No. 300. Woensdag 16 January 1867. VOOR IJzeren weg van Gent naar Neuzen. In het voorloopig verslag der coinmissic van rapporteurs over de begrooting 1867 voor binnenlandsche zaken vinden vvij o. a. het vol- gende opgeteekend. Op nieuw vverd de zaak der calamiteuse pol ders in Zeeland ter sprake gebragt en de vraag gedaan, of de regering daaromtrent met de sta- ten der provincie reeds tot overeenstemming is gekomenzoodat eene eindregeling van dit moeijelijk onderwerp kan worden voorzien. De thans bestaande voorloopige regeling vverd in- tusschen door enkele leden met levendigheid aangevallen. Zij rustte, meenden zijop eene odieuse interpretatie van aj-t. 10 van bet keizer- lijk decreet van 1811. Dat artikel was steeds zoodanig opgevat, dat de eenmaal aan de eige- naren der landerijen in calamiteuse polders op- gelefgde bijdragen als een fixum worden be- sehouwd. Nu echter had de regering eene hertaxatie van de opbrengst dier landerijen doorgedreven en ten gevolge daarvan moet meer- dere bijdrage van f 85,000 aan de eigenaren opgelegd, wier toestand daardoor niet weinig was bezwaard. Die meerdere last was toch niet bet gevolg van verbetering van den grond, maar van betere bebouwing, en zou het besteden van kosten om eenen hoogeren graad van cul- tuur te venverven tegenvverken. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het wetsontwerp tot regeling der schuttc- rijeu aan de tweede kamer der staten-generaal ter overweging is aangeboden. Wij vernemen verder .dat bet voornemen zou bestaan om de wet onmiddelijk te doen druk- ken en die nog tijdens het rec6s aan de leden der kamer toe te zenden, opdat zij er tijdig kennis van kunnen nemenwat zeker eener spoedige afdoening zeer bevorderlijk zou vvezen. Kraehtens besluit van de algemeene synode der Nederlandsche liervormde kerkis thans afgekondigd het nieuw reglement op de benoe- ming van ouderlingen en diakenen de beroeping van predikanten. Volgens dit reglement het- vvelk den 1 Maart a. s. in werking treedtwordt voortaan het regt tot die benoeming en die be roeping in elke gemeente uitgeoefend door de stemgeregtigde ledendat wil zeggen door de manslidmatendie onder het ressort der ge meente vvonen den ouderdora van 23 jaren be- reikt hebben en ten minste een jaar geleden bij den kerkeraad geloofsbeljjdenis hebben af- gelegd, of op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als zoodanig bij de gemeente erkend zijn. Hiervan zijn uitgesloten zij die in het jaar, hetwelk aan de stemming of verkiezing voor- afgaatdoor eenig armbestuur zijn bedceld ge- wordenen zij die onder censuur of curatele staan. Binnen drie maanden na de invoering van dit reglement onderwerpt de kerkeraad aan de stemgeregtigden de vraag of zij die benoe ming en beroeping volgens dit nieuw reglement wenschen te doendan wel of zij dit op den bestaanden voet willen behouden. Wat de meer- derheid daaromtrent beslistHij ft van kracht voor den tijd van vier jaren. Na verloop van die vier en vervolgens telkens om de tien jaren worden de stemgeregtigden op nieuw tot beant- woording derzelfde vraag opgeroepen. Ver- klaart nu de meerderheid dat zij de benoeming en beroeping volgens bet nieuw reglement ver- langt dan gesebiedt dit in gemeenten van min der dan 100 stemgeregtigden door die stemge regtigden zelvendocb in andere gemeenten door een kiescollegie. Dit collegie moet bestaan uit de gezamenlijke leden van den kerkeraad en tweemaal zoo veel gemagtigden door en nit de stemgeregtigden benoemd voor den tijd van vier jaren. Jaarlijks treedt van dit collegie een vierde gedeelte afzijnde de aftredenden terstond herkiesbaar. De ouderlingen en diakenen die bij de in werking treding van het nieuw reg lement in dienst zijn, blijven limine betrekking vervullen tot dat bun diensttijd verstreken is. Neuzen, 12 January. Gedurende de vorige maand zijn het kanaa! albier opgevaren: 35 zeeschepenmetende 4319 tonnen, en 254 binnenschepen m. 14284 t.en afgevaren 17 zeeschepenm. 