No. 355. Woensdag 5 Februarij 1868. 8ste Jaarg. t aanbest eding. B GElEENTE-BQUWffiEESTER De betrekking van VOOR a SPOOItWEGOIElST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN, zullen op Dings dag den 18 Februarij a- s., ties morgens ten elt ure, op het Gemeente Raadhuis aldaar, in het openbaar aanbestedeu Het legrsren van TWEE DU1KEKS van Port- landcement, met vei-dere tjijliomende werkenin de liom tier- gemeente JNeuzen. De besteding gesebiedt bij enkele inschrijv ing. De billetten zullen op den dag der besteding v66r bet aangegeven uurin de daartoe te stellen bus op het Raadhuis moeten vvorden ingeleverd. Bestek en Voorwaarden liggen van af 10 de/.er ter inzage op de Gemeente secretarie te Aeuzen zoomede in de Herbergen van de Erven Steen- kamp P. Baeijens en de Wed. Scheeee aldaar. De aanwijzingen op bet terrein zullen plants hebben op Zaturdag en Maandag den 15 en 17 dezer. Seuzcnden 4 Februarij 1868. Burgemeeslcr en Welhoudevs voovnoemd J. A. VAN BOVEN. De Secrelaris J. DIE LE MAN. - De BURGEMEESTER van NEU- ZENzal op W oensdag d e n 12 dezer, des middags ten 12 ure, bij het oude Schoolgebouw aldaar, in het open baar en tegen contante betaling verkoopen Eenige oiule Schoolbanken J3a.lt pannenLarapen en verderen rommcl. Op den dag van den verkoop van af's morgens 9 ure te bezigtigen. Neuzen den 4 Februarij 1868. De Burgemeesler voovnoemd J. A. VAN BOVEN. te NEUZEN, is vacant. Sollicitanlen naar die betrekking knnnen zich vervoegen ter Secretarie dier Gemeente. Z. M. heeft meente St. Jan N. D. IJsebaevI 1". tot burgemeester der ge- Steen herbenoemd den heer en 2. tot burgemeester der gemeente Boschkapelle benoemd de heer JI 'er- eeclccn om deze betrekking gelijktijdig te be kleeden met die van burgemeester der gemeente Sloppeldijlc. Het provinciaal geregtshof in Zeeland liceft jl. zaturdag het voigende arrest uitgespro ken. Charles Louis deWenne, oul 27,iaren, herber gier, wonende te Koewacbt, thans gedetineerd alhiei- beklaagd ter zake als zou bij in den naeht van 19 op 20 November en in den nacht van den 22 November jlomstreeks half zes tiren, te Koewacbt, ten nadeele van C. Diericlcs nit diens scliuur of varkenshok, staaude op de londom afges'otene erve van diens woonhnis, tel kens eene zekere koeveelheid boekweitmeel arg- listig weggenomen en zich toegeeigend hebben is schuldig verklaard aan diefstai gepleegd bij nacbt in de aanhoorigheid van een bewoond huis en te dier zake, onder aarmeming van ver- zachtende omstandigbeden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van zes maanden, alsmede in de kosten der procedure. Bij bevelscbrift der arrondissements regt- bank te Goes is naar den procureur generaal bij het provinciaal gereglshof in Zeelaml verwe- zen Johannes van Damme, oud 33 jaren, stroo- dekkerwonende te Lamswaardegemeente Hontenisse thans gedetineerd te Goes, als zou hij zicli hebben schuldig gemaakt in den nacht van 22 op 24 Januarij 1867 aan: 1. diefstai van eenige goederen nit bet huis van den land bouwer A. Buys te Honteir'sse2. het in gemel- den nacbt mondeling bedreigen de schuur van dien landbonwer in brand te zullen steken, in- dien hem niet terstoud 100, fbO of/"20 ge- geven werd, en, toen daaraan niet werd voldaan, 3. poging tot het in brand steken dier schuur door middel van een aan een lat gebonden bos brandende Inciters tegen een hoek van hetstroodak te houdc.i, welk dak ecliter wegens de vochtig- heid