BININLAIW Bis BUII1LANBSCHE BUM. A de noodige voorzorgen zullen genomen hebben zoo noodig om de smetstof niet to verbreiden. Wij houden hnine toelating in de schuren en stallen voor hoogst gevaarhjk en waarschu- wen u daar ten ern.4igste voor. Het hoofdbestunr lieet't vermeenduwe aan- dacbt oj) dit gevaar te inoeten vestigenten einde door u bij tijds middelen kunnen beraanid worden om bet gevaar dat u vvacbt te kunnen keeren." Bij koninklijk besluit van 10 Maart jl.no. 58, zijn benoemd tot directeur van het post- kantoor te Hilversurn de heer G. Kokthans directeur van het postkantoor te Sas-van-Gent; tSas van-Gent de heer J. II. Nieuwenliuys thans geagreeerd klerk ten postkantore te Meppel. Bij beschikking van den minister van binnen- landsehe zaken van den 17 dezer is o. a. met 1 Mei bevorderd tot opdgter van den waterstaat ddeklasse, de heer .4. de Graaffthans opzigter van de 4de klassete Neuzen. De tweede kamer is tot nadere bijeen- roeping gescheiden en welnaar wij metzeker- heid vernementot dingsilag 3 of donderdag 5 April. Op den staat van nalatenschappen der in 1804, ten gevolge van overlijden of vermist geraken van manschappen bij de koninklijke Nederlandscke marine, komen o. a. voor: .I.J. Enyleherlgeboren te Clinge overleden 7 Maart 1864, met 57,27en P.J.dc Mureegeboren te Aardenburg, overleden 11 Julij 1864, met 64,14'/* Neuzen, 19 Maart. Volgens in Belgie door de bevoegde autoriteit gedane aankondi- ging, zal het kanaal van hier naar Gent worden afgetapt van den 1 Junij a. s. tot en met den laatsteo dier maand. Men meldt uit Hulst17 Maart: Een drietal weken geleden had er op het naburige dorp St. Jansteen een brutale aanslag plaats. Zekcren avondomstreeks 7 ure kwamen bij den beer Wgeneeskundige aldaar twee onbekendennaar bun voorgeven te ICieldrecht woonaebiig. Men verlangde een koortsmiddel zoo het lieettevoor eene zieke moeder. De heer IV... vatte echter, na eene woordenwisse- ling, spoedig argwaan op, en gaf zulks met een paar woorden in de Fransche taal aan zijne tegen- woordig zijnde echtgenoot te kennen. De boos- doeners schenen intusschen in bet Fransch ook geen vreerndelingen. Onmiddellijk tocli daarop zette de een den man de andere de vrouw een vervaarlijk mes op de borstgeld eisebende. Een inwonend jeugdig nicbtje, getuige van dit tooneclhad tegenwoordigheid van geest genoeg de tafelsohel te grijpen. Het geruebt dat zij hiermede maaktegevoegd bij bet hulpgeroep der aangevallenen verhinderde de booswicbten in het volvoeren van bun misdadig plan en dreef hen op de vlugt, nog tijdig genoeg om aan de toegesnelde bnreu te ontkomen. Tot nog toe is het der ijverige polieie niet mogen gelukken de kerels op te sporen. Er is wel een landlooper aangehoudendie in het be- zit was van een mes volkomen gelijk aan dat waarvan de heer Wbijna het slagtoffer was geworden doch hij is door dezen niet herkend als medepleger van den aanslag. De heer L. Kalis, te Sliedreehtis aan- nemer geworden van de bedijkingswerken der sehorren in de gemeente Biervliet, voor eene som van f 152,900. Naar wij vernemen zal er spoedig met de werkzaamheden een begin worden gemiakt. Vrijdag 9 dezer heeft de bonwman J. Lie- vaarl te Delft de eerste grasboter in dit jaar aan Z. M. den koning aangeboden. Men meldt uit Amsterdam 10 dezer: Van heden af zal in alle synagogen der Ned. Irael. gemeente te dezer stede door de voorzangers tot het Opperwezen een gebed worden gerigt tot afwering van de heerschende veeziekte. Voor ongeveer eene eeuw zegt het IV. v. I. toen ons vaderland ook door dien geesel werd geteisterdwerd door de opperrabbijnen van beide geineenten een gebed in de Hebr. taal tot afwending der ramp opgesteld en in de syna gogen opgezonden en het is dat gebedwaar van thans, met eenige wijziging, zal worden gebruik gemaakt. De walvischof welken naam het zee- monster moge hebben dat zaturdag den 3 dezer door de bemanning van een Scheveninger bom- sehuit opgevischt en te Nieuwediep aangebragt werdis aan den meestbiedende verkocht en heeft opgebragt 775een som, naar het oor- deel van deskundigennog verre beneden de waarde. De viseh zal over zee naar Scbeve- ningen worden gesleepten isnaar wij ver nemen reeds voor een van onze musea aange- kochtalwaar hijvan spek en spermaceti ontdaanzal worden opgezet. Zoo als men weet mag bet vervoer van vee huiden enz. geen plaats hebben dan op bewijzen van burgemeesters of andere desbevoegden. Veelal is ook zoodanig voorwerp gedekt door een be- wijs van berkoinst, afgegeven