No. 261. Woensdag 18 April 1866. ALGEMEEN ZEEU W SCH-V LA AN DE HEN. II 6de Jaarg. "1 Dit Weekhlad wordt elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, Posldirecteuren en Bnevenbushouders. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgl voor elke plaatsing. De tweede kamer der staten-generaal is thans bijeengeroepen tegen den 24 April e. k. Reeds geruimen tijd geleden kebben wij medegedeeld, dat de beer Groen van Prinsterer voornemens was zich in Junij a. s. op nieuw kandidaat voor de tweede kamer te stellen. Men heeft thans vernomen dat de beer llojj- mannafgevaardigde uit Gouda en die dit jaar aan de beurt van aftreden is voor een herkie- zing zal bedanken en dat de heer Groen in zijne plaats kandidaat zal worden gesteld. INeuzen, 12 April. Gedurende de maand February jL zijn het kanaal alhier opgevaren 22 zeeschepen, metende 2757 tonnen, en 173 bin- nenscbepen, m. 8894 t.en afgevaren10 zee schepen, m. 1911 t.en 161 binnenschepen m. 7215 t.en gedurende de maand Maart op gevaren: 20 zeeschepen, m. 2963 t., en 807 bin nenschepen, m. 18633 t.en afgevaren 21 zee schepen m. 3388 t.en 808 binnenschepen m. 18778 t.sedert 1 Januarij jl. opgevaren 56 zeeschepen, m. 7795 t.en 1117 binnen schepen m. 33502 t.en afgevaren 45 zee schepen m 8146 t.en 1086 binnenschepen m. 31261 t.in de drie eerste maanden van 1865 opgevaren 52 zeeschepen m. 7224 t. en 894 binnenschepenm. 37400 t.en afge varen 44 zeeschepen m. 6925 t.en 873 bin nenschepen m. 36642 t. JNeuzen, 17 April. In den morgen van gisteren is aan den Nieuwen Neuzenpolder voor den Zbcdijlr nan de zoogenaamde Verkorting eene belangrijke oeverafschuiving ontJaan hoe- wel er geene dadelijke vrees voor inundatie bestaatis de toestand van dien polder echter daardoor weder aanmerkelijk meer zorgwekkend geworden. In de op den 10 April te Axel gehouden al- gemeene vergadering van ingelanden van de polders Beooslen- en Beuiesten-Blij is besloten de betaling der subsidie ten behoeve der cala- mileuse polderste stakenen de directie ge- magtigd, om, zoo noodig, de daaruit voort- vloeijende procedure te voeren. Het plaatsen van de tolboomen op den grindweg van Stoppeldijk is gegund aan A. Tacq, timmerman te Selzaete, voor f 411. Naar wij vernemen zal het schip, dat on- langs voor het fort Bath in de Schelde gezonken is, door middel van kruid geligt wordenen zal het Belgische gouvernement de kosten daarvan dragen. Reeds sedert eenige jaren is te Rotterdam de questie besproken, in hoever het weuschelijk zou zijn op de Rotterdamsche markt de granen niet meer bij de maatmaar bij het gewigt te verkoopen. De vorige week is dit onderwerp ook in behandeling genomen in de algemeene vergadering van de afdeeling Rotterdam Schie dam en omstreken" der Hollandsche maatschappij van landbouw, en wel bepaaldelijk naar aan- leiding eener daaromtrent onlangs medegedeelde circulaire van de heeren gebroeders van Slolk ter aanprijzing van den verkoop bij het gewigt. Er werden zeer uitvoerige discusien over deze zaak gevoerd, waarbij de voor- en nadeelen werden uiteengezetmaar ten slotte kwam men tot dat resultaat: „De afdeeling besluit het wenschelijke uit' te sprekendat de handel in granen in het vervolgin het algemeen belang bij gewigt en niet bij de maat gesehiedt." Deze conclusie werd met algemeene stemmen aange- nomen. Naar wij vernemen, mag men zich vleijen dat Rotterdam eerlang met een sckoon kunst- werk zal worden verrijktdaar de pogingen der commissie voor Me oprigting daar ter stede van een standbeeld van Gijsbert Karel graaf van Hogendorpondersteund door milde bijdra- gen van Z. M. den koning en van Z.