No. 286. Woensdag 10 October 1866. Ode J i IDS T VOOR IJzeren weg- van Gent naar IVeuzen. 2 I (Staatsbi.ad no. 143.) WET tan den 14 September 1866, tot onleigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Sluiskil langs Sas-van Gent, naar de Belgische grenzen, in de rig ling van Selzaete en Gent. Wij Will em III, bij de gratie Gods, koning der Nederlandenprins van Oranje-Nassau groot-hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Allendie deze zullen zien of booren lezen ealutdoen te weten Alzoo wij in ovenveging genomen hebben dat de aanleg van een spoorweg van Sluiskil langs Sas-van-Gentnaar de Belgische grenzen, in de rigting van Selzaete en (lent, in bet pu- bliek belang wenschelijk is Gelet op de wet van 28 Augustus 1851 Slants- blad no. 125) Zoo is bet, dat wij, den raad van state gehoord en met gemeen overleg der staten-generaal hebben goedgevonden en verstaan, eeliik wij goedvonden en verstaan bij deze Eenig arlikel. Wij verklaren, dat ter uitvoering van de con- cessie namens ons voor den aanleg en de ex- ploitatie van een spoorweg van Sluiskil, langs Sas-van-Gent, naar de Belgische grenzen, in de rigting van Selzaete en Gent verleend, het al- gemeen nut de onteigening vordert ten name van de Society anonyme du cltemin de fer de Gand a Ter-Neuzen" van de eigendommen noo- dig tot den aanleg van dien spoorweg, loopende door de gemeenten NeuzenWesldorpe en Sas- van-Gcntvan het station, bij Sluiskil aan de oostzijde van het kanaal van Neuzen naar Gent te vestigenmet eene bogt naar dat kanaal 't welk met eene beweegbare brug wordt over- gegaanvan daar in zuidelijke rigting door de Westdorper- en Van Remoortere-polders, door den polder van Sas-van-Gent langs de scheiding van de St.-Albert- en Eugenie-polders, verder met eene bogt ten westen langs Sas-van-Gent, om door den Binnen-Poelpolder ongeveer eveuwijdig aan het gemeld kanaal tot de grenzen door te gaan. Lasten en bevelen, dat deze in het Slaalsblad 7.al worden geplaatsten dat alle ministeriele departementenautoriteiten, collegien en ambte- naren wien zulks aangaat, aan de naauwkeurige uitvoering de hand zullen houden. Gegeven te 's Gravenhage, den 14 Sept. 1866. WILLEM. De minister v. binnenl. zaken, HEEMSKERK. Uitgegeven den 20 September 1866. De minister van justilie, BORRET. Neuzen, 9 October. Nadat hier, sedert 15 September 11. geen gevallen van cholera wa- ren voorgekomen, heeft die ziekte zich den 4 dezer weder geopenbaard aan boord van een al- hier in het kanaal liggend Hanoversch vaartuig, en zijn sedert in de kom der gemeente 7 ge vallen, waarvan bereids 4 met doodelijken afloop voorgekomen. Sedert het begin der epidemie bedroeg het getal der aangetasten 26, en dat der overledenen 144 lijders zijn nog onder behandeling. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in den tuin van mevrouw te Axel, een Prui- menboom voor de tweede raaal scboone rijpe vruchten heeft voortgebragt. Hulst6 October. Op de laatsl. maan- dag hier gehouden jaarmarkt die door heerlijk weder begunstigd en vrij sterk bezocht werd, waren aangebragt 8 stuks paarden, 37 stuks rundvee en 61 stuks varkens. Van de uitge- loofde premieu werden behaalddoor P. L. Tho- macs te Hulst, voor het grootste getal paarden, f 3 I'. Bael te Hulst idem rundvee f 5; Cor nells de Poorter te Axel voor het grootste getal varkens f 2Kerckhove Lippens te Moerbeke voor den schoonsten Hengst 6 Vercauleren te St. Nieolaas voor het schoonste werkpaard [6- B. Blommaert te Clinge, voor de beste baatge- vende of kalfdragende koe f 6P. J. van der Wiclc te Bosehkapelle voor het schoonste twee jarig paard [3- B. Blommaerl voornoemd, voor het schoonste tweejarig rund f 3; E. Vergouts te Hulst, voor den schoonsten stier f 3 P. Bael voornoemd, voor de vetste vaars [3Het laat- ste was een splendied exemplaar, dat bij ver- koop 310,20 cts. gold. In het geheel zijn door bovengemelden P. Boel 23 runderen ver- kocht, waarvan 18 op de markt, en daaronder eene koe t\ [233 en eene a 197,40 