No. 277. Woensdag 8 Augustus 1866. <>de Jaarg. ALGEHEEN ZEEU W SCII-VL A ANDEREN. 6de Jaarg, fDM BBfllGTB I HMDS V; 1 DilWeekblod wordt elken Woensdag morgen uilgegeven bij Beilancs Dnosvr le Neuzen. De prijs is 80 cents in de 3 maandcn en franco-jber Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecteuren en Bt ievenbushouders. Adverlenlien gelieve men aan de Uilgevers in le zenden uiterlijk Dingsdag des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgl voor elke plaalsing. Neuzen, 6 Augustus I860. Ilet berigt dat werkelijk een wapenstilstand voor den tijd van 4 weken is gesloten, aanvang nemende den 2 Augustus, is alom met wel- gevallen vernomen als een einde makende aan liet menschenmoorden op groote schaal. Niet zonder reden venvacht men dat de vre- de in den loop dcr maand Augustus zal worden geteekend, ofschoon het niet te ontkennen valt dat de te sluiten vrede do kiemen in zich zal medebvengen voor een nieuwen krijg. Pruissen meester gebleven van het terrein, zal de vrucliten van den oorlog willen kunnen toonen aan de Pruissische natie, om haar daar- door te verzoenen met de vele offers door haar gebragt aan destaatkunde van graaf von Bismarck. Naar men wil zullen de Elbe Hertogdommen alsnu gelieel aan Pruissen komen, welligt ook een deel van Hannover, benevens Hessen en Nassau, tervvijl Saksen wel in zijn geheel zou blijven, doeli ondergeschikt aan Pruissen. Men sprcekt ook van de toevoeging van eeni ge grensdistrikten aan Erankrijk, daar liierom- trent echter de zonderlingste zaken worden ver- baald, o. a. dat Pruissen bet aan den koning der Nederlanden behoorende groot-hertogdom Luxemburg zou hebben aangeboden, doet men wel, hieromtrent de officieele overeenkomsten en mededeelingen af te wachten. Het schijnt intusschen dat de onschendbaarheid - van het Oostenrijksche grondgebied zal worden gehandhaafd, zoodat Oostenrijk als groot mogend- beid in midden Europa zijne positie zal kunnen bewaren. Van zijne Italiaansche provincien zal Oosten rijk echter voor goed afstand moeten doen ten b'ehoeve van het koningrijk Italie, dat hierdoor eene nieuwe uitbreiding erlangt. liet zullen dus voornamelijk de bondsstaten zijn, die Oostenrijk zoo dubbelhartig en flaauw ondersteunden, die nu zullen worden opgeofferd aan de heersehzucht van Pruissen of zoo men wil aan het eenheidbeginsel van Duitschland. Pruissen is ontegenzeggelijk op dit oogenblik een der eerste militaire mogendheden van Euro- pa en ziet Engeland misschien een dergelijke magtsvergrooting en kraehtsontwikkeling van Pruissen niet ongaarne, als een waarborg ople- verende tegen de overmagt van Frankrijk. Engeland ter zee zijnde, wat Pruissen te land worden kan voor Frankrijk, zal de te sluiten vrede een nieuwen toestand in Europa in het leven roepen waarvan eene nadere aaneensluiting van Frankrijk en Oostenrijk het gevolg kan worden, hetgeen alligt spoedig aanleiding zal ge- ven tot nieuwe botsingen met Pruissen, dat mis schien alsdan zijne kracht zal zoeken in een verbond met Engeland. Nu Oostenrijk door Pruissen als het ware uit Duitschland is gedrongen is niets natuurlijker dan dat Pruissen in Oostenrjjk steeds zijn vijand zal vinden, die de gelegendheid niet ongebruikt zal laten voorbijgaan om de nederlagen van 1866 te wreeken, waartoe juist eene naauwere ver- bindtenis tusschen Frankrijk en Oostenrijk aan leiding zou kunnen geven. In andere vormen komen wij langzaam tot eenen lioewel gewijzigden doch eenigsints gelijk- matigen toestand, als waarin Duitschland in het eerste tiental jaren dezer eeuw verkeerde, toen eene