No. 360. Woensdag 11 Maart 1868. f f IilEILll #;VV m -*••• 8ste Jaarg. VOOR §1 S P EI W EGDIEN8T. Neuzen, 10 Maart 1868. De beraadslaging in de tweede kamer over de inlcrpellalie van den heer Thorbecke heeft geleid tot eeae motie van orde van den heer Bluss£„De kamer, gelioord de ministers, is „van oordeel, dal geen landsbelang de jongsle yjOnlbindivg der kamer vordcrde en sluil de beraad „slagingen"na belangrijke discussien daarover is de voortzetting daarvan, in de zittiug van jl. zaturdag verdaagd, door de aanneming (tnet 65 tegen 5 stemmen) van eene motie van orde van den heer Pijnappel „De kamer wen- rschende voor de stemming over de motie van „den heer Blusse, aan het ministerie de gete- „genheid le lalen om naderc slukkenbelref- fende het diplomaliek beleidover le leggen ndoch van meening daldie overlegging niel nbehoeft te wachlen lot de behandeling van de „begrooling van builcnlandsche zakenschorsl „voorloopig de behandeling van de motie van „den heer Blusse." In de zitting van gisteren is de rooster van aftreding opgemaakten zijn de leden voor de huishoudelijke commissie benoemd. In de zitting van den 3 dezer, heeft de mi nister van bir.nenlandsche zaken aan den heer Saaymans Vadcrde opmerking geinaaktdal hij Itel gevoelen der regering niet uildrukt wanneer hij meenl dal de aanranding van de tersonen der ministers, sou zijn eene aan randing VAN DEN PERSOON DES KONINGS De minister tleemskerh zeide verderDal hebben wij er nooit in geziennooit liebben wij wanneer men onse personen aanvielbij eene der leden van de kamer de bedoeling daar bij ondersleldom den tersoon des konings Neuzen, 9 Maart. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 16 zeeschepen, metende 2922 tonnen, en 260 bin- nenschepenm. 18227 t.en afgevaren19 zeeschepen, m. 3755 t., en 246 binnenschepen m. 18067. Totaal sedert 1 Januarij 1868 zijn het kanaal opgevaren: 34 zeeschepen, m. 5838 t., en 351 binnenschepen, m. 24445 t.en af gevaren29 zeeschepenm. 6045 t., en 335 binnenschepen, m. 24474 t. In de eerste maan- den van 1867 zijn het kanaal opgevaren 31 zeeschepen, m. 4301 t., en 305 binnenschepen m. 178561.; en afgevaren: 26 zeeschepen, m. 4751 t., 286 binnenschepen, m. 16831 t. Neuzen, 10 Maart. De Belgische sleep- boot Progres, heden morgen alhier aangekomen en liggende aan den steiger van den westelijken kanaaldijk, zijnde de aanlegplaats der stoom- boot, om eenig werkvolk over te brengen naar bet bij bet kanaal van Wemeldinge aan den grond zittend schip Speen Espraclo Esperansa, .-■kapitein Basterachea, werd door het afgaan van bet water gebeel overzijde gezet, door spoedige liulp van eenige kleine vaartuigen en sleepbooten Union no. 1 en Turk, mogt het gelukken de Progres weder overeind te krijgendoor bet wassen van het water was er veel water in de sleepboot gekomendocb door bet uitpompen kon het werkvolk heden middag weder met die boot vertrekken. IXeuzen, 10 Maart. LI. zondag is op de Suikerplaat nabjj Borsselen vastgeraakt, bet schip Levant, kapitein Boss-, de poging door twee sleepbooten heden middag om het schip van die plaat te krijgen, schijnt mislnkt te zijn. Axel, 10 Maart. Ds. M. Wenlink, predikant tc Loon op Zandheeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Hulst, 9 Maart. In de afgeloopen week, *den 4 dezer, is van liier naar Rome vertrokken T. J. Schuerman, om als zouaaf in pauselijke dienst ;te treden. Voortaan zal de verzending van zouaven uit Brussel naar Rome, wederom iederen eersten donderdag van iedere maand plaats hebben. Voor de maatschappij van weldadigheid is gecollecteerd in 1867," uit Axel /29,87; Clinge f 4,21; Hengstdijk