I No. 275. Woensdag- 25 Julij 1866. ALGEMEEN Ode J^arg. 6de Jaarg. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ANDSGI HIM Bill I Oil Weehhlad ivordt ellcen Woensdag morgen uitgegeven bij Beilanos Dhont fe Neuzen. De prijs is 80 cents in de 3 maanden en franco per Post 9d cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelarenostdxrecteuren en BnevenbushoudersAdvertentien gelieve men aan de Uitnevers in te ~enden uiterlijk Duigsdag des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 centsvoor clken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelregt voor elite plaatsv tug. 11 Bij koniuklijk besluit van den 16 Julij 1866, Slaalsblad no. 116), zijn bepalingen vastgesteld omtrent bet verleenen gedurende bet jaar 1866 van voorscbotten uit 's rijks scliatkist aan ge- meeuten op rekening van bet liaar toekomend gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op bet personeel. Bij koniuklijk besluit van 9 Julij is het bijblad tot de Nedcrl. Slaats-Couranlalleen be- vattende bet verslag van bet verbandelde in de openbare zittingcn van de beide kamers der staten-generaalte rekenen van 1 Julij 1866, afzonderlijk verkrijgbaar gesteld voor /6 (vroe- ger f 15) 'sjaars. Het abounement voor drie maanden wordt naar evenredigheid berekend. Aauvragen om abonnement moeten ingediend worden aan de directeuren der postkantoren. Bij koniuklijk besluit van 18 Julij is vrijstelling van zegelregt verleend voor de bijvoegsels of suppleinenten van dagbladencouranten en nieuwspapierenmits die bijvoegsels of supple inenten niets anders bchelzen dau o. a. verorde- ningen, besluiten en beschikkingen van of namens de boofden der regeringen in de Nederlandscbe koloniiiuzoo mede de afkondigingen dier ver- Ordeningen. Naar men verneemt is ook onze regering voornemens zicb naaldgeweren aan te scbaffen. Er worden aan den constructiewinkel te Delft cen 50- of 60tal van die geweren gefabriceerd, waarmede proeven zullen worden genomen. Mog- ten die aan de verwacbting voldoendan zal lioogstwaarschijnlijk een deel der infanterie met dit wapen worden voorzieu. De vergadering de r provinciale staten van Zeeland, tijdelijk geschorst, is jl. woensdag 18 dezer liervat en den daaropvolgenden dag gcsloten. De discussion bepaalden zicb tlians voornamelijk tot de bediening van bet stoom- bootveer VlissingenBreskensNeuzen, in ver- band met de nicuwe in Engeland vervaardigde stoomboot de Zeeland, waarmede men nog eenige proeven wenscht te nemenalvorens die in de geregelde vaart te brengen. Voorloopig zal daariu door de oude stoombootdie belangrijk hersteld zal wordenen door steigerschuiten voorzien worden. Verder is beslotenaan de spoorbootmaatscbappij op Bergen-op-Zoom ook over de jaren 1867 en 1868 eene subsidie uit lie provinciale fondsen toe te leggen, waardoor bet voortdurend bestaan dier dienst gewaar- borgd blijft. De berstellingen aan de stoomboot Slail Vlis singen no. 1 te doen, zijn geraamd op f 22,000 en daarvoor zou ecu tijdperk noodig zijn van 3 maanden. yVxel21 Julij. In de op heden gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Cappellepolder, is tot ontvanger-griffier van dien polder benoemd deheer C. J. A. Fercken, candidaat notaris te Neuzen, en zulks in plaats van den beer J. Fercken, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. In de maand Junij jl. is te Biervliet uit- gegeven een Franscb muntstukvoerende de beeldtenis van Louis Napoleon Bonapartemet bet omscbriftrepublique FrariQaise, en voorzien van bet jaartal 1852; volgens uitspraak van bet muntcollegie te Utrecht, is dat stukvalsch, het geeft een gewigt aan van 3.5 wigtjes en bestaat uittin lood ruime sporen spiesglas sporen zink en geringe sporen koper. Men meldt