bouw- i mmi RUSStlBR s STEENROLEN. MA JAARS-EXAIEII. WATER EN AANWAS. TE BEKOMEN: S T 0 0 M V A A R T. STOOIHBOOTDIENST Aanstaande week in lossing: Openbare Verkooping tFneuzeFTbu^hI^^ gewezen op de liefdadigheid der Nederlandsche catholieken, blijkbaar onder anderen uit de gel delijke bijdragen, welke zij beschikbaar hebben gesteld voor de pauselijke regering en de instel- ling van den petrus-penning, en heeft doen uit- komen, dat alleen reeds bet diocces Haarlem 639 pontificate zouaven heeft geleverd. In het gekeel zijn uit Nederland 1224 strijders naar Rome verfrokken. Nog heeft de spreker gewe zen op de verdiensten der catholieken, op het gebied van kunsten en wetenschappenen ten slotte betoogd, dat de catholieke pers in Neder land, zieh ondenverpende aan de bevelen uit Rome, vooruitgang en vrijheid bevordeit, maar vrijheid zonder losbandigheid, gelijk die wordt begrepen in den Syllabus dat die pers, onder het schild des konings, de enclyelica tot regel heeft aangenomen met het oog op de waar- aehtige belangen van vaderland en gosddienst. Eenige dagen voor de sluiting van de nlgemeene tentoonstelling te Parijs den 27 October zal H. M. de keizerin in eigen persoon de be- looningen uitreiken, die toegekend zijn voor de vereeniging tot bescherming van leerlingen en kinderen in fabrieken werkzaam aan hen die op verschillende wijzen het meeste hebben bij- gedragen aan de verbetering van het stoffelijk welzijn in de zedelijke of wetenschappelijke opvoeding van die kinderen. De belooning door H. M. uit te reiken zullen bestaan in het portret van H. M. waarop eigenhandig de reden dezer onderscheiding geschreven is of in dat van den kcizerlijken prins met gelijk eigenhandig bij- schrift of in gouden, zilveren of bronzen medail- les of getuigschriften. Ilet gerucht loopt dat koning Victor Emanuel en de koning der Nederlanden zich te Parijs zullen beviuden tegelijkertijd met den keizer van Oostenrijk. Men deelt het volgende voorval uit Harburg mede. Een boekverkooper aldaar had, even als de "meeste zijner confraters, de gewoonte om alle nieuwe vverken bij de voornaamste inwoners op zigt te bezorgen. Een houthandelaar had reeds dikwerf verzocht daarvan verschoond te blijven, doch telkens ontving hij geheele bezendingen boeken met het bijschrift „Ter bezigtiging, met verzoek vau kostelooze terugzending." De houlhandelaar besloot er voor goed een einde aan te maken, liet den boekhandelaar door zijne knechts met paard en kar zes groote slagters- hakblokken in huis brengen, met een briefje waarin te lezen stond„Ter bezigtiging, met verzoek van kostelooze terugzending." Het volgende voorval wordt in de laatst ontvangen Indisehe berigten medegedeeld. 't Gebeurde dezer dagen, dat de jeugdige huis- vrouw van zekeren inlander, met name Troeno, in de dessa S, afdeeling T. treurig in hare een- zame woning zatzich bedroevende over het gedrag haars mans die avond op avond zich van zijne wederhelft verwijderde, om de nachten bniten 's huis door te brengen en haar aan hare overpeinzing, droevig en verlaten prijs te geven. Eindelijk nam zij een band, knoopte hem vast aan den dwarsbalken daar hing Troeno's hnisvrouw te zweven in de echtelijke woning. Eenige oogenblikken voor die poging tot zelf- moord, was een dief in het huis binnengedron- gen en snuffelde rond of hij niet iets van zijne gading vond. Zoo kwam hij ook in het ver- trek, waar de vronw zich een paar seconden geleden verhing. In het schemerachtig duister zag hij de hangende vrouw voor een hoop kleeren aan, kwam nader en trok er aan, maar vond meer tegenstand dan hij gedacht had. Om spoedig in het bezit te zijn en geen tijd te verliezen sneed hij het touw door waaraan de gewaande kleederen hingen enmet een doflfen smak viel de hangende hoop naar beneden. De dief koos aanstouds, vreesselijk ontsteld, het hazenpad. Niet lang daarna kwam Troeno te huis, die