Wo. 280. Woensdag- 29 Augustus 1866. 6de daarg. 6de Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREIY M;>, IDS IIS DilWeekblad wordt ellcen Woensdag morgen uilgegeven bij Beilanus Dhont le Neuzen. De prijs is 80 cents in de 3 maanden en fja 95 cents. Men dbanneerl zich bij alle Boekhandelaren, Posldirecleuren en B>ievenbus'liouders. Advertentien geliere men ban de Uitgevers i_ uiterlij/c Dingsdag des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor ellcen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegeliregt vooreltcd <P Neuzen, 27 Aug. 1866. Ilet Napoleonsfeest is deu 15 Augustus te Parijs en alom id Frankrijk met de gebruikelij- ke plegtigheden gevie'rd. Er heeft evenwel geene officieele receptie op de tuillerien plaats gehad, en zijn geene toe- spraken gehouden, nock med'edeelingen gesckied, die in eenig opzigt eenig lickt verispreiden over de inzichten en plannen des keizers. Zelfs over de betrekkingen met Pruissen en deu gang der regeling van zaken in Duitsck- land, heeft de Moniteur geen woord gerept, even- min over de Mexicaanscke zaken of de zending van keizerin Charlotte van Mexico, die zich naar Parijs had begeven om zich met keizer Napoleon te beraden over de onkoudbare toestand van ket Mexicaansche rijk. Het Mexico rijmt op Waterloo, zal in zooverre eene waarheid worden dat Frankrijk deze stick- ting zal moeten opofferen en aan zijn lot over- laten. Aan den avond van den Napoleonsdag, naaf- loop van het vuurwerk, ontstond er te Parijs in den omtrek van de brag de la Concorde, een geweldig gedrang. De politie had die brugaan de regterzijde laten afzetten door soldaten en deze lieten niemand door. Toen nu de aan- drang telkens grooter werd, ontstond er eene vreesselijke verwarring, eeli strijd van man te- gen man om het leven te redden. Het hulpge- roep, de smartkreeten der gekwetsten en ster- venden, dit alles was hartverscheurenddoch iedereen dacht slechts aan zich zelven, en zij die onder den voet geraakten, werden onbarm- hartig vertrapt. Dit akelig tooneel duurde wel tien minuten. Toen eindelijk de brug ontruimd was, zag zij er als een slagveld uit. De Moniteur geeft op dat 13 personen in het gedrang zijn omgekomen en 50 gekwetst, andere berigten spreken van wel 40 dooden en 110 ge kwetsten. In elk geval heeft dit onheil een onaangenh- men indruk op de Parijzenaars gemaakt, die in dit ongeluk een ongunstig voortCeken zoeken, en zich daarbij dergelijke ongevallen te binnen brengen, die onder de vorige dynastien plaats hadden en door eene dynastieke ramp gevolgd werden. Over het algemeen is de toestand id Europa in de laatste dagen minder gespannen, durft men zich vleijen met een spoedig herstd van den vrede, ofschoon de lustelooze bonding der beursmannen het gevoelen levendig houdt, dat in geen geval nog aan een duurzamen vrede te denken valt. Het kan niet anders of de gebeurtenissen dbr laatste maanden beeft Europa met een aautal pretendenten naar kroonen en kroontjes ver- meerderd, die de gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan om hunne aanspraken te doen gel- den en daardoor een bron van onrust en span ning te meer openen. Als te Berlijn de kamers bijeenkomen, die den nieuwen staat van zaken en de vergrooting van Pruissen, door aanhechting der veroverde landen moeten goedkeuren, zal missckien te Weenen een congres van onttroonde vorsten protesteren tegen deze handeling, en daardoor den grondslag leggen van toekomende verwikkelingen. 