I No. 267. Woensdag 30 Mei 1866. ALGEMEEN ZEEIJ WSCH-VLAAN DEREA. 6de Jaarg. 'E J Dit W'eekblad worcll elken Woensdag morgan uilgegeven big Beilanus Dhoxt le Neuzen. Do prijs is 80 cents in de 3 maanden en franco per Post 95 cents. Men abonncert zich bij allc BoekhaiidelarenPosldirecleuren en Bi ievenbushouders. Adverlenlien gelievc men aan de Uitgevers in te zendcn uilerlijk Dingsdag des avonds ten 6 ure: de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor ellcen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor el/ce plaatsing. Zatnrdag 19 dezcr hebben alle ministers hun ontslag verzocht. Volgens de meening ran zekere partij is op dit oogenblik alleen een beboudend ministerie in staat de tengels ran bet bewind te aanvaar- den en mag en kan geen liberaal ministerie optreden. Wij geloovcn dat er nog liberalekundige kraclitige mannen genoeg in Nederland zijn die met elkander een eendragtig en vrijzinnig kabinet zouden kunnen zamenstellenen die wanneer zij standvastig bleven in hunne begin- selen verzekerd konden zijn door eene meerder- heid in bet parlement te worden ondersteund. De ware liberaal is een vrijmandie zicb nooit hecht aan den persoon, nooit knielt voor op- of ondergaande zonnen, die zicb van personen- dienst beeft weten vrij te maken en los te rukken. Het ware liberalisme kiest noeh voor dezen noch voor genen slaalsmanmaar voor zijn bc- ginsel partij, en heft te midden van de in wan- orde geraakte gelederen den staudaard der vrij - zinnige beginselen omhoog! De liberale beginselen hebben geleeft vdbr Thorbeckc en v66r Fransen van de Pulle, en zij zullen blijven voortleven. Het is nn de beurt aan de natie ora bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer te toonen wat of het verlangen des volks is 1. door eene getrouwe opkomst aan de stembus, en 2. door de verkiezing van mannen van be ginselen die bet vertrouwen ten voile waardig zijn dat de natie in hen stelt. Volgens het laatste te 's Gravenhage ver- spreid gerucht, zou het nieuwe ministerie aldus zamengcsteld zijn: Mr. P- JA. graaf van Zuijlen van Nijevell, buitenl. zaken; J. Heemskerk, Az., binnenl. zaken; rnr. P. Mijer, kolonienR. J. Schimmelpenninck, financien; mr. E. J. II. Borret, justitie; J. Andrew marine; omtrent de portefeuille van oorlog meldt bet gerncbt niets. Uit 'sHage schrijft men aan het Ulr. Dagblad „Kraclitens eene zeer stelligeik zou haast zeggen officiele mededeeling, ben ik in staat gesteld u eene bijzonderbeid te meldendie geenszins van belang ontbloot is voor de geschie- denis onzer binnenlandsche staatkunde van den jongsten tijd. „Zij bet'reft de ingetrokken cnltnurwet. nDit wetsontwerp namelijk werd v66r de indiening aan de kamer door den minister van kolonien aan zijn toenmaligen ambtgenoot van binnenlandsche zaken, den heer Thorbeckc, ter overweging gegeven. Het duurde echter vijf maanden eer ZEx. dat ontwerp weder uit handen van zijn ambtgenoot kon terug ontvan- gen. Dit opbouden van eene zaakwelke de heer Fransen van de Pulle gaarne spoedig tot beslissing wenschte te brengengaf aanleiding tot menig onaangenaam diseoursen mag wel aangemerkt worden als de eerste aanleiding tot de minder gewenscbte verstandhouding tusschen deze twee leden van bet kabinet, die later tot eene formele breuk leide. „Eindelijknadat de heer Thorbecke het wetsontwerp zoo langen tijd onder zijne berus- ting had gehoudendeed hij het den minister van kolonibn terug geworden onder verklaring, dat hij zich met de