No. 358. Woensdag 26 February 1868. 8ste Jaai g. i Bill VOOR De minister van binnenlandscbe zaken lieeft dezer dagen, bij circulaire aan de commissarissen des konings in de verscbillende provincien, bet volgende te kennen gegevenbetreffende de nieuwe regeling van de sterkte en indeeling der dienstdoende en rustende schutterijen„De tbans vastgestelde nieuwe formatie der schut- tercorpsen zal evenwcl eerst bij de inlijving der ligting van bet loopende jaar in 't leven kunnen tredenvermits de schutterijen cerst op de bij art. 23 der wet van 11 April 1827 Staatsblad no. 17) en art. 3 van Z. M. besluit van 19 Sept. 11. Staatsblad no. 100) gevor- derde sterkte te brengeu zijn door de in dit jaar te doene ligting, die, volgens art. 23 van bet koninklijk besluit van den 28 Junij 1828 Staatsblad no. 42), in de maand Aug. wordt ingelijfd. Tot op dat tijdstip zullen derhalve de° schutterijen blijven zoo als die tbans zijn ingcrigt en zamengestcld. JNeuzen, 25 Februarij. De jaardag van Z. M. onzen geeerbiedigden koning is jl. woens dag, alhier met meer dan gewone geestdrift gevierd. Van alle openbare en van de meeste particuliere gebouwen zag men de nationale driekleur en de oranjevlag wapperen. De parade van bet garnfzoeii kon des middags niet plaats liebben, uitkoofde van bet ongunstige weder. Omstreeks 1 ure des namiddags, bad or in bet verlaten scboolgebouw een militair assaut plaatsdat door velen zoowel militairen als burgers werd bijgewoondterwijl des avonds do leden van de leesvereeniging „Nut en Ge- noegen" zicb inbet logeinent van de Erven Steen/camp vereenigdenom met een bal het feest van den dag te besluiten. Met bet afsteken van vuurwerken bield men zicb tot laat in den nacbt bezig. Hontenisse, 20 Februarij. Ileden och- tend is in eene tamelijk diepe sloot verdronken gevonden de persoon van P. B. rustend land- bouwer albier. In den avond van gisteren van Kloosterzande buiswaarts keerende, moet hij door de duisterheid misleidniet ver van zijne wo- ning, van den weg geraakt zijn, en alzoo eenen ongelukkigen dood bebben gevonden. Naar men verneemt zouden nog anderen, die niet door de duisternis, maar door eene bran- dende lantaarn misleid waren, in bet water ge raakt, maar met een koud bad vrij gekomen zijn. Hontenisse20 Februarij. De ver- jaardag van Z. M. den koning werd ook bier gisteren door bet uitsteken van de vaderland- sche vlag en andere feestelijkheden gevierd.— Des namiddags twee ure speelde de harmonie St. Cecilia op bet dorp Kloosterzande maakte vervolgens eene wandeling over het dorp Groe- nendijk naar Walsoordenen liet op verscbil lende plaatsen bare wclluidende en vrolijke too- ncn hooren. Terwijl die harmonie te Walsoorden de yolks- liederen ten gehoore bragt werden hare opregte wenschen voor 's konings langdurige en roem- volle regering in een telegram aan Z. M. over- geseind, waarvoor Z. M. door II. D. adjudant van dienst aan de harmonie dank deed betuigen. Des avonds speelde de harmonie weder te Kloosterzande, alwaar een tal van fraaije vuur- pijlen en ander vuurwerk van de geestdrift des volks getuigde. Men schrijft ons nit Bath Dagelijks worden er door de duikers vele goederen gebaald uit bet gczonkcn stoomscbip Sitllane. Heden den 24 is men er in geslaagd de masten uit te vloeijen, zoodat zich niets meer dan de schoor- steen op bet dek bevindt. De behcnligbeid der Engelscbe duikers is wel de moeite waard om te zien waartoe ook dagelijks gclegenbeid bestaat. SPOOK W E G f) I E il T. 4 De vergadering der staton-generaal is gisteren dingsdag, 25 dezer, des namiddags ten 127-2 ure, op last des konings, geopend door eene com- missiebestaande uit de ministers van binnen landscbe zaken en van finantien. Naar wij vernemen, is aan Z. M. den ko ning