No. 352. Woensdag 15 Januarij 1868. 8ste Jaarg. BI II DANIEL VAN ECK, GERRIT ADRIAAN FOKKER EEKLIJK DDURT 1IET LANGST! Aan de Kiezers Aan de Kiezers voor Leden van de Tweede Ka- mer der Staten-Generaal in lid Uoofd-Kiesdislrict M1DDELBLRG. VOOR f SPOORWEGD1EAST. De uitgevers zullen Zaturdag morgen a. s. een BIJVOEGSEL uitgeven, zij verzoeken vrientlelijk alle stukken toe te zenden voor VltlJDAG AVOND 6 URE. De directeur van bet kabinet des konings jhr. mr. E. L. IV. de Fuck, is op zijn verzoek cervol uit die betrekking ontslagen. De aan- leiding tot dit ontslag bestaat in een verschil van meening omtrcnt de outbiudiug van de tweede kanier der staten generaal. Axel, 10 Januarij. In 1867 zijn in deze gemeente geboren 120 kinderen als 75manne- lijke en 45 vrouwelijke, levenloos aangegeven 1 vrouwelijke. In de gemeente vestigden zich 60 manuelijke en 41 vrouwelijke. Overleden 68 persouen als: 27 ongehuwde manuelijke, 23 ongeknwde vrouwelijke, 6 gehuwde manuelijke, 4 gehuwde vrouwelijke2 weduwenaars en 6 weduwen. llet getal personeu die de gemeente verlaten bebben bedroeg62 manuelijke en 46 vrouwelijke. Er werden 28 buwelijken vol- trokken als 24 tusschen jongmans en jonge dochters 1 r, weduwen 2 weduwenaars jonge dochters 1 r> n weduwen. De bevolking hestond op 31 December uit 780 ongeh. mann. en 774 ongeh. vronw. 494 geh. 496 geb. 40 weduwenaars 117 weduwen, 1314 mannelijken en 1387 vrouwelijke. Daarouder zijn: 2159 Nederduitsch hervormden, 2 Fransche of VVaalsche, 3 evangelisch luther- schcn, 1 doopsgeziude, 174 cbristelijk afgesebei- denen en 362 roomsch katholijkente zamen 2701 zielen. Tot predikant bij de hervormde gemeente albier is beroepen ds. G. J. B. Gelderman predikant te Bieselinge. Ilulst, 13 Januarij. Gisteren heeft eene zangersvereeniging van St. Nicolaas albier een concert gegeven, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Naar men zegt, waren bij die vereeniging zelfs aanzienlijke fabrikanten uiet te min bedroeg eene toegangskaart der eerste plaats 99 cent, en bebben zij een schoon som- metje mee naar huis genomen. 'De heeren zan- gers zullen ongetwijfeld wel eens lekker op de gezondheid barer toeboorders bebben gedronken. De TijdNoord Holland-eke couraut, zegt ten opzigte van de wederinstelling van de de- partementen van eeredienst. „Overigens meenen wij niet, dat bet herstel „der eerediensten oorzaak zal zijn, dat vooi taan Bde katholijken zullen worden gesloten uit au- „dere departementen. Wij leven tocb in het „levendig besef van bet gewigt dat de katko- „lijken werpen in de schaal der verkieziugen. r Dit gewigt is zoo groot, dat geen gouverne- „ment ons stelselmatig kan uitsluiten. Daarom „heeft het gouvernement veel gedaanom bet „departement van justitie aan een katboliek te „kunnen toevertrouwenen al is het daarin „niet geslaagd, dan is bet voornamelijk te wij- „ten aan de vele katholijkendie daartoe aan- „gezocht, geweigerd hebben de taak te aau- „vaarden. Wij zijn thans krachlig genoeg em „clk gouvernement dat ons over het hoofd zien „en mize aanspraken miskennen tnogltot zijn npligl te brengen. En he! thans bestaande mi- nislerie zal wel doendit niet uit het oog le verliezen mil het niet onmiddelijk in levens- „gevaar gebragt warden," BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN Viin 5 tot 11 Januarij. Rotterdam 13 Januarij 1868. Door gesloten water was geen aanvoer van Zeeuwscbe Granen. De stemming van alle ar- tikelen was als die van de vorige week. Cient. 