HT1LAIDSCI Bfflfifi" neusokepeu m.30236 t."; eu afgevareu 15zee- sohepliuru. 7833 t.en 484 biunenschepen in. 2918L t.Sedert 1 January 1867 zijn het kanaal opgevaren 70 zeeschepen m. 9763 t. en 671 binncnschepeum. 40534 t.en afge- varen 71 zeeschepen, m. 123301.en 659 bin- nenschepenin. 39131 t. Iu de 4 eerste maandgn van 1866 zijn het kanaal opgevaren 81 zeeschepen, m. 11301 t. en 2543 binnen- schepentn. 59615 t.en afgevaren 69 zee schepen, m. 11847 t.en 2506 binnenschepen, ra. 56977 t. Nenzen, 10 Mei. Naar wij vernemen zal het postrid tnsschen deze plaats en Sas- van Gent, met 1 Julij a. s., worden opgeheven en die dienst, van af gezegd tijdstip, door eeu loopbode worden vervuld. Een aantal sollici- tanten bebben zich reeds tot den heer minister van finantien gewend om als loopbode te wor- d8n aangesteld; de benoeming heeft echtcr nog geen plaats gehad, zoodat daartoe alsnog gele- genheid bestaat. Boscliltapelle, 8 Mei. Heden nacht omstreeks 1 nre, barstte een' hevigen brand uit in de bnurtschap het Keizerrijkin deze ge meente, waardoor 5 arbeiderswoningen geheel en 1 gedeeltelijk een prooi der vlammen wer- rlen, zoodat de bewouers, bijna ongekleed ver- pligt. werden, hunne woningen te verlaten. Van de incnbelen kon weinig of niets gered worden verlies van raenschculevens heeft men niet te betreuren. De werking der brandspuit dezer gemeente was nitmuntendandcrs hadden de staande ge bleven woningen, niet kunnen behouden worden. Geen dezor woningen was tegen brandschade verzekert. De oorzaak van den brand is on- bekend. Heden had de aanbesteding van het bon- wen eencr school en ondervvijzerswoning alhier plaats, en is daarvan aannemer geworden J.F. Jonkhcim metselaar te Stoppeldijk (Rapeuburg) voor de soru van f 5293. Hontenisse, 9 Mei. Nadat de inge- xetenen van het zuidelijk deel dezer gemeente sedert ongeveer 15 maanden door naamlooze brand- en bedreigingsbrieven waren verontrust geworden, sommigen daardoor reeds een aardig Konimetje gelds hadden geofferd en geene po- gingen der politie, op welke wijze ook aange- vnld of versterkt, tot opsporing der boosvvichten kon leidenis het eindelijk aan de wakkere waak/.aamheid van den gemeente veldwackter A. J. Craerner, daarin bijgestaan door zijuen ambtgenoot, uit het noordelijke deel der ge meente, J. Rademaker, gelukt, eenen van die onverlaten, die echter beweert geene medeplig- tigen te hebben, in lianden te krijgen. Talrijke brandbrieven waren tot dusverre nit- sluitend ter kennis van onze brigade marechaussCe gebragtzonder dat de gemeente-veldwachters daarvan veel meer vernamen, dan het gansehe publiek te weten kwain. Van den laatst ont- vangene brief eehter, werd alleen aan genoemde veldwaehters kennis gegeven, en de gevraagde soin gelds op een bepaald tijdstip ter aange- duide plaats uedergelegd. Van toen af werd het pnut getrouw bewaakt, nu eens door beide veldwaehters te gelijk, dan bij beurten door een hunner. En mogt de briefschrijver gisteren- avond geraeend hebben weder met den buitweg te sluipen, zonder gezien te worden, thans be- droog hij zichde wakkere Craerner was op zijn' post en had zijnen gang gadegeslagen. Neen hij bedroog zich niet, de stroodekker Jan van liamme vau Lamswaardehad het zaltje met de acht geteekende rijksdaalders weg gehaald. Terwijl aan den edel achtb. heer kantonreg- ter te Hulst daaraan met den spoed eens tele graafs (ofscboon slechts door een ruiter te paard) kennis gegeven werd, wierd het huis van ge- noemden van Damme door beide voornoemde veldwaehters bewaakt. Nog voor middernacht arriveerde de kanton- rechter vergezeld door den brigadier en