f2,2Vji, Hoek f 15,05; Hulst f 19,30 Neuzen 40,36 Ossenisse 1,12; Sas van Gent f 11,27 Stoppeldijk 2,40 Westdorpe 8,19 en Zaamslag [23,35Vs. Te zamen f 157,40. Overigens gaf geheel Zeeland f 1574,86; het geheele rijk /55782,087a. Naar men verneemt is de heer J. Bou wensbenoemd tot buitengewoon opzigter te Breskens. Bij de regering is berigt ontvang-en van het overlijden, te Londen, van baron Adolf van Benlinck lot Nyenhuis, minister van staat, kamer heer des konings, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Nederland bij het hofvau Groot-Brittannie en Ierland, welke laatste betrek- king hij had waargenomen sedert 25 Augustus 1851. Het „tiende Ned. taal- en letterkundig congres" zal op 31 Augustus, 1 en 2 September a. s. te 's Gravenhage worden gehouden. Op 5 dezer is door een paar bouwlieden te Deli't de eerste grasboter aan Z. M. den ko ning ten geschenke aangeboden. Op het baldat ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, den 19 Februarijjl. door den graaf van Bijlandt te Delft gegeven werd, droeg eene dame een groen geverwd kleeding- stuk. Na den arloop van het bal, werd die dame ongesteld, tervvijl zij, die het kleedingstuk vervaardigd had, al een paar dagen onpasselijk was. De verdachte groene kletir, leidde tot het denkbeeld van vergiftigingnaar aanleiding waarvan een gedeelte van het kleedingstuk chemisch onderzocht werdmet het gevolg dat men daarin eene aanmerkelijke hoeveelheid ar- senicum en kopergroen vond. Hoewel de dame en naaister gelukkig hersteld zijndiene de vermelding van het bovenstaande tot vernieuwde waarschuwing voorzigtig te zijn met het koopen en dragen van groen geverwde goederen. Binnen kort zal worden aangevangen met de overseining van telegrammen door middel van den seintoestel van Hughes, voorloopig alleen tusschen Amsterdam en Rotterdam. Het geseinde wordt, op den toestel in het kantoor van besteinming, in romeinsche hoofd- letters op smallo strooken papier afgedrukt. Doze strooken worden, op een blad papier ge- plakt, den geadresseerde toegezonden. Daardus bet telegram behalve het opplakken en het sluiten in den omslag, geene verdere behande ling ondergaat, is de naauwkeurige overeenkomst te beter gewaarborgd. De snelheid der over- brenging door middel van dezen toestel is twee a driemaal grooter dan die door den toestel van Morse. De administratie van den rijkstelegraaf heeft gemeend zich, ook in het belang van het publiek deze voordeelen te moeten verzekeren, en zich daarvan niet te moeten lateu terughouden door de omstandigheid dat in het schrift, hetwelk de Hughes toestel levertde afstanden tusschen woordengetallen en teekens niet altijd zoo regelmatig zijn als die welke bij deugdelijk gewoon schrift worden in acht genomen. Mogten de berigten daardoor in sommige gevallen welligt iets minder vloeijend worden afgelezen, zoo zal het publiek zicli hieraan ongetwijfeld spoedig gewennen. Daar de e niet door den Hughes-toestel wordt overgebragt, seint men daarvoor ee, in de gevallen waarin deze letter tot bet juist verstand van den zin onontbeerlijk is. Op grond van de bijzondere wijze van behan deling der berigten volgens het stelsel van Hughes, waarbij aan het kantoor van besteinming geen afdruk van het berigt wordt bewaard, moet met bijzonderen aandrang worden aanbevolen, dat men de telegrammen van juiste en volledige adressen voorzie. Zaturdag nacht zijn te Utrecht gearresteerd eenige lenen van eene en dezelfde familie, het stukadoorsvak uitoefenende, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan de ver- vaardiging van de valsche rnunt, welke in den laatsten tijd is in omloop