alles duister vindeudoeen lamp opstak, en toen tot zijne groote verbazing zijne vrouw aantrof, liggende op de vloer en schjjnbaar dood. Zij kwam echter langzamerhand weder tot haar zelven en verteldeop aandringen van haar man hetgecn had plaats gevonden. Wie echter den band had duorgesnedenwist zij niet te zeggen. De dief nogthans was roijaal genoeg den volgenden dag het raadsel aan Troeno te komen verklaren, en deze was door het voorval zoozeer getroffendat hij sedert dien tijd zijne gade even liefderijk en teeder bejegende als in de eerste dagen van hnn huwelijk. In het jongst versehenen uummer dezer courant, kwam eene advertentie voor van den heer J. C. Peelers te Sas van Gent, betrekking hebbende op de in dit district in werking gebragte (lorsch machine systeme Rausomes Sims, te Ipswich (Engeland). Het kan niet oijbelangrijk zijn, enkele mede deeliugen, deze machine betreffende, publiek te maken en op haar alzoo nog de algemeene aaudacht te vestigen. Van het even kunstig als vernuftig zamenstel van dit dorschwerktuig, eene beschrijving te geven, geschikt om door elk verstaan te wor den, is niet wel mogelijk, maar ook te minder uoodig, omdat het wonderwerktuig door ellcen belangstellende bezigtigden daarbij deszelfs werkingbij eenig nadenken voldoende begre pen kau worden. In hetalgemeen gezegd, is het werk dezer machine, aan welke op alle land- bouw-tentoonstellingen, de eerste prijs is toege kend zoodanig zamengesteld, dat het belang- rijke hoeveelheden graansoorten, in zeer kortcn tijd dorscht, zonder dezelve of ook het stroo te beschadigen. Het graan wordt verdeeld in twee of drie soorten, komt z66 schoongemaakt uit de machine, dat het gereed is om verkocht of gemalen te worden. Wegens zijne buitengewone zuiverheid en juiste verdeeling, is de waarde van het graan, dat bovendien door de machine van alle onkruid-' zaad wordt bevrijd, aanmerkelijk grooter. Op donderdag den vijfden dezer maand, is de dorschmachine het eerst en met het beste gevolg in werking gebragt bij den heer J. F. Begheijn, te Sas van Gent. Zijn voorraad haver, garst en tarwe werd zoo snel en zuiver gedor- schen, dat de landbouwers van den omtrek en die van Assenede, bij de bewerking tegenwoor- dig, daarover verbaasd stonden. Het stroo bleef geheel onbeschadigd en kon terstond weder bijeen gebonden en in hoopen gesteld worden. Die landbouwers welke kennis gemaakt hebben met dit dorsch verktuig, dat niet te vergelijken is bij de tot dusverre in deze streken bekende dorschmachines, juichen hetzelve, als om strijd toe. Wij twijfelen er niet aan, of er zal van deze overschooue uitvindiug, die het landbouwkundig genie heeft uitgedacht, zoo zij maar meer bekeud wordt, een druk gebruikt gemaakt wordenen dat te ineer omdat er hoegenaamd geen graan- korrel in het stroo blijft, en men met de meerdere opbrengst ruimsehoots in de kosten van dit mechanisch en zuiver enconomisch dorschen kan voorzien. Een belangstellende. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 155 tot 21 September. Amsterdam, 23 September. Rotterdam 23 September. 20 September. 264*te Staats-LoteriJ. die, bij de aanstaande loting, voor hunne zouen of pupillen een plaatsvervanger weu- schen te stcllen, zich, tot het sluiten van over- eenkomst, v66r de loting te willen aamnelden, wijl zulks voor hen het voordeeligst is. De lotelingen wordenvoor den bij dc wel gevorderden diensttijd, gewaarborgd zonder eenig de minste bijbetaling noch kosten. Men kan zich hiertoe ookbuiten bij hem Agentvervoegen bij de beeren STURM te Neuzen ROTTIER, te flulsten PATEERte Hoofdplaat bij wien tevens alle noodige inlichtingen te be- komen ziju. Westdohpe, De Agent September 1867. P. J. B. KIEBOOM. Men vraagt voor de voornaamste plaatsen in Zeeland, waar het kantoor nog niet vertegen- woordigd is, soliede personen als sub-Agenten. Zich te adresseren met franco brieven aan