een inaiechanssGe van do brigade Hulst. De oo- genblikkeljjk bewerkstelligde huiszoeking deed een weder gereed liggende brandbrief, doch zon der.adres, en vervolgens het zakje met de acht voormelde rijksdaaldershoe slim ook verbor- gen ontdekken. En zoo werdt dan de ondeu- gende Jan van Dammede rustverstoorder van zoo menig braaf en stok-oud landbouwer sterk geketend en geboeid, door vier gewapende po litie ambtenaren te Hulst in verzekerde bewa ring gebragt. tinkle aan den edel achtbaren heer kanton- regter te Hulst, die zoo bereidwillig, zelfs in den nacht, zijne woning verliet om het feit der ontdekking in persoon te komen constateren Hulde en dank aan de beide veldwaehters, en niet het miust aan Craerner, voor hunne onop- houdelijke bewaking. Zij hebben getoond, wat goed overleg vermag, en dat men juist geen groot prater moet wezen, om iets groots ten uitvoer te kunnen brengea. Moge Lamzwaarde de rust zijn terug gegeven Nanr men beweert, zal er binueu kort eene verandering in de rigling van het vaarwater der Wester Sebelde en ten'gevolge daarvan eene nieuwe betonuing plaats hebben. Thans loopt dit van Hansweert in eene schuine lijn naar Walsoorde en van daar naar Bath. Bij de voor- geuomen verandering zal het in eene regte lijn van Hansweert laugs den Kruiningschen en Waardschen wal naar Bath loopen. Van danr zal het dan tot Hoedekenskerke eene nagenoeg regte lijn hebben. Velen herinncren zich nog dat het vaarwater denzelfden loop had. De nieuwe rigting is voor dc scheepvaart voordee- liger. Omtrent het voor rekening vanhetNeder- landsch gouvernement in Eugeland gebouwd wordende ramtorenschipdat weldra voor den dienst gereed zal zijnen eerstdaags van daar naar het Nieuwe Diep zal vertrekkenwordt ons het volgende medegedeeld Het zal den naam voeren van „Prins Hendrik der Nederlanden," en is vervaardigd op de werf van de heeren Laird te Birkenheaddie voor het Engelsche gouvernement de pautserschepen Scorpion en Wiwern gebouwd hebben. De romp is van ijzer, lang 73 Ned. el, breed 13 Ned. cl, en de diepgang 6 Ned. elde boor- den zijn van waterdichte scbotten voorzien en beschermd door pantserplaten van 0,113 Ned. el dikte, die geklonken zijn op eeu ojatihouten voering van 0,254 Ned. el. Deze pantsering strekt zich langs het geheele schip uit en is tot dc hoogte van het dek voort- gezetmiddenscbeeps is de pantsering tot eene hoogte van 2,75 Ned. el opgetrokken en be- veiligt tcgelijker tijd de twee torensmet ge- sehnt voorzien, alsmede stoomketels, werktuigen en de schoorsteen be loelde inrigting geeft bet voordeel, een ruimer verblijf aan de bemanning te verscbaffen en eene betere luchtverversching door het schip te brengen. De beide torens zijn cylindervormig, en ge- pantserd met platen van 0,14 Ned. elzij zijn ic- der voorzien van twee kanonnen die elk 12,500 Ned. pond wegen en een kogel kunnen schieten van 136 Ned. pond. Twee stoomvverktuigen, elk van 200 paarden- krachten, brengen twee voortstuwers in bewe- ging, waarmede men zich vleit het schip eene vaart van twaalf mijlen te kunnen geven. Het voorschip is voorzien van een uitsprin- genden Steven of ram, zoo sterk samengesteld dat daarmede schepen kunnen worden in den grond geboord. De masten best aan ieder nit drie beenenbij wijze van een bok, naar bet systema van Colas, en overigens zal bet sehip als een bark worden getuigd. Het bevel over dit ramtorenschip is met 1 Mei opgedragen aan den kapitein ter zee M. H. Jansen en zal, met inbegrip van het etat-major eene bemanning voeren van 200 koppen. Op den 1 dezer is op de werf der heeren F. Kloos Zonenscheepsbouwmeesters te