No. 361. Woensdag 18 Maart 1868. 8ste Jaarg: ft 1 HMDS m J YOOE SFOOKWEGDIEKST. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, no. 68, is tot burgemeester der gemeente Ilonte- nisse benoemd II. A. A. baron Collot d'Escury. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer, no. 78, is aan den beer J. H. Aieuwenliuys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van bet postkantoor te Sas van Gent. De minister van buitenlandscbe zaken heeft in de zitting van 14 dezer, een bundel diplo- matieke stukken overgelegd betrekkelijk de Luxemburgscbe kwestie, en voor elk lid een exemplaar gedrukt bescliikbaar gesteld. De kamer heeft bij stemming tot leden der commissie van onderzoek benoemd de beer ThorbeckeJ. K. van GofsleinRochussenvan der Maesen de Sombreff en Heemskerlc Dzn. De vergadering is daarna gescheiden. De commissie beeft dien dag reeds eene lang- durige bijeenkomst gehouden. llaar rapport wordt spoedig verwacbt en over de conclusie zal onver- wijld worden beraadslaagd. Bij bet tbans bij de tweede kamer ingediende wetsontwerpboudende wijzigingen van eenige bepalingen der wetten, betreffende de personele belasting, besckoinvt de rcgering het onbillijk orn perceclen te belasten, uitsluitend gebezigd tot instellingen van wekladigheid, tot zieken- verpleging, of weesbuizen, zoo mede lokalen tot het geven van godsdienstondervvijs, bewaarscholen en inrigtingen strekkende tot bevordering van kunsten en vvetenscbappen, door erkende vereeni- gingen, als ook pakbuizen of bergplaatsen voor den handel. Tevens wordt op art. 17 der wet van 29 Maart 1833 voorgesteld de volgende bepaling toe te voegen„wegens vrouwelijke dienstboden, die op den 1 Mei des jaars, waar- over de belasting loopt, jonger dan 21 jaren zijn, bedraagt de belasting5, zonder toepassing van bet opklimmend tarief." Den 13 dezer stond voor bet provinciaa! geregtshof te Middelburg teregt A, de Loos boerenkneclit, oud 25 jaren, besehuldigd van in de maand September des vorigen jaars F. van Grimsbergendie met hem in dienst was bij den landbouwer T. Bonn te Graauw, met eene ijzeren staaf te hebben doodgeslagenwaarna bet lijk door hem in een put in de schuur is verborgen. 17 getuigen en 2 deskundigen zijn gehoord. De bescbuldigde beeft zijne misdaad be- kend en verklaard, alleen den moord te heb ben begaan, om zich in het bezit te stellen van de kleederen en het liorologie van den versla- gene. De beschuldigde was reeds bij vonnis van den krijgsraad in de 5de militaire afdeeling van den 6 December 1862wegens diefstal in een magazijn vervallen verklaard van den mili- tairen standen tot drie jaren kruiwagenstraf veroordeeldin het vorige jaar werd bij door de arrondissements regtbank te Goes wegens bedelarij gevonnisd. Den daarop volgenden dag werd de behandeling dier zaak voortgezet en is door het openbaar ministerie bij monde van den advocaat-generaal mr van Aes van Meerkerk, op grond der artt. 1 en 14 no. 6 der wet van 29 Junij 1854 Slaalsblad no. 102), 295, 296, 297, 298, 302, 386 principio no. 3, en 52 van het wetboek van strafregt, alsmede artt. 207 en 216 van dat van strafvordering, requi- reerde bij dat de bescbuldigde door bet bof zal worden schuldig verklaard: 1. aan moord, en 2. aan diefstalgepleegd door een loonbedieudo ten nadeele van iemand met wien bij zich in bet liuis van zijn meestcr bevonden hem te veroordeelen om te worden gebragt ter plaatse waar men binnen Middelburg gewoon is execu- tie van crimincele justitie te doen en op bet sckavot aan den sckerpregter te worden overge- leverdten einde gestraft te worden met den strop tot dat er de dood op volgtvoorts dat de stukken welke tot overtuiging hebben ge- diend zullen worden teruggeven aan de eige- naren of regthebbenden, en dat een