uit Dordrecht, 18 Julij: Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat door den horlogiemaker N. L. Bidderhof alhier, eene kantoorklok is vervaardigd, die, bebalve het uur, ook den dag, den datum en de maand aanwijst, met dien verstande dat, terwijl andere dergelijke klokken bijna elke maand verzet moeten worden ten gevolge van bet verschil in dagen tusscben ile ondersclieiden maanden, deze nimmer verzet behoeft te worden, zelfs niet in een schrikkel- jaar, als wanneer de klok van zelf tot 29 dagen komt, terwijl zij in andere jaren slecbts tot 28 dagen loopt. Wat te Uitgeest gebcurd is, verdient de aandacht van ckolera-commissien. In 5 dagen stierven 8 menschen in 6ene buurt aan die ziekte. Toen is men begonnen op den publieken weg bier en daar teer te branden. Sedert is in 10 dagen slechts 6en sterfgeval aldaar voorgekomen. In verband met betgeen wij onlangs mede- deelden omtrent een plan tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, beeft tlians, naar wij van goederhand vernemende Nederlandscbe maatschappij voor grondkrediet, te Amsterdam, zicb per request tot de regering gewendten einde omtrent de uitvoering van dit werk in overlcg te treden. De grondslagen, waarop bet ontwerp rust, zijn ontwikkeld in eene brochure van den beer J. A. Beijerinck, inspecteur van den waterstaat, getiteld Proeve van een onlwerp lot afsluilen, indijken en droogmaken en in eultuur brengen van een gedeelte der Zuiderzee, dezer dagen te 's Hage uitgegeven. Het spreekwoord dat een vos wel zijn liaren maar nimmer zijn streken verliest, wordt weder bevestigd in den persoon van J. If. I'epers, ge- boren te Veghel, Noord-Braband, dezer dagen in den ouderdom van 54 jaren ten zevenden male tot tuchthuisstraf veroordeeld. Van af 1832beeft hij 31 jaar in de gevan- genis doorgebragt3 maal een half uur te pronk gestaan en drie brandmerken gekregen. Nu is hij^ op nieuw voor 7 jaren veroordeeld. Zou het zeggen van Victor Hugo ook in hem niet bewaarheid wordendat op de galijen de boeven gevormd worden? Het huis in de Spaarnewoudstraat te Haar lem waarin eenmaal de beroemde Kenan Simons Ilasselaar woonde, een dubbel buis met crveen tuinis voor f3000 opgehouden. Men berigt uit Apeldoorn, 18 Julij. Z. M. de koning boudt zicb sedert jl. maandag met eenige officieren uit Zutphen bezig om schiet- oefeningen te bouden met bet naaldgeweer. (Zundnadelgewebr). Daar op het platte land doelmatige lokalen tot afzondering van zieken ontbrekenbeeft de commissaris des konings in Friesland, bet aan- scbaffen van linnen tenten tot afzondering van cholera-zieken aanbevolen, en is door bet depar- tement van oorlog, een tent, waarin vier kribben kunnen geplaatst worden te Leeuwarden ter bezigtiging gesteld. Bij den kerkeraad der hervormde gemeente te Harlingen, is dezer dagen ingekomen een adres, geteekend door circa 160 vrouwen, waarin ver- zoclit wordtbij de aanstaande verkiezing van een predikantin de plaats van ds. Knappert vooral iemand te beroepen, die niet in modernen geest predikt. Daarop beeft de kerkeraad be sloten te antwoorden met wijziging naar 1 Cor. Ill: 34 en 35: „Dat uwe vrouwen in de ge meente zwijgen want bet is liaar niet toegelaten te spreken, maar bevolen, onderworpen te zijn gelijk ook do wet zegten zoo zij iets willen leeren, laat liaar te huis liaren eigenen mannen vragen, want bet staat leelijk voor de vrouwen dat zij in de gemeente spreken. Dezer dagen zijn te Brussel, met bet oog op de beersehende cholera, processien gehouden. Naar aanleiding hiervan heeft bet gemeentebe- stuur eene proclamatie tot de bevolking gerigt, om baar te wijzen op bet nadeelige van der gelijke verzamelingen van een groot aantal per- sonen op edn punt, zij bet