No. 282. Woensdag 12 September 1866. 6de Jaarg. m VOOR IJzeren weg van Gent naar Keuzen. Neuzen 11 Sept. Gedurende de vorige maand zijn bet kanaal alkier opgevaren53 zee- schepenmetende 11654 tonnen en 230 bin nenschepen, m. 10111 t.en afgevareu39 zeescbepen m. 9381 t.en 237 binnenschepen in. 10584 t.sedert 1 Janaarij 1866 zijn bet kanaal opgevaren 212 zeescbepen m. 25576 t.en 3644 binneuscbepertnt. 104181 t.en afgevaren168 zeescbepen, m. 31762 t.en 3607 binnenschepen, nt. 100070 t.in de 8 eerste ntaanden van 1865 zijn bet kanaal opge varen 265 zeeschepenin. 43395 t.en 2008 binnenschepen m. 93989 t.en afgevaren 223 zeeschepen, in. 40889 t.en 1939 binnensche pen nt. 91657 t. JNeuzen, 5 Sept. De 26ste verjaardag van Z. K. H. de prins van Oranje, werd giste- ren door de albier gevestigde afdeeling van het Metalen Krnis op eene schitterende wijze ge- vierd. De pracktvol gedecoreerde en schitterend verlichte zaal in het logenient 's Lands WeLvaren bij den heer Loof, lokte eeu aantal nieuvvs- gierigen daarbeen, om de tretfende belangstel- ling der oude krijgers van 1830, in den persoon van Neerland's toekomstigen souverein te be- tvonderen. Ten half acht ure werd de zaal gesloten, en vereenigden zich de leden der gemelde afdeeling tot eene buitengevvone vergadering, tot omtrent 10 ure een keerlijk feestiuaal werd opgedischt, t welk aller verwackting overtrof. Den Edel Achtb. beer burgemeester dezer plaats, die als beschermkeer der afdeeling den iliscligenooten de eer wilde aandoen, niede aan te zitten, werd door den president der vergade ring, met kartelijke bewoordingen ontvaugen, an blecf een geruimen tijd in bun midden vertoeven. Nadat door een' der leden, in tegenwoordig- tieid ties bescbermlteers, een oj> dit feest en de laarbij betrokken personen toepasselijk recitatief was geleverd, gaf de besckermheer in eene tin- telende toespraak een treffend bewijs van zijnen eerbied voor bet vaderland in bet algemeen, en voor de oud-strijders van 1830 in het bijzouder, en nam hiermeiie afscheid van ben. In onge- stoord en gematigd feestgenot werd den avond wijders doorgebragt, tot ten 12 ure de verga dering uiteenging, en ieder vergenoegd gestemd de feestzaal verliet, bunne wederzijdsche tevre- deubeid te kenuen gevende aan elk hunner voor malige wapenbroeders onderling, den Iogemeut- houder P. Looten slotte eenen welverdienden lof toekennende, voor diens onvermoeide en welgeslaagde pogingen tot opluistering van het feest. Hoek, 12 Sept. Sedert bet vorig berigt zijn op het „Stellescbor" bijgekomen twee chole- ragevallen waarvan een met doodelijken afloop. In de kom der gemeente zijn geene gevallen bijgekomen in bet geheel zijn aangetast 24 en overleden 14 personen. Nadat eerst de verschkade en later den dijk van het nieuw bedijkt wordend „stelleschor" onder de gem. Hoek is doorgebroken, ondervinden de aannemers nog dagelijks dc nadeelige gevol- gen van het slechte weder gedurende den laat- sten tijd, en gaat dit werk alzoo slecbts lang- zaam vooruitterwijl voortdurend vrees blijft bestaan, dat ruw stormweder met hooge vloeden in den herfst aan deze bedijking aanmerkelijke schade zal berokkeneu. Axel, 6 Sept. In de op beden gekouden openbare raadsvergadering is de heer M. J. van Vessem, tot wethouder berkozen. Has-van-Gent, 7 Sept. In plaats van J. Colijn te Nieuwvliet, (de minste inschrijver) is het maken van een' duiker in den Hoofd- jdaatpolder, den 27 Julij 1866, aanbesteed door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, den 25 Augustus jl., gegund aan den heer A. E. Stubbe, te Sas-van-Gent. Westdorpe, 4 Sept. De beer D.van Waes, aftredend wethouder dezer gemeenteis als zoodanig berkozen. Xieng-stdijk:, 4 Sept. In plaats van den aan de beurt van aftreding zijude wethouder de beer J. van Wescmael is door den raad als zoodanig gekozen de beer G. van Trap/ten. JStoppelcIijli 4 Sept. De aan de beurt van aftreding zijude wethouder de beer Ver- slraalenis als zoodanig door den raad berkozen. JSoscliLciipelle4 Sept. De aan de beurt van aftreding zijude wethouder, de heer G. Slaal, is door den raad als zoodanig berkozen. 