extract uit 's bofs uit te spreken veroordeelend arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Graauw, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Daarna bad mr. II. M. van Diggelentoege- voegd raadsman, als verdediger van den bescbul digde op bij zeide ten slotte wordt de beschul digde na bet gepleite schuldig verklaard aan de misdaad voorzien en strafbaar gesteld bij art. 296 C. P., dan moge de genade des konings hem, naar de verdediger verder doet uitk'omen, goedgunstig zijn wordt bij slechts schuldig be- schonwd aan manslag (art. 295 C. P.), dan zou spreker kunnen wijzeu op den verlaten toestand van den beschuldigde, zjjne bekentenis als anders zins. Tbans zal bij dit evenwel niet doen evenmin als een tafereel opliangen van de betreu- renswaardige gcbeurtenis waarin de bescbuldigde de boofdrol beeft vervuld. Den bescbuldigde verwees bij, ook bij den voor hem meest gewenschten uitslag, naar den leeraar van den door hem beleden godsdienst. Meer voor hem te doen dan wat gedaan is vermogt spreker niet, en het is daarom dat bij ten slotte het lot van zijn client met den meesten eerbied en met vertrouwen in 's bofs bauden stelde. De advocaat generaal repliceerde met een enkel woord, dat bij niet instemde met het gepleite ten aanzien van den voorbedachten raaden persisteerde bij zijn requisitoir. De verdediger verlangde niet te dupliceeren. De bescbuldigde bleef bij zijne volledige beken tenis, doch verzocht gratie. Ilij bleef er, op de ernstige vragen des voorzitters, bij dat de booze gedachte tot bet plegen der daad alleen in zijn liart is opgekomen, zonder door anderen daartoe aangezet te zijn. Ook verklaarde bij, op eene daartoe nader gedane vraag, dat zijn vroeger verblijf in de gevangenis en bet gezelscbap zijner medegevangenen hem geen kwaad hebben geleerd. Ten slotte verzekerde bij dat bij uiets meer te zeggen had. Het hof beeft bet onderzoek gesloten verklaard en de uitspraak bepaald op a. vrijdag, des morgens te 10 uren. Neuzen, 14 Maart. Heden werd albier, door de sleepboot Union no. 2 binnen getrokken, bet Noordscbe barkschip Orion, vroeger gevoerd door kapitein A eels Fvensen. Dat scbip was op de caloot nabij Vlissingen aan den grond geraakt, en den 10 dezer benevens den inven- taris publiek verkocht. Den inventarispassagiersgoederen en bet bescbadigde gedeelte der lading spijkers en glas bragt f 4564,37'/2op terwijl het barkschip zelve voor f 1550 aan J. Filis fy Cie. te Vlissingen verkochtnog dien zclfden dag in koop werd overgelaten aan G. v. d. Vrede aannemer albier, die bet scbip den 12 dezer zonder behulp van stoomboot of ander vaartuig, in vlot water bragt. IXeuzen, 17 Maart. In den morgen van beden, had op bet barkschip Orion, albier ter slooping liggendeeen zeer droevig ongeluk plaats. Bij het uithalen van de masten, brak een derzelve af en viel op den arm van K. Ilame- ling, waardoor den arm bijna gebeel vermorseld is terstond werd door den geneesbeer J. ran I'ienbroek hulp verleend. Men kan den arm kan bebouden worden. nog niet met zekerheid melden of Hoek, 16 Maart. In de vorige week had albier bet zeldzame geval plaats van eene drieling geboortc. Cornelia Riemer.sechtgenoote van Cornells de Jonge beviel den 11 dezer van drie levende kinderen, waarvan de twee eersten tot het vrouwelijke en het laatste tot bet mannelijke geslacht behooren. De plaatselijke geneesbeer A. Walraven adsisteerde deze eerstbarende bij hare verlossing. Axel, 17 Maart. Tot prcdikant bij de hervormde gemeente albier is beroepen Ds. II. V. tlogerzeil,director van het zendeliugs-geuootschap te Rotterdam. Hontenisse, 13 Maart. Heden werd albier per telegraaf berigt ontvangen, dat bet Z. M. de koning behaagd beeft den hoog wel edel geboren heer rentmeester