voorn. Agent. Dc Agent voor de provineie Zeeland, van het Kantoor van den Heer J. MEN te Utrechtin zake van plaatsvervanging bij de Nationalc Militie, berinnert bij deze Ouders en Voogdcn, De Icspecteur van het lager onderwijs in Zeeland maakt bekenddat de voor deze pro vineie benoemde commissie tot het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaam- heid tot het geven van school- en van liuis- onderwijs zal bijeenkomen op Woensdag den 16 October 1867 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg en dat de dagen en uren waarop de verschillende aspiranten zullen moeten ver- schijnenbun later door de keeren schoolopzieners zullen worden opgegeveu. De belanghebbenden zullen zich vdfir of op den 2 October e. k. behooren aan te melden bij den Schoolopziener van het districtwaarin zij woncn of van buiten 's lands komende voor- nemeus zijn zich te vestigenmet opgave van de aktc die zij verlangen en met overlegging van een of meer getuigschriften van bun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte alsmede van de akten vau bekwaamheidwelke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Middelburg 12 September 1867. De Inspecleur voornocmd C. M. VAN VISVLIET. De Notaris J. J. FEU C K E N residerende te Neuzenzal krach- tens bekomen Regterlijke magtigingten ver- zoeke van den Heer JACOBUS SCHOONAK KELl en de Erven zijner overledene Huisvrouw FRANQOISE VAN WIJCKeerder Weduwe Jan du Pree in het openbaar defmilief ver- koopenop Woensdag den 2 Octo ber 1867des namiddags 2 urein het „Nieuw Koffijhuis" bij de Wed. J. Scdeele te A'cuzen. Eerste Perceei,. Een extra kapitaal steenen JM A_Gr A.- ZiaiX of PAKHUIS, staande en gelegen achter de Kerk te Neuzenkadastraal sectie C, no. 371 en 372, groot 1 roede 14 ellenin gebruik te aanvaarden den 1 No vember 1867. Tweede Perceei.. Een Spacieus WOONHUIS en ERFstaande en gelegen in de Nieuw- straat te Neuzen, kadastraal sectie Cno. 832, groot 1 roede 25 ellen in gebruik bij en ver- huurd aan den Heer It. Pothoven tot 1 Mei 1868ad 175 's jaars. De Notaris VAN ACKER te Gentzal openbaarlijk te koop veilen Glmeente Koewacht. Koop 1. 9 bunders, 26 roeden, 40 ellen BOUW* en WEILANDENin den Ferdinandus' polder, sectie B, n"- 111bi«-, 112, 113 en 114. Koop 2. 4 bunders, 21 roeden, 40 ellen BOUW- LAND in den zelfden poldersectie B nr» 131 h 136 medebegrepen. In pacht bij Seraphin Cornelis te Koewacht. Koop 3. 2 bunders57 roeden10 ellen BOUWLAND, in den zelfden polder, sectie Bno. 43. In pacbt bij Eeisius Vanderraaden te Koewacht. Koop 4. 51 roeden WEILANDin den zelfden polder sectie B no. 42. Koop. 5. 3/4 deelen onverdeeld (het overige t/i deel behoorende aan Mr. Vaniiecke te Stekene) van 1 bunder, 78 roeden20 ellen BOUW LAND, in den lileinen Ferdinandus- poldersectie B, 80, 193 en 194. In pacht bij Anthone vanGoetiiem te Stekene Gkmeenten Neuzen en Sas van Gent. Koop 6. 5 bunders, 60 roeden, 10 ellen BOUW LAND, WATER en AANWAS, in den van ReuioortcrepolderNeuzen, sectie J, no. 176 en Sas van Genl sectie B, no. 339. Iu regie. Gemeente Axed. Koop 7. 4 bunders76 roeden20 ellen BOUWLAND, in de Sinilschorresectie A, nrs. 497 498 en 499. In pacht bij P. J. Vereecke te Westdorpe. Gemeente Hoek, Koop 8. 7 bunders, 14 roeden, 60 ellen BOUW LAND, in de Neuzenpoldcrsectie A, n;»- 120, 215 en 216. In pacht bij C. de Jonghe. Z I T T I N G E N. INSTEL Vriidao. f 27 September) 1Qr_ VEIiBLIJFf UlJdaS 11 October 1 1867 om 2 nren namiddags, in het Hotel van KORTRIJK te Gent. Alle nadere inlichtingen to bekomen bij ge- zegden Notaris. Engelsche grove f per 500 Ned. ponden, voor rekening van J. T. de SMIDT te Neuzen. bij E. VERM A ST, beste NEW CASTLE KOLEJN, tegen civiele prijzen. Bij den oudergeteekende ziju in het eerst der volgende week te bekomen, puike grove Itlinrkolcn h f 0,75 per mud, f 13 per hoed van 18 mudden. Voor de verkoopers 13.35 uithetscbip vrij op de wal. Neuzen. C. LEUNIS Az. ZEEUWSCHE IW.