gebragt. Maandag avond zijn zij naar de cellulaire gevangenis aldaar met den gevangenwagen overgebragt waarop men ook een kinderwieg heeft opgemerkt. Volgens de Tijd is de hoogbejaarde aarts- bisschop van Utrecht, msgr. Zwijsen, door den pans op de eervolste wijze uit die betrekking ontslagen, en benoemd tot bisschop van 's Her- togcnbosch, en is in de plaats van msgr. Zwij sen, msgr. Sr.hacpman, tot hiertoe coadj utor met regt van opvolging, benoemd tot metropolitaan van het aartsbisdom Utrecht. Te Nijmegen zijn van de 185 lotelingen sedert hunne inschrijving 17 in militaire dienst van den pans overgegaan. Zes van hen bad- den geene redeu van vrijstelling opgegeven. Het instructie-bataillon te Kampen zal naar men verneemt eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan en met twee kompagnien of 400 inan- schappen vermeerderd worden. Er zal tot eene vergrooting der kazerne gebouwen moeten wor den overgegaan waarvan de kosten geraamd zijn op 84,000. Bij de jongste verkiezing voor de tweede kamer der staten-generaal meende een kiezer te Elburg zijn stembiljet in de stenibus te hebben gedaantoen de voorzitter van het stembnreau hem opmerkzaam maakte, dat, naar het hem toescheen, volgens den omvang, niet het stembiljet, maar iets anders in de bus was gegleden. De kiezer, in twijfel gebragt wegens deze opmerking, ging huiswaarts, doch keerde weldra terng, zeggende, dat hij in plaats van zijn stembiljet eene loterijlijst in de stembus gestoken had. Toen werd hem verguud ook zijn stembiljet daarin te doen, en is later door bet hoofdstembureau te Zwolle uit de Elburg- sclie stembus de loterijlijst opgevischt. Uit Bakkeveen wordt gesckreven Naar bet schijntbestaat er in Noord-Amerika een groot gebrek aan vrouwen onder de landver- huizers, althans zijn er in 't laatst van het vo rige jaar vele naar deze oorden van Friesland en naburige gewesten overgekomen, om bier en in de omstreken dezer plaats eene levensgezellin te zoeken en zich dan weder derwaarts te be- geven. Of men nu echter de tronwlustige meis- jes niet weet te vinden, dan of de sehoone sekse liier minder trouwlustig is dan men zicli voor steld, weet men niet; zeer waarschijnlijk zullen eenigen niet tot bun doel komen en weder vrou- weloos naar Amerika moeten oversteken, som mige anderenzegt menzullen zich naar Noord Braband begeven, oni het daar nog eens te beproeven. Te Venlo hebben dezer dagen twee duels tusschen officieren der kavalerie plaats gehad twee hunner zijn aan den arm gewond, terwijl een van hen een nog al ernstigen sabelhoinv moet hebben bekomen. Z. M. Willem III heeft aan pater Doro- llitie van het iustituut der Freres des Bonnes (Envies te llevacx (of Renesse), in 0. Vlaan- deren, eene groote gouden medaille geschonken, als erkenning der diensten, door dien geestelijke tijdens het heerschen der cholera in Nederland bewezen. De Elendard zegt, dat de Belgische rege ring aan de Pruissische heeft te kennen gege ven, dat zij voornemens is de speelbank te Spa op te heffen zoodra die te Wiesbaden en te Homburg opgeheven worden. In den morgen van 3 dezer, omstreeks 7 ureonstond in de nabijheid van de haven der stad Antwerpen, wederom brand op eene Engelsche schooner, geladen met petroleum. Het geheele schip werd uit elkander geslagen en verbrand. De kapiteinzijne vrouvv, een zoon en twee docliters, benevens twee sehepe- lingenverloren door deze ramp bun leven. Aan een zoon van den gezagvoerder, die stuur- man was, is het mogen gelukken, door in de Scheldel, te springen, zich te kunnen redden. In deerniswaardigeu toestand is hij echter naar het hospitaal overgebragt. Keizer Aapoleon