voorgesteld om dit jaar op te roepen voor de militie 11,000 man, waarvan 600 voor de marine. Naar men met zekerheid verneemt zou door de staats-commissie, belast met bet outwerp eener nieuwe wetgeving op het notaris ambt, het kadaster euz., worden voorgesteld, voortaan slecbts gedoctoreerden in de regten tot bet notaris examen toe te laten. Uit 's Gravenbage wordt aan het Leidsche Dagbl. gemeld, dat aldaar het gerucbt loopt eener partieele wijziging van ministerie. Graaf van Zuylen zou dan gezant worden te London, graaf Sehimmelpennick eommissaris des konings in Overijssel of Drenthe en de heer tiasselman zijn post nederleggen. De Noord-Hollandscke courant de Tijd heeft de laatste lijst der bijdragen voor het pau- selijk leger openbaar gemaakt. Ilet totaal dier giften bedraagt f 184,375,2272; Ten behoeve der Louisa stickling, bestemd voor opvoeding van nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetselaren, is door Z. K. H. prins Frederik een bnis in de Nobelstraat te 's Gravenbage aangekocht, dat biunen kort voor dat doel zal worden vcrbouwd. Voor eenige dagen bad in de nabijkeid van Coevorden bet volgende geval plaats. Een be- boeftig, doch overigens eergierig gezin bad reeds dagen lang bet nijpendst gebrek geledengroo- tendeels levende van eenige bijeen gegaarde boe- renkool, zonder ander toebehooren in water ge- kookt. Was 'twonder, dat de man eindelijk versuft en als wezenloos, op zekeren nacht een boerenoven, waarin hij wist dat brood gezet was, zocbt open te krijgen, ten einde zijne hongerende buisgenooten ten minste van eenig gezond voed- sel te voorzien De knecht van den eigenaar des ovens koort echter eenig gernclitbegeeft zich stil naar buiten en betrapt den diefopkee- terdaad, die dadelijk scbreijend zijn voornemen bekent en smeekt, hem niet nog ongelukkiger te maken. Voor den eigenaar gebragt, kerkent deze in hem een overigens oppassend man wiens groote armoede hem onbekend was en tot straf voor zijne overtreding, sebenkt bij hem grootmoedig bet geheele baksel brood. De arme snelt naar zijne woningdeelt van 't warme brood aan zijne huisgenooten rond, en alien doen zich aan dit zoo lang ontbeerde voedsel eens regt te goed, met bet ongelukkig gevolgdat de vrouw, die waarscbijnlijk 'tmeest geleden bad en verzwakt wasden volgenden dag aan de gevolgen van 'tvoedzame maal bezweek. De Belgiscbe politic is tot de ontdekking gekomen van eene door zekere Leopold de Se ville georgauiseerde fabriek van allerlei valscbe effecten. Die ontdekking is te danken aan ie- mand die van de firma Botschild spoorwegobliga tien bad gekocbt, welke aan die firma door een Brusselsch bankier waren toegezonden, zonder dat, hetzij die bankier, hetzij genoemde firma aan de echtkeid daarvan hadden getwijfeld. De Sebille is te Parijs gearresteerd. Den 15 dezer is in de haven van Antwerpen een met petroleum geladen vaartuig in brand geraakt. Men verneemt daaromtrent de volgende bijzonderbeden Het scbip de Jonge Cornellsinhebbende 500 vaatjes petroleum cn 150 vaatjes, bebalve 200 kannen napthageraakte omstreeks drie uur des middags in brand. Het scbip lag op de Sclielde aan den iugang van de brouwers- gracht, bij de brug. In 20 minuten, eer de stoomspuiten in werking kwamen, bad zicb de brandende petroleum reeds over de rivier ver- spreid. In de nabijbeid lag voor de stad tusscben andere scbepen een ligter, die zelf petroleum en naptha in had. Deze geraakte tot grooten schrik der omstanders ook in brand; datoogen- blik was echter het tij genoeg gewas'sen, om 't voor een stoomboot mogelijk te maken den brandenden ligter te naderen. Een Engelscb kapitein begaf zicb aan boord van bet brandende scbip, bevestigde een paar baken aan de ver- schansing en de touwen, en bleef op het