11 In de zitting Van de tweede kamer van 20 dezer, heeft de heer Fohher, namens de com- missie, in wier handen zijn gesteldde inlichtin gen van den minister van binnenlandsche zaken; op het adres van de dijks-directie van den Nieuw- Neuzenpolder, koudende verzoek tot uitvoering, ■voor rekening vah den staat, van de aan dien polder noodzakelijk geachtte werken, daaromtrent een verslag uitgebragt, welks conclusie strekt om te verklaren „dat er allezins termen bestaan om aan het verzoek van de adressanten te vol- doen, strekkende, dat zoo spoedig mogelijk ten koste van het rijk, aan den polder de werken worden uitgevoerdj door den raad van waterstaat, blijkens zijn verslag van 30 Oct. 1861, noodza kelijk geachtof den polder in de kosten zijner verdediging te hulp te komen, door een rijks- subsidie of een renteloos verschot van p. m 200,000en dat, vermits ook het rijksbelang bij het maken der noodzakelijke werken betrok- ken is, de regering niet verantwoord is, wan- neer zij nalaathet uoodige crediet tot ket maken of tot het subsidieeren van die werken aan de vertegenwoordiging aan te vragen, wegens een gesckil met de staten der provi'ncie, over dezer gehbudenheid tot bijdrage in de kosten voor die werken, bene gekoudenheid, waarvan uwer com- missie niet voldoende geblekcn is." De commissie heeft voorgesteld bet verslag te doen drukken en rond te deelen, en daarvan een afschrift te zenden aan den minister van binnen landsche zaken. De zitting van den 20sten dezer, was lioofd- zakelijk gewjjd aan een interpellatie van den heer Fokker, tot de ministers van binnenlandsche- en buitenlandsche zaken, over een gerucht, dat de regering aan den eisch vah Belgie zou keb- ben toegegeven, tot het benoemen eener iiiter- nationale commissie, om de kwestie van de af- damming der Ooster-Schelde te onderzoeken. Belgie heeft sedert lang beweerd, dat de voor- genomen afdamming van het Sloe, ten behoeve van het aanleggen van den Zeeuvvschen spoor- weg, nadeel zou berokkenen aan den waterstand op de Schelde, tot groot ongerief voor Antwer- pen. Zij echter, die in de gelegenheid zijn achter de schermen te zien, beweren, dat Belgie's verzet, alleen voortspruit uit de vrees dat Vlis- singen, wanneer de spoorweg eenmaal voltooid is, als handelstad het vermaarde Antwerpen zal overvleugelen. Onze vorige regeering heeft steeds beweerd, dat wij de vrijheid hadden op ons eigen grondgebied te doen wat wij verkoo- zen (voor zoover ons dit niet door verpligtingen, bij tractaten vastgesteld, verboden werd) en dat Belgie er zich niet raede te bemoeijen had. Toen het genoemde gerucht dus in omloop kwam, vreesde men in Zeeland dadelijk, dat de aanleg van den zoo gewenschten spoorweg uitstel of afstel zou ondergaan, fe meer, omdat de aanbe- steding der afdamming nog niet gegund was, en dc heer Fokker besloot dus, als afgevaardigde uit Zeeland, die zaak tot klaarkeid te brengen. Uit het antwoord der regering op de interpel latie bleek, dat bij de eerst gehouden aanbeste- ding geen enkel inschrijver was opgekomen dat er bij de herbesteding wel inschrijvers wa- ren geweest, en dat de som, door den minsten inschrijver geeischt, haar veel te hoog voorkwam, maar dat zij hem het werk toch zou gunnen, ten einde het aanleggen van den spoorweg met den meesten spoed voort te zetten. Verder er- kende de regering de benoeming der internatio- nale commissie, maar zij voegde er bij, dat die commissie, alleen ten doel had, bij Belgie de overtuiging te vestigen, dat uit de afdamming geen nadeel voor de bevaarbaarheid der Wester- Schelde kan ontstaan. Bij de discussie gaven ver- scheidene leden hunne vrees te kennen, dat Belgie daarop "naderhand eisschen zou gronden, en dat men zeer ligt in moeijelijkheden kon geraken, daar men niet zeker is, dat die com missie een rapport zal uitbrengen, hetgeen gun- stig voor ons luidt. Ten slotte werd bepaald, dat men de verdere behandeling dezer zaak zou uitstellentot dat de regering de daartoe betrekkelijke stukken zou hebben overgelegd, hetgeen zij beloofde te doen. Jl. Maandag is de