1848 1848 1848 1869 18G9 18G9 in welk jaar Louis Philippe afdankte. in welk jaar IS'apoleon III De Franscke autoritciten thans zoo ijverig bezig met het organiseeren en kleeden der mo biele nationale garde, scbijnen van niets ariders dan van militairo uniformen te droomeu zegt een Fransch dagblad. Thans is ook een uni form voor de ambtenaren bij de telegral'en be- paald en wel een blaauwe naauwsluitende klee- ding met infanterie-sabel. „Nog weinige jaren voegt bedoeld blad er bij en wij zullen gelieel Fraukrijk in militaire kleeding zien gedost." Het Fransche keizerrijk, betwelk de vrede is, heeft reeds 31 milliards versionden, waarvan meer dan de helft voor inprodncfieve doeleinden. Dat is 13 milliards meer dan in gelijk tijdvak de regering van Lodewijk Philips heeft gekost. Bij gelegenheid dat de Fransche raden van revisie de inschrijvingen voor de mobile nationale garde openstelden, bebben, gelijk men reeds uit ons vorig nummer weet, te Toulouse grove ongeregeldheden plaats gehad. Deze zijn, naar uit later ontvangen berigten blijkt, van zeer ernstigen aard geweest. Benden j on ire lieden doorliepen de straten met eene mode vlag, onder het zingen van de Marseillaise en bet aanheffen van den kreetWeg met den keizerZij rigtten barricades op en wierpen bij den generaal, den maire, enz. de glazen in. Er was eene groote ontwikkeling van troepen noodig, om de oproerigen in bedwang te houden. Een ander berigtgever voegt hier nog bij, dat de militairen, die ongeveer 8005 manschappen teldeneen oogenblik moeite hadden om de. bovenhand te behouden. Meermalen mnaktede ruiterij, met den divisie-generaal Lorencrs aan bet hoofd, eene charge tegen de oproerlingen, die in den beginne slechls ongeveer 2000 man sterk waren, doch allengs toenainen en in digte drommen de straten doorkruisten onder het zingen van revolntionnaire liederen en bet ge- schreeuw „Leve de republiek Weg met bet keizerrijk!" Daags daarna waren nog alle win- kels en openbare gebouwen geslotenop de pleinen stonden de artilleristen naast hunne kanonnen, en bet was alsof de stad in staat, van beleg verkeerde. Ofschoon, naar men verzekert, twee bataillons jagers en eene afdeeling ruiterij in een gevecht gewikkeld zijn geweest met de jongelieden, die barricades hadden opgerigt en zich met steenen en anderzins verdedigden, wordt in de ontvangen berigten sleckts van e6n gedoode soldaat gespro- ken, terwijl de keizerlijke procureur door een steen zou getroffen zijn, die zijne benedenkaak verbrijzelde. Een aantal personen, die in de onlnsten te Toulouse eene hoofdrol bebben gespeeld, zijn in hechtenis genomen. Overigens verzekert men, dat ook te Tours Orleans, Bourges en andere hoofdplaatsen van Fraukrijk dergelijke onlusten, bocwel van veel mindere beteekenis, bebben plan's gehad. Dat de nicuwe wet op de leger organisatie alom in Fraukrijk een slechten indruk zou maken, was te voorzien. 't Geen voorafgaat bewijst maar al te zeer, dat deze appreciatie volkomen juist was. In bet Journal de Paris ontmoet men nu en dan berigten aangaamle de rijtoertjes die keizer Napoleon gewoon is te doen. Twee agen- ten behoorende tot de politie der tnillerien begeleiden den keizer iedere maulgewoonlijk zijn bet dezelfde. Op een tamelijk grooten af- stand gaan zij den keizer vooruit of volgen hem, houden zich bij zijn uit- en instijgen in de na- bijheid en zijn nietzooals men zou gelooven met pistolen, maar met zoogenaamde doodslagers gewapend. Cerf, de koetsicr van den keizer, dient hem sedert 2G jaren. Vroeger was hij in dienst van Louis Philippe, en de keizer sfelt een zeldzaam vertrouwen in hem. Duarvoor is Cerf dan ook een fanatiek aanhanger van zijn heer. IIij is de uitvinder van een aardig gebit, waarmede hij, zoo bet noodig mogt zijn een hollend paaid met 6en ruk de kinnebak kan verbrijzelen buiteudicn kan hij, in het uiterste ALGEMEENMEEWS-mADVERTENTIEBEA Zeeuwscb-Vlaanderen Tit WeckblaJ wordtelken Woensdag morgen ten 8 are uitgege- f|| recbij BEILANUS DIlONTte tieutcn. Prijs per 3 maan- deD 80 cent, fravco per post 9a cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, I'oatdirecteuren en Brievenbashouders. Van Selxaete 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12/0. 3,00. 6,10. Van Hehaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokeren naar Setzaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nico/aae naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40. 7,45. Van Gent naar S'. Nicoluas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5 35. 7,00. Van SI. Nico/aas naar Antwerpenalle dagen 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6,10. 7,50. Vao Antwerpen naar St. Nicolaat alle dagen: 7,30. 9, 11, - 3, 5,—. 7,— De uren geteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. Adcertentien gelievc men aan de Uitgevers in te zeuden aiterlijk Dingsdag avoncl ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken rcjel meer 10 cent, behalve 35 cent zegclregt voor elke plaatsing. d bo n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1