No. 350. Woensdag 1 January 1868. 8ste Jaarg. mmu III "5 f VOOR SPOOR W EGDIEH8T. 6 w; Neuzen, 31 December 1867. De staatkundige hemel wordt niet lielderder bij bet ten einde spoeden van bet jaar 1867. De Italiaanscbe kamer beeft zicb in eene langdurige discussie zoo ongunstig uitgelaien over bet door de regering gebouden gedrag tijdens de jongste bezetting van Rome door de Fransche troepen, dat de daarop gevraagde goedkeuring is gewcigerd met 201 tegen 199 stemrnen. llct kabinet heeft daarop zijn ontslag aan den koniug aangeboden en Victor Emanuel heeft dat ontslag aangenomen, docb tevens den presi dent minister, de generaal Menabrca, belast met de zamenstelling van een nieuw kabinet. De zitting der kamer is daarop verdaagd tot 7 Januarij e. k. De toestand van Italie is inderdaad hagchelijk, krijgen toch de conscrvatieven de overhand, dan staat verbrokkeling van bet zoo wonderdadigaan- eeugeflanste koningrijk te vreezen, en krijgen de anti pauseljjken, de drijvers van de uitvoe- ring van bet parlements besluitRome de hoofdstad van Italie" de overhand, dan wordt het nog slimmer, want dan is de ooriog met Frankrijk niet te voorkomen. De beide bondgenooten die vroeger zamen op buit nitgingen, staan welligt eerlang als vijanden tegen elkander over. De gewone loop der zaken: ecrst elkander belpen om een ander te beroo- ven en dan twist om den te verdeelen buit. Frankrijk vat bet den 22 dezer in de kamer der afgevaardigden genomen besluit ernstig op en beeft op nieuw 20.000 man te Toulon inge- scheept en naar Rome gezonden. Gecstig inderdaad is de toestand van Italie afgebeeld in eene carieatuur in eene der laatste nu miners der Kladeradalsch. Daar wordt lidor Emanuel afgebeeld stamp- voetende van pijn, omdat eene wesp, aan myter en stool dadelijk te herkennen voor den pans, zieli op zijn reeds eenigzins gezwollen neus liceft neergezet, terwijlNapje III hem van aehtcrcn beide handen stevig op den rug vasthoudt. De keizerin van Frankrijk ziet dit tooneel met een welgevallig lachte aan en borduurt intusseben aan 't open raam gezeten aan een pantoffel. Dc beraadslagingen over de nieuwe legerwet in bet vvetgevend ligchaam van Frankrijk klin- ken ook vvaarlijk oorlogzucbtige genoeg. Als het schnkkcljaar 1868 maar niet een jaar der verscltrikking wordt. Wanneer men den Franscben minister van ooriog hoort spreken j;Tegen bet voorjaar zullen alle onze soldaten niet het nieuwe geweer gewapend zijn. Onze tkrsenalen zijn rutm voorzien, onze magazijuen gevuldde vestingen in goeden toestand. Het gevaar dat ons zou dreigen, knnnen wij niet langer dulden. Laat ons liever voorwaarts gaan en laat ons de voorkeur geven aan ooriog, boven een te lang voortgezette onzekerheid," dan is bet ons, als hooren we reeds bet ratelen van kanonnen en legervvapensals zagen we reeds de vrceselijke uitvverkselcn der salvos nit bet geducbte ehasscpot geweeren als bespot ting komt bet ons voor, wanneer wij den maarr scbalk daarbij hooren zeggen„Welnu, door voor dit alles gezorg te bebben, geloof ik een dergeneu te zijn, die hel nicest voor den rrede arbeiden. Neem dns de nienwe legerwet aan en ook gij zult voor den vrede werkzaam zijn geweest" Ofscboon zicb eenige stemrnen tegen de nieuwe legerorganisatie bebben verheven, twijfelt men aan de aanneming der wet niet. Ook wordt in Parijs gesproken over eene ontbinding van bet wetgevend ligchaam, zoodra de wet zal zijn aangenomen. Kabinets-kwestiiinkamerontbindingende lucht scbijnt er tegenwoordig vol van. Of't zachte winterweer