No. 359. Woensdag 4 Maarfc 1868. 8ste Jaarg. VOOR NEuzen, 3 Maart 1868. Bij de tweede kamer is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot a/koopbaarstelling der lienden eu een tot wijziging van eenige bcpalingen der wctlen belreffende de personele belasting, alsmede o. a. een adres van den kerkeraad der christelijk afgescheidene gemeente te Zaamslag, koudende verzoek dal aan dc leden dier gemecvle ivorde terug gegevcn hetgeen l;an geacht worden door hen ten bale van andere kerkgcnootschappen in de belastingen te ivorden bijgedragen. In de zitting van 28 February heeft de beer Thorbecke verlof gevraagd en verkregen, om op een nader te bepalen dag aan bet miuistene eenige vragen te doen over de jongsle kamer- ontbinding. In de zitting van den 29 Jwerd de dag dier interpellate bepaald op Maandag 2 Maart. Gisteren heeft de heer Thorbecke de bewuste vragen gedaan, en het berigt, dat wij daaronitrent gisteren avond ontvingen, laten wij bier voigen „De heer Thorbecke heeft dezen morgen, in „de zitting der tweede kamer, de drie volgende vragen aan bet ministerie gedaan 1». heeft bet „ministerie niet meer dan eene constitutioneele „regering past, den persoon des konings bloot „gegeven 2 gaf de bouding der vroegere kamer „redeu tot de ontbinding3'. welke was de „bedoeling der regering met de openingsrede „De beeren Thorbecke, van Bosse, van Eck Fokker en Godefroi kebben de ontbinding afge- „keurdde minister van biunenlandsche zaken „en de beer I. Kvan Golstein kebben die ver- „dedigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft nadere ophelderingen toegezegd, over het „beleid der buitenlandsche aangelegenheden bij „de vernieuwde bebandeling van hoofdstuk III „der begrooting. De heer IJeidenrijck heeft ge- „vraagd, wat de regering voornemens was te doen „voor do hijzondere school en tot wijziging der „schoolwet in vrijgevigen zin. De iieer Moens „heeft het herstel van de departementen van „eeredienst afgekenrd. Morgen voortzetting. De „heer Franscn van de Pulle is dan eerst aan ,het woord." De Staats Courant van 25 Febr. bevat den staat aanwijzende het door elke provineie en door het hertogdom Limburg te dragen aandeel in de ligting der nationale militie van 1868, ten be- drage van 11,000 man, berekend naar het aan- tal ingesckrevenen, waaruit blijkt, dat dit be- draagt voor Noord-Brabant1258Gelderlatid 1381; Zuid-Holland 1955; Noord-IIolland 1778; Zeeland 536Utrecht 492Friesland. 947 Overijssel 820 Groningen 678 Drentke 359 Limburg 804. Vrijdag den 13 dezer zal voor hetprovin- ciaal geregtshof in Zeeland worden behandeld het regtsgeding tegen Adrianns de Loos, oud 26 jaren, geboren te Bergen op Zoom en wonende te Graauwthans gedetineerd te Middelburg, beschuldigd van moord en van diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van iemand met wiea hij zich in het huis van zijnen meester bevond. De procureur-generaal heeft 17 getuigen, waar- onder 2 deskundigeu opgeroepen. Graauw, 29 February. Bij de verkie- zing te Graauw is tot lid van den gemeente- raad benoemd met 20 van de 30 geldige stem- men den heer I'. L. van Eerdcnburg, in plaats van den beer Th. Bonn die voor die betrekking had bedankt. Graauw, 2 Maart. Bij besluit van den 26 February 11. heeft de raad dezer gemeente goedgevondenden hoofdonderwijzer aan de ppcnbare lagere school, A. K. Ilofman, uit die SPOOR W E O I) 1 E 1 S T. betrekking te ontslaan. Afschrift van dit besluit ontvangende, heeft die ondenvijzer echter gewei- gerd de sleutels van het schoollokaal af te geven, op grond der onwettigherd van het besluit, ointrent hetwelk burgemeester en wethouders verzuimd hadden in overleg te treden met den heer districts- schoolopzieuer. Door laatstgemeld collegie ge- sommeerd tot afgifte der sleutels, is de onder wijzer daarin even