van bet kroon- domein in bet rentambt Hulstbaron Collot d'Escuryte benoemen tot burgemeester dezer gemeente. G-raauw12 Maart. Ilet schoollokaal alhier is gisteren door den veldwachter ontze- geld en het onderwijs beden door den onder wijzer Hofman en zijn kweekeling hervat. leder ziet reikhalzend uit naar den einduit- slag dezer zaak, die naar men hoopt hiermede niet afgeloopen zal zijn en welken uitslag zal moeten doen zienof al weder ongedaan zal moeten blijven wat de gemeenteraad in bet be- lang der jeugd noodig aclit. Op de voordragt tot benoeming van een kantonregter te Sluis, zijn geplaatst de namen der heeren mrs. C. Tackgriffier bij het kantongeregt te Schoonhoven jbr. Th. Serraris, griffier bij bet kantongeregt te Hulst en A. van Deinsr, advocaat te Dordrecht. Sedert eenige dagen hebben weder een aantal werklieden en geemploijeerden aan de directie der marine te Vlissingen aanzegging ontvangen dat zij naar de andere direction zullen worden overgeplaatst. De Nedcrlanders, als pauselijke zouaven te Rome in dienst, hebben op den 19 February, 's konings verjaardag, Z M. bun buldebetoon getelegrafeerd. Binnen vier uren tijds outvingen zij uit bet kabinet des konings een telegram terug. Eene vereeniging van 38 zakkendragers te Rotterdam heeft een gedeelte van de f 50,000 getrokken uit de staatsloterij, waardoor elk hun- ner ruim f 100 heeft bekomenwelke zonder onderscbeidalien zeer te pas komen en eene gepaste vreugde onder deze lieden, die zwarcu arbeid verrigten, hebben veroorzaakt. Dewijl velen in den waan verkeeren, dat bet eene onverpligte goedheid isgevouden voorwerpen terug te geven of aan de politie ter band te stellenterwijl men daarvoor in den regel beloouing eiscbt, kan het nuttig zijn bet volgende mede te deelen Een jongman vond onlangs op de Schie te Rotterdam een gouden dames liorologie en verkocht dit voor 19,50, uiettegeustaande bij, daar hetzelve uitgeklonken was, kon vernomen hebben wien het toebehoorde. Bij vonnis van de arrondissemcnts regtbank is bij nu, wegens diefstal, en eene vrouw, w7elke den opbrengst met hem bad gedeeld, wegens medepligtigheid aan diefstal, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Uit Hellevloetsluis wordt gemeld dat zatnr- dag 7 dezer, zestig landverhuizers, afkoinstig uit de provincie Zeeland, met het Engelscbe stoomsekip Osborne, gezagvoerder Jonbson, via Leitb naar Noord-Amerika zijn vertrokken. Uit Dragten wordt aan de Sneeker Con rant geschreven Naar men verneemten wel van goeder band, bestaat bij eenige Javanen bet plan om een vereeniging op to rigten, tot vrtj- making van de slaven in sommige veenkolonien in Friesland." Een aantal bonders van jagt akten, over- „dat de wet tot regeling der jagt en visscberij in praktjjk de geheele vernieling der jagt ten gevolge moet hebben", wijlen gezamenlijk de aandacbt der staten-generaal op de gebreken dier wet vestigen, ten einde zoo mogelijk eene berzieniug te verkrijgen. Om tot dat doel te gerakenhebben de heeren V. van Dooren, te Tilburg en Jac. van de Wouw, burgemeester te Moergestel, eene algemeene vergadering van be- langbebbenden uitgeschrevendie op Woens dag 25 Maart e. k. te Tilburg in bet koffijhuis „de gouden leeuw" zal gcbouden worden. tuigd In de Belgbcbe kamer is het wetsontwerp, waarbij het contingent van 1869 op 15,000 wordt bepaald, met 68 tegeu 43 stemmen goed- gekeurd Hoe men in Belgie spoorwegen krijgt en hoe Eede, Aardenburg, Oostburg, Scboondijke Groede en Breskens, met Maldeghem eii Eecloo in overleg tredende, er een zonden kunnen krij- genleert ons de kieine Belgi^cbe gemeeme Caprjk Zij leent van het gemeente crediet 45 a 50,000 francs, aflosbaar in termijnen, en koopt daarvoor obligatien van de spoorwegmaatscbappij AntwerpenEecloo Bassevelde