10 Januarij. Bij koninklijk besluit van den 3 Januarij 1868, no. 61 Slaatsblad no. 3), beeft bet den koningnaar aanleiding van het rapport van den raad van ministers dd. 2 Januarijbehaagd de tweede kamer der staten generaal te out- binden, en bepaald dat de verkiezingen van ltsden voor eene nieuwe tweede kamer zullen plaats bebben op Woensdag 22 Januarijen de herstemming in de kiesdistrictenwaar die noodig mogt zijn op Dingsdag 4 Februarij 1868 voorts dat de eerste zamenkomst der nieuw verkozen kamer zal plaats bebben op Diugsdag 25 Februarij a. s. De tweede kamer is ontbonden de stcmbe- voegden zijn opgeroepen om op Woensdag den 22 Januarij a. s. eene nieuwe tweede kamer te verkiezen. KiezersGij weet dat de verwerping der be- grooting van buitenlandsche zaken, de aanlei ding is geweest tot de ontbinding der kamer gij berinnert u dat men van af bet oogenblik van het optreden van den beer van Zuijlen als minister van buitenlandsche zakeu geen ver- trouwen stelde in zijn beleidgij zijt bekend met de brieven historiegij weet dus ook dat de beer Geerlsema de brieven van den graaf van BylandlNederlandsch gezant te Berljjn dd. 28 en 30 Mei 1866, openbaar maakte alltien om met bewijzen te staven dat door den tegen woordigeu minister van buitenlandsche zaken tegenover zijn ambtsvoorganger Cremers aller onbetamelijkst was gebandeld. Gij weet dat meest alle kamerleden over bet gedrag in dezen van den minister van Zuijlen verontwaardigd waren. Elk minister draagt slechts de verantwoorde lijkbeid van zijn departement en de uitspraak der tweede kamer dat zij geen vertrouwen stelt in eenen minister, is in geenen deele een votum tegen bet gebeele miuisteriebet gebeele mini sterie beeft zich de afstemmiug der begroo- ting aangetrokken enkel goed rond goed Zecuwscb om een slok te hebben om den bond le slaan. Wat moet men denken van een ministerie dat gedurende zijn kortstondig bestaan van ter naau- wernood een en een half jaar, reeds voor de tweede maal een ontbinding van de kamer pro- veceert Wat kan in den tegenwoordigen toestand bet doel der kamerontbinding zijn, nu weinig meer dan een jaar geleden de kiezers ter stembus zijn geroepen om van bunnen wil te doen blij- ken Er is naar onze meening daarvoor maar eene rede namelijk de wensch en de begeerle van hel ministerie om eene tweede learner leverkrij gen, die gedwee en volgzaam is en hel met waagl, om in de meening le verschillen met de ministers en om voorstellen te verwerpen die van hen lot de verlegenwoordigers komen. Kiezers! aan welk beginsel geeft gij devoor- keur, aan dat der volksvrijheid of aan dat van bet gezag Begeert gij dat Nederlaud zal voort- gaan met zich in bet voile bezit zijner politieke vrijheden te ontwikkelen of dat bet in lijnregten strijd met onze gesc-hiedenis en ons volkskarak- ter van die voorregten afstand zal doen Ver- langt gij bet parlementaire regeringstelsel te be- bouden of verlangt gij op de Pruissische mauier geregeerd te worden Wij bopen dat de kiezers wakker zullen zijn en verstandig; dat zij zullen toonen hunne vrij- heid lief te bebben en geene slaafsche vertegen- woordiging te wenschen, dat zij trouvv ter stem- bus zullen opkomen en dat de stembus op de vraag van bet verontwaardigde Nederlandsche volk bet ministerie zal toeroepentot hierloe