voortdurende verdeeldheid onderling, Napo leon I in de gelegenheid steldo beurtelings over Pruissen en Oostenrijk den meester te spelen, terwijl de kleine staten even als nu werden ver- handeld en veranderd naar de behoeften van dit oogenblik om aan do heersehzucht van dezen of genen vorst te voldoen. Wij vernemen, dat de bij verschillende in- fanterie-corpsen tot aanvulling voor het blijvend gedeelte, onder de wapenen zijnde miliciens der ligting van het vorige jaar,op den 15 dezer maand in het genot van onbepaald verlof zullen gesteld worden. Neuzen 7 Augustus. Van den 29 Julij tot en met 2 dezerhebben zich in deze gemeente en wel op het zoogenaamd Sluis- kille2 gevallen van cholera voorgedaan met doodelijken afioop, te zamen met die van het garnizoenin deze gemeentesedert 22 Julij 13 aangetast en 7 overleden. Sedert 3 dezer zijn gecne nieuwe gevallen voorgekomen. Te Hoek hebben zich op den 4 en 5 dezer zes ge vallen voorgedaan, met drie sterfgevallen, onder deze zijn begrepen 4 aangetast en 2 overleden op hot in bedijking zijnde schor de zoogenaamde Stelle. De heer P. de Feijter Lz., sedert 1849 lid van den raad alhier, heeft als zoodanig zijn ont- slag genomen. Sas-van-Gent, 1 Aug. Tot wering der cholera wordt vooral gewezen op het zoo spoedig mogelijk vernietigen der uitwerpselen, die men doet verdwijnen door overvloedige bij- voeging van chloorkalk of ijzervitriool. Gelukkig hebben wij in deze gemeente nog geeu cholera geval gehad en hopen zeer, voor zulk een bezoek gespaard te blijvenvooral daar tot nu toe het verlof nog niet is opgehe- ven om des daags beer te vervoeren in tonnen, als ze slegt gedekt zijngewoonlijk door een stuk zeildoek, want mogt bij hetkomen van cholera zieken de miasma of smetstof vervoerd worden, dan zou de ziekte ongetwijfeld grooteren voortgang maken, dan men wel berekenen kan. Ik ben de tolk voor velen en durf dan voor alien den welgemeenden wensch uiten, dat en voor nu en voor't vervolg het vervoeren van beer des daags mogt verboden worden, want niet alleen dat zulk vervoer strijdt tegen de liijgiene of gezondheidsleer liet komt ook geenzins te pas de reukzenuwen der inwoners en bezoekers heb ben geenzins noodig aangedaan te worden door zulk een stinkende, onaangename, verpestende damp, en waarlijk de parfumerien zijn thans zoo goedkoop, dat men om zulke te genieten geenszins den neus in den bezwangerden damp kring belioeft te steken. Door het Nederlandsch taalkundig congres te Gent, is ook benoemd tot lid .de" lieer F. Calandte Sas-van-Gent. Men schrijft uit Zwolle van den 29 Julij. Het branden van teertonnen, ter zuivering van de lucht, geschiedt hier 's avonds en 's nachts op straten en pleinen. Dit schijnt gunstig op de cholera-epidemie te werken, want sedert zijn de ziektegevallen wel met de helft verminderd. Dit moge voor alle plaatsen in ons land een spoor- slag wezen, om gelijke middelen aan te wenden. In de Haarlemsche courant van jl. zatur- dag treffen wij de volgende advertentie aan „Door Gods goedheid beviel heden voorspoedig van een welgeschapen zoon, mijne geliefde echt- genoote Wilhelmina Fool, die nu drie jaren achtereen op den 1 Augustus en nagenoeg op het zelfde uur is bevallen." Voor de betrekking van klerk ter secreta- rie in de gemeente Zijpe, hadden zich niet minder dan 114 sollicitauten aangemeld. Aan 113 dicr heeren is bij advertentie in de Haar lemsche courant ter kennis gebragtdat niet zij, maar M. Bossen als zoodanig is benoemd. Er heeft zich eene quaestie [voorgedaan, waarvan de mededeeling voor eenige ambtenaren van den burgerlijken stand niet van belang ont- bloot is Op 29 Junij, (St.