welligt bevorderlijk is voor die din- gen We weten het niet. t Bij koninklijk besluit van den 28 Decem ber 1867, no. 50, is de beer mr. J. XV. A. Schneiders van Greijffens verth te Ilulst, benoemd tot schoolopziencr in bet zesde scbooldistrict van Zeeland. (Vrijdag) 27 Dec. jl. is de vergadering der staten generaal door de ministers van bin- nenlandscbe zaken en finantiiinnaraens den koning gesloten met eene rede, waarbij, met terugblik op hetgeen tot stand was gekomen en voorbereid, gewezen wordt op de- verwerping van de] begrooting voor buitenlandscbe zaken, waarin tevens de aanleiding ligt tot een ver- nieuwd beroep van den koning oji zijn getroiuv volk. Ilet provinciaal geregtshof in Zeeland beeft jl. zaturdag bet volgende arrest uitge- Sjirokeu Pieler Smies, oud 64 jaren, arbeider, wonende te Hoekthans gedetineerd in bet liuis van verzekering albier beklaagd als zou bij arg listig bebben weggenomen en zicb toegeeigend 1. in den naclit van 27 op 28 September jl. een baal/.ak met aardappelen van een stuk land onder Hoek, alwaar die aardappelen uitgedaan waren en in zakken stonden, ten nadeele van Charles Ludovicus Hamerltnck te Neuzen 2. in den nacbt van 8 op 9 October jl. omstreeks een uur, ongeveer een half mud aardappelen, ten nadeele Charles Ludovicus llamertinck te Hoeknit diens wagenbuisstaande met de woning op bet van alle zijden afgesloten erf, in welk wagenbuis, of liever bet zoogenaamde cegdenkot, aan dat wagenbuis annex, bij zicb den toegang zou hebbenj versckaft ;door over de bij wijze van deur voor de opening geplaatste ondersleper te klimmen is niet-scbuldig ver- klaard aan het eerste kierboven vermelde feit en daarvan vrijgesproken, doeh sell n I dig verklaard aan bet andere hem; ten laste gelegde feit van diefstal gepleegd bij nacbt in de aanhoorjgheid van een bewoond liuis, zulks na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, alsmede in de kosten van het proces. Neuzen, 31 December. Volgaarue voldoen wij aan bet verzoek om de aandacbt te vestigen op de leening derjstad Brussel! (zie achterstaande advertentie.) vvaarvan zoo als men ons mededeeltde voorwaardeu zeer gunstig zijnvooral met het oog op de groote soliditeit welke zij aanbieden. Zijn wij wel ingelicbt dan bestaat er gelegcn- lieid tot kostelooze inschrijving bij de keeren J. Sturm te Neuzen, II. J.' van Eck te Axel en Otto HisseeuiV te Oostbnrg. Bij de aanbesteding bij enkele inschrijving, van bet driejarig onderhoud van het kanaal van Neuzen, te Middelburg den 27 Dec. 1867 gehou den, zijn ingekomen aclit biljetten, te weten van D. Tho'ens te Iloek, per jaar f 34225 0. Holier te Hoek, 31400; G. van de Vrede te Neuzen, /"0300; J. J. van Uije te Middelburn- f 29300 A. E. Slubbe te Sas van Gent, 29200 S. van Lees te Neuzen, 29100: J. Fi is te Vlissingen, f 25000; J. Vcrkuil Quakkelaar te Vlissingen, f 24643. Zaamslne, 29 December. Heden in de morgen-godsdienst maakte onzen geliefden leeraar J, G. Unnel ons bekend, dat bij met algemeene stemrnen van den kerkeraad te Axel, toezeg ging. van beroep tot herder en leeraar dier gemeente h">eft ontvangen en tot vreugd van ieder weldenkende, gaf onzen leeraar in jde namiddag-godsdienst af vrijheid te bebben ge- vonden om voor die roeping te bedanken. Axel30 December. De kerkeraad der hervormde gemeente alhier, heeft in zijne ver gadering van den 25 Dec. 11. toezegging van beroep gedaan aan ds J. G. Ormel te Zaamslag, welk beroep door ZEw. acht dagen in beraad is genomen, i Tot leedwezen dezer gemeente vernamen