9 September. Heden had albier eene luis- terrijke gaaischieting plaats. Met inbegrip van het vrij peloton der handboog-societeit „de Eendragt," werd dezelve bijgewoond door 85 scbuttcrs Door de societeit waren uitgeloofd twee zilve- ren medailles, waarvan die voor het grootst ge- tal scbutters werd behaald door de kortelings opgerigte bandboog-societeit'^de Verbroedering" te Ilontenisse; die voor de verstkomende door de societeit „de Friezen" gevestigd te Graauw. Alles is in de beste orde, begunstigd door schoon weder afgeloopen. Men meldt uit Middelburg 8 September. De Belgische couranten bevatten niets merk- waardigs meer over de kwestie van den schel- dedam. Het eenigste wat wij daar heden in aantreffen, is het volgend berigt uit Bergen op- Zoom aan den Precurseur d'Awers gezonden. „De internationale commissie, zamengesteld uit de heeren Deijeiinck, inspecteur en Caland, ingenieur lste klasse, voor het Nederlaudsch gouvernementMaris, hoofd ingenieur, en Bnu- din, ingenieur lste klasse voor bet Belgisch gou vernement, heeft den 24 Augustus onze stad verlaten en moet er den 4 September terug keeren om de zaak nader te bespreken en baar werk- zaamlieden te voltooijen zoodra de Nederl. en Belgische ingenieu'rsjonb. van den Sandheu- vel uit Neuzeudc Mallhijs uit Antwerpen en de opzigters der lste klasse de Weid, uit Ber- gen-op-Zoom en Toeffaerl uit Antwerpen, die ter bcscbikking voor de nationale commissie zijn gesteld voor bet hydrographisch onderzoek, met bun werk jzullen klaar zijn. Deze vier laatste leggen een bijzondere ijver en energie aan den dag. Verleden woensdag heeft men ze, voort- gezweept door een hevigen storm, de haven binnen zien komen, nadat zij sinds den vorigen Maandag dag en nacht op zee waren geweest. (De Ooster-Schelde heeft eene breedte van 6,000 ellen.) Den volgenden morgen keerden zij on der een verscbrikkelijk weder terug, om eerst heden zaturdag bier aan te komen. Men onder- stelt dat zij nu bunne bezigheden zujlen volbragt hebben. Z. M. heeft ingetrokken art. 53 van bet kon. besluit van 25 Julij 1816, houdende dat geen officier van het corps van den waterstaat zich in het huwelijk mag begeven zonder voor- afgaande geteekende toestemming van den mi nister van binnenlandsche zaken. Naar men verneemt, zal in de eerste da- gen van October a. s. in de verschillende res- sorten door de militie-commissarissen de gewone jaarlijkscbe inspectie worden gehouden over de miliciens der legercorpsen, die zich met onbe- paald verlof in bunne haarsteden bevinden. Naar wij vernemen zal eerstdaags de tegenwoordige scbouderbedekking der officieren weder eene verandering ondergaan, en vervan- gen worden door breed gevlochten trensen, waar aan de kwasten bevestigd zullen worden. Blijkens de officieele opgaven, dd. 1 jl. door de Slaals-Couranl medegedeeld, waren se dert het begin der ziekte in bet geheele rijk doorde cholera aangetast 26,078, en daaraan gestorven 15,901 personen. Volgens le Journal de Mede- cine bedroeg bet getal eholera-lijders in Belgie sinds die ziekte zich aldaar verklaard heeft tot den 21 Aug., 31,051, en het getal der gestor- venen 16,699. De minister van finantien brengt ter ken- nis van belanghebbenden, dat er tusschcn Ant werpen en New-York eene geregelde maandelijk- scbe dienst van pakketbooten is in working gekomenwaarmededoor tusschenkomst der Belgische postadministratie, brieven en gedrukte stukken uit Nederland naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en omgekeerd kunnen wor den verzonden. Het eerstvolgende vertrek uit Antwerpen is bepaald op den 16 September a. s. De brieven voor de vereenigde staten, die bet publiek bier te lande met de vorenstaande gele- genlieid wenscht te verzenden zijn te voorzien met eene aanwijzing op het adres, waaruit vol- doende van bet verlangen der afzenders daaroin- trent blijkt. De