heeft eene medaille lateu slaan, welke hij scheukt aan alle Oosteurijksche onderdanen, die in het leger van keizer Maxi- miliaan gedieud. hebben. De cellen in de gevangenis Sle. Pblagie te Parijsdie voor de wegens drukpers-delict veroordeelde schrijvers worden gereserveerd zijn op dit oogenblik zoo vol, dat de heer Gil bert, die zich heeft aangemeld om op de rol te worden ingeschreven en de straf tc ondergaan; waartoe hij is veroordeeldgeen plaats heeft kunnen krijgenmaar zijne beurt zal moeten afwachten. Zonderling verschijnsel op een oogen blik dat de wetgeving zich bezig houdt met het vaststellen eener wet, die de drukpers vrij- heid heet te zullen vestigen In Zweden heeft de kamer van afgevaar- digden zich zaturdag met 100 tegen 69 stem- men voor het behoud van de doodstraf ver- klaard. De plegtigheid der onthulling van het grootsche Lu/Aer-gedenkteeken te Worms, zal den 24, 25 en 26 Junij dezesjaars plaats hebben. Men maakt reeds toebereidselen voor een groot aantal gasten en de bnrgerij van Worms is eensgezind in het brengen van allerlei otfers om dit feest grooten luister bjj te zetten. Men meldt uit Berlijn, dat de Pruissische regering aan eene Nederlandsche maatschappij vergunning heeft verleend tot het doen aanvangen der voorloopige werkzaamheden ten behoeve van den spoorweg van Vlissingen naar Wesel. Deze lijn zal loopen langs de plaatsen Genuep, Gocli, Hedem, Marienbaum en Xanten. Uit Portugal komen onrustige berigten. Volksoploopen en straatrumoeren zijn er aan de orde van den dag, de gewapende magt is overal noodig om de orde te herstellen. In Oporto worden gernaskerde personen, den koning en de koningin voorstellendedoor eene volks- menigte onder getier en smaadkreten door de straten der stad geleid, welk beleedigend tooueel door de politie lijdelijk werd aangezien. Bij de algemeen erkende wenschelijkheid om, zoo sclirijft men uit Noord-Amerika, zoo mogelijk middelen op te sporen ter beteu- geling van bet misbruik van sterkendrauk of althans tot het fegengaan der dronkenschap acbten wij het niet van belang ontbloot onzo lezers bekend te maken met de uitkomstcn van een maatregel, met dat doel in het graafschap New-York genomen. Daar is namelijk den 14 April 1866 door het gemeeutebestuur eene wet anngenomen, waarbij aan de drankverkoopers de verpligting werd opgelegd, zich van eene vergunning te voorzien, waarvan de prijs zeer hoog gesteld isterwijl bun tevens verboden werd des zondags, op verkiezingsdagen en des ALGEMEEN MElWS-iv ADVERTENT Zeeuwsch-Vlaanderen J ,*-"l SsS-a Pit Weckblad wordt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege ver. bij BEILANUS DHONTte Neuzen. Prijs per 3 mann- |s|:3 den 80 centfranco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandclaars, Postdirectenren en Brievenbusliouder9. |T* Van Selzaete 0,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12/0. 3,00. 6,10. Van Selzaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokerea naar Sehaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40, 7,45. Van Gent naar S*. Nicolaas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5,35. 7,00. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6 10. 7 50. Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11,-. 3,5,7 De urcn gcleekend met een zijn treinen van de ie en |2e Masse. fij - ln Aiirertenticn gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingadag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot A rcgels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve lil cen' Zfigelregt voor elke plaataing. AAN TE VALT.EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1