en Assenede zijn met aanzienlijko sommen voorgegaan Over de voordeeleu dezer operation leze men eenige der jongste nummers der Gazette, van Eecloo 1 Sinds eenigen tijd klaagden veleinwoners van Antwerpen over het verdwijnen bunner honden. De policie heeft thans twee persnnen aangehouden, welke er bebagen in vonden deze arme beesteu op te pakken, te dooden, de liuid af te villen, om ze te verkoopen aan fabriekan- ten van kindcrtrommels het vleesch verkochten zij aan saucissenmakers en van het vet, werd uitmuntende pomade gemaaktSedert 1866 bad- den zij er meer dan 200 om bet leven gebragt. Een geregtelijk onderzoek is ingesteld omtrent de oorzaken, die de onrploffing hebben teweeg gebragt van de lading naptha in den Engelschen schooner Many Ann, en den versckrik- kelijken branddie daarvan het gevolg is ge- weest. Uit dat onderzoek is bet volgende geble- ken. Den dag van bet onkeil bad men des morgens, omstreeks zes uren, vuur ontstoken op bet voorste en achterste gedeelte van bet scbip. De luiken van bet scliip waren niet ge[dotnbeerd; vijftig vaten naplha bevonden zich op bet dek op het oogenblik van het ongeluk. De geheele lading bestond uit 485 vaten naptha. De ont- ploffing beeft een kwartier uurs na bet ontsteken van vuur plaats gehad, terwijl de kapitein, zijne vrouw en nog drie scbepelingen z:cb in bunne hut bevonden. De scbok moet outzetteud geweest zijn, want bet dek en de daarop staande vaten zijn in de lucht gesjirongen en tie but zelve is ingesiort. Het is slechts door een onbegrijpelijk toeval, dat de stuurman zich beeft weten te reddenwant bet binnenste gedeelte van bet vaartuig was gebeel verdwenen, zoodat bij de uiterste pogingeu heeft moeten doen, om naar bniten te komen en van den kant in bet water te springen. Deskundigen scbrijven de oorzaak van de ontploffing toe aan de stroom beete luclit, die zich door de beide ontstoken vuren gevormd bad en het uit de naptha ontwikkelde gas beeft doen ontvlammen. Het scbip was niet tegen brandschade verzekerd en bet bijzonder eigeii- dom van den kapitein. Ilet. lijk van den kapitein Marshall, dat zaturdag jl. uaakt en met zware brandwonden overdekt uit de Scbelde werd opgeviscbt, is onder de gemeente Zwijndrccht (Vlaandereu) ter aarde besteld. Zondag 8 dezer des middags ten vier ure beeft te Brussel, in de parocbie van .St. Micbiel en St.Gudule, de ter aarde bestelling plaats gehad van de stoffelijke overblijfselen van deu beer baron Pierre Florent Joseph Everardhoogleeraar, eersten lytarts van Z. M. deu koning der Ne- derlanden, gedecoreerd met verscbillende ridder- orden, in den ouderdoni van 73jaren overleden. *:ii ri ALGEMEEN MEIWSnv ADVERTENTIEBLAD Zeeuwsch-Vlaandereia. Pit WtikbiaJ wordt elken Woensdag morgcn ten 8 ure uitgege- ver. bij BEILANUS DHONTte Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonnecrt zich bij alle Boekhaudelaars, Pustdirecteurcn en Brievenbnshouders. |a| Van Se/zaete 6,40. 10,28. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,00. 3,00. 6,10. Van Se/zaete naar Lnkeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokeren naar Selzaele 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nico/aas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40. 7,45. Van Gent naar S'. Nico/aas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5 35. 7,00. Van St. Nico/aas naar Antwerpenalle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6,10. 7,50. VaD Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11,-. 3,5,—. 7,—. De uren geteekend met een zijn treinen van de ie en. 2e klasse. §25 £3Is Advertentien gelieve men ann de Uitgevers in te zeiuicu y uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, be halve 3.5 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1