No, 293. Woensdag 28 November 1866. 6de Jaarg. B11ENLANDSGHB MM. VOOR IJzeren weg van Gent naar Neuzen. Neuzen, 26 November. In den avond van 15 dezer zijn II.H. M.M. de koning en de koningin benevens de H.H. K.K. H.H. de prinsen van Oranjeen Alexander na eene afwezigheid van eenige weken in de residence ternggekomen en door de bevolking der hofstad met bijzonderen luister ontvangen. Eene talrijke menigte verdrong zich om de rij - tuigen, werden weldra de paarden van het ko ninklijke rijtuig afgespannen en werden HH. MM. door de volksmenigte als in triompb naar het paleis getrokken. Later in den avond brngt het wcrkvolk van de fabriek der heeren Enthoven en Co. eene se renade aan het paleis des konings, aan dezen stoet had zich eene onafzienbare menigte aan- gesloten die onder het zingen der volksliedercn blijken gaf van bare vreugdc over de terugkomst van het koninklijk gezin. Maandag jl. hebben de beide kamcrs der sta ten-generaal eene vereenigde zitting gebouden en is deze namens den koning door den minis ter van justitie met eene aanspraak geopend. In hoofdzaak verklaarde de heer minister Barrel dat de naauwelijks aangevangen werk- zaamheden der vorige zitting waren gestaakt; daar tengevolge van gebrck aan overeenstem- ming tnsscben de staatsinagtenZ. M. den ko ning bad gemeend de 2de kamer te moetcn ontbinden. De ndnister vertrouwde dat de nieuwe kamer zon medewerken tot het welzijn van het vader- larid door cendragtige zantenwerking met de regering, zoo onntisbaar ter bevordering der na- tionale zaak. De heer Reinders als ondste in jaren, tijdelijk voorzitter der kamer, bragt hulde aan den ko ning onder wiens regering de grondwetshcrzie- ning in bet leven werd geroepen en ook aan Z. M. Wiltem III, onder wiens regering zoo veel gocds was tot stand gcbragt. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zijn alstoen in handen van twee commissien ge- steld die daarover den volgenden dag rapport nitbragten, waarna de leden in 's konings han den de gevorderdc eeden hebben opgelegd. De werkzaamheden der kamers zullen voor- eerst bestaan in de vaststelling der begrooting voor 1867. Wat de bnitenlandsche aaogelegcnhedcn aan- gaat blijft de aandacht steeds op Pruissen ge- vestigd, waar men voortgaat met nitvoering te geven aan de besluiten tot de inlijving van Hannover, Ilesscn cn Nassau. Deze zaken krijgen dan ook langzaam haar beslag en is het alleen nog de koning van Hannover die weigerachtig blijft, zijne officieren te ontslaan van den door lien gedanen eed. Ook Italie zet de aanhechting voort, der door het zwaard of door do vcrdragen verkregen landstreken. Koning Victor Emanuel heeft den 7 dezer zijn plegtigen intogt te Venetie gedaan. De geestdrift der bevolking was onbescdirijflijk. De koning. werd in de St. Marcuskerk door den patriarch ontvangen en woonde er bet plegtig te Dcum bij. Den volgenden dag heeft bij de openbarc instelljngen en de voornaamste gebou- wen bezoeht. De menigte verdrong zich telkens op zijnen weg en begroette haren koning met de grootste. geestdrift. De feesten te VenetiS gegeven, ter gelegen- heid der vrijmaking van Oostenrijk, de aanhech ting aan Italie en de bljjde intogt des konings waren allerluisterijkst, bet eigenaardige prach tige der gondelvaart, die aan de luisterrijkste dageu der Venetiaansche republiek deden den- ken en zooals dit alleen te Venetie mogelijk is, moet een gezicht hebben opgeleverd dat aile bescbrijving te boven gaat. Drie A vier duizend prachtig versicrde gon<lels begeleiden den koning bij den togt door de stad, alle provincien en de voornaamste steden van Italig waren vertegenwoordigd, ook Rome wcl- ker vaandel echter met rouvvfloers was bedekt. Uit Rome zijn de berigten dan ook nog niet zecr bemoedigend, do kerkehjken staat wordt al meer en meer ingesloten door de Italiaanschc troepen en ziet men met bezorgdheid bet ver- trek der Fransche troepen te gemoet, daar aan een vergelijk tusschen den pans en