Kinderdijk, de kiel gelegd van een nieuw hou- ten raderstoomschip, genaamd Stad Vlissingon bestemd voor den dienst op de Wester-Schelde. Het voorlaatste nomrner van de (herv.) Kerkelijkt Courant deelt den uitslag mcde der stemming in 78 gemeenten over de wijze van verkiezing der kerkeraadsleden en van beroe- ping der preclikanten. Van die gemeenten heb ben zich 38 voor de oude en 40 voor de nienwe wijze van verkiezing verklaard. Dat de vindingrijkheid der menschen nog aan geen eind isbewijst het volgende. Men heeft het middel uitgevonden om levenden visch in blikken bnssen te verzenden, zoodat hij, na maanden reizeus, nog springlevend ter besternder plaatse aankomt. Dit middel is zeer eenvoudig, men besmecrt de blikken bus of doos aan de binnenzijde mot zachte kleivnlt ze met water, werpt er wat zout in en men heeft de zee in 'tklein, waarin de visch het maanden lang kan uithouden. Bij aankomst op de plaats der bestemming zal men soms denken, dat hij dood is, maar dat is zoo nietals men hem in een bak met water werpt, zal men bevinden dat bij herleeft en nog even versch is als bij de afzending. Jl. dingsdag heeft een milicien-nommer- verwisselaar te Vlissingen zich door verdrinking van het leven beroofd. Voor cenige dagen zijn te Breda weder een drietal personeu, waaronder een Engelsch- man, in de nieuwe Jordaan gedoopt. Uit Katvvijk aan Zee wordt aan het Leid- sche Dagblail geschreven dat de oudste men schen nit die gemeente zich niet zulk eene schrale vischvangst herinneren als in dit voorjaar. Paasehmaandag zijn de armen bedeeld onder de bedecldeu behoorde ook een liuisgezin met acht kinderen, waarvan de man sedert 1 Julij des vorigen jaars niet meer dan f 54 ontvan- gen had. Sedert ecnige dagen heeft de weesvader van het diaconie-weeshuis te Koog a/d Zaan zich met een lOjarig weesmeisje, waarmede hij eene ongeoorloofde betrekking onderhield, r.anr Eugeland uit de voeten geniaakt. Iu de Arnkemsche Courant leest men het volgendeDe sultan van Turkije is een harts- togtelijk liefhebber van boogsehieten en hanen- geveciiten. In zijn paleis Dolina Patscha wordt een groot aantal hanen door hem aangefokt, waarvan elk een naam heeft, zooals Assis-Azcy (sultan), Napoleon IIIGaribaldi, Bismarck Palmerslon (een van de moedigste hanen), Frie- drich Wilhelm, enz. Dezer dagen had een ge- vecht plaats tusschen Assis Azeij en Napoleon. De haan welke den naam van den heerscher der geloovigen draagt, bleef overwinnaar en werd door den sultan, in tegemvoordigheid zijner ministers, gedecoreerd met de Osmanli-orde lste klasse. Te Harlingen zijn in den loop der vorigc week in vier huisgezinnen sommige personen ongestedd gewordendie biefsteak hadden ge- getenafkomstig van denzelfden slagter. In een gezin waar drie ledeu der familie biefsteak hadden genuttigd eu drie anderen juist ander vleesch, werden alleen de eersten ongesteld. Alle zieken hebben geleden aan diarrhee en braking. Naar de regte oorzaak van het ongeval is een formeel onderzoek ingesteld. Te Groningen had dezer dagen een zeld- zaam voorval plaats. De voor eenige dagen overleden militaire waschbaas V. werd met dc gewone militaire eer naar zijne laatste rustplaats geleid. Aan de begraafplaats gekomenkon de doodgraver het bjjzetten van het lijk echter niet toestaan om de eenvoudige redendat men in gebreke gehleven was bij hem aangifte te doen tot het graven van een graf. Men moest alzoo ouverrigter zake terugkeeren. De begra- fenis heeft echter later op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Telegrammen en andere be- rig-ten betreffende <ie Luxem- burgsche quaestie. Door den