106,000 SGHB Bill T£ KOOP: HOLLANDSCHBW BAZAR, L OPENBARE VERKOOPING BESTUUR DER REG1STRATIE M DOJIEINEN. 's Huge. - St. Petersburg. birijs. - Londen. - Berlijn. zoo geriag, 5 a 6 cejiten de kan waaruit door schuddrng met water 100 kannen kreosoot-water bcreid wordendat daarnit voor de meeste vee-* honders geen bezwaar tegea de aanwendiug van bet middel kan voortvloeijen. De kostcn van vervocr van de fabriek naar de gemeente, en de kosten der oiu niet verstrekte oliezul len van rijkswege aau de gemeenten vergoed worden. Belial ve de wasscbingen wordt ook de toe- voeging van 1/10 kan ruw carbolzuur op hon- derd kannen drinkvvater aanbevolen. Zeer vele veehouders in Engeland scbrijven daarnan liet liehond van bun vee toeook dat middel zal op de zelfde wjjze als de kreosoot-olie aan de veehouders moeten worden aanbevolen en ver- strekt. De fabriekenwaar kreosoot-olie in groote bocveelheid te bekomen is, zijn, o. a.: de Ned. koolteerstokerij en die der maatschappij tot boutbereiding tegen bederf, beide te Am sterdam en de kreosoot teerfabriek van den beer Mirandolle te Fijenoord. Eene korte handleiding, betreffende de wijze waarop uit de olie kreosootwater in den vereisebten graad van vordunning wordt bereid en de aanweti- ding van dat middel en van bet carbolzuur zal in een voldoend getal exemplaren aan U. H. Edel Gest. worden toegezonden ten einde aan de bnrgemeesters ter uitreiking aan alio vee- bouders verstrekt te worden. „Ik verwackt ten dien einde van U. H. Edel Gest. eene opgave van bet benoodigde getal exemplaren. De minister van binnenlandsche zaken HEEMSKERK. Onlangs deeilen wij m'ededat een kadet van de konirikiijke uiilitaire academic te Breda ten gevolge van misbandelingendie hij van zijne kameradcn te verduren had zicb zelven zon bebben vergiftigd"; tbans kan berigt worden dat 7 kadets van die academie zicb in arrest te 's Bo cb bevinden die met 3 andere bij de eorpsen gedetaehecrd en met nog een ander die ziek in de iuferraerie ligtvoor den krijgs- raad zullen teregt staan. Er is bevel gegeven om deze jongelieden zonder aanzien des per noons te behandelen waarom de zieh in de ge- vangenis bevindende dan ook cellulair zijn op- gesloten en den gevangenkost etcn moeten. De hervormde gemeente te Waspik word op oudejaarsdag in diepen rouw gedompeld. Haar herder en leeraar ds. len Rolekel Huinink namelijk overleed plotseling, en wel een uur vdor dat bij bet jaar godsdienstig wenscbte te sluiten. De Volksvriendmaandblad van de „Ne- derlandsche vereeniging tot afschaffing van ster- ken drank", levert in zijn nommer van 1 dezer weder de gewone jaarlijkscke statistiek van „jenever-ranipen," getroliken uit de dagelijk- scbe eourantcn-berigten en dus nog zeker be- neden bet cijfer der feiten. Die statistiek levert over 1866 de volgende uitkomsten 43 gevallen van gevangenneming en veroordeeling8 van moord en manslag41 van verwonding en mis- handeling, en 44 zelfmoorden!" Z. M. heeft dezer dagen onderscbeidene verzoeken om gratie, ingediend door landbou- wers, die veroordeeld zijn wegens overtreding der verordeningen tegen de veeziekte, afgewezen. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat een opziener der jacht, gestationeerd te Haule, eene vromv betrapt heeft, bezig zijnde hazen- strikken te stellen en te herstellen dit werk nam zij waar, daar haar man, die het anders deed, van huis was. In een dagblad van ouden datum, vinden wij de volgende curiense annonce opgenomen „Heden werd mij, in den ouderdom van 61 jaren, door den engel des doods, met zijne ver- giftige pijl ontnomen mijn geliefde echtgenoot enz., op wien hij reeds acht maanden bad ge- mikt," enz. Te Yperen is in 70-jarigen ouderdom overleden de generaal baron van Rode de Rchellebroeck. Te Doornik geborentrad bij vroegtijdig in militaire diensten was reeds op 19jarigen leeftijd officier. Bijzonder onder- scbeidde bij zicb bij Waterloo, en werd voor zijn moedig gedrag gedecoreerd. In 1830 ging bij over in Belgische dienst. Hij was ridder der militaire willemsorde en commandeur der Leopoldscbe. Ingevolge het besluit der tentoonstellings- commissie te Parijs wordt sedert eeuige dagen een toegangsprijs van 1 fr. gevorderd van ie- der, die de werken voor den aanleg van bet gebouw wenscht te bezoeken. Sedert den 24 tot den 31 der vorige maand was de opbrengst reeds ruim 8000 fr. Naar men meldtheeft de landraad van Kleef bepaalddat uit Nederland komende rei- zigers op de Pruissiscbe grenzen gcdesinfecteerd moeten worden. De desiufectie zou bestaan in bet blootstellen der reizigers aan ebloordamp bet venvisselen van kleederen enz. Men zegt dat do Rijnscbe spoorwegmaatsebappij tegen dat besluit heeft geprotesteerd. De microscoop levert ons bet bewijs, dat zicb in een zwart stipje, ter grootte van een speldenknop, in een aardappel, bijna 200 wilde beestjes ophouden, die den vorm van insecten hebbcn en clkander vreesselijk misbandelen en versclieuren. Men begrijpt dat de aardappel, door dezen inlandscben oorlog, ziek moet worden. In Weenen bebben niet minder dan 1135 personen gebruik gemaakt van de bevoegdheid om zieh tegen, betaling van fl. 1000 van den militairen dienst vrij te koopen. Volgens eene gemaakte berekening bceft Oosteririjk sedert het jaar 1600, alzoo in eene tijdruimte van ongeveer 266 jarenslechts 104 vredes jaren beleefd, terwijl liet gedurende 160 jaren in 29 verschillende oorlogen betrokken was. Van deze werden 10 gevoerd met Frank rijk 6 met Turkije5 met Pruissen 4 met Spanje1 met Holland en 1 met Denemarken, terwijl 4 succcssieoorlogen plaats hadden. Een der oorlogen duurde 30 jaren (1618 tot 1648); een 16 jaren; een 13, een 9, en drie 8 jaren; de overigen duurden van 6 jaren tot eenige maanden. De beer Spurgeonde ook in Nederland welbekende Engelsche prediker, heeft twee en een halve morgen gronds gekocht tot oprigting van een weeshuis, waarvoor nog onlangs zekere dame bij testament eene som van 20,000 pd. beschikbaar heeft gesteld, 8000 pond voor bet gebouw en 12,000 pd. als fonds. Men zal be- ginnen met bet bouwen van ruime schoollokalen, enz.ter wederzijde zullen de woningen der weezen gebouwd worden. Ieder van deze wo ningen zal voor tien personen ingerigt worden. De beer Spurgeon toch meentdat deze wijze van herberging zieh meer aansluit aan bet fa- milieleven en boven het stelsel van gezamenlijke kazerneering verre de voorkeur verdient. Hij noodigt de lakenhandelaars en kleedermaker uit, om door geschenken in stoffen de kleeding der eerste 50 verpleegden gemakkelijk te