koning Vic/or Emanuel wel niet te denken valt. Den 25 zullen de Fransche troepen beginnen beginnen met Rome te ontruimen. Het bevel is gegeven om dien dag de militairen te Civita- Vecehia te concentreren, waar de troepen voor een gedeelte in de kazerne zullen warden ge- legd of in de omliggende gemocnten ingekwar- tierd, tot dat zij naar Frankrijk vertrekken. De generaal Kauzler, bet hoofd der pausse- lijke krijgsmagt, verklaart openlijk en bjj elke gelegenbeid, dat bij terstond na het vertrek der Fransche troepen uit Rome, de stad in staat van beleg zal stellen, docli mag men het zeer be- twijfelen of dezen maatregel de volksdemonstra- tien zal beletten, en den loop der gebeurtenis- sen tegenhouden. Nenzen, 27 November. Op den 22 dezer bad albier de aanbe.steding plaats van bet bou- wen van een lokaal voor de openbare lagere school albier, benevens de levering der voor het lokaal benoodigde menbelen. Er waren 19 iu- schrijvings-biljetten ingeleverd, als van C. de Wolff te Vlissingen ad f 18200. Ver'cuyl Quakkclaar - - 16200. Aijssen Iloek- 14000. U. Tholens - - 12849. G. van de Frede Neuzen - - 12760. C. de Smith ....-- 12683. S. van Rees ....-- 12349. II. tie Bruljne 11429. De raad dezer gemeente heeft in zijne ver- gadering van gistereu de aanbesteding goedge- kenrden het werk diensvolgens gegund aan den minsten inschrijver de heer 11. de Rruijne aannemer albier. Ter vervanging van den naar Sas van- Gent verplaatsten opzigter van den waterstaat F. Raatlman, is door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken tot buitengewoon opzigter benoemd de landmetcr I). J. C. Scheele te Neuzen. Men meldt ons uit Graauw, 20 dezer: Door zijne excellentie den heer cominissaris des konings in Zeeland, zijn op voordragt van den gemeenteraad, alhier twee tijdelijke bniiengewone veldwachters benoemd, waarvan een reeds in handen van den heer kantonregter te Hnlst, de eed heeft afgelegd. Die personen zullen alle nachten in de ge meente patrouilleren tot beveiliging van personen en goederen, en om de zoogenaamde brandbrief- schrjjvers en afpersers van geld onder bedreiging van brandin handen te krijgen en aan de justitie te kunnen overleveren, ten einde hunne welvcr liende straf te erlangen. Men meldt uit Vlissingen, 23 November: Dezer dagen is bij den eerstaanwezenden inge- nieur der genie alhier, aanschrijving van het departement van oorlog ingekomen, dat de for- tifieatiewerken dezer stad tot slooping aan de landzijdc, met 30 April a. s. aan het bestuur jlcr domeinen moeten opgeleverd zijn. Te Breda is eene nieuwe secte verrezen, die, in navolging der Mormonenherdoopen. Naar men verneemt hebben reeds negentien personen dien herdoop ondergaan in de rivler de Mark, tusschen de Finer en de Nieuwveer Ook hebben nieu ve Mormonen te Breda ecu paar adelijke dames, daar in de nabijheid wo- nende, door herdoop in hunne secle opgenomen. Ten gevolge van het jongste onstuimige weder hebben wij weder een tal van zeerampen te betrcuren, ook op onze kusten in de onmid- delijke nabijheid vai Scheveningen is den 19 dezer een Engelsche brik gestrand, waarvan het slechts mogeljjk was een der opvarenden te red den, al de overigen zag men met het schip in de diepte verdwijnen. Het lijk van den kapitcin, dat op het strand werd geworpen, is donderdag in het bijzijn van eenige zijner landgenooten te Scheveningen ter aarde besteld. Men meldt uit Nijmegen, dat den 19 dezer van daar weder vijf jongelieden naar Rome zijn vertrokken, ten einde in dienst te treden bij de pausselijke zouaven. Over eenige weken ovcrleed te Huissen een oppassend arbeider, met name P Peters, eene zwangere weduwe met twee hulpbehoevende kinderen in komniervollen toestand achterlatende. Gezegde weduwe is later bcvallen van drie wel- geschapen zonen, die hare armoede zullen deelen, of mogelijk daarin omkomen, zoo de liefdadig heid haar niet te hulp komt. Gepasseerde week had te Almelo een kind van anderhalf jaar het