hoofdbeginselen dier voor- dragt volkomen vereenigdc. „Deze verklaring, schriftelijk afgegeven, moet, naar men mij stellig verzekertnu nog in het bezit zijn van den heer Fransen van de Pulle. „Ik iaat het aan awe lezers over zelven hunne gevolgtrekkingen te maken uit deze mijne zeer stellige mededeeling." Op verlangen van Z. M. den koning zullen bij den verjaardag der koningin dit jaar, wegens de tijdsomstandighedennergens openbare fees- telijkheden plants hebben. Te 's Gravenhage loopt het gerucht dater sprake zou zijn van een huwelijk tusschen prin- se8 Maria en den kroonprins van Denemarken. De eerste kamer is tegen 4 Junij bijeenge- roepen. Bij de bebandeling van bet wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van hoofdstuk VI der staatsbegrooting (marine), in de zitting van de tweede kamer van den 19 dezer, vroeg de heer Heydenrijck aan den minister van oorlog, wat er aan was van de geruchten, omtrent het oproepen van vier ligtingen en het voorzien der magazijnen, alsmede of het waar is, dat er ver- sehillende schepen naar Oost-Indie zijn verzon- den, ten gevolge waarvan de kustverdediging niet naar behooren zou kunnen worden bchartigd. De minister van oorlog antwoordde met betrek- king tot het oproepen der ligtingen en het voor zien der magazijnen, dat hij daarover niets an- ders kan mededeelen, „dan dat hij ook dezer dagen zijn pligt betracht en al bet mogelijke doet om klaar te zijn als het noodig zal wezen." Wat nu het uitzenden van schepen naar Oost- Indie aangaat: de minister gaf te kennen dater wel schepennaar Oost-Indie bestemd, worden in dienst gesteld, doeh dat de last tot vertrek nog niet is gegeven. Zooals onze lezers bemer- ken zullenworden door de inlichtingen der regering de verspreide geruchten bevestigd noch weersproken, alleen blijkt er uit dat de minister het oog niet schijnt gesloten te houden voor den ernst van den tegenwoordigen toestand. In twee kiesvereenigingen te Rotterdam is de heer I. D. Fransen van de Pulle kan- didaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer. De kiesvereeniging Nederland en Oranje, te Zwolle, heeft den heer mr. Groen van Prin- slcrer kandidaat gesteld voor de tweede kamer. Neuzen 28 Mei. Ilet gerucht als zoude eerlang het garnizoen alhier belangrijke ver- sterkingen ontvangen en er ook detaehementen in sommige plaatsenonder welke men mede Hulst noemtzouden gelegd wordenis geheel en al ongegrond. .Axel29 Mei. Bij de op 24 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding tot het restaureren der raadzaalmet eenige vernieuwingen aan het raadhuis dezer gemeenteis aannemer geworden P. Raijmondtimmerman alhier, voor eene som van 840. Met ingang van den 1 Julij a. s. is het bestelkantoor te Koewaeht opgeheven en wordt hetzelve door een hulpkantoor der brievenpost vervangen terwijl tot brievengaarder aldaar is benoemd de heer J. A. Vermandel. De Middelburgsche Courant schrijft Naar wij vernemen zal door het gemeente- bestuur van Arnemuiden en Kleverskerke eerst- daags aan belanghebbenden worden bekend gemaakt, dat, aangezien de heerschende vee- ziekte zich tot hiertoe zoo min in Walcheren als in het overige gedeelte van Zeeland ver- toond heeftde strengste verbodsbepalingenbe- treffende den in-uit- en doorvoer van vee opgeheven en die gemeenten voor den vervoer van vee zullen worden opengesteld. Volgens het dagblad van Utrecht hebben twee inwoners van Utrechtbeide hoofdofficieren der marineeen blijk van sympathie gegeven in