-Peter en Paulus) kwam een vader, vergezeld van twee getuigen, aan het bu reau van den burgerlijken stand te Tilburg, aan- gifte doen van de geboorte van zijn kind. Aldaar werd hem geantwoord, dat, uithoofde van den heiligen dag, geene aangifte werden aangenomen en men den volgenden dag moest terug komen. De vader weigerde hieraan te voldoen, tengevol- ge waarvan het kind, tot heden, niet in de re gisters van den burgerlijken stand is ingeschre- ven. De officier van justitie heeft intusschen van deze zaak kennis gekregen, welke eerstdaags voor de arr. regtbank te 's Bosch zal behandeld worden. Ilet schijnt dat deambtenaar van den burgerlijken stand zich weinig gestoort heeft aan het onlangs verschenen ministrieel besluit, waar- bij, zelfs des zondags, deze aangiften bij den burgerlijken stand moeten aangenomen worden. Met genoegen geven wij de geschiedenis van een eendenjagt, als van goederhand wctende, dat deze gcen canard is. Eenige liefhebbers van eenden schieten maken halt onder hunnen arbeid, ten einde in de open lucht te ontbijten. Op bescheiden afstand staat een elfjarige knaap, in zeer schamele ldeeding, dat tafereel aan te zien. Het allergnnsfigste ge- laat van den knaap trekt de aandacht, zoodat een der jagers hem wenkt te naderen en hem een boterham aanbiedt. Het volgende gesprek begon Daar, jongen wil je een boterham „Dankje, meneer „Waarom niet .Tr. - „Ik mag niet bedelen, meneer," „Wie heeft je dat geleerd V" „Men vaoder, meneer," „Waar woont je vader?" „Daor gins! en de knaap wijst op eene zeer armoedige hut, op de uitgestrekte heide in de nabijheid van Vaassen. „Wat doet je vader „Boeren arbeider, meneer!" „En wat moet jij worden?" „Als God blieft, soldaot, meneer, min vaoder is 't ook ewest." „Wil ik dan een soldaat van je maken „Asjeblief, meneer!" ,,Goed ik zal om je denken." llierbij bleef dit gesprek en de knaap, met zij- nen gunstigen blik, gaat zijns weegs. Den volgenden voormiddag wordt de knaap onverwacht gehaald op het paleis het Looen herkent nu in dien menhcer, wiens boterham hij gisteren had afgewezen den koning. Voor het kind van zijne verbazing was gekomen, stond het reeds van top tot teen in voegzame nieuwe plunje, om gelcid te worden, terinschrij- ving als kweekeling, op de welbekende gratis- partikuliere koninklijke school, voor burger ge- meente-kinderen van aanlegen uit waardige burgerouders gesproten. Op die school zal de knaap worden opgeleid om zich te bekwamen, tot latere plaatsing bij het instruktie-bataillon te Kampen. De wensch van den armoedigen knaap," die niet bedelen mogt, zal alzoo op koninklijke wijze vervuld worden, verre boven zijne kinder* lijke soldaten-illusien. Dit was den koning echter niet genoeg. Ook den eerbeseffenden vader, den oud-soldaat der voormalige lOde afdeeling der infanterie, Elskamp geheeten, werd voor de lessen aan zijnen zoon eene onverwachte belooning voorbereid. In weinige uren was 'dat behoeftige gezin (man, vrouw en zes kinderen) behoorlijk inge- spannen en van alles voorzien, terwijl de oudo krijger der lOde afdeeling (men berinnert zich die uit de dagen van 1830) eene aanstelling kreeg als vaste werkman op 's konings partiku- lier domein en reeds wordt met ijver op den koninklijken wenk gebouwd aan de vrije woning voor dat gezin, volgens het tegenwoordige sv- steem voor die klasse, overeenkomstig het model daartoe yroeger reeds aangewezen door eene kommissie uit het instituut van ingenieurs. Dit^ is de geschiedenis van een" eendenjagt, sans etre un canard