ongeluk in een pot met kokend water te vallenwaardoor het zulke bramhvonden ontving, dat het dingsdag morgen aan de gevolgen daarvan is overleden. Uit Vriescheloo wordt het volgende aan de Winschotcnsche Courant gemeld „Zondag na- middag was het alhier doopdag. De landbouwer J. T. II. ging met zijne vrouw en kind tot dat einde naar de kerk. Volgens gebruik ging de vrouw eerst in de pastorij, maar toen de doeken, welke zij wegens het gure weder goed dicht om de kleine had gestagen werden weggenomen ontdekte men dat haar Beveling geen tecken van leven meer gaf. Alle pogingen, aangewend om het kind wetjer in het leven terugte roepen, bleven vruchteloos, haar kindje was dood. Een ieder kan zich den toestand der moeder en van den vader, die uit de kerk werd gehaald, denken bij dit treurig geval. Men dacht eerst dat het kind een toeval had gekregen, doch men vreest nn dat het wegens de zecr onverstandige zorg- vuldigheid der moeder, door het te dicht toe stoppen te weinig lueht zal hebben gehad en alzoo is gestikt." In de Antwcrpsche Eoo/diandel leest men „Verleden zondag morgen vroeg is door den lellen wind een naar Brouwcrshaven bestemd vaartuig, met bladrict geladcn en toebehoorende aan schipper P. van der Linden, op het Hollandseh- Diep, niet ver van de haven der Willemstad, omgeslagen. De schipper en zijn knecht zijn door de bemanning van een Belgischen schokker van Kerkhoven, F. de Smit en I/. Cui/t), die door het hulpgerocp waren gewekt, met groote moeite in eene boot gered. Naauweljjks had men het vaartuig verlaten, of het verdween met zijne lading in de diepte. Naar wij verne- men was niets verzekerd." De Antwerpsche bladen melden, dat in den avond van den 18 November, omstreeks 10 are, de laatste uit Holland komende spoortrein, ter hoogte van de barriere tegenover den beeldekens- weg, tegen twee goederen wagons is aangereden, die, vermoedelijk door onachtzaamheid, op het-' zelfde spoor stonden. Er had een geduchte sehok plaats. I)e twee goederenwagens zijn verbrijzeld, en enkele reizigers hebben ligte kneuzingen be- komcn. Iliertoe bcpaalde zich gelukkig het on- geval, dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Het volgende feit maakt te Brussel veel sensatie. De koning had als prijs voor den zeil- cn roeistrijd een speld gesehonken ter waarde van 300 francs. De gclukkige sterveling, die dezen prijs gewonnen had, liet hem overal zien. Weldra ontdekte men evenwel dat de parel valsch was; zoodat de gebeele speld lioogstens 30 francs waard bleek. De juwelier, bij wien de speld gekoeht was, had zich vcrgist Al de andere juweliers adverteren nu, dat de speld niet bij hen gekoeht was. Men meldt uit Brussel van den 19 dezer. Gisferen heeft liicr te lande een hevige storm gewoed, die op verschillende plaatsen, o. a. in het park dezer hoofdstad, een aantal forsche boomen ontwortcld en andere schade aangerigt heeft. De storm, die ook heden aanhield, ging vergezeld van zware regeuvlagcn envausneeuw- buijen. Volgens eene officiele statistiek, hebben in 1865 op de Belgiscbe spoorwegen, „ondanks alle in acht genomcn voorzorg," 69 personen bij verschillende onheilen het leven verloren en zijn 77 andere zwaarder of ligter gekwetst. Van de gedoode personen behoorden 45 en v;in de ge- kwetste 56 tot de beambten der spoorweg-adinini stratie. In 1864 bedroeg het getal der gedooden 29 en dat der gekwetsten 5 i, te zainen 85 ram- pen (tegen 146 in 1865.) De regtbank te Parijs heeft een persoon tot 200 franken boete veroordeeld omdat hij in een rijtuig derdc klasse van den spoortrein had gerookt, terwijl eene zijner medercizigsters ver- zocht had dat hij niet zou rooken. L»e regtbank heeft zich daarbij gegrond op de wet van 15 Julij 1845, art. 21, waarbij tegen die overtreding met eene boete van 1000 franken als maximum wordt gedreigd. Als verzwarende omstandigheid werd aangenomen, dat de overtreder, Genami, in plaats van aan het verzoek van mejufvrouw Si/donie te