en niet vender I Kiezers bet is u bekend wie en wat de hee ren FoUier* cu vun Irlelt zijn, gij weet dat zij geen purtij mannen maar vrije mannen zijn. De grondwet legt de vertegenwoordigers de verpligting op dat zij loezigl uitoefenen op de handetinyen der regering. De heeren Fokker en van Eck bebben van dat regt gebruik gemaakt, en bebben hunne ver pligting trouvv nagekomenduor ook tegen de aauneming der begrooting van buitenlandsche zaken te stemmen. Wij herinneren u de woorden welke eens de edele graaf van llogendorp ter nederschreef Wie de grondwet voorslaat helpt de natinnale „vrijheid bewaren. VVj'e de grondwet voorslaat „helpl hel nalionaal gezag bewaren. Ilel ko- nninklijk gezag en de nalionale vrijheid zijn ngevesligd door de grondwet." Nog eene enkele vraag ten slotte. Gaan wij met bet tegenwoordig ministerie voorwaarls of gaan wij lerugwij autwoordeu daarop met de vervvijzing naar slechts ceu enkel feit uit de laatste dagen. Sedert 1848 was bet streven om de banden die de kerk aan den staat bonden los te maken en de zelfstandigheid der kerkgenootsehappen te bevorderen. Aan die noodelooze betrekkingen, die een kostbaren omslag voor administrate te weeg bragten werd meer en meer een eimle gemaakt. Kerk en staat zouden vrij naast elkan- der staan. Ook dit streven beeft plaats gemaakt voor de tcgenovergestelde rigting. De banden zijn weer op nieuw aangelegd door de be'uoeming van twee ministers van eeredienstde staat zal zicli weder meer dan ooit gaan mengec in de zaken der kerk. Kiezerswilt gij belpen voortzetten wat se dert 1848 omler liberate ministericn is opge- bouwd, kiest dan op nieuw de heeren die tot dusverre de belangen van bet Vaderlaml in bet algemeen en die van Zeelandinbetbijzonder met warmte hebben voorgestaan en behartigd. Axel en Hulst. Het gewigt van bet oogenblik noopt ous tot spreken, bet wordt meer dan tjjd erustig te zijn wanneer zal tocb eens de eeuivige waarheid over al de volken op gaan De Koning roept ten tweeden male zijnc ye trouwe onderdanen opwaaroin is dit dan tocb ten tweeden maleis dit uiet ter handhaving vau zijn gezag tegen de liberate opposilie. En waarlijk bet scbibboletb komt meer on meer uitvoor of tegen den Koning. Want die beweging die eenige marktschreeu- wers makenover dat woord onschenbaarheid is anders niet dan (Koning, j a maar geen gezag) nulliteit. Het Koningsebap tocb bewaart bet volk tegen de heersebappij (en wat niet al der aanzieu- lijken (adres Tborbecke) Amsterdam volgen# correctie van vau Isselt. En is de behandeling van dit ministerie (zij mogen dan zijn wie zij willeu) niet deloijaal V Ook wij mogen wel zeggeu de maat der feiten is meer dan vol. En kiezersRed ons dierbaar en ziukend vaderland uit dezen cboas vau ellende en regering loosbeiddenk aan bet woord anexatie 1 En aan de consumering der meer dan 70 ministersdie wjj hadden. Door dat oneindige cbangeren van regering kan immers onmogelijk iets tot stand komcn En gaan onze scboone koloaien ja ons geheel onafgankelijk volksbestaau op deze wijze niet verloren Wij bebben niets tegen de personen onzer volksvertegenwoordigers (vooral Fokkor niet om zijne gematigheid) maar denken ercen- voudig anders over. Vooral zijn wij tegen dat dweepen met do Grondwet, dit drukt niet de diepste zedelijke neiging van ons volks uitevenmin voor ous als voor de roomschen. Waarom moet dc ge- scbiedenis zoo verminkt worden