Men mcldt ait Zalt Bommel17 April: Gepasseerden zondag werd bier in een herberg eene dolleiuans-weddensebap gedaanwelke bij alle weldenkenden de grootste afkeuring verdient. Zeker gebuwd persoon 41am aan om in een halt uur tijds 25 borrels jeriever nit te drinken hij volbragt de vveddenschapmaar ligt thans ern- stig ziek; hij heeft bloed o-pgegeven en zal waarschijulijk aan de gevolgen sterven. Als eene bijzonderheid deelt men uit Heerenveen mededat in den nacht van 10 op 11 April bij zekeren landbouwerte F.... eene belangrijke multiplicatie heeft plants gehad daar de vronw van een kind hevielterwijl het varken dien nacht Id biggenhet schaap 4 lammeren het paard 1 veulcn en de hond 5 jongen ter wereld bragt, zoodat het huis, in dien nacht, met 24 levende voorwerpen werd vermeerderd. Den 15 dezer maand is de zoogenaanule rosse mnan begonnenwelke door zeer velen met sehrik wordt begroetwij weten niet waarorn: men schrijft aan dezelve het ongure weer toe eenige dagen geleden ondervonden. Die maan zal eerst den 14 Mei verdwijnen. De Slaals-Courant van zaturdag bevat een berlroevend berigt ,„Te Rotterdam zoo lezen wij daar heb- ben zich zeveu gevallen van cholera voorgedaau. Vier persouen zijn aan die ziekte overleden. Het geineentebestuur heeft nmatregelen geno- men en bereidt verdere maatregelen voor om de verbreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. „Ook te Delfshaven zijn drie personen door die ziekte aangetast." Hoe onwelkom wij zeggen het de Muld el- burg sche Couranl van gisteren na dezetijding 00k wezen moge, zoo waarderen wij echter dat de Slaals-Courant haar mededcelt. Te ver- geefs tocli zou men anders naar berigten om- trent die vervvoestende ziektevan welker ont- staan zieh het gerucht reeds sedert eenige dagen algemeen verbreid heeftin de dagbladen der stad zoeken waar zij hier te lande het eerst zich vertoond heeft. Ook nu nog vraagt de Nieuwe Rotlerdamsehe Couranl het berigt nit de Slaals-Courant over- nememle hare lezers verschooning dat zij de zaak moet ter sprake brengen. Zij had er anders liever van gezwegen om de ingezetenen niet ontijdig on ge rust t e maken. Een fraaije leer. Betcr is het alzoo omtrent een dreigend gevaar het pubhek oukundig te latendan het aan te sporen tot maatregelen om het zooveel mogelijk te voor- komen of in den aanvang te stuiten beter net kwaad verborgen te houdendan het moedig ouder de oogen te trcden. Wij dan ken daarom de revering dat zij zich verstandigcr toont dun genoemd dagblad en zich beijvert het publiek naar waarheid in te lichten. Door gepaste maatregelen kan er tot het voor- komen of te keer gaan van epidemien zooveel worden verrigtdoch meestal het is een droe- vi"e ondervinding die men in vele gemeenten kan opdoen gaat men daartoe eerst over wanneer het voor een groot deel te laat is. Hoe dikwijls toch zijn niet de waarschuwingen, door geneeskundigen of gezondheidscommissien tot het publiek of gemeentebesturen gerigton- vruchtbaar gebleven. Hoe vaak wordt niet een raadgevende stem die zich tijdig hooren laat, gesmoord. Bijna elke eenigzins uitgebreide stad bevat stinkende grachten of slooten die jaren lang hun verpes- tende damp verspreidendoch wier opruiming, in strijd met de raadgevingen van bevoegden, van iaar tot jaar wordt verschoven. Is het getal koortslijders soms veel aanzienlgker dan het bij een goed toezigt wezen zou, blijven typhus en andere besmettelijke ziekten zich nog siechts sporadisch vertoonenzijn de steitge- vallen zelfs aanmerkelijk boven het cijier van o-emiddelde sterfte geklommendan blijft men no" zoo gaarne aan andere oorzaken dan die men beheerschen kan den ongunstigen gezond- heidstoestand toeschrijven. Naauwehjks echter verspreidt zich het berigt dat de cholera in de nabijheid is of men slaat de handen aan het werkom althans gedeeltelijk te herstellen wat zoo lang verzuimd is. Men mag dan ook ver- trouwen dat het berigt in de Slaals-Courant ook no" andere gemeentebesturen dan die van Rot terdam en Delfshaven zal wakker schudden. Wij hopen zelfs dat ook ons bestuur, al moge Neuzen en andere plaatsen in dit gewest nog eenio-e mijlen van Rotterdam verwijderd zijn reeds nu zal onderzoeken welke voorzorgsmaat- regelen ook hier zoude kunnen genomen worden. rijke ooverafschuiviug ontstaan zij heett eene lengte van circa 200 olleu en is als een ver- volg aan te merken van die van den 16 dezer. Axel, 24 April. Naar men