niet in brand is geraakt4. bet bij naam- 1 ooze door hem met potlood geschreven brieven bedreigen van de woningeu der landbouwers A. Bays en I'. J. van Boiuvel in brand te zullen steken, indien niet op bepaalde tijden en plaatsen telkens de som van 10 werd ncdergelegd, en wel op den 9 February, 6 eu 27 April 1867, welke som, bestaande nit acht opzettelijk ge- merkte rijksdaalders, gcborgen in een blaauw linnen zakje, de beklaagde zich in den avond van den 8 Mei nit den door hem aangewezen kuil arglistig zich zou toegeeigend en ontvreeind hebben, terwijl die rijksdaalders in het linnen zakje den daarop volgeuden nacht bij geregtelijke huiszoeking ten zijuen huize gevonden en in beslag geuomen zouden zijnen 5. minstens aan medepligtigbeid, door die brieven te stdirij- ven, bewust van bnn misdadig doel en van hunne bestemining, van elf evenzeer met potlood go scbreven brieven waariu in het tijdvak van 18 Februarij tot 10 October 1866 aan verschil lende personen, te Hontenisse, Stoppeldijk en Graauvv woonachtig, dezelve voorwaardelijke bedreiging is gedaan tot het verkrijgeu van sommen van 10 tot f 150. Binnen kort zal voor het provinciaal geregts hof te Middelburg, de zaak behandeld worden van den boerenkneehl uit Graauvv, beschuldigd van zijn medeknecbt op gruwzame wijze ver- moord te hebben. Neuzen, 4 Februarij. Zondagjongstleden werd door eenige kin lereu in de fortificatie vest nabij den westbeer alhier, ontdekt het lijk van een drenkeling, hetvvelk bij nader onderzoek Week te zijn, dat van den 83jarigen Jan ran Lanyerelde, bestedeling van een der armbestu- ren alhier. In eenzaamheid wandelende, moet bij door een of ander toeval, op die afgelegcn plaats in het water geraakt zijn en alzoo den dood ge vonden hebben. Hiilst, 1 Febr. Gelijk bekend is, bestaat er onder dekatholijke jongelingen in Nederland, sedert eenige jaren veei geestdrift om als zou- aven in pauselijke dienst te treden. Die geest- Aangenaam is bet ons te knnnen mclden, dat bet doel dier soiree als volkomen geslaagd kan beschouwd worden, daar de opkomst van de zijde des publieks zoo talrijk was dat de zaal hen niet alien bevatten kon. De netto opbrengst bedroeg f 468. Wij hopen dat hun voorbeeld op vele andere plaatsen mag gevolgd worden om zoo doende bij te dragen in de verzorging van zoovele ariuen in deze dure en guure tijden. Maandag der vorige week ontdekten dc bewoners van Middelharnis, dat men ben eene zonderlinge verrassing had toegedacht. Men zag aldaar uamelijk, dat "in den letterlijken zin des woords „de bordjes verbangen" waren. Van- daar dat de doctor, blijkens het uitbangbord aan zijn gevel, gedegradeerd was tot „bedienaar ter begrafenis." Bij den predikant prijkte het op scbrift „Hier verkoopt men znurkool Het raadhuis pronkte heel deftig met een bord waarop het gebouw vermeld stond als een „Logies voor den reizenden man." Ook aan de maat schappij „Let op u\v cinde" hadden de lief hebbers zicli vergrepen, met haar die zinsprenk te ontnemen, om daarmede bet oude mannenhuis te versieren. Een der ingezetenen stond niet weinig verbaasdtoen liij in zijn gevel zag aangekondigd, dat bij voor oud lood en andere artikelen den hoogsten prijs gaf. Om kort te gaan, de liefkebbers hadden het blijkbaar toe- gelegd op eene algemeene ouderlinge verwisseling van ainbten, bedieningen, beroepen en bedrijven. Zij licbben intusschen reeds ondervonden, dat de politie ten dien