maken. Ook hoopt hij dat vele metselaars en andere handwerklieden kunne giften zullen bijbrengen in den vorm van een dag of twee bulp bij bet werk aan den nieuwen bouw. Het grootste ontwerp tot bet dlaken van een tunnel tusschen Frankrijk en Engeland wordt door zijn voornaamsten voorstander, den ingenienr Alison, steeds levendig gebouden. De middelen waardoor de heer Alison zijn doel tracht te bereiken, komen bierop neder. Het maximum der diepte van de zee tusschen Douvres en Boulogne is 140 voetde gemiddel- de diepte is 60 voet. De bodem van bet ka- naal is uitmunfend geschikt voor mijnwerken. De lengte van den tunnel zal 28 mijlen bedra- gen, waarvan 22 onder de zee en 6 onder den beganen grond. De tunnel zal buisvormig zijn, met een diameter van 24 voetvoorzien van een stevig metselwerk en van een dubbelen ijzeren weg. Des noods zou dien dubbelen weg vervangen kunnen worden door twee tunnels van 16 voet diameter. Dit laatste is ecbter uit het -oogpunt der ventilatie niet aanbevelings- waardig. De tunnel zal 60 voet onder den bodem der zee worden aangelegd, en daardoor gebeel bescbermd zijn tegen bet indringen van water. Om dit indringen gebeel onmogelijk te maken, wil de heer Alison over de geheele lengte van den tunnel eene waterleiding maken van 6 voet in diameter, even Jals de riolen te Londen. Eenige voeten onder den tunnel, zal het riool van asphalt en baksteen voorzien worden ter wijl eenige putten op verscbillenden afstand aangebragt het volkomen droogkouden van den tunnel moet verzekeren. Het hoofdriool zal het water in vergaarputten uitstortcn. Deze putten, die te Boulogne en te Douvres zullen worden gemaakt, bekoeven slechts 110 voet diepte te bebben. - De werkzaamheden zullen natuurlijk moeten aanvangen met bet in orde brengen der pomp- werktuigen, ten einde de eigenlijke tuunel-werk- zaambeden geregeld voortgang te doen bebben. De ventilatie zal worden verkregen door mid- del van een luchtzuiverende buis, over de geheele lengte van den tunnel aangebragt en waarin op verschillende plaatsen openingen zullen worden gemaakt, In het midden van den tunnel wordt een soort van elleboog gemaakt, waarin de be- dorven lucbt door stoommackines wordt opge- pompt. Op dezelfde wijze krijgt men versche lucht in den tunnel. Het vraagstuk der lucbtzuivering is overigens bet groote struikelblok van bet geheele werk volgens de opgaven van den beer Alison zal bierin evenwel op voldoende wijze kunnen wor den voorzien. De heer Alison is van oordeel dat een sub- sidie van 1,250,000 pondsterl. door Frankrijk en Engeland moet worden verleend aan de maat schappij die bet werk tot stand wil brengen. De kosten van den geheelen aanleg worden door hem op 6,000,000 pond sterl. begroot of ongeveer 72 millioeu gulden. Ilet werk kan in vier jaren tijds gereed zijn. Mogt bet tot stand komen, dan zal bet zeker een der groc tste scbep- pingen van het menschelijk genie zijn waarop de negentiende eeuw roem mag drageu. Uit de meeste havens van het noorden van Engeland zijn berigten ingekomen betref fende een geweldigen stormdie zondag der vorige week op de kust aldaar heeft gewoed en die een groot aantal zeerampen ten gevolge heeft gehad. Te Belfast zijnbij een kleermaker aan huis, zeven Fenians gevangen