wij reeds heden dat ZEw. in de giste j'en namiddag^gehouden godsdienst oefening te Zaamslag, beeft te kennen gegeven dat hijvoor dat beroep bedankt. -Axel, 31 Dec. Aan de school voor gewoon lager en nicer uitgebreid lager ondervvijs voor nieisjes te Tliolen, is benoemd mejnfvrouw J. Schoonakker, bulpondervvijzeres.te Axel, en zulks op eene jaarvvedde van 400. JVli<Iclt?ltnir*<Tf. 28 December. Deze week liep alhier het gerucbt, dat men in A lissingen niet goed kon siagen om een gebouw als depot voor het 3de regement infan terie te bekomen waar door onze plaats bet garnizoen zoude bebouden. Heden is, daarvan officicele bevestiging" ont vangen, dat ioor vele nijvere ingezetenen eene verblijdende mare zal geweest zijn. vr!),kag den 3 Jamiarjj 1868, des voor- middngs ten 10 ure, zal te Middelburg worden aanbesteedde aanleg eener telegraaflijn met een draad tusschen Hulst en Oosfburg, met het onderhoud daarvan tot 31 December 1868, in twee perceelen. De geruchten van een aanstaand buwelijk van, onze kroonprins met Frederike Sophie Marie llenrietle Amelie Therese, docbter van den ex- koning van Hannover, geboren den 9 J inuarij 1848 en dns eerstdaags 20 jaren ond, beves tigen zich. In den Belgisdien Senaat is in de afge- loopen week bij de bebandeling der begrootiiig voor bet departement van buitenlandscbe zaken, etn di>cussie outstaan over de afdamming van de Schelde- De minister Rogier handhaat'de de verklaring, door liein in de kamer afgelegd, en bestieed het advies van den Antwerpschen sena tor, die aan Nederland den ooriog wilde ver klaard bebben. De heer Rogier is iutegendeel 5 an meening, dat de goede betrekkingen tus schen Nederland en Belg:e inoeten or.derhouden 35oiden en bij verklaarde dat de gevolgen der afdamming zullen nagegaan en zoo zij nadeel opleveren, Nederland aangemaand zal'worden. De heer 11lain XIII zeide, dat de afdamming reeds een ongeluk heeft veroorzaakt met de scliipbrenk van de „Snltane" bij Bath, en hierop antwoordde de minister dat bet niet bewezen is, dat die ramp een gevolg was van de af damming. De Belgische gezant van 's Gravenhage beeft per missive van den 18 dezer, aan zijn rege ring berigt, dat alle maafregelen genomen zijn om de Scliekle te zuizeren van bet wrak der Sultane Die Senaatsdiscussie liceft geen verder trevo!" gehad. b b De Charivari raadt de bank van Frankrijk aan de 1000 millioen frankendie in hare kelders opgestapeld liggen, tegen entree van 1 franc voor bet publiek ter bczigtiging te stellen, en door den redaetenr van den I'a trie te latcn verklaren hoe die 1000 renteloos liggende mil lioencn «en bewijs zijn, dat Frankrijk in buiten- gewoon bloeijende toestand verkeert en veel vertrouwen heeft in do tockomst Neuzen 30 December 1867. ...Ianliet nnmmer dezer eourant van woensda December 11., wordt melding gemaakt van bet ongeluk dat schipper E. Slellmgsma is over- komen, wiens vaartuig in de nabijhe'id der ijzeren diaaibrug albier, door bet aftappen van bet kanaal op een paal zou zijn gedreven, waar (loor hetzelve een aanzienlijk lek bekvvam, en binnen weinige minuten zonk. In dat berigt komt verder vbor ,,De paal waarop bet schip is nedergekomen, meet, naar men zegt, van eene vorige brug af' komstig zijn wel waren de pnlen atqczaaad maar niet uitgehaa'd". Daartegen teekent schrijver dezes protest aan. Mogelijk is het, dat bet vaartnig. bij het buiten gevvoon laag wegloopen van bet water, op een paal, steen of ander in bet taint verborgen hard voorwerp is teregt gekomen maar al de paleu