2328 t.en 133 binnenschepen, m. 9948 t.sedert 1 January 1866 zijn het kanaal opgevaren 366 zeeschepen m. 58157 t. en 4711 binnenschepen, m. 161559 t.en af gevaren 312 zeeschepen in. 58477 t.en 4484 binnenschepen m. 149051 t.In de eerste maanden van 1865 zijn bet kanaal opgevaren 455 zeeschepen m. 72687 t.en 2935 binnen schepen m. 150512 t.en afgevaren 394 zee schepen m. 73194 t.en 2946 binnenschepen, m. 147405 t. Op nieuw beroepen tot tweeden predikant bij de cbristelijk afgescheidene gemeenten te Neuzen, Axel en Zaamslag, de heer G. Allinlc, predikant te Maasland. Met de werkzaamheden aan de stations te Sas-van Gent en Sluiskil voor den spoorvveg GentNeuzenis men bereids aangevangen ook aan den verderen bouw van de brug te Sluiskilalsmede die over de leiding bezijden het kanaal zal bij gunstig weder begonnen worden. Zoo men verneemt zal de weg met het einde van October a. s. voor bet publiek moeten ge- opend zijn. Zaamslag 13 Januarij. De bevolking dezer gemeente onderging gedurende het jaar 1866, de navolgende mutatien. Zij vermeerderde Door geboorte met (58 mann. en 65 vrouw.) 123 zielen vestiging in de gemeente met (68 mann. en 58 vrouw.) 126 zamen 249 Verminderde Door overlijden met (32 mann. en 21 vrouw.) 53 zielen Vertrek uit de gemeente met (72 mann. en 65 vrouw.) 137 zamen 190 Op 31 December 11. bedroeg de bevolking 2794 zielenbestaande uit 1392 mannen en 1402 vrouwenverdeeld naar den burgerlijken staatals volgt mann. vrouw. ongehuwdenbeneden 18 jaren 544 r n n n 475 boven 18 309 r> n 15 355 gehuwden 494 482 weduwnaars en weduwen 45 90 Levenloos aangegeven 6 geboorten. In on- ecbt werden geboren 4 kindercn waarvan er een bij bet later huwelijk der onders is gewet- tigd. Gedurende hetzelve jaar zijn voltrokken 28 huwelijken als tusscken jongmans en jonge doehters 22 weduwen 1 weduwnaars en jonge doehters 4 weduwnaars en weduwen 1 De cijfers der geboorten der sterften en der voltrokken knwelijkenstaan tot dat der be volking als volgt een geboorte op 22—23 zielen sterfgeval op 52—53 huwelijk op 99—100 Bij de verkiezing voor een lid van de prov. staten van Zeeland zijn de volgende stem- men uitgebragt op de keeren F. L. Benlcyn 181I). Bchaar 101. W. C. de Smidl 7, 5. de Smidl 5, S. de Graag 4, M. M. Mcijer (de mule) 3Mr. F. J. Brevet F. A. Vermere en M. L. Mature ieder 2, P. de KokA. S. de Smidl, C. 0. Benlcyn. J. Be/caar, S. Bomme en J. Blindenbacli ieder 1 waaruit blijkt dat de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen heeft de heer Felix Louis Benleijn, burgemeester te Oostburg. Men meldt uit Sluis van 10 January, Alhier en in de gemeenten St. Anne Ileille en Retrancbement circuleert een adres aan heeren provinciale staten van Zeeland, houdende ver- zoek om de beruckte stoomboot Zeeland," on- herroepeljjk buiten dienst te stellen voor bet veer VlissingenBreskens. Wij hopen niet al- leen maar wij vertrouvvendat men in de overige gemeenten van dit district evenzoo doen zal, en dat ook de gemeenteraden zieb met bet zelf'de verzoek tot heeren staten wenden zullen, opdat men uit het stilzwijgen van zooveel be- langhebbenden niet bet noodlottige besluit trekke, dat bet publiek over de Zeeland" voldaan is. „Die zwijgt. die consenteert," zegt bet spreek- woord zwijgen wij dan niet, maar spreken vvij waar het spreken zoo noodzakelijk is, wordt het zwijgen veroordeclenswaardig, zoo niet meer dan dat. Op den 9 dezer vierde de beer G. P. Wijnmalen, predikant bij de liervormde gemeen te te Yzendijke, zijne 25jarige ambtsbediening. Door eenige zijner gemeenteleden vverd hem ter berinnering aan dezen dag een gescheuk ver- eerd, en des avonds bragt bet faniarengezelscbap „Gedubl overvvint" hem