gemecnteraad der stad Luxemburg is een adres aan den koning-groothertog gerigt, het is in de buitengewone zitting van den raad van den 3 Mei goedgekeurd en behelst in hoofd- zaak een protest tegen de opheffing of ontmante- ling van de vesting Luxemburgeen maatregel die, volgens de adressanten, de hoofdstad geheel ten gronde zoude rigten, daar de bevolkingvan 13,000 zielen schier uitsluitend leeft van de voor- deelen die het garnizoen afwerptdat in ge wone tijden steeds 4000 man bedroeg. Mogten de mogendheden evenwel tot de slechting beslui- ten dan rekend de gemeenteraad op eene bil- lijke schadeloosstelling voor de hoofdstad. Waarin die schadevergoeding zou moeten bestaan wordt iu het adres niet omschreven. La France bespreekt in zijn nomrner van den 8 Mei de onrustwekkende geruchten, die sedert eenige dagen nopens den algemeenen po- litieken toestand verspreid wordenen komt daarbij tot de conclusiedatzooals de zaken nu staan, zich wel zeer onvenvachte en ernstige incidenten zouden moeten voordoenom de Luxemburgsche zaak niet tot eene scbikking te zien komen, op voor alle partijen eervolle voor- waarlen. Wat overigens de vrees aangaat, dat na de oplossing der Luxemburgsche kwestie weder nieuwe verwikkelingen zullen ontstaan, daaropzegt La Francehebbeu wij niets te antwoorden. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Het leven der natien is zamen- gesteld uit eene volgreeks van incidenten eu crisissen. Er zullen kwestien op te lossen zijn zoolang de wereld bestaat. Wij beweren niet dat de bewegingder maatschappij zal stil gaan staan omdat de Luxemburgsche zaak geregeld is. Maar laat ons ook niet vergeten dat ieder een naauwelijks veertien dagen geleden overtuigd was dat de oorlog niet kon vermeden worden, en echter hebben Frankrijks gematigdheid Pruissens wijsheid en de loyale tusschenkomst der groote mogendheden die noodlottige cven- tualiteit bezworen. Dit geeft hoop en is een waarborg voor de toekomst. Bei*Iijn, 7 Mei. Volgens de Zeidlersche Corresp. zou het heden met dc Luxemburgsche kwestie zoodanig staan dat binnen eenige dagen de conferentie tot een resultant komt, of dat er, na verloop van dien tijd bevel wordt gegeven tot rnobielmaking der Pruissische armee. Londen7 Mei. Reuters Office maakt bekend dat Engeland aarzelt oin waarborgen te geven voor dc neutraliteit van Luxemburg en dat Pruissen op dat punt aandringt. Tweeile depeche Reuters Office berigt dat de vertegenwoordigers ter conferentie heden ten drie ure eene zitting hebben gehouden. De gevolmagtigden der groote mogendheden waren daarbij tegenwoordig met do bij bet Engelsche hof geaccrediteerde Bel- gisehe, Nederlandsche cn Italiaansche gezanten. Er waren ook twee vertegen voordigers van Luxemburg aanwezig. Er werd verklaard dat de waarborg voor de neutraliteit van Luxemburg onvermijdelijk is en den grondslag der onder- handelingeu moet uitmaken. De gevolmagtigden hebben daarop per tcle- graaf aan hunne regenngen om insti uctien g& vraagd. De conferentie komt donderdag weder bij een. Berlijn, 8 Mei. De Pro v. Corresp. zegt, dat de op de conferentie gegronde vredelievende vooruitzigten worden verminderd door vertrouwde mededeelingen omtrent de voortdurende toerus- tingen in Frankrijk. Volgens die berigten is de Fransche armee niet op den gewonen regel- matigen voct van vrede gebragt, maar wordt de aankoop van paarden nog steeds ijverig voort- gezet, terwijl door het bijeenbrengen van een groot aantal manschappen, de sterkte der eorpsen zoodanig boveu het in vredestijd gewone eijfer wordt opgevoerd, dat het zich laat aanzicn alsof er aanvallende bewegingen