genomen, waar- onder een kolonel dei broedersckap. Zij waren bezig kogels tc gieten en sommigen verweerden zieh met tangen en poken. Men boudt dit voor de gewigtigste arrestatie van Fenians die tot nog toe in Belfast is geschiedt. Wij vermeenen de aandacht van belang- stellenden te moeten vestigen op een verschijn- sel, dat zeldzaam voorkomt, vooral op geschikte^ uren, en dat in weinig almanakken zal vermeld zijn. Op den 21 Augustus dezes jaars zal na melijk de planeet Jupiter zicb gedurende Is/* uur zonder zijne manen of wachters vertoonen des avonds van 10 u. 21 m. tot 12 u. 6 m. bevindende de eerste, derde en vierde wachter zicb v66r de schijf der planeet en de tweede verduisterd er achter. Men heeft berekend (wat berekent men tegenwoordig al niet dat er op dezen aard- bodem 350 millioen huisgezinnen bestaan. (Men heeft niet berekend in hoeveel er vrede of on- rust heerscht). Er leven nog 61 millioen onge- buwde meisjes en slechts 50 millioen jongelingen. Zie bier de verhouding der gepleegde moorden tot bet zielental der bevolking in ver schillende staten van Europa. In Engeland heeft men 1 moordenaar op 178,000 zielenin Ne derland 1 op 163,000 in Pruissen 1 op;100,000 in Oostenrijk 1 op 77,000; in Spanje 1 op4,113 in den romeinschen staat 1 op 750. Amsterdam 14 Januarij. itotterdam 14 Januarij. («en<. 11 Januarij. 262ste Staats—Loterij Heden overleed tot mijne, mijner Kinderen en Bekuwdkinderen bittere droefheid mijn geliefde Echtgenootde Wel- Eervv. Zeer Gel. Heer P. HOFMANin le ven Predikant albier, in den ouderdom van bijna 56 jaren, na een smartelijk lijden van bijna 5 maanden. S. J. van den BERGE. Schekpenisse 10 Januarij 1867. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te IJulstzalop Dingsdag den 5 Februarij 1867des voormid- dags ten 10 urein het openbaar verkoopen lOO stuks Kanada- en OS Olmen BOOMEN; staande langs den weslehjlccn Iragel van het Kanaal van Nenzentusschen Sas-van-Gcnl en Sluiskil, en de Nnmmerpalen 3546; beuevens een o utl JAGTJE en bijbekoorende Voorwerpen. De Voonvaarden van Verkoop liggen ter le- zing ten Raadhuize der gemeenten Sas van- Gent en Wesldorpein de Ilerbergen bij J. Vkesaert te Sas-van-Gent en P. KEucKUAEftx te Wesldorpe, terwijl nadero inlichtingen kun nen verkregen worden bij voornoemden Ont- vanger en den Opzigter van s'Rijks-Waterstaat te Sas-van-Gent. Te vergaderen aan de Herberg bij Ch. db) Bock te Sas-van-Genl. door het ministerie van den Notaris J. J. FERCKEN, te Neuzcn: eene groote partij GAREEL- en SCHOEN- MAKERS GEREEDSCHAPPEN-eenig* HUISMEUBELENenz. enz. Op Dingsdag den 29 Januarij 1867, des voormiddags 10 ure precies, aan de lauden van Mevrouw de Wed. NOSKE, gelegen in den Nieuwen Kernemellcpoldergemeente Koewacht, in pacht bij Jacobus Francies de Beude aldaarvan SO stuks gave gladde ESSEN BOOMEN dik van 1.30 a 1.50 el, zeer geschikt voor Wagenmakers- en ander werk. Op Donderbag den 31 Januarij 1867des namiddags half twee ureten ver zoeke van PETRUS T1LLEMANKoster der R. C. Kerk te Neuzenaan zijn woonhuis op het Dijkje aldaar, van eene groote partij zindelijke HUIS MEUBELEN, als: KABI- NETKLEERKAST, PIANO, STOELEN, TAFELS, KOPER-, TIN-, BLIK-, GL-AS-, GELEIJERD- en AARDEWERK, enz. enz. De Notaris J. J. F E R C K E N, te