cents. Groede, 1 October. Heden vierde de R. K. gemeente alhier een schoon feest. Den 1 October 1841 rigtte zijne hoogwaardigheid J. van Uooijdonk, adminst. apost. van het vica- riaat Breda (thans bisschop van dat diocees) deze parochio op, en benoemde tot derzelver eersten pastoor den weleerwaarden beer W. Vos, toen kapellaan te IJzendijke. Beiden, pas toor en parochie, vierden dus heden hun zilve- ren jubil6. Geen wonder dat de parochianen opgetogen waren van vreugde bij dit dubbel feest, en alles beproefden om het luisterlijk te viereu. Kerk en gemeente waren met eerebogen, op schriften vlaggen en guirlandes smaakvol ver- sierd. Ten 10 ure droeg de weleerw. jubilaris een plegtig misoffer opbijgestaan door den zeereerw. deken B. Baessen, pastoor te IJzen dijke als index, de weleerw. heereu P. C. He lens, pastoor te Hoofdplaat als diaken, J. van der Mcijdcn, pastoor te Oostburg als sub-diaken en J. G. Aelen, pastoor te Sluis als ceremonie- meester. Na het evangelie beklom de zeereerw. pater Canullus, gardiaan van het klooster der capucijnen te Brugge, den kansel, en hield naar aanleiding van 1 lvon. II 35 eene toepassende en hartroerende redevoering, die eenen zigtba- ren indruk op den feestvierenden herder, paro chianen en de in groote getale toegesnelde protestanten maakte. Na de plegtigheid ontving de weleerw. ju bilaris ten zijnen buize de gelnkwenschen van den edel achtb. heer burgemeesternotabelen, kerkmeesters, die kostelijke geschcnken terher- innering aan deze heugelijke gebeurtenis bijbrag- ten. Des namiddags bij het dessert verscheen Groede's welgeoefende harmonie voor de pastorij, en gaf eene brillante serenade. Groot was de vreugde, algemeen de deelneming, ja letterlijh geheel Groede, zonder onderscheid van gezind- ten, vierde feest -Het kanaal door Zuid Beveland zal don- derdag 11 dezer, des namiddags ten 1 ure, door den minister van binnenlandsche zaken feeste- lijk geopend worden, in tegenwoordigheid der overige ministers, voor zoover deze nict verhin- derd zijn, en van andere autoriteiten. Na den adoop der plegtigheid wordt genoemde minister te Middelburg verwacht. Op Maandag 15 October zal het kanaal voor de scheepvaart worden opengesteld. Men meldt uit Hansweert van 2 October Heden middag kwam de jeugdige maar reeds beruchte stoomboot „Zeeland," die, zoo als men weet, dienst zal doen op de Wester-Schelde, alhier aan. Ofschoon er in de haven zulk eene goede ge- legenheid is om aan te leggen, blijft zij echter op het stroom, en worden de passagiers er met een bootjc heen gebragt, dat maar volstrekt niet prettig is. Bij ongunstig weder schijnt zij in de haven te zullen komen. Het is' te hopen dat hierin verandering kome. Over de al of niet gesehiktheid natuurlijk het stilzwijgen bewarende, geloof ik dat het voor het oostelijke des eilands een gemakkelijk cora- muuicatie-middel is, dat zeker veleu zai uitlok- ken er gebruik van te maken. Het was mooi weder en snel kliefde hetboot- je de Schelde. In eene plegtige openbare teregtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft jI. woensdag namiddag de installatie plaats gehad van den onlangs benoemden officier van justitie mr. C. J. Picke. Op den 5 dezer werden te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur de na- volgende werken aanbesteed 1het leveren en storten van steen ter voortzetting van de oever- verdediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Neuzen, waarvan aannemer werd de heer J. Fills, te Vlissingen, voor 17,448; 2. het doen van eenige herstellingen aan de klinkerbestrating van 's rijks grooten weg op Zuid-Beveland, hetgeen werd aangenomen door den heer W. A. Visser, te Kattendijke, voor 1694. In de gemeente Colijnsplaat had op 27 September een vreesselijke zelfmoord plaats. De weduwe B., reeds vrij bejaard, heeft zich, ter- wijl haar zoon met zijne vrouw naar het veld waren, door het open snijden van den buik, en eene diepe wonde aan den hals van het leven beroofd. Ongegronde ontevredenheid, daar zij