-K. H. prins Frederik der Nederlandenin zooverre gelukt zijndat aan een der beroemdste van de thans levende kunstenaarsden heer Jozef Geefsprofessor aan de koninklijke akademie van beeldcnde kunsten te Autwerpende ver- vaardiging is kunnen worden opgedragen van een bronzen standbeeld en hardsteenen piedestal met marmeren paneelen. Het model op de halve grootte is dezer dagen door de commissie bezigtigd en heeft in zeer hooge mate hare goedkeuring weggedragen. Men hooptdat het beeld in de eerste helft van het volgende jaar zal kunnen worden onthuld. Eene familiete Arnhem woonachtig, be- gaf zich eenige dagen geleden naar Kleef om daar den zomer door te brengen. Onder de meubels enz.die haar werden nagezonden was ook een koperen vogelkooi en daarin eene kanarie. De Pruissische douanen hebben gewei- gerd den vogel te laten passeren wegens.... het verbod tot invoer van vee en andere dieren uit Nederland. Men moet een douaan zijn zegt een bladom op die wijze instructies toe te passen. Die handelwijze herinnert aan het bevel van den burgemeester van Kampen (uit den tijd, waarin die stad den naam verdiende, welken men haar nog toekent,) het bevel na- melijk, om de poorten der stad te sluiten, om- dat de kanarie zijner dochter was weggevlogen. Ook hier wil men de grenzen sluiten voor de vogels Weldra zal men ook de verbodsbepa- ling op het ongedierte gaan toepassen De koning en koningin van Belgie zullen den 9 eu 10 July aanstaande een bezoek bren gen aan <de> stad Gent. t DNv«!*lgiscke kamer heeft hare werkzaam- heden hervat en zal zich thans met de hervor- ming van het kiesstelsel moeten bezig houden. Over het algemeen stelt de menigte zeer weinig belang in deze zaak, schoon het niet aan po gingen ontbreekt, om de gemoederen daarvoor op te wekkenveelmeer hecht men aan den strijd over de beurzenstichtingen, waartegen ook door twee Nederlandsche bisschoppen protest is ingediend. Maar de zaak is langs den wettigen weg beslist en men kan er dus wel tegen wor- stelen en haar afkeuren of betreuren, doch het feit is niet te veranderen en men zalals in andere gevallenvan den nood eene deugd moeten maken. Voor de clericalen is het in- tusschen weder eene gewenschte aanleiding, om het volk tegen de regering in het harnas te jagen. Onlangs meldden wij dat in Belgie het ta- rief voor het verzenden van telegrafische de- peches aanmerkelijk verlaagd is. Een berigt van 20 woorden kost niet meer dan 50 centimes. Men verzekert dat diensvolgens de ontvangsten van den telegraaf meer dan verdubbeld zijn. Nietige en zonderlinge berigten worden dan ook van het eene uiteinde des lands naar het andere verzonden voor de geringe som van 50 centimes. Als staaltje haalt men aan, dat eene dame, op reis gcgaan zijnde, aan hare meid het volgende deed telegraferenVergcel niet de kat op le sluiten." In het groothertogdom Luxemburg, bij name te Diekirch en omliggende plaatsenrigt de cholera groote verwoestingen aan. A1 de aangewende middelen om deze vreesselijke ziekte te keer te gaanzijn tot dusverre vruchteloos geweest. Onder anderen heeft menom de lucht te zuiverengroote vuren in de straten