door den ver- kooper. Dezer dagen zagen wij de volgende verklaring van dien aagdIk ondergeteekende bekenne verkfecht te hebben aan een rundvel van mijn eigen geslacht In de Haarlemsclie Couratil van den 15 dezer komt de volgende advertentie voor „Graft, N. H. heden 5 Maart 1866, in het 17'1' jaar van ons huwelijkslevenvoor de eerste maal bevallenvan een jongske en heden 7 Maart, mede van een jongentje, Guurlje K/aauw Jd. huisvrouw van J. W. W. van Marie, hoofd- onderwijzer. Eenig berigt aan al onze vrienden en kennisseu. (F. B. franco.)" Dat het bijgeloof nog niet geheel is uit- geroeidgetuige weder de hier volgende niet onaardige historieIn het vlek Wouw, nabij Bredawoont op de hofstede Vinkenbroek de bouwman J. J. Luijlcxwiens vrouw sedert lang ongesteld is. In den avond van den 8 dezertoen al de huisgenooten behalve de zieke aan den disch gezeten waren werd er aan de huisdeur gekloptmen opent die terstoiul en ieder is verschrikt eene geheel in wit gekleede gedaante te zien binnenkomendie voor de bedstede der zieke nederknielt en met eenige gebaren de aanwezende noopt zijn voorbeeld te volgen. Na ruim Vu uur in die moeijelijke positie gelegen te hebben, verwijdert zich de gewaande geest, een ieder waarschuwende dien avond of nacht niet buiten te komen, indien men ver langde, dat de zieke zou herstellen. Daags daaraanvolgende bleek weldra de ware reden van dit raadselachtig bezoek: men had 36 zak- ken aardappelen, die op de werf geknild lagen, gestolen Op den 31 Maart a. s. zal eene bijzondere maaneclips plaats grijpen. Van des morgens 3 u. 54 m. tot 5 u. 32 m. zal de maan geheel door de aarde worden overschaduwd en eerst nadat zij geheel ondergegaan is ten 5 u. 44 m. zal die schaduw weder verdwijnen. Daar nil de zon ten 5 u. 42 m. zal opkmnen zal men bij helder weder, de beide hemelligchamen aan den gezigtseinder kunnen waarnemenbet eene ten oosten het andere ten westenmet eene schijf waarop gedeeltelijk de schaduw der aarde zal worden afgeworpen. Op sterreknndig gebied doet zich dit jaar een vreemd vcrschijnscl voor, nl. dat in de maand February gcene voile maan te aanschouwen was terwijl (iaarentegen in de maand Januarij bet hemelligchaam zich twee malen vertoondeen wel den 1 en 30 Januarij en den 1 en 31 Maart. Pasehen valt dit jaar op 1 April. Sedert 1804 is zulks niet meer gebeurd, en voor het einde dezer eeuw zal het nog tweemaal ge- schieden in 1877 en 1888. Op voorstel der regering heeft de Belgische senaat eene strafbepaling vastgesteld tegen het houden of bijwonen van hanen- honden- stieren- of andere dicren gevechten. In verschillende provincien in Belgie heb ben bij voortduringarbeidersmeetings plaats over de zaak der kieshervorming. Nog onlangs was eene dergelijke vergadering te Luik bijeenge- komen. Toch kan men niet beweren dat onder het volk een algemeen verlangen naar die kies hervorming bestaat. De bedoelde vergaderingen worden dan ook voor het grootste deel uit Brussel gcinspireerd, waareen klein clubje „levenmakers" bestaatdie den hoogen toon weten aan te geven en nog al veel geraas maken. Het Journal des Debals bevatte dezer dagen, naar aanleiding van bet voorgevallene met prins Couza een artikel over de vergankelijkheid der aardsehe goederen in het algemeen en der volks- gunst in het bijzonder. Dit artikel heeft vooral in Frankrijk groot opzien gewekt. Daarin wordt uiteengezetdat een vorst die een gehoorzamen senaateene volgzame kamereen getrouw leger eene dienstvaardige pers een-onderworpen tele- graaf, enz., tot zijne beschikking had, in een nacht door een zoogenaamden coup d'etat van den troon en in den kerker werd geworpen. Het blad spoort alle monareken aan om over dit voorval na te denken en de beste grondslagen tot vorming eener duurzame regering op te sporen. Een policieagent te Parijs heeft eensklaps 30 millioen fc. geerfd van zijne nicht, eene zekere prinses Thdie voor eenige dagen te Versailles is overleden. Een twaalftal ondergeschikten van dezen ge- lukkigen policieagent zullen, opdieus verzoek voortaan zijn trouwe makkers blijven en hem zijne kolossale inkomsteu helpen verteren Twee SOjarige echtelieden zijn dezer da gen voor het hof van assises te Nimes verschenen. Hunne doehter werd naar het paleis van justitie gedragen. Sedert negen jaren was die onge- lukkige, wier verstand bencveldwas, door hare onmenschelijke ouders opgesloten gehouden. Van tijd tot tijd gaf men baar een stuk brood dat zij verslond als 't ware onder het uiten van woeste kreten. Toen