de oprigting van een vrijwilliger-corps van studenten door eene niet onbelangrijke som tot aankoop van wapenen ter beschikking der com- missie te stellen. Onlangs werd door een dienstmeisje te Zwolle het volgende curieuse getuigschrift ver- toondwelk document als 'tware van hand tot band gaat en waarmede men zich niet weinig amuseert: „De ondergeteekende betnige hals- dat Wilmpe bij mij op het water eeft gedint 2 joar zonder haanmerken van heerlijk en trou. Zij is weggegoan halsdat wij nit langer kon- nen mar handers niks." Te Gent hebbenin de voorgaande week eenige ongeregeldheden plaats gehad. Er was eene Vlaamsche meeting belegdom eenige ge- nomen maatregelen te besprekendie invloed moeten uitoefenen op de aanstaande verkiezin gen zij werd door dc fabrickarbeiders uiteen- gejaagd. Dit is een slecht voorteeken voor den aanstaanden verkiezingsstrijd. Men leest in TEcho de Liege: Men zegt dat Napoleon III aan Leopold II geschreven heeftom hemin geval van alge- meenen oorlog, omtrent het lot van Belgie ge- rust te stellen. In de zitting der bondsvergadering van den 19 dezer, is door de Nederlandsche gezant de verklaring afgelegd, „dat de koninklijke Neder- ,,landsche regering, welke niets meer wenscht „dan met Duitschland in vrije en vriendsehap- „pelijke verhouding te blijvenzich bewogen „gevoelt het even zoo formele als vertrouwelijke voorstel te doendat het den doorluchtigen „Bond behagen moge het bondsbesluil van 5 September 1839, betrefjende de opneming van het hertogdom Limburgin te trekken, endaar- ndoor het trcden van hetzelve uit den Bond toe vle slaan." Volgens berigten uit Frankfort van 24 dezer, is het voorstel van den Nederlandschen gezant naar eene bijzondere commissie van vijf leden verzondendie daarover aan den Bond verslag zal uitbrengen. In den loop der vorige week deelde het Dresdener Journal in een buitengewoon nommer de tijding mededat alle groote mogendheden het congres hadden aangenomen en er reeds vrijdag eene zitting zou plaats hebben. Dit berigt werd evenwel dadelijk wederom tegengesprokenzoodat de hoop op eene moge lijke vereffening der geschillen andermaal voor eene verpletterende onzekerheid moest plaats maken. Voor het oogenblik weet men slechtsdat EngelandFrankrijk en Rusland eene uitnoo- diging tot OostenrijkPruissen en Italie gerigt hebben of zullen rigtenom deel te nemen aan een congreswaarop men zal beproeven de middelen ter vereffening van de gerezen geschil len op te sporen. Nopens het programma van het congres kan natuurlijk nog niets met zekerheid gemeld wor den. Uit een artikel in den Conslilulionnel blijkt dan ook slechtsdat mededeelingen ge- wisseld worden tusschen de verschillende hoven met het doel om den vorm te regelenwaarin men zal onderhandelenen het oogenblik te bepalenwaarop men daaraan uitvoering zal trachlen te geven. Middelerwijl ouderhandelingen nopens een te houden congres plaats hebben zetten Oosten rijk, Pruissen en Italie hunne krijgstoerustin- gen op geduchten voet voort. Volgens een tele gram uit Florence waren in de afgeloopen week 26,000 man voor het corps van Garibaldi aan- geworven. Men geloofde dan ook dat het aantal bataillons op veertig zou worden gebragt. De Italiaansche regering moet voorts bevel hebben gegeven om nog tien bataillons der nationale garde mobiel te verklaren. Oostenrijk is den 20 dezer begonnen dagelijks niet minder dan 20 treinen tot het vervoer van troepen op den noordelijken spoonveg te laten loopenen zou hiermede