ontstoken en andere reinigingsmiddelen binnens- huis beproefd. De bevolking was bij het af- zenden van dit berigt zeer neerslagtig en zeer velen namen de wijk naar andere streken. De cholera moet het eerst waargenomen zijn te Clemencybij Arlonwaar een uit Parijs komend werkman de kiem er van overgebragt had. Van daar had de ziekte hare rigting ge nomen naar Mamer, Eich, Dommeldange, Wey- merskirchLuxemburg en Diekirch. In het be gin koos zij hare slagtoffers alleen in de geringe volksklassedoch nu woedde zij ook onder de burger- en de gegoede klasse. Op eene harddraverijnu laatstelijk te Vincennes gehouden, heeft een zakkenroller het gouden horlogie van een commissaris van po- licie ontfutseld, zonder dat deze het dadelijk heeft kunnen opmerken. Van de zes rijkste leden der arlstocratie in Engeland wordt verzekerd, dat zij een in komen hebben van 5 tot 7 en een half milliocn francs. De rijkste grondbezitter wordt geacht te zijn de hertog van Ossina in Spanje, die er niet minder dan 500 intendanten op na houdt. Men leest in het te Zurich verschijnende dagblad de Freie BernerTe Oberstrass had dezer dagen eene vergadering plaats van 300vrou- wenter verkiezing van twee vroedvrouwen. De debatten werden er met parlementaire waar- digheid gevoerd. Men begon met eene presidente te benoemeu, vervolgens werd het bureau zamen- gesteld en eindelijk vond bij geheime stemming de verkiezing der twee vroedvrouwen plaats. Na afloop der vergadering vereenigden zich al de vrouwen aan een maaltijdde gemeenteraad had daarvoor drie vaten eerewijn toegezonden. Toen de dames al drinkende ten allerlaatste tot de overtuiging kwamendat zij niet in staat waren dien ganscken voorraad wijn op te drin- ken, werd op voorstel van een harer met alge meene stemmen aangenomende onmiddellijke hulp in te roepen der respectieve mannendie zich niet zeer lang lieten wachten, als wanneer spoedig hierop alien lustig en vrolijk aan het dansen gingentot dat weldra bleekdat van de drie vaten wijn niets meer was overgebleven. In het Spaansche kabinet is een belangrijk geschil gerezen. De minister van financien heeft verklaarddat hij buiten staat was het ver- eischte geld voor de krijgstoerustingen tegen Chili te bekomenvooral daar voor hem de geldmarkten van Londen, Amsterdam en Parijs bijna geheel gesloten waren. De heer Bermudez de Castro bleef bij zijne afkeuring van de rege- ling der passive schuld, zoodat het tot dusverre onmogelijk was, de eenheid in den schoot van het kabinet te herstellen. In berigten uit Mexico van 12 Maart deelt de Patrie mede dat men de daders van den moordaanslag op het Belgische gezantsehap heeft ontdekt en dat drie hunner den 11 in de boofd- stad zelve zijn gearresteerd. Het blijkt uit de mededeelingen van gevangen genomen Juaristen, die tot de ontdekking hebben geleid, dat hunne voornaamste hoofden .alien relatien hebben met de stad Mexico en volkomen op de hoogte zijn van hetgeen daar voorvalt. Getrouwd S /- Neuzen 12 April 1866. M. F. KLAASSEN, Opzigtcr van den Wat er staat en >c C. E. DONZE. So -JS belanghebbendea roods twee vergaderingen zijn gehoudcu, ion bestaat ,'om eene deputa deu hertog van Buckingham, gehcinten raad, ten eindc er de aandacbt der regering Brussel, 26 Aug. Debut- een brief aau de dagbladen ongerustheidwelke iti de rent de epidemic bij de be ongegroud isen dat de ge- der hoofdstad gunstiger