Moet de al en betwijze staat dan alles voor ons doen ook voor ons denkenof mag elk vader dan niet vrij zijn, zijn kind op te voeden zoo als hij denkt? Is dit niet een ingrijpen in de natuur on dier- baarste regten vau deu mensch. Neen geeit nivelleren „Dit zoit het phalanstere van Courier worden dat praebtexemplaar van kwakzah erii. „Stahl." Waar bet lager staatsonderwijs bet karakter van liefdadigheid verliestwordt bet met gewebl opdringen (als aan een zieke koe). Ook zijn er menschen die voor de afschafling der doodstraf zijn, en voor die ultra vrijheid tot echtscbeiding, concubinaat, blassemie of gods- lastering, (dat eenvoudig dijn en mijn zonder moraal) is dat niet de in beschermingneming van al bet booze, tegenover bet goede deel der maat- schappij?(Stahlnoeratditeenploerten<lom!) Ook scbreeuweu de liberalen bard, dat de katholijken (met bun te verlaten) een monster- coalitie bebben aangegaan Dit is onwaar. Of zou niet (gelijk Thiers zegt) dc eenheid van belangen, in deze bet beste rerband zijn Ook begrijpen de katholijken zeker dat libe- raal bier en in Italie niet gaat. En (Guizot) vraagt of een geloovige of bij katho'.ijk ofprotestaut is (in hooflzaak) niet op hetzelfde uitkomt?- Ook scbelen wij zoo heel veel niet, want zij hebben de apostolische personen, en wij de leer. ALGEMEEVTOVSh ABVERTENTIEBLAD Hit Weekblad wordt elken Woensdag morgen uitgegeren bij BKILANUS DHONT te JSeuzen. Prija per 3 maanden 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bijjj^ alle Boekhandelaars, Postdirecteurcn en Brievenbushouders. Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Sekaeie 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,00. 3,00. 6,10. Van Sehaete uaar Lokeren 5,25. 8,30. ,3,40. 6,45. Van Lokeren uaar Selzaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8,05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5,40. 7,45. Van Gent naar S'. Nico/uas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5 35. 7,00. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3,15. 6,10. 7,50. VaD Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 7,30. 9,11, 3,—. 5,—. 7,—. De urea geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertentien gelieve men aan de Uitgevern in te icudeu uiterlijk Diugsdag avond tcu 6 ure; de prija vau 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, betulve 35 cent zegelregt voor elke plaataing. *2s» HUWELIJKEN. Geene. UUWKLIJKS-AANGIFTEN. Geene. OVERLIJDEN" Den 5 Jao. Kriju Kienrent, oud 3 jz. r. Jan en Aactje Bakker. A ulrie. Everts Bnitinga, oud 22 j., z. v. Evert Andries en Aaltje Koelofs Nijhuis. Emilius 1'liil'ppus Jubannes Nolson, oud 18 j., z. v. Pierre Leon en Maria Baldiua l-rederica van Tets. Den 11. Jacobus Vcrlinde, oud 6-i j echtgenoot van Snzanna Milbmina Loof. GKBOORTEN. Dm 5 Jan. Jozina, d. v. Marinus van de Wcge en Tanneke Meertens. Coruelis, z. v. A rend Benkert en Maaljc Bardelf. Ben 6. Francois, z. v. Jan van de Bee en Jacoba Weijns. Jacobus Joris, z. v, Joris Cornelis Johan nes Kuliju en Paulina lialnikker. T»rwe fr. 31 a fr. 33. Rogge fr. 22 n fr. 22,75. Gerst fr. 16,50 a fr. 17," 0. Haver fr. 11,50. Paardeboouen fr. 21. Koolzaad per 100 k. fr. 37. (WALCHEEEN EN ZEEUWSCH-VLAANDEREX). EN EeNIGE KIEZERS UIT DE KAKTONS At ligt de waarheid iu het graf. At wat haar drukt dat moet er af.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1