vaartuig om te zorgendat de baken niet lossprongen, ieder oogenblik gereed, zoo hij zijn post niet bekouden konzich zwemmende te redden terwijl de stoomboot bet brandende vaartuig een eind de rivier opsleeple en aan de overzijde tegen land zette, waar bet veilig bleef'branden tot's nacbts 1 uur, toen het gebeel was opgebrand. Intusschen had het wassend tij de brandende olie iu lange strepen drijvende op het water den weg doen nemen naar de stad en in de brouwers- gracbt, waar verscheideue sehepeu lagen. De brug liep gevaar meer, doch voor die schepen begon de toestand zeer angstig te worden. Eer het echter te laat en de vloed te zeer gerezen was badden eenige personen van de brandweer zicb te water begeven, en tot aan liuune schouders ouder water, slaagden zij er in om roudom de scbepen een afsluiting te maken van balken, welke bet drijvende vuur beletten de scbepen te bereiken. Op die wijze werd ook een schuit beschermd, waarop zicb een der gunstigst geposteerde spniten bevond. Om vijf uur rezen de vlammen nog hoog op uit bet schip, doch het vuur kon zich niet meer aan de andere scbepen mededeelen. Om zeven uur zonk het schip en raakte de brandstof op. Als een merkwaardig toeval verhaait men dat schipper Annemael, aan wiens weduwe bet petroleumschip behoortvier jaren geleden bij bet zinken van zijn scbip vier kinderen verloren heeft, terwijl de eektgeuoot van de eigenares van den petroleum ligter verleden jaar in de Scbelde verdronken is. De oorzaak van den brand is nog, even als bet bedrag van de brandsehade, onbekend. De petroleum was bestemd voor de lading van het stoomscbip Marie de Brabant. Een later telegram meldtDe brand is Zatur- dag avond gestuit. Twee scbepen met 208 vaten petroleum zijn verbrand. Sckade 150,000 francs. De Fransche keizer woonde zaturdag 11. de voorstelling bij van betdrama „le crime de Taverne" in den sckouwburg derAmbigncomique. Twee trappen voereu uit de keizerlijke loge naar den Boulevardde een regtsde andere links. Toen de voorstelling was afgeloopeu, vertrok de keizer langs laatstgenoemdeu trap, terwijl een groot gedeelte van zijn gevolg regts afdaalde. „Ziet gij," zeide Z. M. lagchende, „zoodra ik mij links wend, loop ik gevaar alleen te blijven Sedert eenigen tijd meldt de Triester Zeitung is eene aanmerkelijke beterschap te bespeuren in den toestand van keizerin Char lotte. De diepe indruk, bij baar te weeg ge bragt door de tijding van den dood van keizer Maximiliaanheeft eene gunstige reactie ten gevolge gehad. Eerst bad men plan aan de keizerin slecbts het overlijden mede te dcolon, zonder de omstandigheid te vermelden welke deze treurige gebeurtenis waren voorafgegaan en die badden vergezeld. Maar de koning der Belgen verlangde dat men der vorstin niets zou verzwijgen. De geueesbeeren scbijnen evenzeer van oordcel te zijn geweest dat bet gcbcurde een beilzamen invloed op de geestvermogens van de doorluohtige patiente zou uitoefencn. Die ver- wacbting is verwezenlijkt. Eene hooggeplaatste dame, die vroeger tot de omgeving van de kei zerlijke familie van Mexico bad behoordbad een brief van rouwbeklag aan keizerin Charlotte gesckreven. Weinige dagen geleden nn ontving zij van H. M. een eigenhandigen brief, waarin deze in even dnidelijke als van een diep gevoel getuigende bewoordingen bare erkentclijkhcid aan den dag legde. De keizerin Charlotte lieeft ook aan den pans een zeer aandoenlijken en liartelijken brief ge sckreven waarin zij hem de onmetelijkheid scbetst van baar ongel.uk en hem om gebeden verzoekt voor de ziel van haren echtgenoot. Deze brief, zeer goed gestijleerd cn in zeer goed Italiaansck gesckreven kan, zegt een berigtge- ver, tot bevesliging diencn van een vroeger ont- vangen berigt, dat de ong-lukkige vorstin