No. 250. Woensdag- 31 Januarij 1866. Ode Jaar 6de Jaarg. ALGEMEEN ZEEU WSCH-V LAANDEREN. Dit Weekblad wordt elken Woensdag morgen uilgegeven bij J.Sturm, le Nsuzen. Ue prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekliandelarenPosldirecleiiren en BritvenbushoudersAdverlenlien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag des avonds ten 6 ure: de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor elke plaatsing. Bij koninklijk besluit van 25 Januarij jl.no. 68, is benoemd tot betaalmeester te Sas-van- Gentde beer P. Graaf van llogendorp tbans ontvanger der directe belastingenin- en uit- gaande regten en accijnsen, aldaar, uit welke laatstgenoemde betrekking hem tevens een eervol ontslag is verleend. Aan den conducteur der artillerie van de lste klasse C. A. Lankhoutbij's rijksmagazijnen te Ellewoutsdijkis de gouden medaille toege- kend voor 36 jaren trouwe militaire dienst alsmede de daaraan verbondene gratificatie van f 50. Sedert lang liepen er geruchten volgens welke er gesckillen in den boezem van het ministe- rie bestonden. Dingsdag 23 dezer Hep het gerucht dat de ministers Tliorbecke en Olivier dien ten gevolge bun ontslag hadden aangevraagd ter- wijl ook de overige leden van het kabinetde heeren Fransen van de PutteCremcrsBlanken en lluijssen van Kallendijke hunne portefeuilles ter beschikking des konings gesteld hadden. Deze geruchten zijn jl. woensdag bevestigd geworden. De Nieuwe Botlerdamsche Couranl beweerde dat deze geschillen niel de cultuurwet betroffen en het pretextwaarom de heeren Tliorbecke en Olivier hunne portefeuilles willen nederleggen heet dan ook te zijndat in den ministerraad tegen hun gevoelen in herhaaldelijk besloten werdhet strafwetboek in Nederlandseh Indie niet bij de wetmaar bij koninklijk besluit vast te stellen. Het ontbreekt overigens natuurlijk niet aan gissingen en geruchten welke wij hier niet her- lialen zullenom alleen ons bij de mededeeling van het feit te bepalendat de minister van kolonien jl. donderdag bij Z. M. den koning ten gehoore is ontvangen. Eenig resultaat van die conferentie is echter niet bekend. Over de cultuurwet was anders juist het voor- loopig verslag der tweede kamer rondgedeeld geworden. Dat uitgebreid stuk is niet ongun- stig voor het wetsontwerp van den minister Fransen van de Putle te noemenen men ge- loofd nog altijd dat het ontwerp in de tweede kamer zal worden aangenomen. Dat het in de afdeelingen felle bestrijding heeft gevonden was te voorzienen evenzeer dat de voorstan- ders van het cultuurstelsel dit vurig zouden verdedigenna den aanvalwaaraan het stelsel in de memorie van toelichting van regerings- wege had blootgestaan. Maar ook de voorstan- ders van de nieuwe rigting op koloniaal gebied hebben zich in de afdeelingen der kamer krachtig doen gelden en zich aan de zijde van den minister van kolonien geschaard. De afloop van de behandeling der cultuurwet zal waarschijnlijk beslissenof Nederland een liberaal ministerie zal kunnen behouden jadan neen. Indien toch de heeren Thorbecke en Olivier hun ontslag bekomen en de heer Fran sen van de Putle belast wordt een nieuw en alzoo liberaal kabinet te vormen dan zal dit natuurlijk aanblijvenwanneer de cultuurwet aangenomen wordt en ten uitvoer zal moeten worden gelegd. Dat wij het besluit van den heer Thorbecke, om af te tredenbetreurenspreekt van zelf. Wij behooren toch tot hendie in dezen staatsman de bekwaamste ijverigstekalmste van Ne derland ziendie hem vereeren om zijn weteu wat hij wil en om het vele wat hij gewild en gedaan heeft. De verbetering onzer rivieren de ten uitvoerlegging onzer grondwetde inrig- ting van ons middelbaar onderwijsde aan- moediging van particuliere industriede ont- •wikkeling dermiddelen van gemeenschap zie- daar met enkele groote trekken aangegeven wat wij aan Thorbecke te danken hebben. Zijn naam zal blijven leven in onze geschiedenis en na zijn aftreden van het staatstooncel zullen zeker zijne groote verdiensten van vele zijden nog beter worden gewaardeerd. Intusschenofschoon wij het bejammeren dat deze voortreffelijke staatsman het land zijne dien sten onttrekten vooraldat dit een gevolg moet zijn, niet zoozeer van geklommen leeftijd en te begrijpen zucht naar rustalsnaar het schijntvan persoonlijke oneenigheden ontstaan tusschen leden van het kabinetzoo constateren wij echter aan den anderen leantdat de poli- tiek van Thorbecke en zijn regeringsbeleid met alle regt kunnen worden voortgezet door de jonge liberale partij en haar tegenwoordig hoofd den minister Fransen van de Putle. Wij hopen dan ookdat deze minister zijne kracht moge zoeken en vinden in die partijzonder nogtans daarom de liulp van erkende talenten en onder- vinding bij ouderen van jaren te versmaden. Het Dagblad van Z.