tot het laatst dezer maand voortgaan. Door het mobiliseren van het leger is Pruis sen in een allertreurigsten toestand geraakt. De meeste zaken staan stilde openbare ambtsbe- trekkingen worden slechts ten deele waargeno- menen tallooze burgers zijn reeds gerui'neerd of worden met een volledigen ondergang be- dreigd. Te oordeelen naar de kolossale krijgstoerus- tingen die allerwege gemaakt wordenmoet men wel tot de gevolgtrekking komen dat de oorlog ophanden is. Voor eenige dagen had te Berlijn aan het spoorwegstation een voorval plaats, hetwelk een diepen iudruk op de toeschouwers maakte. Bij een transport van ongeveer 600 man van de reserve, opgeroepen om de wapenen op te vat- ten was ruim de helft in handboeijen gesloten en onder bewaking gesteld van een zeer talrijk detachement linietroepen. De bedoelde man- scbappen spraken onderling buitengewoonJuid en niet ten gunste van den heer von Bismarck. Garibaldi heeft de benoeming van bevel- hebber der vrijwilligers aangenomen en verklaard, dat hij hoop'te spoedig in de gelegenheid te worden gesteld om ten strijde te trekken. r belanghebbenden reeds twee vergaderingen zijn gehouden, ten bestaat 'om eene deputa den hertog van Buckingham, geheimen raad, ten einde er de aandacht der regering Brussel, 26 Aug. De bur een brief aan dc dagbladeu ongerustheidwelke in de rent de epidemie bij de be ongegrond is, en dat de ge der hoofdstad gunstiger is lagen van Julij of in het be t Brugge van den 1 dezer, al't welk II. maandag op daartijdens den dc/ilii der en koning en dc koningin as een koopman met kleine iz gevuld. De anue kerel levc de koning maar hjj koningin zag hem van op het sn van hare dieuaren. Deze dringt door de menigtetot vraagt: „hoeveel luchtbollen de koopman. ant.voordde wilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde „daar zijn prijzeninaar voor twintig ai geven," „daar zijn dertig laar „'t is de koningin .die mingin mijulieer, de konin- dngin leve de koninglove lie!" Euhijroept, danst en bloed doet in zijne hand de e klinken. Alsdan ging 1'ii turen vvegstootende en altijd koninginII. M. heeft in zeggendat zij eenen ge lt t. Indien go morgen te kleine luchtbollen ziet voor- tt nietzij zul len van Laa •r de kouiuglijke kinderen t ik beb ze zorgvuldig in jagiewagen zien bergen." oojthandel te Dooruik, heeft ;adering gehoudenwaarin, llerbelangrijkste zaken, ook m, dat de werkende stand, eligen finantieelen toestand zeer weinig daarvan gepro- :1 tengevolge van het druk n, Men heeft besloten 0111 I de regering in te roepen, an gepaste middelen tegen de Inddpeudance het vol- Kolnische Zeilungwaarin r de ouderhandelingen tus- vau 's Gravenhage en Ber- oinstig lot van Limburg en 0111 Luxemburgheeft in II iudruk gemaakt. Toen 'an 1830, het groothertog- leeld werd tusschen Belgie e koning Willem I toe in derlandsch-Limburg in het schadevergoeding voor het verbondcloor het afstaan n Luxemburg aan Belgie schikking gaf voortdurend ;en uithoofde van de op- irdoor aan de Nederlandsche elegd. Thans nu het ver- terlangt het Nederlandsche dmburg zal worden vrijver- aet van Berlijn schijnt aan ;e willen geven doch on- het groothertogdom Luxeui- uitsch-verbond zal blijven hoofdstad door een Pruis- it zal blijven. Ilet Ncder- it staat niet in verband met Jmburgen daar dit groot- Nieuws- en Advertentieblad VOOR ilSUII Je Uilgevcts in tenden, 111?; de piijs Tail 1 lol 4 gel meer 10 Cents, behalve

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1