bijna geheel hersteld is. De paebters der speelbanken te Wiesbaden en Homburg, welke inrigtingen binnen vijf jaren zullen worden opgeheven zouden, naar een der Duitsche bladen verzekertaan bet gemeenlebestuur van Geneve bijzonder voor- deelige aanbiedingen bebben gedaan in even- tueelen ruil tegen eene linn te verleenen con- cessic, krachtens welke zij in genoemde Zwit- serscbe stad hnune onderuemingen zouden kunnen voortzetteu. Volgens de International zou de beer von Bismarck den koning liebben voorgesteld, op bet voorbeeld van bet Oostenrijksch roode boek, een blaauw boek uit te geven. Het blad deelt ook mede, dat koning Wilhelm bet liierin met graaf von Bismarck eens zou zijn, datdeinvoe- ring van bet constitntioneel regeringsstclsel op vrijzinnigeu groudslag in Oostenrijk, Pruissen noodzaakt een meer liberale staatkunde te volgen, waarvan bet natuurlijk gevolg zal zijn dat bet kabinet zich meer van de uiterste regterzijde zal afscbeiden. Het Engelscbe dagblad the Globe verze kert, dat de kosteuwelke bij de jongste ver- kiezing voor een lid van bet liuis der gemeen- ten iu Zuid Leicestershire gemaakt zijn door den heer Bell, den conservatieven en niet ver- kozen candidaat, de som beloopen van 2324 p. st Het kleine dorp Schwarzost, door visscliers bewoond, gelegen aan de Oostzce, tusscben Me- mel en Dantzig, ongeveer drie uren ten zuiden van eerstgenoemde stad, lieeft sedert drie jaren zekere vermaardheid verkregen, door de ontdek king der amber- of barnsleen hoeveelhedenin den grond aldaar aanwezig. Vier stooni bagger- machines en vele anderen zijn er steeds bezig en verzamelen het barnsteenhoudeud zaud van eene diepte van 10 tot 12 voet. Men telt er 400 arbeiders die elke acht uren 25 ii 26 stni- vers verdienen. Het werk gaat dag en nacht dooren de ploegen arbeiders wisselen om de acht uren af. De hoeveelheid amberdie er verzameld wordt, bedraagt 130 kilogr. voor elken ploeg, en over de geheele week 2340 kilogr. In berigten uit St. Petersburg wordt gewag gemaakt van de hevige koude welke aldaar in de laatste dagen heeft geheerscht. In een dezer berigten wordt o. a. medegedeeld dat de adem- lialing het gelaat met een masker van ijs over- dektde knevels, de baard, de wenkbraauwen, de oogbaartjes zijn bezct met ijskegels. In de straten vallen musschen bezwijnul ueerver- scheidcne koetsiers bevriezen op den bok. Niets ziet men in de straten dan eenige ongelukkige voertuigen en policie agenten. Als men de kuizen opent dan valt de warme lucht als sneeuw neder. Bij gelegenbeid van het bal aan de Fransche ambassade, bevroor de koetsier van prins Wint- genstein op den bokeon ander b'evroreu de ALGEMEEM NIEUWS-en ABVERTENTIEB Zeeuwsch-Vlaanderen. I>il Wctkbiad wordt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- jO: venbij BEILANCS DHONT te Hieuzen. Prij» per 3 maan- den 80 cent, franco per poat 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, l'ostdirecleuren en Brievenbusliouders. Van Sehaete 6.40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,00. 3,00. 6,10. Van Sehaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokeren naar Selzaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40. 7,45. Van Gent naar St. Nicolaas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5,35. 7,00. Van St. Nicolaas naar Antwerpen, alle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6,10. 7,50. Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11, 3,5,—. 7,—. De uren geteekend met een zij ntreinen van de le en 2e klasse. Ma Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zendeu uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prija vau 1 tot 4 j-| regels is 40 cent, voor elken regcl meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1