is lagen van Juiij of in bet be t Brugge van den 1 dezer, al't welk 11. maandag op daar, tijdens den de/ild dor en koning en de koningin as een koopman met kleine .z gevuld. De arme kerel I eve, de koning maar bij koningin zag hem van op het at van hare dieuaren. Deze dringt door de menigte tot rraagt: „hoeveel luchthollen de koopman. ant.voordde tvilt gij ze mij verkoopen en man autwoordde: daar zijri prijzenmaar voor twintig a geven," „daar zijn dertig taar„'tis de koningin-die tningin mijnheer, de konin- ingin leve de koninglove lie En hij roeptdanst en bloed doet in zijne hand de c klinken. Alsdan gina^ hij niren wegstootende en altijd koningin 11. M. heeft 'in zeggeudat zij eenen ge- Indien go morgen te •rieinc luchtbollen ziet voor- ct niet, zij zul len van Lua- r de koniuglijke kinderen t ik beb ze zorgvuldig in ;agiewagen zien bergen." oophandel te Dooruik, heeft adering gehoudenwaarin, llerbelangrijkste zaken, ook at, dat de werkende stand, eligen finantieelen toestand zeer weinig daarvan gepro- :1 tengevolge van bet druk n, Men heeft besloten om t de regering in te roepen, an gepaste middelen tegen de Independance het vol- Kolnische Zcilungwaarin r de onderhandelingen tus- van 's Gravenhage en Ber- omstig lot van Limburgen om Luxemburg, heeft in n indruk gemaakt. Toen an 1830, bet groothertog- Iceld werd tusschen Belgie e koning Wi/lem toe in derlandsch-Limburg in bet schadevergoeding voor het verbonddoor Let afstaan a Luxemburg aan Belgie schikking gaf voortdurend fenuithoofde van de op- irdoor aan de Nederlandsche eleg-d. Thans nu bet ver- erlangt bet Nederlandsche Imburg zal worden vrijver- et van Berlijn scbijnt aan e willen geven doch on- iet groothertogdom Luxem- -itsch verbond zal blijveu hoofdstad door een Pruis- zal blijven. Ilct Ncder- t staat niet in verband met tnburgen daar dit groot- Nieuws- en Advertentleblad V( -?R Amsterdam 16 April. Werk. Schuld 2pCt. 59^ 5pCl.70f. 4 pCt. 92;. Rotterdam 16 April. Tarwe. Fieuwe Zeeuwsche Vlaainsche en Ovcrui. ruimer aangevoerd ptiike soorten ruimden als vuren goed op. doch mindere gingen traag van de hand puike/ 7 80 a f 9; mindere /6,25, /6,75, f 7.2.7 a /7,50; Oude en Jarige 8 50 a f 10. Roggc tot vorige prijzen langzaam verkocht. Zeeuwsche en laamsche /5,<L0 a 6 oO Gerst gevraagd en grif opgeruimd Zeeuwsche en Vlaainsche Winter puike /5,90 a 6,30 mindere f 5 f 5 50 a /5,80; dito Zomer f 5a/ 5.90. Haver hegeerd tot goed vojige prijzen Jarige /4,60 a /5,40 j Nieuwe Korte f o,20 a f 4 60dito Lange f 2 80 a f A. -Bruine Boonen als voren Zeeuwsche /13 a f 13,75. Witte dito meer gevraagd: Zeeuwsche 9 50 a/ 11,50. Paardebooncn /7.20 a f 7,60. Erwten als voren Zeeuwsche Groene /8,25 a 9; mindere f7a/75o! MEEKRAP. Bij ruime aanbieding faestond weinig handel. LAS blijft tot onveranderde prijzen gevraagd. Gent ,15 April. Tarwe meer gevraagd, voornarnelijk puike soorten, welke 25 c. hooger waren fr. 18 a 22. Rogge mede williger met verhooging van 50 c.fr. 15,25 a 15 75. Gerst fr. 13,50 a 14,50 Haver fr. 10 a 10,50. Paardeboouen 50 c. hooger fr. 18 50. Vlas weinig aangevoerd bij veel vraag bleven prij zen als vorige week. Londen, 16 April (2 ure.) Engelsche en vreemde Tarwe 1 sh. hooger. Gerst lager. iLU le Uilgeveis in te zenden, re; de prijs van 1 lot 1 gel meer 10 Cents, behalve itsinjj.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1