verzending der brieven met de pakketboo ten over Antwerpen kan ongefrankeerd of gefran- keerd tot bestemming gescbieden. Het port be- draagt 45 ct. voor den enkelen brief van 15 wigtjes. Te Utrecht is eene restauratie opgerigt, waar dagelijks warme spijs te verkrijgen is voor 12 cents de portie, met bier 15 cents. Weerkenners voorspellen uit de bestannde groote drukking van den dampkring en de vari ation van den barometer, binnen kort, hevigen storm. Men meldt uit Haarlem7 Sept. Onze schoone environs zijn deze week bet tooneel geweest van zeer bloedige gescbiedenissen. Te Velzen zijn ernstige ongeregeldheden voorgeval- len onder bet talrijke persoueel aldaar werkzaam aan bet kanaal door Holland op zijn Smalst zoodat de daar aanwezige policieinagt en gesta- tionneerde rijks-veldwacht de bulp van bet gar- nizoen te Haarlem moest inroepen. Als aanleidende oorzaak der ongeregeldheden noemt men de knibbelarijen op het loon die de generale onderbaaszekere Comelissenzich voortdurend veroorloofde en waarover de pol derwerkers in woede ontstoken trachtten zich van dezen persoon ineester te maken. Het gelukte ecbter Comelissen te ontkomen aan dc woede van bet werkvolk zich in eene schuit te verbergen en den volgenden dag zich te verwijderen. Het volk ecbter verkeerde in den waan dat Comelissen werd verborgen op VVijkeroogwaar zich vele der Engelscben ophouden die belast zijn met het toezigt op de werkzaamheden aan bet kanaal. In den ochtend van den 5, heeft het werkvolk algemeen den arbeid gestaakt en begaf zich in massa naar Wijkeroog om Comelissen op te vor- derendie zich daar echter niet bevond. Het hek was geslotenterwijl de toegang werd verdedigd door den stajmeester March die onmiddelijk 0[> de indringers vuur gaf en een der polderwerkers nederscboot. Nu kende de woede der menigte geen palen meerzij wilde hunnen kameraad wrekeu en bestormden als bet ware bet liuis Wijkeroog waarin March zich had teruggetrokken. De justitie, geadsisteerd door eenige dragon- ders trachtte alsnu March te arresteren en daar- door aan de woede der menigte te onttrekken. De brigadier-majoor der rijks-veldivacbtge- volgd door eenige zijner manschappen en dra- gonderstrad daartoe bet buis binnendoch deze manuen werden eveneens door geweerscho- ten ontvangen waarbij de brigadier majoor eene gevaarlijke wonde in de kaak ontving. De woede der tot eenige hoaderde polder werkers aangegroeide menigte steeg nu ten top, en moest de openbare magt lijdelijk toezien dat bet buis Wijkeroog werd in brand gestoken en benevens de belendende bakkerij eeu prooi der vlammen wefd. Toen het March niet meer mogelijk was zich in het brandende gebouw te bandbaven stormde bij naar buiten en gelukte bet de justitie zich van hem meester te maken, ecbter niet voor dat bij door de woedende menigte deerlijk was mis- handeld, verwond en verminkt. Door de aankomst van sterke detacbementen kavalerie en infanterie is bet gelukt de menigte tot bedaren te brengen, alhoewel de werkzaam heden provisioned inoesten worden gestaakt. Tot baudhaving der orde zijn de militairen voorloopig in de nabijbeid gestationueerd geble- ven, de kavalerie te Yelzende infanterie te Beverwijk. Omtrent den gedooden polderwerker verneemt men dathet een oppassendjong man was afkomstig uit de gemeente Haarlemmermeer, de geivoode brigadier majoor en de deerlijk gehavende March zijn onmiddelijk onder genecskundige bchande- ling gesteld. Uit Sneek meldt men van 3 September. In de avondgodsdienstbeurt van gisteren, nam ds. A. Morns, tot lid der tweede kamer benoemd afVcheid van de gemeente en legde zijn am!) neder, sprekende over 2 Kon. IV vs. 13. Men meldt uit Deventer van 2 September. Bij twee albier op een en dezelfde kamer wonen de zusters, waarvan eene wegens ongesteldheid naar bet gasthuis was gebragt, bleef gisteren ochtend de deur der woning van de te buis ge blevene zoolang gesloten, dat dit door de buren werd opgemerkt. Bij bet openen der deur vond men baar dood voor bare