van de vodrmalige bouten draaibrug, die njen liier zeker op het oog beeft, werden in de maand Junij 1866 met een span paarden omvergetrokken en daarna nit den groml gehaald, of wel gebeel ontgraven en opgeborgen. Slechts twee grondpalen, die niet konden wor den getrokken werden zb6 laag doenlijk afge- zaagd, nadat rondom dezelve een put was graven van een el diepte, welke put vervolgens zorgvuldig is gedigt. Een ooggehiii/e. BoscHKArEr.EE, December 1867. Met belangstelling hebben wij vernomen, dat van het gewestelijk bestuur van Zeeland bet voorstel zou zijn uitgegaan, om de geraeenten btoppeldijk en Boscbkapelle te vereeuigen. Dat voorstel ,'doet die booge autoriteit alle eer aan mthootde alle omstandigheden, welke men zich omtrent die zaak kan uitdenken, er ten sterkste voor pleiten, om die vereeniging, welke reeds zoo lang wenschelijk is geweest, nu eindelijk eens voor goed tot stand te brengen. Wij bopen dan ook, dat de in-e/.etenen van Boscbkapelle en voornameljjk de kiezers, nu eens toonen zullen, dat zij hunne taak begrijpenen kra litig de handen aan het vverk zullen slaan, om die ver eeniging door een degeljjk petitionement bij de hooge regering te ondersteunen, en wel op de navolgende gronden 1 Dat de boofdeljjke omslag in Boscbkapelle, die thans f 1200 bedraagt, en waarover nu reeds zoo zeer wordt geklaagd, voor 1863 en volgende jaren op f 2000 is bepaald 2. Dat de opcenten op de personele belas'in^ van 40 tot 60 zullen worden verhocd voct' men hierbij 3 Dat de opcenten op dc grondbelasting op de gebonwde en ongebouwde eigendoinmeu tot bet bij de wet bepaalde maximum van 40 en 10 zijn opgevoerddan beboeft men waarlijk met meer te vragen, of de belastingen te Boscb kapelle niet al te hoog zijn doeh er zijn nc andere redenen, die eene vereeniging van Bosclu kapelle met Stoppeldijk hoogst Venscheliik doen zijn. J Immers dc onderwijzer te B. valt eerlang in de termen om gepeusioneerd te worden, in welk pensioen de gemeente alweer haar aandeel zal inoeten opbrengenvoorts zal bij vervaugen worden door eenen opvolger, aan wien men ten minste f 150 ot f 200 meer inkomen zal moelen ge\en; en eindelijk zal er, bij de meer en meer toenemende bevolking nog eenen hulponderwijzer nooilig worden, die zeker eene jaarwedde van f 350 it 400 zal moeten hebben. Rekent men daaibij nu nog de steeds stijgende mtgave^ voor armen, die in andere gemeenteu ALGEMEENNIEEWSkiA li\TIEIIL Zeeuwsch-Vlaaraderen. Hit Weckblad wordt elken Woensday morgen uitgrgeven bij BEILANUS 3c DI10NT te A'tuzra. Prija per 3 mannden 80 cent, franco per poat 93 cent. Men abonneert rich bij^ alle BuekKandclaari, Poatdireetenren en Bricrcnbualiouders. Van Sctzacte 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,(>0. 6,00. 6 10. Van Srlzactc naar Lnkertn 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van I.okeren nanr Setzactc 6,00. 9,50 Van St. Nicotaas naar Gent, alle dagen: 6,15. 8.05. 9,35*. 11,45. 3,45. 5 40. 7 45 Van Gent naar S'. Nicotaas, alle dagen 5,00. 7,25. 9,30*. 10,50. 2,30. 5 35. 7 00. Van St. Nicotaas naar Antwerpenalle dagen: 6,15. 8,05. 10,10*. 11,40. 3 15. 6 10 7 50 Van Anhcerpen naar St. Nicotaas alle dagen 7,30. 9,—II, 3 5'7 De urea geleekend met can zijn treinen van de le en 2e ktasse. 4.50. Adrerteotien gelieve men ann de TJitgevera in te rend« *M niterlijk Dingedag avond ten 6 ure; de prij. ran 1 tot 4 regels is AO cent, voor elken regel meer 10 cant, belialre pj 85 cent zigelregt vonr elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1