Men meldt uit Gent, iemand heeft opge- merkt dat over drie weken, zijnde het begin der uitbarsting der ziekte binnen deze stad, de zwa- luwen onze muren verlaten hebben, nest en jongen verlatende, om eene gezonde lucht te zoeken. Sedert twee dagen zijn zij teruggekomen hetgeen de verbetering van den gezondheidstoe- stand schijnt aan te duiden en het ophouden der vreesselijke kwaal. Mogt dit teeken bewaar- heid worden. In het numraer van de Eecloonaer van de vorige week wordt gemeldt, dat de heerschende ziekte zich ook had vertoond te Bassevelde Twee inwoners, man en vrouw, waren er door aangetast en na verloop van drie uren bezweken. De schrik, door dien dubbelen dood veroorzaakt, was zoo grootdat niemand uit het dorp in het sterfhuis durfde dringen tenzij de pastoor, die er kwam bidden, en de kloosterzustcrs die zich in. afwezigheid van al de andere personen,' met de aflegging hadden belast. I ocn de lijken naar hot kcrkhof mocsten ver voerd wordenkon de burgemeester niemand vinden om dit werk te doen. Ilet zijn twee kloosterzusters en de twee onderpastoors der parochie, die de kisten hebben opgenomen en naar de rustplaats der dooden gedragen. De a- belanghebbenden reeds twee vergaderingen zijn gehoudeu, nen bestaat [om eene deputa den hertog van Buckingham, i geheimen raad, ten einde ler de aandacht der regering Brussel26 Aug. De bur een brief aan de dagbladcn ongerusthcidwelke in de treut de epidemie bij de be ongegroud isen dat de ge der hoofdstad gunstiger is :lagen van Julij of in het be it Brugge van den 1 dezer, v al't welk 11. maandag op daartjjdens den defile der leu koning en de koniugin as een koopman met kleine xz gevuld. De arme kerel /ere de koning maar hjj koniugin zag hem van oj) het in van hare dienareu. Deze dringt door de menigtetot vraagt„hoeveel luchtbollen de koopman. ant.voordde wilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde„daarzijn e prijzenmaar voor twintig m geven," „daar zijn dertig naar„'t is de koiiingin -die xningin mijnheer, de konin- lingin leve de koninglove lie En hij roeptdanst en bloed doet in zijne hand de c klinken. Alsdan gina; hij buren wegstootende en altijd koniuginII. M. heeft in zeggeudat zij eenen ge- bt._ Indieu go morgen te kleine luchtbolleu ziet voor- kt niet, zij zul len van Laa- ir de koninglijke kinderen it ik heb ze zorgvuldig in gagiewagen zien bergen." .oophandel te Dooruik, heeft radering gehoudenwaarin, llerbelangrijkste zaken, ook in, dat de werkende stand, ieligen finautieelen toestaml zeer weinig daarvan gepro- el tengevolge van het druk m, Men heeft besloten om >1 de regering in te roepen, an gepaste middelen tegen de lndcpendance het vol- Kolnische Zeitungwaarin :r de onderhandelingeu tus- van 's Gravenhage en Ber- omstig lot van Limburg en loin Luxemburg, heeft iu m indruk gemaakt. Toen ran 1830het groothertog- deeld werd tusschen Belgie le koning Willem I toe iu Hlerlandsch-Limburg in het i schadevergoeding voor het verbond, door het afstaan n Luxemburg aan BelgiS schikking gaf voortdurend genuithoofde van de op- ardoor aan de Nederlandsche jelegd. Thans nu het ver- verlangt het Nederlandsche limburg zal worden vrijver- net van Berlijn schijnt aaii te willen gevendoch on- het groothertogdom Luxein- luitsch-verbond zal blijven hoofdstad door een Pruis- et zal blijven. Het Ncder- nt staat niet in verband met lemburgen daar dit groot- Nieuws- en Ad vert entlebla d VOOR 1LAD lie IJiigcvcts in le zenden, ure; de prijs Tan 1 tot 4 fffel mcer 10 Cents, belialTe Lalsingr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1