voldoen, haar een klap had gegeven. Die klap volgde echter eerst nadat zij zijne pijp had stuk ge-dagen en met hare parapluie zijn ncus had getroffen, welke daad ook weder werd uitgelokt door de onbeschoftheid van Genami, die haar verzoek om niet te rooken beantwoord had met een rookwolk in het gelaat der kaiue- nier te blazen. I)e Fransche Mnniteur da Soir wijdde de zer dagen een artikel aan het betoog, dat wa- terratten, mils men ze goed wcet toe te berei- den tegen het bestc wild kunnen wedijvereti. Het Fransche regeringsblad verzekert. dat gebra- den waterratten en waterrattenpeper de grootste delicatesse is, die men zich denken kan. Of velen lust zullen hebben zich van de waarheid dier bewering te overtuigen, valt grootelijks te betwijfelen. Naar men uit Compiegne verneemt, heeft de keizer sedcrt zijne komst aldaar zich nog niet buiten het kasteel vertoond. Deze en andere omstandigiieden hebben aan leiding gegeven tot het geruchtdat keizer Adpoleotl overleden was en tijdelijk diens dood werd geheim gehoudentot dat maatregelen zijn genomen om eene mogelijke onnventeling terstond te bedwingen. Bij de revue zou iemand, die veel op den keizer gelijkt, dicus rol hebben gespeeld. Vier jaren geleden had een jongmensch van goeden hnize te Panjs de ouderlijke woniiig verlaten sedert haddeu zijn oude vader en moe der en zijne eenige zuster niets meer van hem vernomen. Die zuster ging nu 4 weken geleden ter kerke om te kuwen de ouders waren daar bij tegenwoordig Toen de bruid een bli.k rend oin zich wierp, ontdekte zij achter een der pi- laren van het kerkgebouw een jongman, die met tranen in de oogen, zijne blikken geen oogen- blik van haar afwendde. Zij keerde zich om. rukte zich van den arm des bruidegoms los en viel, in tranen uitbarstende, den jongeling om den hals, onder den nitroep„Goddank, ik heb mijn brooder weder gevonden." Na een onbe- schrijflijk tooncel, waarin de vader en moeder hun zoon omhclsden, trouwde de dochter, ora- ringd van al hare naaste bloedvcrwanten. De zoon leeft thans weder even als vroeger bij zijne ouders. Een Berlijnsch debitanthad van zijn loterij- collecteur te Eilenburg een aantal PruisStsche' loten ter debitering overgenomen. Voor een der nummers had hij een vasten kalant, die sin Is jaren altijd hetzelfde lot speelde. Ook ditmaal was het voor den ouden kalant bewaard, maar ticn nieten en de slcchte tijden hadden den ijverigen speler eindclijk doen besluiten niet meer te spelen en daar de debitant nu het lot ner- gens kon plaatsen, zond hij het numiner (26218)- den colleeteur terug. I let ongeluk (of het ge- luk wilde nu echter dat juist op dat nummer de hoogste prijs van 150000 thaler gevallen is. De berigten omtrent den sterrenregen in den nacht van 12 op 13 dezer zijn uit Engc- land zeer talrijk. Het schijnt, dat daar te lande het verschijnsel prachtiger geweest is dan hier. Aan de westkust van Engeland heeft men op- gemerkt, dat twee der asteroi'den elkander zeer nabij kwainen, daarop rondom elkander begon- nen te wcntelen en, gelijk de berigtgever zich uitdrukt, als een ]iaar dansers hand uan hand al draaijende huu baan vervolgden, en een spi- raalvormig liehtspoor achterlieten. Het desinfeeteren der riolen te Londen door middel van ijzer vitriool zou ten gevolge gehad UiJi OGEMEEN NIEI IWS-enADVERTEIVTIEBLAO Zeeuwscli-Vlaanderen. Dit Werkfclad word! elkrn Womilajnior;™ nitge-rrrn bij BKILaNDS k DHONT, te Ncutcn. Prijs per 3 maandrn 8<) Ctrli, f ranco per po»t 9."> Cents Men alianneerl rich bij •lie Hoekliaadelurea, Pustdirecleurca en BrieTenliushouders. Sectie ran GENT naar SELZAETE. Tan Scliacte G,- 8,40, 12.-, G,-. Van Gent 7,30, 10,30, 2,80, 8,IS. Adrerlantien gelieee men aan de I itgeren in to rendea, iterlijk Dingndag a rood ten 6 tire; de prijs ran 1 tot 4 regain ia 40 Cents, roor elken regel meer lOCents, behalva sr. Outs rejelregt roor elke plaatnilig J. Scliecle 11787.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1