eene serenade. Men schrijft ons heden uit Kruiningen In de zitting van den gemeenteraad alhier van 6 January gekoudeuvverd onzen burge meester dr. IV. J. Janssenop doeltreffende wijze bulde gebragt, voor de uitnemende maat- regelen en onvermoeide zorgen, door hem tot betengeling der cholera aangevvend, gedurende liaar heerschen in bet nabnrig Hansweert. De beer L. J. Massee, genees-, heel- en ver- loskundige te Schore, werd door den raad ver- eerd met een fraai kristallen sigarenstel1' met zilver gemonteerd, als blijk van erkentelijkheid voor de vele en gewigtige diensten, door hem den bevvoners van Hansweert, tijdens die ziekte bewezen. Dit gescheukvergezeld van een getuigsckrift, vverd hem door den burgemeester met een toepasselijk woord aangeboden en hoogst welwillend aanvaard. Aan den veldwachter J. Francoys werd eene 1 gratificatie van f 10.uitgereiktvoor zijne bereidvaardige bulp bij het ontsmetten der ge- bouvven en verdere diensten, bij het heerschen dier ziekte. Van een goed ingeligte zijde vernemen vvij nader omtrent de tusschen de noorder nol en de directiekcet bij Borsselen gezonken stoom boot Stad Vlissingen, dat genoemde boot ver moedelijk op een vroeger verzouken zeedijk, op steenen of palen lieeft gestooten. Dadelijk zette men de boot verder uit den wal,';.doch toen de kapitein kennis kreeg, dat het water met kracht naar binnen drong liet hij met den grootsten spoed aclitcruit malen, vvaarnaar zij ongeveer ter plaatse waar men gestooten had, bleefzitten. Dc boot zat zeer gemakkelijk om te ligten, na- melijk van voren en van achteren in vlot water, zoodat de kettiiigen er gemakkelijk onder door konden gebaald worden, hetgeen dan ook spoe- dig gelukte. De eerste ligting liep ongelukkig afeerst sprong een dre kettiiigen en later bij de win ding een kaapstand met kabel. De ligting, waarover welligt wat ligt was gedaclit, geschied- de met twee steenschepen van den beer J. Filis, een schokker en dc afgekeurde Vlissingsche boot .(de zoogenaamde padde). De beide laatstc scbepen zijn voor dat werk minder dienstig. Men is thans bezig met vijf steenschepen drie van den beer J. Filis en twee van den beer van de Vcldemet deze vijf scbepen en twee kaapstanden op de wal, denkt men de boot spoedig te ligten, wanneerhet weder daar- toe gnnstig is, vvaaraan bij dat werk scbier alles gelegen is. Zaturdag avond 5 dezer bad men de boot 12 a 14 ellcn van de plaats waar ze gezonken is, digter by den wal gewondenwaardoor zij ruim een el was geligtzoodat bij laag water bet dek zigtbaar is. Volgens een later bcrigt, lag de boot woens dag nog op dezelfde plaats en was de ligting verstoord door bet te vroeg aan den grond val- len van twee schippers. Overigens meent men, dat de ligting niet met dien ijver wordt voort- gezet, die er voor noodig is, vvaarvoor men als reden opgeeft, dat de schippers, danrmede be- last, in niet onannzienlijk daggeld werkzaam zijn, dat voor die schippers overigens weinig te ver- dienen valt, en dus best kan worden nagegaan, wat daarvan Jo drijfveer is. Naar uit Vlissingen onder dagteekening van den 14 dezer gemeld wordt, is een vernieuwde poging om de boot te ligten door bet brekeu van een der kettingen mislukt. Bij de beraadslaging over het wetsont werp tot wering van de veeziekte in de zitting van de eerste kamer der siaten generaal op 28 Dec. keel't de minister van binnenlandsche zaken o. a. te kennen gegevendat bij weder eene circulaire betreffende die ziekte, aan de com- missarissen des konings heeft toegezonden. Deze circulaire lateii wij thans bier volgen „Als voorbelioedmiddel tegen den veetyplius worden door den hooglecraar v. Buunihaeur wasschingen met kreosoot water aanbevolen, Z. 11. gel. heeft mij gezegd overtuigd te zijn, dat ruuderen op welke dat middel dagelijks wordt toegepast, niet door die ziekte zullen