ook in de open lucbt. Deze proclamatie beeft te Brussel een zeer guns- tigen invloed uitgeoefend. De bankier Bisscho/fsheim te Brussel, beeft den burgemeester aldaar, eene som van 2000 francs doen toekomen tot tijdelijke tegeraoet- koming aan de onvermogende weezen of familien die door de cholera bunne bloedverwanten heb- ben verloren. Naar aanleiding van particuliere corres- pondentien, meldt bet Journal de Bruxclles dat de voorstanders van den vrede te Parijs zeer uit het veld geslagen zijn over de door Oosten- rijk geleden nederlagen. Zij gispen thans de regering te Weenen, welke toont, volslagen ge- brek te hebben aan bekwame veldoversten zoo- wel, als aan bedreven diplomaten, omdat zij niet bijtijdsdoor bet afstaan van Venetie, zicb de alliantie van Frankrijk beeft verzekerd. Zij berbalen de woorden men sluit geene alliantie met een lijk, welke Napoleon III in den mond worden gelegd, maar houden zich inmiddels overtnigd, dat de keizer zijnen invloed zal weten aan te wenden om de eerzucht van Pruissen te matigen en Oostcurijk voor een gebeelen onder- gang te beboeden. Volgens ben, zullen Pruissen en Italie worden vergroot, en zal Duitschland als sckadeloosstelling aan Frankrijk afstaan feaarlouisLandau en de vesting Luxemburg. Italie van zijnen kant, zal ten beboeve van Frank rijk afstand doen van bet eilaud Sardinie. Frank- rijk, t welk zicb wel beeft gewacbt, aan Pruissen en Italie voorwaarden voor te scbrijven, behoeft met gewapenderhand op te treden, maar slecbts den loop der gebeurtenissen te volgen. Zij daarentegen, die 's keizers politiek afkeuren en een oorlog verwacbten tusscben „het vernederde Frankrijk en bet overmoedige Pruissen," gaan uit Aan bet stdudpunt, dat Oostenrjjk wel op bet slagveld is verslagen, maar dat Frankrijk daardoor eene zoo geduelite nederlaag op bet diplomatieke terrein beeft geleden, dat bet wel genoodzaakt zal zijn, krijg te voeren tegen Pruis sen, ten einde in Luropa den rang te bernemen, waarop bet aanspraak mag en moet maken. De Antwerpscke Precurseur deelt ons nog een edele trek mede van bet Pruissiscbe gouver- nement, die waardig is ter eere van het Bis- marckiaansche bestuur, verbreid te worden. Voor tweejaren had de hertog van Saksen-Meinin- gen eene overeenkomst gesloten met Pruissen voor de levering van naaldgeweren en de daarbij benoodigde minutie. Toen Pruissen voor ecni- gen tijd bemerktedat de bertog tot Oostcnrijk ojerbelde, gaf het daarvan kennis aan den offi- cier, die de soldaten van den bertog, de bc- handeliug van dit geweer moest leeren. De heitog, op zijne beurtontbood den officier en vioeg hem, of zijne soldaten genoegzaam geoef- lend v arenom op den eersten wenk gereed te zijn. De officier verzekerdedat zij goed met bet geweer konden omgaanmaar dat zij nog meer juistheid in bet schieten moesten lee- 1"en* ,..Pe hertog. verzocbt daarom den officier, dagelijks de schietoefeuingen voort te zetten en na verloop van eenige dagen liet de officier hem wetendat de soldaten nu uitmuntend kon den schietenmaar dat de voorraad van muni- tie op was en dat daarmede zijne taak eindigde daai bij nu naar Berlijn moest terugkeeren. De heitog bleef dus met soldaten en geweren maar zonder bet noodigeom ze te gebruiken want natuurlijk levert Pruissen nu geen muni- tie meer. Voor eenige dagen op den middag beeft te Iaiijs een zwaar on weder gewoed, waarbij bet zoo donker was dat men ten 1 ure na den middag bet licht moest opsteken. Hevige plas- legenseen warcn zondvloed, ontlastteu zicb daarbij door de stad en herschiepen de straten in gioote beeken. Des middags om 4 ure was het nog zoo donker dat men op 10 passen af stand iemand niet kon herkennen. Heeft het Pruissisch naaldgeweer veel op- zien