No. 271. Woensdag 27 Junij 1866. 6de Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6de Jaarg. EM Neuzen 26 Junij. De vijandelijkheden tegen Oostenrijk ook van dc Italiaansche zijde ziju tkans aangevangen. Terwijl Garibaldi zijne operation in Tyrol nanvingis koning Victor Emmanuel met zijn leger de Mincio overgetrokkenen heeft den 24 dezer een bloedige slag plaats gehad, die den ganschen dag heeft geduurd. Het rapport daaromtrent van den Oostenrijkschen aartshertog Albrcchl aan den keizer, luidt als volgt „De Oostenrijkers rukken op de Mincio aan. Aangevallen door de troepen van koning Victor Emmanuel, hebben vvij storm geloopen op Monte Vento en tegen vijf ure op Custozza. Wij hebben onderscheidene stukken prijs gemaakt en twee duizend man gevangen genomen." rHet leger heeft met buitengewone dapperheid eu volharding gestredenondanks eene ondra- gelijke hitte. Het werd geconstateerd dat de koning met drie legerkorpsen en reserve kava- lerie op marseh was naar Abasedo, in de onder- stelling dat men ons aehter de Adige zou vinden. Prins Amedeus en onderscheidene Italiaansche generaals zijn gekwetst." Uit Milaan wordt verzekerddat Garibaldi voornemens is door Tyrol direct op Munchen aan to rukken. De Italianen hadden Bormio in het dal van Valtellina, reeds bezet. Groote onzekerheid heerscht omtrent de ver- schillende krijgsbewegingen der vijandelijke par- tijen in Duitschland. De kleine gevechten, waar- van gedurig sprake is kunnen slechts beschouwd worden als voorpostengevechten of onbeduidende sehermutselingen bij gelegcnheid van verken- n in gen. De Pruissische troepen nemen in Hanover en vooral in Saksen eene tyersterkte stelling in terwijl zij het bestuur in die landen door com- missarissen doen uitoefenen. Verschillende ver- sterkte steden van minder belang worden in- tusschen door de Pruissen in beide bovenbe- doelde ryken bezet. Nenzen25 Junij. Heden voormiddag is de ijzeren stoomboot de Zeeland, dezer dagen uit Engeland te Vlissingen binnengekomen, al- liier gearriveerd, ten einde eene proefreis te doen op de Wester-Schelde, om later, daartoe geschikt bevondende dienst tusschen Vlissingen, Bres- kens en Neuzen te volbrengen. De commissaris des konings in deze provincie, een drietal leden van gedeputeerde statenbe- nevens de griffier, de hoofd-ingenieur van den waterstaat en verdere genoodigden bevonden zich aan boordom de reis mede te maken. Neuzen, 26 Junij. Naar men verneemb is de bouw van de spoorbrug te Sluiskille, in deze gemeentethans reeds in zoo verre gevor- derddat, bij den gewonen vorigen waterstand van het kanaalop I Julij a. s., de werkzaam- heden alsdan ongehinderd boven water kunnen worden voortgezet. A xel22 Junij. Hare Majesteit de konin- gin, beschermvrouw der brei- en naaischool voor minvermogenden alhier, heeft bij gelegenheid van haren jongsten jaardag die inrigting weder begiftigd met de aanzienlijke som van honderd gulden. Zaamslag, 22 Junij. Onze gemeente werd heden zeer verontrust door het berigt, dat haar "eliefde leeraar en vriend Ds. A. Keers, twee bero pen had ontvangenen wel naar de gemeenten neemse (Overijssel) en Koudekerke (Walcheren.) Het is de algemeene wenschdat ZEw. moge besluiten, ondanks die dubbele roeping, in ons midden te blijven. Zaturdag 11. heeft te Middelburg de aan- besteding plaats gehad van de bedijking der schorren genaamdde kleine Stelle, gelegen in den Braakmanonder de gemeente Hoek. De hoogste inschrijving bedroeg f 115,900. De laagste inschrijver was de heer P. Bos, Az., te Sliedrecht, Voor /81,000, aan wien het werk is gegund. Den 15 dezer is te Middelburg aanbesteed het doen van vernieuwingen aan 's rijks haven werken te Veere, en is daarvan aannemer ge- worden de heer A. E. Slubbe te Sas-van Gent voor de som van /3600. De opening van het kanaal doorZuid-Be- veland wordt in de maand Augustus verwacht. Den 21 dezer heeft de arrondissements- regtbank te Middelburg A. Cuvenier, winke- lierster te Aardenburgveroordeeld tot drie weken eenzame opsluiting en in de kosten ter zake van bedrog in de soort van waren van koopmanschappen. De veroordeelde had name- lijk den 2 Maart 11. in haar winkel reuzel ver- kocht, welke voor een gedeelte uit roetvet be- stond. De berigten omtrent de cholera, door de Staals-Courant medegedeeldtoonen aan dat schier overal de ziekteschoon dan ook lang- zaamverminderd. In de laatste dagen was Utrecht het meest bezochtmaar te Leiden en te Delft waren de gevallen belangrijk minder. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het district Zierikzce deed zich het volgende geval voorIn de stembus der ge meente Renesse bevonden zich 22 stembriefjes gelijk aan het getal der volgens de lijst gestemd hebbende kiezers. Het getal der kiezers in die gemeente bedroeg echter slechts 20zoodat twee persouendie daartoe niet bevoegd waren hebben medegestemd. Bij de jongste verkiezing in het kiesdistrict Arnhem, bragt een der wethouders van eene Ve- luwsche gemeente de stembus over en stelde die aan de bevoegde autoriteit in de hoofdplaats ter hand terwijl hij met zekeren trots zeide „hier lieb ik meer dan 80 Keucheniusjes in." Op een handelskantoor te Utrecht ont- moetten elkander dezer dagen twee boeren uit den omtrekdie nog al door den veetyphus en zijne gevolgen geleden haddenenwachtende op den toegang tot den chef van het kantoor, eenige oogenblikken met elkander spraken „Harmen!" zeide de een, „heb je geheurd dat ze Bismarck hebben willen doodschieten Ja Krijn!" was het antwoord, „dat zou eerst eene onteigening ten algemeenen nutte geweest zijn, niet waar man?" „Daar kan je op an, buur!" zei Harmen. De Pruissische troependie aan de Lim- burgsche zijde onze grenzen bezet hielden tot wering van de veeziektezijn thans van daar vertrokken. De posten, die zij vroeger hebben bezetzijn door burgers ingenomendie insge- lijks van geladen geweren zijn voorzien. Men meldt nit Brussel18 Junij Met meer onrust dan ooit te voren slaat men heden hier zijn blik op den leeuw van Waterloo. Zal hij daar in dit jaar zoo rustig blijven staan als tot heden? Dit is eene vraag die nog niet voor beantwoording vatbaar is, maar minstens tot ernst stemmen mag. Aan het ministerie van oorlog wordt dag en nacht gearbcid, om alles in gereedheid te bren- gen voor eene mogelijke mobielmaking van ons leger. Intusschen worden de manschappen die met verlof zijn, in stilte naar hunne korpsen teruggeroepen. In een der laatst gehouden ministerraden is besloten onze soldaten uit Mexico terug te roe- pen, des noods op rijkskosten. Dit is weder eene nieuwe vrucht van de Mexicaansche expeditie. In de nabijheid van Brussel heeft in den avond van den 20 dezer een tweegeveeht plaats gehad tusschen de hoofdredacteurs der twee voor- naamste daar ter stede verschijnende liberale bladen. Het had met de pistool op twintig pas- sen plaats. Niemand werd gekwetst. Nadat de eerste schoten met zoo weinig succ6s gewisseld waren, wilden de duellisten de strijd hervatten, maar de getuigen kwamen daartegen op en de verzoening der partijen had nog op het terrein zelf plaats. De tegenstanders omhelsden elkaar en al wat toen nog van hun vijandschap over- bleef, werd verder met champagne afgespoeld. Men zegtdat als dergelijke tweegevechten meer voorkomen, daarbij een nieuw stelsel zal worden in toepassing gebragt, namelijk omze te jdoen plaats hebben met het mes op tachtig pas. Laat ons hopen dat voortaan de polerniek tus schen de Independance en den Echo du Parlemenl in een aangenamer toon moge gevoerd worden. De Pays valt heden den heer Berardy, den hoofdredacteur van de Independance, zoo hcvig aan, dat men vreest dat daaruit mede een duel zal voortspruiten. De oorlog heeft blijkbaar aller hoofden op hoi gebragt, aller pennen verscherpt en aller wrevel nog meer verbitterd. Zekeren Wilhelm Gocryseen jongman van 28 jarenDuitscher van geboorte, van be- roep muziekmeestervroeger onderwijzer en gymnasticum te Stolberg, bij Aken, stond dezer dagen voor het polieiehof van Brighton (Engeland) teregtbeschuldigd van aan graaf von Bismarck een brief te hebben verzonden, waarin hij dien minister met den dood dreigde. De beschul- digde heeft dadelijk bekend den brief te hebben geschrevendoch werd voorloopig op vrije voeten gestelddoor het stellen van een solieden borgtogt. De brief was hoofdzakelijk van den volgendeu inhoud „Ongelukkig zijt gij voor ditmaal den dood ontsnapt. Maar weet dat er nog patriotten zijn, die er niet voor vreezen aan mv ellendig bestaan een eind te maken. „Mijn waarde onvergetelijke vriend Ferdinand Blind heeft mij geleerd, hoe ik moet doen om u niet te misscn. „Gij hebt nu