quaestie van de af damming der Ooster-Schelde in de tweede ka mer andermaal ter sprake gebragt. De heer van Eck namelijk, heeft aan den minister vah buitenlandsche zaken gevraagd wanneer de toegezegde stukken bij de kamer zbuden worden Overgelegd. Na het daarop ont- vangen antwoord, dat een historisch overzigt der quaestie, benevens vele op de zaak betrekking hebbende stukken in de aanslaande meek zou- den worden ingezonden, werd door de heeren van Eck eii de Ranter, aangedrongen op de on- middelijke overlegging der instructie, betrekke- lijk de thans vigeerende commissie. Uit de verdere discussie bleek echter dat de instructie op den dag der gehouden interpella tie, mondeling was vastgesteld. Ten slotte stelde de heer van Heukelom voor, de voor acht dagen door de heeren Fokker en de Brauw gedane motien, woensdag 29 dezer in behandeling te uemen. Dit voorstel werd met 29 tegen 21 stemmen aangenomen. In de zitting van den 27 dezer, zijn de beraadslagingen geopend over het wetsontwerp lot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Sluiskil langs Sas-van-Uenl naar de lielgische grcnzen, in de rigling van Sclzaete en Gent. De minister beantwoordt de verschillende vragen in het eindverslag voorkomende. Op de vraag of deze spoorweg gevaarlijke concurren- tie kan opleveren tegen den Zeeuwschen staats- spoorweg, antwoordde de minister ontkeuneud. Overigeus geeft de minister toe, dat de spoor weg tot Sluiskil weinig nut zal stichten, zoo lang de spoorweg van Neuzen naar St.-Nico- laas niet is uitgevoerd. Z. i. is de concessie Lanselot vervallen, doch inlichtingen uit Belgie doen vermoeden dat deze zaak toch zal worden voortgezet. Het ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. De opening der jagt op klein wild, in de ze provincie, is bepaald op woensdag den 5 September a. s., de korte jagt, zal dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, vooraf- gaande aan de sluiting der jagt, geoorloofd zijn. Neuzen 28 Aug. Sedert den 18 dezer maand hebben zich alhier geene gevallcn van cholera meer voorgedaan. Te Iloek zijn sinds de opgaaf in het vo rig nununer dezer courant bijgekomen, 4 geva! len van choleranamelijk, 3 in de kom der gemeente en 1 op het „stelleschor"; de laatste en een der lijders op het dorp zijn overleden. In het geheel zijn daar thaus aangetast 20 en overleden 11 personen. Ziaumslug25 Augustus. Dezer dagen zijn in deze gemeente opnemingen gedaan, naar men verneemt, voor den aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Neuzen, waartoe aan het Nederlandsch gouvernement concessie moet zijn gevraagd. Men schrijft uit Oostburg, 21 Augustus. Dezer dagen had hier een voorval plaatsdat bedroevende gevolgen had kunnen hebben, doch waarvan men gelukkig met den schrik is vrij- gekomen. Den smid Masclee, had ter herstelling ontvangen eene oude windwijzerwaarvan de spil bevestigd was in een ijzeren bal. Alle po- gingen om de spil daaruit los te maken, waren vruchteloos, men vermoedde dat zij met lood was vastgehecht, en besloot om te beproeven dit in het vuur los te smelten. Nadat de bal ongeveer 1/4 uur in het vuur gelegen had, hoorde de zoon van Masclee die er vlak voor stond, om te beproeven de spil er uit te trekken, geruisch in den bal, en terwijl hij ijlings ter zijde springt, roept hij zijn vader en den knecht toe, naar buiten te vhigten naau- welijks eenige schreden verwijderd zijnde, of er doet zich eene hevige ontploffing hooren, en was de werkplaats zoodanig met rook vervuld dat men vreesde er brand zou zijn ontstaan, doch 't welk alleen kruiddamp schijnt geweest te zijn. Na onderzoek vond men de spil geheel gekromd liggen tegen den muur, aan de over- zijde van den vuurhaard, terwijl de bal was achteruitgeslagen tegen den muur van den vuur