verneemt zal door de leden der Vereeniging het Melalen Kruisonder de zinspreuk Will em II, ge- vestigd te Sas-van-Gentdit jaar een luis terrijk feest worden gevierd op het gehucht Sluiskil (gemeente Neuzen)en wel op zondag den 24 Junij a. s. Ilontenisse %-nW April. De gemeente- veldwachter A. J. C.uemer alhier heeft dings- dag jl.des middagsop heeter daad hetrapt van poging tot diefstal met inklimming zekere Qa. van 0een ongehuwd yrouwsper- soon welke reeds om een ander misdrijf drie jaren gevangenisstraf heeft ondergaan en naau welijks sedert Junij 1865 uit de gevangenis ontslagen is. Eene opgevolgdedoor den brigadier der marechaussee eu genoemden veldwachter be- werkstelligde huiszoekingheeft tot ontdekking van onlangs gestolene voorwerpen aanleiding gegeven. Nenzen24 April. In den voormiddag van den 19 dezer is er aan den Nieuwen Neu- zenpoldervoor den zeedijkaan de zooge- nanmde Verkortingalweder eene zeer belang- Het programraa van de reis van den koning van Belgie door de provincien isnaar men verzekert, vastgesteld. De koningin zal haren gemaal vergezellen. Gent is gelijk is gemeld de eerste stad welke HH. MM. zullen bezoeken. Zij zullen daar den 9 en den 10 Julij hun ver- blijf houden. Daarna zullen zij zieh begeven naar Luik en Verviers. De reis zal duren tot de September feesten. Gedurende de maanden Julij en Augustus zal het hof van tijd tot tijd eenige dagen te Ostende doorbrengeu. De Belgisehe kamer van vertegenwoordigers heeftdoor de aanneming van een der hoofd- stukken van het nieuwe handelswetboek, beslist dat voortaan ieder geheel vrij als makelaar zal kunnen ageren zonder eenige autorisatie hoege- naamd. Tot nu toe geschiedde liunne benoeming bij koninklijk besluit. De kamer der volksvertegenwoordigers in Belgie bestaat op dit oogenblikvolgens le Pre- curseur, uit 11'6 leden, waarvan 64 liberalen en 52 clericalen. Dit jaar zullen aftreden en zich den 12 Junij a.-'s. aan eene herkiezing moeten onderwerpen 58 ledenwaarvan 38 liberalen en 20 clericalen. De provincien waai de verkiezingen zullen plaats hebbenzijn HeuegouwenOost-Vlaanderen Luik en Lim- burg. In het Belgisehe dorp Veldwezel, op drie kwartier afstand van Maastricht, woont eene honderd en-twaalfjarige vrouw, zekere M. Stevens. Haar ter cere werden 11. zondag avond 15 dezer, al de dorpelingen door den pastoor tot een feest uitgenoodigd. Deze buitengewoon oude vrouw geniet eene nog goede gezondheidter- wijl haar echtgenoot, een negentigjarige grijsaard, ook nog in leven is. De berigten uit Diekircli (Luxemburg), loopende tot 16 Aprilluiden bij voortduring zeer gunstig omtrent den loop der cholera. Graaf von Bismarck, Pruissens eerste mi nister, lijdt sedert eenige dagen aan een ongemak aan den voet. Dat Icointzeggen de Berhjners omilal hij le ver gey aan is. De te Parijs verschijnende satirieke l-ha- rivari stelt het eerste zamentreffen van Oostenrijk en Prnissen figuurlijk voor. Wegens de ont- zaggelijke kostenaan de weerzijdsche oorlog- toerustingen verbonden, loopen de Pruis en de Oostenrijkerieder met een kolossaal pak onder den arm elkaar tegen het lijfaan den ingang van den lombgrdd Uit Londen wordt van den 10 dezer ge- schrevendat de Engelsche regeringmet het oo°- op de schaarschte van vleesch, die zich in Engeland reeds begint te doen gevoelende verbodsbepalingen tegen den invoer van vee uit Holland, weldra zoodanig zal wijzigen, dat de invoer weder zal worden toegelatenmaar onder voorbehoud, dat het vee in de haven van aankomst geslagt worde. Het leven van den keizer van ltusland heeft maandag 16 dezer gevaar geloopen door den aanslag van een moordenaar (een Rus uit den lagercn adelnaar men schrijft,)die een nistoolschot op hem lostehetwelk zijn doel echter gelukkig heeft gemistdoordien de arm des moordenaars werd terug gestooten door een boerdie ter belooning in den adelstand is ver- Nu twintig jaren geleden werd te Oden- herg (in Hongarije) een kind van het vrouwelijk geslacht zonder handen ter wereld gebragt. Datzelfde meisje trekt thans de algemeene aan- dacht te Berlijn. Ontbreken haar de handen het is de mond die daarvoor in de plaats treedt. Met haren tong naait en borduurt zij brengt daarmede de prachtigste handwerken ten uitvoer, steekt zelve den draad in de naald en legt knoopjes, en dat alles zonder eenige moeijelijk- hcid of hulp van iemand ter wereld. De door haar vervaardigde werken zijn bestemd voor de openbare