verwekteerlang wordt verwacbt, dat bet electrisch geweer door Ernest Bazin te Parijs uitgedacbtnog meer verbazing zal wekken. De keizerlijke geweermaker Gasline Bcnelle wien bet is opgedragen dit wapen te onderzoe- ken, geeft de getuigenis dat deze uitvinding nog giootei resultaat zal gevendan liet Pruissisch naaldgeweer, zoodat voorshands het bevel tot het maken van naaldgeweren is ingetrokken. T ,Een verschrikkelijke slag beeft de stad Lyssel getroflendoor bet bedrog van het ban- kiershuis Joire, dat voor 1500,000 francs valsche wissels beeft uitgegeven. De fransche bank beeft groote scbade geleden. De chef van bet buis is gearresteerd. Behalve bet gebeele materieel van bet Ilannoversche leger is ook de krijgskas van dat leger den Pruissen in handen gevallen Daarin S®™1® zich 285,000 thalers aan kontanten 20,000 fh. aan banknoten en voor bijna 300,000 tb aan staven goud en zilver. Onder de advertentien van overlijden vindt men in de Ilildesheimer Conranl van 8 Julij de volgendegeteekend mevr. Ileinichengeb. htopper „Bij Langensalza stierf mijn jongste zoon Ilei manin het 3de Ilunnoversche infanterie- i tgiment den beldendoodterwijl mijn tweede zoon tail, in bet 2de Pruissiscbe dragonder- regiment Brandenburg door een vijandelijken kogel doodelyk werd getroffen." ir belaugkcbbcnden reeds twee i vergaderingen zijn gehouden, men bestaat ,'otn eene deputa deu bertog van Buckingham, n geheimen raad, ten einde der de aandacht der regering Brussel26 Aug. De bur een brief aan de dagbladen ongerustheidwelke in de itrent de epidemic bij de be ongegroud is, en dat de ge der koofdstad gunstiger is dagen van Julij of in bet be it Brugge van den 1 dezer, val't welk II. maandag op 'daartjjdens den defile der ilen koning en de koningin ras een koopman met kleine az gevuld. De arme kerel 1 lere de koning maar bij koningin zag hem van op bet en van bare dienaren. Deze dringt door de menigte tot vraagt: „boeveel lucbtbollen de koopman. ant .voordde wilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde„daarzijn e prijzeumaar voor twintig 2ii geven," „daar zijn dertig naar, „'t is de koningin-die oningiu mjjubeer, de konin ningin leve de koninglove ilic En bij roept, danst en bloed doet in zijne band de ie klinken. Alsdan gina' bij buren wegstootende en altijd koninginH. M. beeft in zeggendat zij eenen ge-. ikt.^ Indien go morgen te kleine lucbtbollen ziet voor- kt nietzij zul len van Lun ar de kouiuglijke kinderen ut ik heb ze zorgvuldig in gagiewagen zien bergen." mophandel te Doornik, heeft gadering gehoudenwuai'in, illerbelangrijkste zaken, ook en, dat de werkende stand, oeligen finautieelen toestand zeer weiuig daarvan gepro- el tengevolge van bet druk in, Men beeft besloten om n de regering in te roepen, an gepaste middelen tegen de Independance het vol- Kolnische Zeilung waarin ir de onderbandelingen tus- van 's Gravenkage en Ber- rnmstig lot van Limburg en loin Luxemburgheeft in m indruk gemaakt. Toen van 1830, bet groothertog- deeld werd tusscben Belgiii le koning Willem I toe in jderlandscb-Limburg in bet s schadevergoeding voor bet verbond, door bet afstaan .n Luxemburg aan Belgie scbikking gaf voortdurend genuitkoofde van do op- ardoor aan de Nederlandscbe jelegd. Thans nu bet ver- yerlangt bet Nederlandscbe limburg zal worden vrijver- net van Berlijn scbijnt aan te willen gevendoch on- het grootbertogdom Luxern- luitsch-verbond zal blijven i koofdstad door een l'ruis- et zal blijven. Hot Neder- ;nt staat niet in verband met lemburgen daar dit groot- Nieuws- en Advertentieblad VOOIt <lc IJilopvcts in te zenricn, ure; de prijj ran 1 (ut 4 eSel m«er 10 Cents, bclialte iiatsin"-.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1