weigerachtig gebleven, waarna echter het slentelgat van het schoollok'aal door het plaatselijk bestuur is verzegeld. Evengemeld besluit van ontslag echter is den 29 daaraan- volgende door den gemeenteraad weder ingetrok kengisteren daarentegen is van wege het gemeentebestuur bij publicatie afgekondigd, dat de school voorloopig zal gesloten blijven. Den verderen afloop dezer zaak, waar naar ieder nieuwsgierig is, deelen wij later mede. Koewaclit, 20 Febr. Ileden is bij openbare aanbesteding het bouwen der nieuwe gemeente school alhier, aangenomen door Ch. L. Bleijenbcrg van St. Jan Steen voor de som van f 4350. Des avonds viel den gezamenlijken aannemers een feesteljjk onthaal te beurt. Op het Belgisch gcdeelte der gemeente bestaat reeds een uitmuntend schoolgebouw, terwijl hier overi- gens sedert geruimen tijd ook geestelijke zus tors werkzaam zijn, en er alzoo geen gebrek is aan allerlei soort van leerinrigtiugen, berekend naar de behoefte der gemeente. De officier van justitie te Middelburg, heeft opsporing, aanhouding en berigt verzocht omtrent het zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld in den nacht van 15 op 16 dezer uit de postkar, die des avonds te 10 uren van Breda vertrokken is, tusschen Utrecht en Oosler bout vermiste of ontvreemde, zijnde een pakket brieven, verzonden uit Middelburg en bestemd voor Amsterdamwaarin drie aangeteekende brieven, de eerste geadresseerd aan jhr. L. J. van Teylingenkapitein der genie te Amster dam, inhoudende een bankbiljet, groot f 300 dd. 1 October 1859, F 4758; een dito, C 4095 een groot f 200 dd. 1 February 1860, F 2982; een groot f 25 dd. 1 April 1865, EE 9155; een muntbiljet, groot f 10, dd. 15 Sept. 1853, C G 903de tweede geadresseerd aan de keeren LeembruggeGuepin en Muysken, te Amsterdam, inhoudende drie wissels, groot te zamen f 1256,80, ten laste van den heer C. A. Schaeglereen wissel, groot 103,50 ten laste van de heeren Vermeer Co., de derde afkomstig uit Breskens en geadresseerd aan den heer ten Brumtneler, te Amsterdam, waarvan de inhoud vooralsnog onbekend is. Men meldt uit Bath 24 February. Heden zijn de ijzeren schoorsteen en de laatste mast van het op de Schelde in het naauw van Bath gezonken Engelsche stoomschip Sutlane door de helmduikers geligt, afgenomen en te Bath aan- gebragt. Deze menschen gaan ijverig en onaf- gebroken voort met te trachten de lading van de Sullane boven te halen en te bergen het gebeurt dat de duiker soms ruim auderkalf uur lang in de diepte op p. m. 20 Ned. el vertoeft. Onderscheidene balenpakken enz. enz., met differente voorwerpenzijn reeds omhoog ?ge- haald en te Bath aangebragt, alwaar dezelve in ruime gebouwen door de zorg van den heer ex- pediteur de Groof en onder gestadige surveil lance van de daartoe door den heer Tissol van Patot gecommitteerde ambtenaren van 's rijks belastingen worden gezuiverd, gewasschen enz. enz., al hetwelk eene groote bedrijvigheid in dit fort t.e weeg brengt en aan versckeidene handen werk verschaft. Door het wegruimen van den schoorsteen en den derden mast van de Sultane kunnen nu alle vaartuigen zonder gevaar de plaats passerenwaar het wrak ge zonken ligt. Een ecktpaar, te s Hertogenbosch woou- achtig, zal op 9 Maart a. s. den 689ten verjaring van bun huwelijk vieren. Z. exc. de luitenant generaal Knoop, een blijk willende geven van zijne achting voor oud gedienden en verdienstelijke militairenheeft ter gelegenheid van Z. M. verjaardag de navel- gende gratification uit zijn prive toegestaan, ill. aan de onderofficieren, in garnizoen te's Bosch, versierd met de metalen kruis, gouden, zilveren Java- en citadel-medaille, eene som ieder van f 10en aan het korporaals en manschappen met dergelijken eereteekens gedecoreerd, ieder 5, met dien verstande dat zij die met twee of