werden beoogd. De Pruissische regeringhoewel bezield door den opregten wensch naar vrede en strevende naar de handhaving daarvan, mag evenwel het nood- zakelijke eener ernstige voorzigtige waakzaam- heid niet uit het oog verliezen. Tot nu toe heeft Pruissen geen enkel man onder de wapens geroepen en geen enkel paard aangekochten het lioudt ook nog vast niet enkel aan een blooten wensch maar werkelijk aan de hoop op vrede. Doch slechts door eene spoedige vredelievende beslissing van de confe rentie kan de regering zich ontheven achten van de noodzakelijkheid tot het nemen van zoo- danige inaatregelen van voorzorgals waartoe zij zich in het belang der veiligheid van Pruissen en vau Duitsehlaud verpligt rekent. Londen, 8 Mei. De Times geeft als zijne meening te kennen dat de conferentie zeer spoe- dig en op eene bevredigende wjjze het doel zal hebben bereikt, waarvoor zij bijeengekonten is. De Morning-Post drukt de hoop uit, dat de conferentie reeds zaturdag hare werkzaamheden zal hebben volbragt. Londen* 9 Mei. Reuters Office meldt dat in de heden gehouden tweede zitting der conferentie, welke ten een ure aanving, Enge land zich heeft verklaard ten gunste van de Europesche guarantie der onzijdigbeid van Luxemburg. Het behoud vak den vkede schijnt uieh- MEDE VERZEKERD TE ZIJN. Ilet tijdstip der ontruiming en der overdragt van de vesting zal in de volgende zitting wor den vastgesteld. De tweede kamer in Belgie heeft op 30 April jl. hare werkzaamheden hervat. Dadelijk na de opening der zitting heeft de heer Fr'cre- Orban minister van financien eene aanvraag om eeu krediet van 8,400,000 francs voor de bervorming der wapening van de infanterie cn vervolgens het voorstel tot het sluitcn eener lee- ning van 60 millioen ingediend ter voorziening in de buitengewone uitgaven eu ten einde op alle gebeurlijkheden voorbercid te zijn. Een jonge dochterdie vijf jaren in Hol land had gediendkvvam jl. maandag te Ant- werpen haar geboorteplaatsterug. Zij begaf zich naar de woning van hare oudersmaar het huis was aan andere menschen verhuurd en het meisje vernam dat hare ouders verleden jaar waren overleden. De ongelukkige ont- stelde op dat berigt zoo hevigdat zij buitea kennis geiaakte en een uur later gaf zij den geest in een logementwaarheen men haar ver- voerd had. In het Zwitsersche kanton Zug is een ve«- honder, die overtuigd werd, dat hij bij de melk, welke hij aan de markt ten verkoop bragt water had gevoegd, veroordeeld tot 18 maandca gevangenisstrafhet verlies. zijner burgerlijke regten en de kosten van het proces. De koningin van Spanjc heeft te Londen hare juweelen doen verkoopen. Een gouden met diamanten bezetten halsketting bragt o. a. 600,000 frauken op. Do keizer van Rusland heeft aan de eom- missie, belast met het besteden van de gelden, bijeengebragt ten behoeve van Kommissarow, den redder van zijn leven bij den moordaanslag in 't vorige jaar, te kennen gegeven dat hij liever dan een huis voor hem te laten koopeu gelijk de eormnissie nanvankelijk voornemens was zag dat men hem een landgoed schonk, dat een jaarlijksche ophrengst van 4 a 5000 roe- bels oplevert. De keizerlijke familie zal hem< dan nog een cadeautje geven van 30,000 roebels, De schulden der Europesche staten zijn sinds 1848 ontzettend vermeerderd. In dat jaar was do geheele sclmldenlast 18000 millioen, met 270 millioen gulden rente ze bedraagt uu 27000 millioen, met 1085 millioen rente. Sedert eenige dagen lijdt de president der Vereenigde Staten aan een leverziekte. TE NEUZEN, BIJ BEILANUS DHONT;,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1867 | | pagina 4