worden aangetast. Menig vechouder zou reeds door vlijtig wasscben van zijne ruuderen met carbol- zuurboudend water (in werking met kreosoot- water overeenkomende) den veetyplius van zijn vee liebben afgeweerd. Vooraf uit Engeland zijn uitmuntende resultaten van bet gebruik van dat middel bekend gemaakt in nTbe third re port" enz. rDe ondervinding pleit dus voor dat middel. Het verdient derlialve aan alle veehouders to worden aanbevolen. Aanbeveling alleeu is ech ter niet voldoende. In de versehillende ge meenten zal gelegenbeid moeten gegeven wor den om de lioodige hoe veel lieid kreosoot-olio (waaruit het kreosootwater door sckudding met water bereid wordt) te bekomen aan de minder gegoede veehouders zou het om nietaan de welgestelden tegen teruggave der kosten ver- strekt kunnen worden. UFIEG. gelieve de bur gemeesters uit te noodigen de aandacht der vee houders op dat middel te vestigen cn bun de verpligting onder het oog te brengendie op ben rust om de middelen aan te wenden die in staat geacht worden van bun vee de beerscbende ziekte te kunnen afweren. De uitbreiding der ziekte in de laatstc weken maakt spoedig han delen noodzakelijk. Het mag raadzaam geacht worden, dat niet slecbts daar, waar de zickto in dc nabijheid heerschtmaar ovcraldoor het gebeele land, deze voorzorgsmaatregelen werden toegepast. Ten einde met den meesten spoed daartoe te gerakenerzoek ik UHEG. de burgemeesters aan te scbrijven de boeveelheid kreosoot diedie zij b. v. voor eene maand zullen behoeven te ontbieden en daarna alio veehouders aaii te sporen wekelijks zooveel te komen afbalen als zij noodig hebben. De bur gemeesters zullen lijsten nioeten bouden van de veehouders die daaraan voldoenen UHEG. op bepaalde tijden eene opgave zenden van het aantal personendie er welen van bet aantal personen die er geen gebruik van makeii. Zij zullen ook voor zooveel de ziekte in huune ge meente heerscht, bij de wekelijksche opgaven van baren loopbebooren mede te declenop hoevele stallen zij zicb heeft vertoondwaar bet middel gebruikt isen op hoevele stallen waar bet niet gebruikt is. Zoodoende en door zooveel mogelijk de rigtige opvolging van den gegeven raad te controlerenzal omtrent de waarde van bet middel in korten tijd een be sluit getrokken kunnen worden. „Een en ander moge eenige inspanning van de burgemeesters vorderenhet besef van bet gewigt der zaak zalnaar ik vertrouwhen alien bereid doen zijn zicb die rnoeite te ge- troosten. Ten einde hem in deze zaak bij to staanverzoek ik u de burgemeesters uit te noodigeneene commissie van welgezinden uit limine gemeente, waaronder invloedrijke vee houders uit te uoodigeii hem bij te staan en do rigtige uitvoering van het plan te helpen be- vorderen. De leden dier commissien zouden zooveel mogelijk de veehouders nioeten aanspo- renom van de wasschingen met kreosootwa ter gebruik te makenbun de noodige aanwij- zingen geven de lijsten bijhouden bet finan- cieel belieer vocrenenz. Tegen inkoopsprijs zal de kreosoot-olie aan de belanghebbendeu bebooren te worden afgegeven alleen zijdie als onvcrmogeud bekend staan moeten die stof ora niet kunnen bekomen. De prijs dier olia is 4LGEM1M nilEUWS-« ADVERTENT EBL Zeeuwsrfi-Ylaanderen. Bit Weekblad wordt elkcn Woensdag morgen uilge^cren bij BEILANUS 4 DI10NT, te JVeuzen. Prijs per 3 maanden 30 Cent i, franco per post 95 Cents. 31en abonneevt sich bij alle Boekhandelaren, J'osldirccteiircn en BrieTenbiishouders. Scctie tan GENT naar SELZAETE. Van SeUaete 6,- 8,40, 12.-, 6,-. Van Gent 7,30, 10,30, 2,30, 8,15. AdTrrtentien gcli«Te men u»n de iitgrveis in la zeudrn. tfit?rl§k Miup.sdag atond ten 6 ure; de prijs raa 1 tot t regelft is 40 Gents, toot elkeu re«el meer 10Cents, kehahe 35 Gents zegeiregt Toor elke plaat&iug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1867 | | pagina 1