slaapstede liggen men kon bet baar aanzien, dat zij in bare laatste oogcnblikken hevige pijn bad doorgestaan. D.iar zij den avond te voreu nog laat twee maatjes bittere jenever bad laten lialen, wetke baar, vol gens bet zeggen det buren, zeer goed smaakte, twijfelt men er niet aan of verregaande verslaafd heid aan den sterken drank is de oorzaak van haren dood geweest. -De bijbel is tegenwoordig in 185 verschil lende talen overgezet, waaronder 14 Polynesische, 19 Afrikaanscbe, 16 oorspronkelijk Amerikaau scbe en 40 Iudiscbe en Singalescbe. Er zijn in bet geheel 216 overzettingen (in talen en tong vallen) vervaardigd. Het getal der sedert de oprigting i'an bet Britsch- en buitenlandscb bij belgenootscbap in 1804 verspreide bijbels wordt op meer dan 90 millioen g-esebat. Te Antwerpen heeft in den zoOlogiselien tuin eene verloting plaats gehad, bij wijze van eeu tombola. Een der deelnemers heeft een on- gelukkigen prijs behaald. Die prijs bestaat in een uitmuntenden struisvogel, die wordt opge- past door een jongen neger; dc eigenaar zal ge- noodzaakt zijn den jeugdigen cornac en den struisvogel beiden te voeden en bet negertje bo- vendien te kleeden. De president der nationale commission, die zich belast hebben met de leiding der in scbrijvingen voor een gedenkfeeken ter nage- dacbtenis van koning Leopold I, hebben zich den 3 dezer, onder voorzitterschap van den mi nister van binnenlandsche zaken, vereenigd, en besloten om bet monument te plaatseu op eene hoogte nabij bet kasteel te Laeken. Volgens den Monileur des fnterets mahWiels is de vraag naar steenkolen in Belgie groot en boudt de prodnctie daarmede in geenemleele gelij ken trod, terwijl er volstrekt geen voorraad aan- wezig is, zoodat de industrielen zich, in weervvil der reeds gestegen prijzen, baasten bunne bestel lingen te doen, uit vrees dat do prijzen later nog hooger zullen loopeu. Men begint in Belgie zich weer bezig te houden met bunne vrijwilligers in Mexico. Da dagbladcn dringen er alien op aan dat de rege- ring ben op rijkskosten doe terugkeeren. Maar men vergist zich daarbij ten aanzien der magt van bet gouvernement. Zooals reeds meermalen gezegd is, hebben die manschappen zich voor zes jaar verbonden, en bet ministerie heeft ber- baaidelijk in de kamer verklaard, dat het aan de vonniug van dat legioen ten eenenmale vreemd gebleven was. In betrekking tot Mexico, deelt men mij de volgende anecdote mee, waarvan men mij do waarbeid waarborgf. Voordat keizerin CharloUa naar Mexico vertrok begaf zij zich naar Clare mout, waar toen bare grootmoeder nog leefde. Ieder lid barer familie had der nieuwe keizerin een aangenaam woord toe te spreken. De lier- tog- van Aumate alleen zci le niets. „IIebtgij mij niets te zeggen V" vroeg de prinses. „Wat zou ik u te zeggen hebben." luidde bet antwoord, „gij hebt eeu troon willen hebben. Gij hebt hem gekregen. Maar ongelukkig zijn zij kort van duur in onze familie." De tijdingen, die wij uit Mexico ontvangen, zijn zeer onrustbarend voor keizer Maximiliaan. Men spreekt er weder over dat bij voornemens zou wezen zijn rijk te verlaten. De toestand schijnt onkouilbaar te zijn, vooral ook uit een finaotieel oogpunt, want de openbare kasseu zijn tot op den bodem uitgeput. Op de bears te Parijs en elders heerscht groote bezorgdheid over bet lot van Mexico.en keizer Maximiliaan. HUMIDMI'IIWS- Zeeuwsch-Vlaanderen Hit Werkblad wordt elkrn Woendla^; morjjen mtgeoeven bij 11EII.ANUS DHONT, le JVeuzen. Prijs per 1! mannden 80 Cenls, franco per post 05 Cents Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, Posldirectenren en Brievenbnshotidcrs. Sectie Tan GENT naar SEEZAETE Van Selzaete 6,- 8,40,12.-, 6,- Van Gent 7,30, 10,30, 2 30, 8,15. Adverlentien ;;die»e men aan de iloeveis in te renden, niteilijk Uin«sd,i<j avond ten 0 are; de ptiis van 1 lot 1 regels Is 40 Cents, lour elken regel meer 10 Cents, beha/re 35 Cents zegelregt voor elke plaalsiug

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1