opzigte bet begiusel van bekoud eerbiedigten wat meer zegt, dat zij het ook wil haudhaven. En als de openbare magt dat wil, kan zij zeker veei doen om de voorstanders van behoud tevreden te stellen. Maar of dat overal en altoos zoo geregt- vaardigd is als bij bet „verhangen der bordjes" te Middelharnis, iiit is nog de vraag. Het voigende versje lezenwijinde Pronin- ciale Friesehe courant 15«8. Voor vrijheid en godsdienst, voor orde en voor wet Greep Neerland de wapens, rees Neerlands gebed. Twee graven Zelfs gaven Daarvoor op 't sehavot Hun leven ten bestehun zielen aan God. 1H68. Onderwijsvrijheid orde en wet Alles wordt op 't spel gezet Om twee graven Met twijfelachtige gaven Te stijven In hun eerznehtige drijven Om ministers van Neerland te blijven. drift neemt meer en meer toeook nit deze plaats zullen binnen kort twee jongelingen ver- trekken om zich in het korps pauselijke zouaven te doen opnemen. Naar wij nit eene gtmstige bron ver leinen zijn er thans niet minder dan 2600 zouaven nit Nederland te Rome om Z. II. Pitts IX te beschermen. Middelburir, 3 Februarij. Laatstleden vrijdagavond hadden eenige heeren officieren van het bier in garnizoen zijnde regement infan- terie de wehvillendheid met de heusche mede werking van eenige dames, eene Soiree musicale et litteraire" ten voordeele der armen van alle gezindheden onzer stad te geven. Voor eenige dagen kwam van Antwerpen ter reede van Vlissingen het Oosteurijksche drie- mastschip Allessandrakapt. Slolcovisch. Naar de verklaring van de bemanuing leed de bevel- voerder aan delirium tremens, in zulk eene hooge mate, dat hij met een geladen geweer dreigde onder zijn volk te zullen sehieten. Om onge lukken te voorkomen hebben de manschappen hem het wapen ontweldigd. Toen dreigde hij verwoed met een revolverpistool. De bemanning zulk eene gevaarlijke bandelwjjze moedeheett besloten het schip te verlatenbet geweer aan de policie overgegeveu en is met pak en zak naar Antwerpen teruggekecrd, verklarende zich met zulk een gevaarlijken kapitein niet nnar zee te knnnen begeven. Voornoemd schip ligt nu zonder bemanning ter reede van Vlissingen. Bij de redaetie van de Tijd Noord lloll. cour. is voor het pauselijke leger reeds ontvan- gen de som van f 163.237.59. De commissie tot regeling der viering van het derde eeuwfeest van de overwinning bij Heiligerlee, in Mei 1568 onder aanvoering van graaf Lodewijlc van Nassau bevocbten, liet eerste beldenfeit van den SOjarigen oorlog, heeft een beroep gedaan op bare landgenooten. De grond- toon van bet te vieren feest moet, naar't inzien der commissie, zijn bet stichten van een nationaal blijvend aandenken aan die gebeurtenis. Komt het voorloopig plan tot stand, dan zal de plaats, waar nu de boawvallige gedenknaald staat, door een grootscher gedeukzuil worden ingenomen en bovendien zooveel van den omliggenden grond aangekocht en tot wandelplastts worden ingerigt, dat de bezoeker ten alien tijde gemakkelijk tot het gedenkteeken kan naderen, 't welk nu, aan gezien bet zich midden in bouwland bevindt moeijelijk is. De commissie wensehtdat zich sub-commissien zullen vormen tot bet bereiken van 't. beoogde doel, De nienwe minister van oorlog in Belgiii heeft bepaald dat in dc regementsscholen het onderwijs in bet Vlaamseh zal worden gegeven voor dc miliciens nit de Vlaamsche en in het Frausch voor die nit de Waatsche provineien. De lang verwaehte Franscbe leening is door den Monileur officieel aangekondigd zij zal be - dragen 540 mdlioen de deelneming wordt bij openbare inschrijving opengesteld. 