aan het meisje hare vrij- heid teruggegeven waskon men liaar bijna geen menschelijk wezeu meer noemen. Hare gezondheid was onherstelbaar geschokt. Haar ligebaam was met eene laag onreinbeden over- dekt even als het hoofdhaar dat een weefsel geleek van de afschuwelijkste soort. Haar ge- zigt was allengs verdwenen en de oogappels die geheel nitgepuild warenkonden het dag- licht niet meer verdragen. Het ligchaam was aangestokendoordien bet bij voortduring in aanraking was geweest met een voehtigen grond en een laag stroodat nimmer ververscht was. De beenen eindelijk sedert zoo vele jaren tot eene voortdurende onbeweeglijkheid gedwongen, konden hunne dienst niet meer bewijzen. Ten gevolge van de inkrimping der peezen waren de knieen tot aan de borst opgetrokken. De onnatuurlijke ouders waren te oud om tot dwang- arbeid te worden veroordeeld. Zij werden tot 6 jaren eenzame opsluiting verwezen. Als een staaltje van Engelsche regtspleging dient het volgendeeen reeds meermalen ge- strafte dief werd tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld wegens zakkenrollerij. Bij het heen- gaan wist hij nabij zijn beschuldiger te komen en bragt hem een geweldigen slag toe. Onmid dellijk teruggevoerdlegde de regtbank hem nog drie jaren gevangenisstraf op. Uit Engeland maakt men de opmerking datsedert de uitvaardiging van de gestrenge wetten tot beteugeling der veeziekte daar te landede voorgekomen gevallen van 24 Febr. tot 3 Maart met bijna 2000 zijn verminderd. Tot hiertoe heeft de ziekte over 't geheel 143,799 offers gevorderddie deels gestorven deels af- gemaakt zijn 26,016 stuks vee zijn genezen terwijl 17,154 nog in behandeling zijn. De Times bevat een ingezonden stuk waarin de raad wordt gegevenalle vee in staat te stellen om zout te likken waartoe klip- zout het best wordt geoordeeld. Het is eene aangeboren neiging van runderenpaarden schapen enz.om zout te likkenen de on- dervinding heeft geleerddat bet gebruik van zout ben voor vele ziekten vrijwaart. De Peruaansche oorlogschepen Independan- cia en Huescar hebben den Steven regtstreeks naar den Stillen Oceaan gewendom aan de krijgsbedrijven aldaar te kunnen deel nemen. In Zweden zijn de wegen zoo dik met sneeuw bedektdat de posten niet kunnen aan- komen. Op sommige gedeelten van den spoorweg had men vijf uren noodig voor eenen wegdie anders in 20 minuten wordt afgelegd. Le Courrier des Elats-Unis van den 21 Februarjj jl. deelt het navolgende medewaar- uit men het parlemenfair karakter in de Ver- eenigde Staten kan leeren kennen In de kamer der volksvertegenwoordigers te Nashville ont- stond een bevig geschil over een onderwerp dat aan de orde was tusschen den president en een lid der vergaderingden heer Mullens. De president meende aan dat geschil bet best een einde te maken door den heer Mullens allerlei scheldwoorden toe te voegen en hem vervolgens met den ivorer, presidents hamer tegen bet hoofd te slaan. De heer Mullens geraakte hieroverin zoodanige woededat hij onmiddellijk een re volver uit den zak haaldeen zeer zeker zou toen dat incident een allertreurigst einde gehad hebbenware het niet dat verschillende leden tusschen beiden traden en hem ontwapenden. Uit Pennsylvaniain Amerikawordt be rigt dat de petroleum-bronnen in den laat.sten tijd onuitputtelijke bronnen van rijkdom zijn geworden. Vobr negen maanden stonden op de plaats alwaar thans de Pithole gebouwd is slechts twee huizen. Tegenwoordig vindt men er 12 logementen die een ruim bestaan opleveren een postkantoorwaar maandelijks 50,000 brieven ontvangen wordenen een dagblad met een oplage van 3000 exemplaren. Een Amerikaanseh dagblad deelt mede dat de brug welke te Cincinnati dwars over de rivier Ohio zal worden gelegd, in lengte zal overtreffen elke tot dusverre in de gansche wereld bestaande brug. Zij zal 2000 voet lan- ger zijn dan die over de Niagara en 540 voet langer dan de brug te Menai in Engeland. De lengte in haren geheelen omvang zal 1057 Ned. ellen bevatten. De zware steenen zuilen zullen zich 110 voeten boven den brugval verheffen en 200 voet boven het fondament. In een jaar tijd zal deze brug moeten voltooid zijn. verleende Regterlijke magtiging, in het open- baar aan de meestbiedenden veileu en verkoopen: gelegen binnen Axelkadastraal bekend sectie Gno. 255belast met eene jaariijksche cijns ~GEDRUKT BIJ J. STURM, TE NEIJZE1 - 120 nuisvrouw JJE' Uiaui iviai-uicuij 'Hill 1UV/UUJ. gl wo KJ IUVUUU KTCJ Vin/U y

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 2