haard en blijkbaar door het kolengruis had rond- gewoeld. llad de zoon van Masclee dus het geruisch in den bal niet opgemerkt, en zich niet dadelijk uit de voetea gemaakt, zou hem willigt de ijzeren spil in het ligchaam geslageu zijn. Mert vermoedt dat die bal, zijnde een granaat ter zwaarte van 10 Ned. ponden, nog een over- blijfsel is van den krijgsvoorraad onzer troepen, die zich in 1794, tijdens den inval der Franscben in dit land, in het kamp nabij Bakkerspolder be- vonden, en aldaar een kelder of magazijn van krijgsvoorraad hadden, althans, heeft hij lange jaren op den top van den gevel eener arbeiders- woning, nabij Bakkerspolder gelegen, en tot voet- stuk van bedoelde windwijzer gediend. Naar men verneemt, heeft er zich teSluis een commissie gevormt, om ieder in de gele genheid te stellen, zich te oefenen in het be- handelen van het achterlaadgeweer. Voorwaar een edeler vermaak, dan het voor eeuwen oude pierren of kegelen. Men meldt uit Vlissingen, 22 Aug. Gistereu morgen zag men eene buitengewone beweging on derdeartillerieeninfanterievanhetgarnizoen. Een aauzienlijk getal iufanteristen, in witte broeken: loor belaughebbenden reeds twee ge vergaderingcn zijn gehouden, lemen bestaat jom eene deputa Mi den hertog van Buckingham, ien gehcimen raad, ten einde jnder de aandacht der regering nit Brussel26 Aug. De bur in een brief aan dc dagbladen de ongerustheidwelkc in de omtrent de epidemie bij de be e, ougegroud is, en d'at de ge d der hoofdstad gunstiger is e dagen van Julij of in het be .is. uit Brugge van den 1 dezer, jorval't welk 11. maandag op aldaartijdens den defile der >r deu koniug en dc koningin i was een koopman met kleinc gaz gcvuld. De arme kerel ecu leve de honing maar hij De koningin zag hem van op het c ecu van hare dieuaren. Deze len dringt door de menigte tot. 311 vraagt„hoeveel luchtbollen rop de koopman ant>voordde i, wilt gij ze mij verkoopen en de man antwoordde „daar zijn aide prijzeumaar voor twiutig alien geven," „daar zjjn dertig lienaar „'t is de koningin-die koningin mijnheer, de konin- koningin leve de koninglove lmilie 1" En hij roept, danst en me bloed doet in zijne hand de Vane klinken. Alsdan ging hij ic buren wegstootende en altijd de koningin II. M. heeft in ■n zeggeudat zij eenen ge- naakt. Indien go morgen te op kleinc luchtbollen ziet voor- zoekt niet, zij zul len van Lua- door de kouinglijke kinderen want ik heb ze zorgvuldig in bagagiewagen zien bergen." in koophandel te Doornik, heeft zergaderiug gehoudenwaarin, e allerbelangrijkste zaken, ook omen, dat de werkende stand, irdeeligen finantieelen toestand of zeer weinig daarvan gepro- wel tengevolge van het druk iegen, Men heeft besloten om van de regering in te roepen, u van gepaste middelen tegen in de Independance het vol- i de Kolnische Zeilang waarin over de onderhandelingeu tus- ien van 's Gravenhage en Ber- oekomstig lot van Limburg en :ogdom Luxemburgheeft in ooten indruk gemaakt. Toen ig van 1830, het groothertog- verdeeld werd tusschen Belgie emde koning Willem I toe in Nederlandsch-Limburg in het als sehadevergoeding voor het dat verbond, ctoor het afstaan van Luxemburg aan Belgie jze schikking gaf voortdurend toogen uithoofde van do op- daardoor aande Nederlandsche opgelegd. Thans nu het ver- iverlangt het Nederlandsche it Limburg zal worden vrijver- abinet van Berlijn schijnt aau or te willen gevendoch on- dat het groothertogdom Luxem- rdduitsch-verbond zal blijven de hoofdstad door een Pruis- oezet zal blijven. Ilet Neder- ment staat niet in verband met juxemburgen daar dit groot- Nleuws- en Advertentieblati VOOR an (le IJil«eveis in le zcndcn, l» ure; de prijs Tail 1 lul -1 l regel meer 10 Cents, belialre Jilaalsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1