187 millioen wordt bestemd voor hot materieel voor leger en marine; later zal daarvoor nog meer gevraagd worden de expedite naar Rome heeft 184 mil lioen gekost. Het berigt der leening was reeds lang als aanstaande aangekondigd. Het bewijst intusschen, hoe Frankrijk, bij behoud van vrede het financieel evenwigt tussehon uitgaven cn ont- vangsten niet wcet te handhaven. Dat dient een spoorslagte meer te zijn, om tot behoud van den vrede te nopen, die trouwens op ditoogen- blik niet meer schijnt bedreigd. Van alle zijden is de gernstheid hersteld. Eene nadere aanslui ting tusschen Frankrijk, Pruissen en Oostenrijk wordt zelfs zeer aanbevolen om de zekerheid aan Enropa te waarborgen. Het Parijsche dagblad de Pressewaar schuwt ernstig tegen de berigten die uitgestrooid worden om de granen aan hoogercn prijs te hou- den. Vol gens "dat blad is er zooveel niet te vreezen. Men schrijl't de dnnrte aan speculate zucht en ophooping'toe. Volgens nadere berig ten zijn er in Duitschland Denemarken Rus land, maar vooral in Hongarie en in Egypte 46 milioen hectoliters graan voorhanden. Daarbii heeft de zaaijing in vele landen onder de beste conditien plaats gehad. Dezer dagen zijn er te Marseille reeds 23 sebepen, met graan beladen, binnen geloopen terwijl er nog dagelijks nieuwe aanvoeren worden verwacht. De koepel van de Domkerk te Pestb is den 25 Januarij ingestort. Men was er in den laatsten tijd reeds voor beduchtdat dit onheil zou geschieden, aangezien men onderstelde, dat tie pilaren den 25,000 centenaars zvvaren koepel niet konden dragen. F.ene speeiale commissie van onderzoek stelde de vreesaebtigen even wel o-erust. De kosten van ophouw bedroegen meer dan een kwait millioen gulden. Het geheelo onheil was in den tijd van 5 secondcn afgeloo- pen. E6n krak, en de zware, door zuilen ge dra"en koepel was in tweeen gebroken toen stortte het noordelijk gedeeltc naar beneden bet dak der kerk ais ecu glasplaat verbrijzelend. Toen zag nien het zuidelijke gedeclte waukelen en geen twee seeonden daarna lag ook dit op den grond. Een gcdnclite stofwolk steeg op en toen 7ieze was verdwenen, zag men de kerk als puinhoop. De slag was ontzettend cn het dreuuent werd op rerren afstand gevoeld. t ALGEIffl NIEUWS-em ADVERTE1MTIEBLA0 Hit Weckblaii wordt tlkea Woensdag morgen uitgegeven bij BEILANOS DHONT te Neuten. Prijs j.er 3 mannden pp 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bij pg alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ||-S Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Sehaete «,40. 10,2#. 1,00. 5,25. Vani 7 50. 12,00. 3,00. «.1°- Van Sehaete uaar Lakem.n 5.25. 8,3<>. 3,40. °-45' J™ IT i 40 7 J Van St. fiicolaat nnar Gent, alle dagen#,15. 8.0d. 9 35 1 1,45 8 45. 5,40. tin. Van Gent naar S>. Nicofoo., alle dagen 5,00. 7,25. 9,30 10,50 2 0. o in. 7,00 Van SI. Nicntaas naar Antweipen, alle dagen 6,15. 8,0a '0,10 11,40. 3,15. ,1. Van Antwerpen naar St. Nico/aas alle dagen: 7,30. 9,— 11, 6' D» De uren geteekend met een zijn treinen van de ic en 2e klasse. f|| Advertentien gelieve men aan de Uitgerer* in tr /euden niterlijk Dingadag avond ten A ure; de prij* ma 1 tot 4 ff regela is 40 cent, voor elken regel meat 10 cout, behalre 35 cent zegclregt voor elkc plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1