Neuzenzal, ten verzoeke van PETRUS TILLEMAN, Koster der R. C. Kerk en Broodbakker aldaar, in het openbaar veilen en verkoopen Een wel ter nering staand "W O O JN- HUIS, waarin de Bakkers affaire wordt uitgeoefend, staande cn gelegen aan het Dijkje te Neuzenkadastraal sectie C, nummero 453groot 01 roede 06 ellen met al de Gereedscbappen tot de Bakkerij behoorende. In gebruik te aanvaarden bij de betaling der kooppeuningen. De verkooping zal gehouden worden op Woensdao den 30 Januarij 1867, des namiddags 3 ure, in bet Nederlandsch Logement bewoond door Mej. de Wed. Steen- kamp te Neuzen dadelijk na afloop der ver kooping van de Erven de Heer Schram. Regtbebbenden op 3 BOOMEN of gedeelten daarvan afkomstig uit de Verkooping van de Wed. A. RIEMENS, op 5 J a n u a r u 1866 nabjj de Knotgemeente lloekdoor den Notaris FERCKEN gehouden worden verzocht, dezelve binnen 14 dagen te rekenen van hedenvan die plaats te ont- ruimen. Bij nalatigheid zullen dezelve ingevolge de verkoopsvoorwaarden ten behoeve der Verkoopster zijn verbeurd. Neuzen, 16 Januarij 1867. Kanada- en Essen PLANT- SOEN tegen civiele prijs, bij de Wed. J. B. GIJSSEL, te Wesldorpe. exemplaren worden gedebiteerd van de acht verschillende editien van den het goedkoopste en meest praetische Modejournaal van Nederland. Aflevering 1 van jaargang 1867 met sierlijk prospectus is alom ver- krijgbaar. Prijzen per kwartaal f 0,90 1,35 of f 1,50. (Uitgave van GEBR. BELINFANTE te 's Gravenhage.) 5 o TE NEUZEN, BIJ BE[RANUS DHONT, Werk. Sehuld 2J pCt. 55'f; 3 pCt. 66;.— 4 pCt. 871. Tarwc. Bij eenige aanvoer nit Zeeland bestond daar- ▼oor tot 20 cents hooger wedcrom goede vraag. i)c bestc bianksle parlijcn van f 11,50 a yi2: mindcre f 10,25 a 11,40 oudc en jarige die weinig meer voorkomt*yil,50 a f 13 naar kwalitcit. Bojrge. Inl. gocd prijshondend. Zeeuwsche en Vlaamsche 8,20 a f 8,60. (>crst. Z, Vlaainscbe en Orcrm. winter ter markt en bij vorige notcring 10 a 20 cents lioogerl4de beste partijfjes f 7,*.'0 a f 7,60 mindere en goede 6,50 a 7, iomer van y*5,80 a 7.20 naar kwaliteit. -- Haver 10 cents hooger met goeden kooplust dikkc van y*3,60 a 5.20, langc de beste kwalitcit f a 4,50 gewone van f 2.80 a 3,80, Paardcnbooneu door vreinig toevoer iels hooger van/"6 80 a 7,50. Dilivenboonen /8a 8,75. Bruine en Witte boonen weinig ter markt en mcest in cen docn Zeeuw- sebe bruine f 10,50 a 15. Zeeuwsche witte f 7,50 a f 11. -- Erwlen r.ondcr prijsverandering beste zeeuwsche /9,25 a 10,25 gewone en mindcre f 7 a /Q. Koolzaad zonder omgang, A1BEKBAB. Fr werd heden weder veel aangeboden doch de vraagprijzen waren algcmeen tc boog, om bij de onbeduidenden kooplusl tot groote zakenjaanleiding te geven zoodat allccn eenige zecr goedkoope partijtjes ne- mers vonden. Tartre fr. 25,50 a fr. 29.50. RoS-;e fr. tG,50JJa fr. 17. Ger»t fr. 16 a fr. 16,50. Ilaecr fr. 10. I'aai debooncD fr. 17,50. Kootzaad fr. 26. Prijrcn ran 1000 en daarbovrn. 2de Klajae - Isle Liist No. 415/5000. No. 10302 f 1500. -- No. 19353 >1000. Op WoENSDAG DEN 23 J A N U A B IJ 1867, des namiddags 1 ure, ten verzoeke van de Wed. ANTHONIE LAMAITREten haren woonbuize in de Lange Noordstraat te Neuzen, van S3 C- "O CIS 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1867 | | pagina 2