tentoonstellingen. En nu zijn er nog ondeugende mannendie durven beweren dat de vrouwen ,.kwade tongen" hebben. De petroleum-streken in Pensylvanie zijn weder het tooneel geweest van een ontzetten- den brand die eene vreesselijke verwoesting heeft aangerigt. De brand begon aan de Ocean- bron waar twee mannen bezig waren eene kuip te breeuwendie 200 vaten olie bevatte. Een gat dat op eene of andere wijze in den bodem geraaktedeed de olie uitvloeijendiezich verspreidendein aanraking kwam met een machine-gebouw en vlam vatte aan het fornuis. Van hier verspreidde de brand zich verder met groote snelheid, nam vijf in werking zijndo bronnen in zijn loop op en rolde vervolgens als een vurige stroom in de Oil-Creek rivier. In dien loop nam hij drie raffineerderijentwintig of dertig andere gebouwen en verscheidene bronnen, die gebouwd werden, mede, en ver- toonde een verschrikkelijken berg van zwarten rook en vlammen. Dit was ongetwijfelddie van de Maple Shade uitgezonderdde grootste brand in Oildorado. Twintig duizend vaten olie werden vernield en de schade wordt be- groot op 150,000 dollars. De Selma (Ala.) Times zegtdat onlangs eene negerin 127 jaren ouddie plaats ver- liet. Zij is de moeder van 15 kinderenen heeft driemaal drielingen gehad. Neuzen, 25 April 1866. In de Middelburgsche Couranl van gisteren 24 Aprilleest men onder anileren „Bijna elke eenigzins uitgebreide stad bevat stinkende grachten of slooten, die jaren lang hun verpestenden damp verspreiden doch wier opruiming, in strijd met de raadgevingen van bevoegden, van jaar tot jaar wordt verschoven." Dat ismeenen wijvoor de gemeente van Neuzen volkomen waar. Nu weer het bedroevend berigt tot ons ge komen is dat zich in Rotterdam eenige gevallen van cholera hebben voorgedaan hopen wijdat ons bestuural is ook Neuzen ver van Roller- dam verwijderd, toch moge besluiten om de waterleidiugwelke door- en langs het laagste gedeelte onzer stad loopten wier aanhondende stinkende uitdampingenallerlei besmettelijke ziekten kunnen doen ontstaan en bevorderen, op te ruimen en te vervangen liefst door een ruim en overwulfd rioolmet enkele tot reiniging geschikte openingen. Bedrieger. wij ons niet, dan is juist dezer dagen door onzen burgemeester eene zoo drin- gend noodzakelijke opruiming of verbetering der bedoelde waterleiding ter sprake gebragt. Het blijve daarbij echter nietmaar men sla eindelijk handen aan het werk en zie niet langer op tegen het maken van kosten hoe vele dan ook waar het geldt de bevordering van den gezondheids- toestand der ingezetenendie met de welvaart der gemeente zelve in een onafscheidbaar ver- baud staat! v- IJ- Hulst 15 April 1866. Met den schrijver van het artikel kermis in het Hulsterblad van 14 jl. ben ik het eens. Helaas jawij zien onze kermissen hoe langer hoe meer verlaten. Het door hem aangehaalde is veel het antwoord op hetwaarorn 1 maar dat legt toch geheel eri al aan ons. Wij moesten eerst beoordeelen alvorens onze stemmen uit te brengen en blijven zoo geen lijdelijke werktuigen, maar dit voor heden daargelaten. De schrijver vraagt, hoe die verlatenheid te verhelpen en geeft het groote middel aan de handom een adres in te zenden, waarbij, dunkt mij, op den voorgrond subsidie zou worden aangevraagd tot het daarstellen van gepaste volksvermaken. Onze naburige Belgisehe dorpen geven ons daarvan het voorbeeld en de ondervinding in 't vorig jaar heeft toch genoegzaam bewezendat de vereischte som, om onze zoo gaarne feestvierende stad- en landgenooten op de been te brengen waarlijk nietig mag geacht worden. Dat het ons E. A. B. ook niet meer zoo geheel ou- verschillig isom het enkele wat wij nog heb ben te verbeteren blijkt genoegzaam daaruit dat 'het (namelijk ons E. A. Bestuur) onzen wensch voorkomt, met onze Meimarkt te bren- gen op acht dagen v6dr Pinksteren, het eenige thdstip geschikt om met der tijd veel volk to lokken door dat onze Meimarkt dan meer met Eene partij BEESTIALENLANDBOUW- GEREEDSCHAPPEN, HUISRAAD, HOOI, STROO en MEST. ZEGT IIET VOORT. slachtregisters. Gr. 8"648 bladz. Prljs, hij inteek. 3 Gl.en bniten inteekening 4 Gl. ^DOTTmJ JTSTIJRMTE NEUZEN. IV UIC J tu UVili vx/ "VV,P J" um iv, geiegen uisscueii ue wruvra jxuijs- sens- en Eendragtpoldersgroot 2 bunders 76 roeden 45 ellen de DIJKgeiegen tusschen de Grooten Huijssens- en Klemen Eendragtpoldersalles in de gemeente

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 2