%ATSCIIAPl'IJ De DIRECTIE adverteert dat, aan te vangen met Dingsdag den 1 October, en vervolgeus gedurende de Wintermaandeu (tot nadere ad vertentie) den Dienst tnsscben Vl.lSSiKtt Ell en ItOTTEKD.tH met de Stoomboot titad Vllxiiiigen no. 3, zal worden uitgevoerd door het Sloe en de Zandkreek in plaats van Iangs de Wester-Schelde en door het Zuid- Bevelandscke Kanaal. De uren van Afvaart blijven dezelfde, te weten van Vlissingen des Maandags, Woensdags en Vrijdags, 's morgens 8 uren van Itotterdain des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags, 's morgens 81 uren. DE DIRECTIE. WESTER-SCHELDE. Uren van Vertrek gedurende de maand OCTOBER 1867. Dagelijks ultgezonderd des Woensdag- Van Vlissingen naar Breskensvoorm. 6,30 Breskens Vlissingen1- Dingsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag. Van Vlissingen naar Neuzen voorm. 8, Neuzen Hoedekensk., 9,30 Hoedekensk. Neuzen10,— Neuzen Vlissingen, midd. 12, Vlissingen Breskens, namidd. 4, Breskens Vlissingen, 4,30 Zondag. Maandag. Van Vlissingen naar Neuzen, vm. 8,vm. 8, Neuzen naar Hoedekensk., 9,30 11,30 Hoedekensk.n. Hansweert, 10,mid. 12^ Ilansweert n. Walzoorden, 10,30 nam.12j.30 Walzoorden n. Hansweert, 11,1,30 Hans weert n. Hoedekensk., 11,30 2, Hoedekensk.n.Neuzen, midd.12,2^30 Neuzen naar Vlissingen, nam. 1,3^30 De Stoomboot zal bij gunstig weder ook to Bo rase leu Passagiers af- en aanzetten. HUVVELIJKEN. Deo 19 Sept. Floris v»d der Peil, w. en Jacoha van Dijke, jd. Pieter van de Vrede, jm. en Maria Verheijke, jd. OVfcKLIJDKN. Den 16. Jozina de Blaeij, ond 5 j., d. van Daniel en Catharina Deij. Den 17. Camille Martens, oud 18 m., z. van Eduard en Leocadia Govaert. Daniel de Mee9ter, oud l£ in., z. van Elisabeth de Meester. Den 19. Jacobus Mattheus Kolijn, oud 17 m., z. van Jan en Jacoba Kaau. Den 20. Lucas van der Molen, oud 4 m., z. van Lucas en Judoca Asselman. Jacobus Jansen, oud 5 w., z. van Jan en Catharina de Zeeuw. GEBOOUTEM. Den 15. Pieternella Cornelia, d. van Marinus Verbrugge en Magdalena de Bruijne. Den 18. Daniel VVillem Corneli9, z. van Jacob de Jonge en Adriana Kiemens. Den 20. Amelia Pieternella, d. van Pieter Cornelia van den Bosch en Rosalia d'Uaese. Werk. Schuld 2£ pCL 53J. 3 pCt. 62J. 4 pOt. 84}. Tarwe. Van Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. was vrij goede toevoer ter maikt, aauvankelijk werden enkele pnike partijtjes tot hoogere prijzen verkocht, doch later werd de kooplust flaauwer, zoodat niet meer dan vorige prijzen te bediugeo waren. De beste nieuwe van f 15 a 15,50, mindere van f 13,25 a 11,75. jarige was meer gevraagd en is van 14,50 a f 16 verkocht. Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. genoot goede vraag en was 30 a 40 cents hooger wel te plaatsen de beste partijtjes van f 10,25 a f 10,60, mindere van 9,50 a f 10,10. Gerst. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. in de beste soorten schaarsch en hooger verkocht, nieuwe winter f 7,30 a f 7,80, mindere van 6,30 a 7,20, zomer vau f 6,20 a 7,25. Haver. Flaauw als voren, lange van f 3 a f 4, korte van 3,50 a f 4,50. Paardeboonen 20 cent lager vau f 8,20 a f 8,60, mindere van f 7,75 a f 8,10. Duiveuboonen vau f 9,25 a f 10,25. Bruiue- en Witte- boonen als voren, nieuwe Bruine van 12 ay 15, Witte van f 9 a 13, jarige zonder handel. Blaauwe Erwten zonder haitdel, op de kook 9,25 a f 10, mindere 9 a 9,40, voor de mesting f 8,7 5,a f 9,50. Koolzaad, Zeeuwsche 59 a 62 Overm. 64 MEEKKAP. De aanbiedingen waren heden niet groot en de prijzen geheel onveranderd, dent. 32. Rogge fr. 19,50 a fr. 20. Gerat fr. IB Paardeboonen fr. 17,50. Tarwe fr. 30 a fr. a fr. 17. Haver fr. 10 a fr. 11. Koolzaad fr. 27. l'rijien .an 1000 en daarboven. 8de Klasae. late Lijst. No. 19720 f 1000. VAN VAN OP DE U. M.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1867 | | pagina 2