meer van deze decoratien versierd zijn, ook zoo veel malen die gratificatie zullen ontvangen; wijders heeft z. exc. aan ieder soldaat 5 sigaren en 15 centen doen uitreiken. De heer J. J. van Kerkwijk, ingenicur bij den rijks-telegraaf, bespreekt in eene brochure, bij de gebr. Belinfanle te 's Gravenhage ver- schenen de vereeniging van den rijks lelegraaf met de posterijen. De sckrijver behandeld daarin de versckillende organisation der telegraafdienst en prijst zeer de vereeniging daarvan met het postwezen aan. Vooreerst als bezuinigings middelop vele plaatsen heeft de postdireeteur al even weinig te doen als de telegrafist, en zoudeu beide betrekkingen gemakkelijk door een persoon kunnen worden waargenomen. Voorts als vereenvoudiging bij correspondentie, daar het zal medewerken tot uitbreiding van het telegraaf- net, wat de heer van Kerkwijk even wensckelijk en billijk acht. Hij zou de twee takken van dienst onder een departement willen vereenigen, waaraan later tevens de exploitatie der staats- spoorwegen zou kunnen worden toegevoegd. order geeft hij in koofdtrekken de organisatie voor de dienst aan. Met genoegen lazen wij in deze brochure de volgende verklaring Het beste gedeelle van ons leven hebben wij in de dienst bij den lelegraaf y,doorgebragl en wij zijn overtnigd, dal het geheim „der lelegrammen bij den rijks-telegraaf nooit „is geschonden." Door den officier machinist lleerdes is te Hellevoetsluis uit Engeland alwaar ze gebouwd is, aangebragt een barkas met stoomvermogen. De daarin geplaatste machine is van 10 paar- denkrachtende barkas is voorzien van twee schroeven en loopt 5'/^ mijl. Nog drie dergelijke vaartuigen worden voor rekeniug van het Neder- landsche gouvernement in Engeland gebouwd. In de Aieuwe Botlerdamsche courant van zondag 1 Maart 1868, no. 60, lezen wij de navolgende advertentie Ileden morgen ten 7'/4 ure, is alhier een „wonderschepsel ter wereld gebragt uit Dikk rKooi. scheepmakersknechten zijne vrouw „PlETERNELLA C.ATHARINA VAN GeI.DEREN, „zijude een kind van het vrouwelijk geslachl „mel 2 hoof den, 3 armen en 4 handen, en „overigens de gewonc verdeeling van de ondersle led em at en hetzelve heeft een kwartier unrs „geleefd en geluid gegeven." „In het belang der wetenschap brengt de burgemeester zulks ter algemeene kennis, ten „einde deskundigen de gelegenheid te versckaffen, hetzelve aari te koojien, waartoe des morgens nvan 9—12 ure op de secretarie aanleiding „bestaat, met dieu verstande evenwel, dat wan- „neer drie dagen na heden, 28 dezer, niemand „opkomt, hetzelve zal worden ter aarde besteld." „Zwjjndrechtl)e Burgemeester, 28 February 1868." BEOUWE R." Van P. Moiiton, sigarenmaker, oud 41 jaren en diens ecktgenoofe F. Kok, oud 43 jaren, wonende te Kampen, is de geboorte van het 24e kind aangegeven. De vorige aangifte was die van een tweelinggeboorte. Sedert vele jaren woonde in een afgelegen gedeelte van de gemeente Gelecn ecu arm eremiet, die van de almoezen der landlieden leefde, terwijl hij die vergoedde met zijne godvruchtige raad- gevingen en bedevaarten. Onlangs heeft men opgemerkt dat de eremiet zich in langen tijd niet meer had vertoond, doch men meende dat hij op reis zou zijn. Eindelijk werd toch besloten om de deur zijner woning open te breken, ten einde te onderzoeken hoe het daarin uitzag. Men voud toen den eremiet dood op zijn bed liggende handen zamen- gevouwen als iemand die bidteu het hoofd rustende op een dikken steen. Naast ziju bed vond men zijn hoadje verhongerd, en in een hoek van het vertrek zat de kat, die nog wel leefde, maar gedreveu door den konger, de ooren en ecu deel van het aaugezicht van haren overleden meester had opgegeten. De eremiet heeft zijn goedje aan de kerk vermaakt. Bij zijne begrafenis heeft het grootste deel van Geleen's ingezetenen