door hare kinderen goed werd behandeld, schijnt haar tot dat noodlottig besluit te hebben gebragt. Hare kinderen, 's avonds te lniis komende, von- den haar, reeds overleden en in haar bloed zwemmende, in het schuurtje of achterhuisje liggen. Uit Alblasserwaard wordt het volgende geschreven Als een bewijs van het groote aantal hazen, dat het tegenwoordige jagtsaizoen oplevert, diene het volgendeeen landman, die op een afstand van ongeveer tien minuten van zijne woning een boschje of griendje van 28 schroden lang en 16 schreden breed, door omtuining, voor jong vee had afgesloten, en waartegen hij dezer dagen de langste zijner hennepschoven te droo- gen had gezet, ontdekte daarbij komende, binnen het boschje verscheidene hazen. De eenige toe- gang, die open had gestaan, werd onmiddelijk door hem met de daartoe dienende hort of hording gesloten. Ten slotte bleek dat niet minder dan 13 hazen zich in het boschje verscbolen hadden, die vermoedelijk door de daarbij groeijende spruit- kool aangelokt werden. Den 29 September jl. is door den heer Monlgruel te Amsterdam eene voordragt gehou den over „brandbare dampkringslucht" en hare aanwending tot verlichting van woningen, fa- brieken en straten. De heer Monlgruel heeft door eene reeks van proefnemingeu trachten aan te tooneudat het bezigen van brandbare dampkringsluclit groote aanbeveling verdient omdat zij een sterk lichtgevend vermogen bezit, gemakkelijk en goedkoop kan worden vervaar- digd, geene gevareu van ontploffing oplevert, enz. Op voorstel van den redenaar, hebben o. a. de hoogleeraren Mallhcs en Gunning zich bereid verklaard, zijn stelsel van verlichting te ondcr- zoeken en van hunne bevinding verslag uit te brengen. Volgens het verslag der „Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank," over het jaar 1865, beloopt het getal leden 14,009 personen (11,141 mannen en 2868 vrou- wen.) In de laatste acht jaren hadden slechts 2218 nieuwe leden zich doen iuschrijvenwas het aantal afdeelingen met 5, en dat der cor- respondentschappen met 41 vermiuderd. Daar- entegen was het getal contribuerende leden toegenomen. Blijkens de varia van no. XXXVIII der parlem. studien en schetsen, is de heer Grocn van Prinslerer weiuig ingenomen met hetgeen in de laatste dagen door het ministerie en door de conservative partij hier te laude gedaan is. Hij noemt het eene ongeoorloofde en hoogst ge- vaarlijke tactiek, dat het Haagsche Dagblad, in naam van Oranje, de kiezers en het volk ach- ter de kiezers zoekt op te ruijen tegen alien, die voor de motie- Keuchenius hebben gestemd ter- wijl hij ongaarne zien zou, dat men voortging met het organiseren van serenades of charivari's, met begeleiding van speeches tot de zaamge- schoolde lien. „Van de liefde voor het huis van Oranje (zegt hij) kan, in oogenblikken van span ning schromelijk misbruik worden gemaakt." Dat van conservative zijde aangedrongen wordt op eene afzonderlijke tocspraak des konings, of, gelijk men het noemt, een eigen woord des ko nings aan het volkacht de heer Groen een uiterste van vermetele ligtvaardigheidwaartoe het ministerie, naar hij vertrouwt, niet gebragt zal worden. In beginsel is het eene uitnemen- de zaak, dat de vorst uit het huis van Oranje, in exceptionele omstandigheden, persoonlijk de natie oproepe tot verdediging van de regten der kroon, doch men houde in het oog, dat de koning wel onschendbaar, maar niet onfeilbaar is, en dat eerst dan het ipse dixit („de koning heeft het gezegd") onwederstaanbaar wordt door de liefde voor de nationale dynastie, wanneer het koninklijk woord met de traditien dicr dy nastie, in hot handhaven van vrijheid en regt, overeenstenit. Met blijdschap heeft de heer Groen dan ook gezien, dat de koning in de thans aan- lmngige zaak niet zoo regtstreeks partij kiest als men aanvankelijk zou hebben gevreesd. Op de vraag, of de motie van den heer Keu chenius voor inconstitutioneel moet gehouden worden, antwoordt de heer Groen voor alsnog ontkennend. Behoudens nadere