den dolk en vergift te wachten, Ik zal u niet missen. „Neem afscheid van de wereld. Vloek en schande ruste op uwe nagedachtenis. Eeuwigo haat zij over aliendie den naam van Hohcn- zollera of von Bismarck dragen. Dat heb ik gezworen." Als een bewijs van de algemeene verbit- tering, welke te Weenen tegen graaf von Bis marck heerscht, wordt gemelddat de Ally. Medicinischc Zeilung een betoog bevatwaarin men tracht in vollen ernst het bewijs te leveren dat genoemde graaf aan zinsverbijstering lijdt. r belanghcbbcndcH rccds twee vergaderingen zijn gehouden, rien bestaat 'om eene deputa den hertog van Buckingham geheimen raad, ten einde !er de aandacht der regering Brussel, 26 Aug. De bur een brief aan de dagbladen ongerusthcidwelke in de trent de epidemie bij de he ongegroud is, en dat de ge der hoofdstad gunstiger is lagen van Julij of iu iiet he t Brugge van den 1 dezer, »al't welk 11. maandag op daar, tjjdens den defile del icti koning eu de koniugin as cen koopman met kleine iz gcvuld. De anne kerel /ere de koningmaar hij koniugin zag hem van op het 3ti van hare dieuareu. Deze dringt door de menigte tot vraagt„hoeveel luchtbollen de koopman- ant .voordde wilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde: „daar zijn - prijzenmaar voor twintig mi geven," „daar zijn dertig aaar „'tis de koniugin .die jningin mijuhecr, de konin- dngin leve de koninglove lie Eu hij roeptdanst en bloed doet in zijne hand de ic klinken. Alsdan g-inhij buren wegstootende en altijd koniuginH. M. heeft in zcggeudat zij eenen ge- kt.^ Indien go inorgen te kleine luchtbollen ziet voor- kt niet, zij zullen van Laa- )r de kouinglijke kinderen it ik heb ze zorgvuldig in ?agiewagen zien bergen." oophandel te Doornik, heeft jaderiug gehoudenwaarin, Ilerbelangrijkste zaken, ook in, dat de werkende stand, ;eligen finantieelen toestand zeer weinig daarvan gepro- el tengevolge van het druk in, Men heeft besloten 0111 i de regering in te roepen, an gepaste iniddelen tegen de Independance het vol- Kolnische Zeilungwaarin r de onderhandelingeu tus- i an 's Gravenhage eu Ber- orastig lot van Limburg en loin Luxemburg, heeft in in indruk gemaakt. Toen 'an 1830het groothertog- leeld werd tusschen Belgie le koning WillemI toe in iderlandseh-Limburg in het i scliadevergoeding voor het verbond, door het afstaan n Luxemburg aan Belgie schikking gaf voortdurend ?enuithoofde van de op- ardoor aande Nederlandsche ;elegd. Thans nu het ver- rerlangt het Nederlandsche amburg zal worden vrijver- uet van Berlijn schijnt aan le willen gevendoch on- hyt groothertogdom Luxein- uitsch-verbond zal blijven hoofdstad door een Pruis- :t zal blijven. Het Ncder- lt staat niet in verband met emburgen daar dit groot- Nieuws- en Advertentieblad VOOR Z Amsterdam 25 Junij. Wert. Schuld 2 j pCt. 53J 5pCt.63. 4 pCt. 82j. Rotterdam, 25 Junij. Tarwe. Van Nieuwe Zeeuwsche, Vlaainsclie en Overui. was cen vrij goede loevoer ter marlt, die 30 a 40 cents hooger langzaam van de hand ging terwijl op het laatst die verhooging niet meer ten voile te bedingen was. Puike 9 a /9 80; mindere f 7,30 (8 a /8.90 Oude en Jarige /9 50 a 10,75. Rogge tot vorige prijzen beter te verkocpen. Zeeuw sche en Vlaamsche/6,50 a /6;60 Gerst 10r» 20 cents lager moeijelijk te veikoopcn Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. Winter f 5,50 a/6,40- dito Zomer 5,50 a 6,20. Haver als voren Korte /"3,80 a /5,50; Lange /3,50 a /4,40. Bruine Boonen als voren Zeeuwsche /14a/AG; Wiltedito 50 cents lager, Zeeuwsche /9,50a/10. Paarde- boonen als voren: /7,40 a /7,80. Erwten als voren: Zeeuwsche Groene Puike /8,50a/9- min dere 7,50 a /8. MEEKRAP. Bij weinig aanbieding wasde handel gering. Gent, 22 Junij, Tarwe werd, op de hoogcre buitenlandsche markt- berigten 1 fr. hooger verkocht, fr. 19,50 a 21. Rogge als voren fr. 12,50 a 13,25. Gerst idem fr. 15 a 16. Haver 50 c. lager: fr, 10 a 10,50. Paardeboonen als voren: fr. 18,50. LondeD, 25 Junij (2 ure.) Tarwe stil op de vorige prijzen. 260ste Staats-Lotery. Prijzen van f 1000 en daarboven. Vierde Klassc. 2dc Lijst: No. 222, 695 6370 en 15297, ieder 1000. 5dc Lijst: No. 12385, /2000. 4de Lijst: No. 6243, ft000. de Dilgevcrs in te tcmlen, ire; de prijs van 1 lot 4 'gel meer 10 Cents, behalte alsin«j.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1