willen tegemvoordig zijn, omdat de eremiet ook alle begrafenissen bij woonde. Als eene proeve van zeldzatne dankbaar- heid onder behoeftigen, die geldelijke ondersteu- ning uit de diacouie genieten, diene het vol gende Eene arme weduwe te Hengelo, die sinds jaren door de diaconie aldaar bedeeld werd, heeft, onlangs in het bezit gekomen zijnde eener kleine erfenis van tweekonderd gulden, deze geheele som uit erkentelijkheid aan de armverzorgers geschonken, die, deze daad op hoogen prijs stellende, de belofte gegeven heb ben, van haar ook in het vervolg ruim te zullen bedeelen en goed te ondersteunen. De Landbouw Courant van 20 Febr., deelt. uit de Stem der Vlaamsehe landbouwers van 15 Febr. mede, „dat onlangs in eene bijeen- komst van de afgevaardigden der versckiliende laudbouwersvereenigingeu te Brussel, is besloten, aan den oud minister Vandenpeereboom, terzake van zijne verrigtiugen omtrent de runderpest, uit de alle verwachting te bovengaande inscbrij- vingen aan te koopen, te vereeren eene prachtige vaze in geoxydeerd zilver en goud, versierd met al de ziuuebeelden van den landbouw, en een opschrift dragende, dat het doel der manifestatie te kennen geeft." Het oversckietende geld zal tot een nuttig doel worden aangewend. Aan den Nederlandschen minister Hcemskerk komt niet minder eere toe, dan aan den Belgischen minister Vandenpeereboommaar hier heeft de partij - strijd, zoo het sell ij lit,alle edelegevoelensonderdrukt. Naar men verneemtzijn de aanzienlijke vaste goederen van de famiiie des heeren van Swmderen van Bies, in de gemeente Avereest en onder die van Ommen gelegen, door tusschen- komst van de kndbouvvbank te Zwolle verkocht aan de Nederlandsche maalschappij van grond- crediet te Amsterdam. Deze goederen beslaan eene oppervlakte van 817 bunders, waarvan de Delft, in staat van cultuur gebragt is en waarop 66 woonhuizen gevonden worden. Door de afvvezigheid der eigenaren verkeerden deze goede ren als het ware in den toestand van de doode hand eu zijn er sinds lang geene ontginningen meer ter hand genomeu. Er is overvloedige gelegenheid tot het stichten van nieuwe erven zoowel in het groot als op kleine schaal de landerijen hebben het onsckatbaar voorregt door bevaarbare zijwijken doorsneden te zijn, en, zoo als bekend is, is de afgeveende zavelgrond veel beter geschikt dan de gewone heideveldeu. Als eene voorzeker treffende bijzonderheid wordt uit Groningen gemeld dat ecu der ver- pleegden in een gasthuis aldaar, zekere Drevoes, 68 jaren oud die gedurende een tijdvak van 20 jaren doof en stom geweest was, eenige da gen geledcn eensklaps zijn gelioor- en spraak- vermogen geheel terug kreeg, maar zich slechts zeer kort daarin heeft mogen verheugen, aange- zieu hij daags daarna is overleden. ALGEMEEN NIEEWS-h ADVERTENT1EBIA Zeeuwsch-Vlaanderen. Bit Werkblad wordt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- vec bij BEILANUS DHONTte Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. feis 4,50. Van Selzaete 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,00. 3,00. 6,10. Van Selzaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van lokeren naar Selzaete 6,00. 9,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40, 7,45. Van Gent naar S'. Nicolaas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5,35. 7,00. Van St. Nicolaas naar Anticerpenalle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6,10. 7 50. Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11,— 3,5,—. 7, De urea geteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. rft Advertentien gelievc men aan de Uitgevera in te zendeu uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elkcn regel meer 10 cent, behalve ill 35 cent zcgelregt voor elkc plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1