inlichting komt het hem voor, dat niet de motie^ Keuchenius in break maakt op het regt der kroon, maar het berispen dier molie inbreuk op de regten der kamer. Te beweren, dat eene regeringsdaad, krachtens het koninklijk prerogatief geschied, reeds daardoor buiten het bereik der kamer en van hare bcoordeeling ligt, is, volgens hem, den doodsteek toebrcngen aan het constitutioneel gouvernementis het prerogatief van de kroon maken tot een wapen van aristoeratisehe wille- keur en niet van vorstelijk gezagis het gezag beschermen door de vrijheid te iniskennen is het onderste boven keeren der roeping, waar door het huis van Oranje in do wereldgeschie- denis vermaard geworden is. De heer Gtoen bejammert het, dat het minis terie de motie vau den heer Keuchenius tot shibboleth der verkiezingen stelt. „Ongelukki- ger (zegt hij, in een afzonderljjk bhiadje aan de kiezers,) ongelukkiger had inen in de kens van het middel nict kunnen zijn," Het minis terie wordt ongetwijfeld gedreven door loffelij- ken ijver voor Oranje eu Nederland tegen do ontwikkeling der revolutionaire theorie, doch de gretigheid, waarme le het, als naar eene ba- nier, de hand naar 's heeren Keuchenius' motie van orde uitstrekt, is ook verklaarbaar uit de zucht tot redding, zoo mpgelijk, van een ster- vend kabinet en van eene te regt of ten onregfe bezwijkende koloniale politiek. Volgens de Gron. Couranl zou de minister van justitie le Leeuwarden onderzoek hebben ingesteld of het schavot wel in orde is het blad vermoedt dat aldaar eerlang een doodvon- nis zal moeten voltrokken worden. Omtrent het onzen lezers bekend voorstel, hetwelk volgens sommige dagbladen door de Ne- derlandsche regering aan Belgie zou gedaan zijn in de Schelde-kwestie, om namelijk gedurende vijf jaren in de Schelde peilingen te doen, ten ein- de de resultaten der afdamming te constateeren eu in geval van beschadiging in het herstel te voorzien, zegt T Etoilz Beige het volgende n Wij betwijfolen of deze zoogenaamde ver- zoenings-maatregel tot iets leiden zal. Van de eene zijde toch is Nederland reeds verpligt, volgens het tractaat van 1839, om ons de vrije bevaarbaarheid der Schelde op zijn grondgebied te verzekeren en het is juist opdat het al de daartoe noodzakelijke werken tot stand brenge, en al de schade herstelle, dat wij eene rente van 500,000 frankeu betalen. Onderstellen wij overigens datdank zij die peilingen, eenige beschadiging wordt geeonstateerd, eenige ver- zanding, nadeelig voor de bevaarbaarheid. Hoe zal dan onze regering kunnen bewijzen dat dit het gevolg is van het leggen van den dam Dan zullen er nieuwe oneenigheden ontstaan, waaromtrent men even moeijelijk tot eenig ver- gelijk zal kunnen komen. Maar dan zal het kwaad ouherstelbaar wezen, tenvijl Nederland thans nog dit kan verhoeden door wijziging zij ner plannen en door in plaats van af te dam- men, een brug te leggen, welke zonder schade aan de rivier toe te brengen, dezelfde diensten zal bewijzen aan den spoorweg die daar de Schelde moet overgaan." Te Luxemburg op een feestmaal, waar de stadhouder prins Uendrik een toespraak hield, werd de zinsnede „onze onafhankelijkheid zal gehandhaafd worden" met vreugde vernomen. ih Men houdt zich thans te Brussel bezig met het vervaardigen van een plattcn grond der stad, waarop al de door de cholera bezochte huizen worden aangewezen door kleuren, die ALGEMEEN MEEWSe^DVEIMTIEIIL Zeeuwsch-Vlaanderen. Hit Weekhlad worilt elk«-n Woensdaj; morgen iiitgegevan bij BEILANUS DIIONT, te A'euzen. Prijs per 3 maumlen 80 Cents, franco per post 95 (?knts. Men aboimcert rich bij alle boekhanilelaren, I'ostdirccteurcn en BricTen'busboiiders. Sectie van GENT naar SELZAETE. Van Selzaete 6,- 0,40, 12.-, 6,-. Van Gcnl 7,30, 10,30, 2,30, 8,15. Adver lenlien geiierc men aan de Uilgevers in te xendeu, uiterlijk Oingsdag arond ten (j ure; de prijs ran 1 tot 1 regels is 40 Cents, voor el ken regel ineerlOCenls, bchalre 35 Cents regelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1