-fl. en 'sGh. houdt vol, dat de door de dagbladen opgegeven reden van aftreding der tegenwoordige ministers slechts een voorwendsel is. Volgens dat orgaan is het bezwaarlijk aan te nemendatna al watin de vier jaren van zijn bestaan dat kabinet reeds heeft ondervonden op 't oogenblik dat de cul tuurwet in staat van wijzen wordt gebragt het voornaamste doelwaarvoor de heer Thor becke in 1862 aan het hoofd van het ministerie is gekomenslechts eene kvvestie van lou- teren vorm tot het gerezen geschil aanleiding zou hebben gegeven. De dagbladenwelke meer in het bijzonder bekend staan als de organen van het tegen woordige ministeriedeelen niets naders mede omtrent de ontstane crisis. De Independance Beige meldtnaar aanleiding van eene depeche uit 's Gravenhagedat de zamenstelling van het nieuwe Nederlandsche mi nisterie waarschijnlijk aan den tegenwoordigen minister van kolonien zal worden opgedragen wiens invloed in de laatste tijden zeer is toege- nomen. Dat blad neemt aan dat omtrent som- migepunten verschil van gevoelen bestaat tusschen dien bewindsman en het hoofd van het ministe rie den heer Thorbecke, maar is tevens niet afkeerig van het denkbeelddat de laatstge noemde ministerdie thans den ouderdom van 70 jaren heeft bereikteeuige rust wil smaken na de uitstekende door hem bewezen diensten. Volgens de Independancekunnen inmiddels de voorstanders der liberale beginselen gerust zijn, vermits buiten eenigen twijfel jeugdiger krachten het werk't welk het hoofd der partij zoo schitterend heeft begonnenvoortzetten zul len. Men zou nu slechts tot een punt van stil- stand zijn gekomen en mogen verwachten dat die stilstand geenszins een begin van achteruit- gang zal worden. Het liberale handels-orgaan der stad Antwerpen laat zich uit 's Hage schrijven dat het gerucht in omloop isdat de heer Thorbeckeop het koloniale gebiedtot de behoudende beginselen begint over te hellenen de tijd alleen kan leeren wat hiervan is. Dat blad onderstelt de mogelijkheiddat de koning het door dien staatsman gevraagde ontslag niet zal verleenen. De crisis zal echter daardoor slechts tijdelijk zijn bezworenvermits zij met het aftreden van den heer Thorbecke noodwendig moet eindigen. Vol gens het genoemde orgaan zal die aftreding eene openbare ramp (une calamit6 publique) zijn. Het is inmiddels de overtuiging van den cor respondent dat een ministerie onder de leiding van den tegenwoordigen minister van kolonien, geenszins van langen duur zal kunnen zijn. De genoemde bewindsman bezit voorzeker uitste kende bekwaamheden en groote verdiensten, maar de toestand van Nederland is nu eenmaal van dien aard gewordendat een waarlijk libe raal ministerie daar te lande onmogelijk is zon der den tegenwoordigen minister van binnen- landsche zaken. Het Antwerpsche blad meent, dat daarin een gevaar is gelegen vermits toch bezwaarlijk kan worden aangenomendat een politiek beginsel in een persoon is gcincarneerd zoodat het met dien persoon staat of valt. „Men moet inmiddels (volgens dat blad) aan de waarheid't zij men die goed- of afkeurt hulde doen." Volgens het laatstgenoemde orgaanworden reeds voor de opengevallen ministeriele betrek- kingen verscheidene namen genoemden onder anderen ook de heeren Geerlsema, van Bossc, Kappeigne en Godcfroialien leden der tweede kamer. Z. M. de koning heeft in den namiddag van den 26 dezer een langdurig onderhoud gehad met de heeren mr. J. A. Philipsevoorzitter van de eerste kamermr- G. C. J. van Beenen voorzitter van de tweede kamer der staten-ge- neraalen mr. /Ebaron Mackaijvice-president van den raad van state. Ook op vele plaatsen in Holland openbaart zich onder dejongelingschap neiging, om dienst onder de pauselijke zouaven te nemen. De bur- gemeesters van verschillende gemeenten heb ben bet diensvolgens noodig geacht, ter alge- meene kennis te brengendat zoodanige aan- werving voor eene buitenlandsehe militaire dienst volgens des konings bevelen krachldadig be- hoort te worden tegengegaanen de ingezetenen te heriuneren aan de bepaling in het burgerlijk wetboek volgens welke ieder Nederlander die zonder autorisatie van den koning in vreemde militaire dienst mogt gaauof lid mogt worden van eene vreemde militaire corporatie, zijne hoedanigheid van Nederlander verliestzonder vergunning des konings niet in het rijk mag wederkeeren en de hoedanigheid van Nederlan der niet kan terug bekomendan onder vol- doening aan de in het burgerlijk wetboek ver- melde voorwaarden. Oling'e 27 Januarij. In 1865 zijn in deza gemeente geboren 93 kinderenals 45 manne- lijken en 48 vrouwelijkelevenloos aangegeven 4. Er werden 20 huwelijken voltrokken. De bevolking bedroeg op 31 December 1865, 1939 zielen. Ten gevolge van het koninklijk besluit van den 8 Januarij 11., zijn 4 jongelingen in Belgie geborenen sedert verscheidene jaren in deze gemeente woonachtig, die zich voor de ligting der nationale militie van dit jaar hadden aan gegeven van het register afgeschrevenop grond dat zij de hoedanigheid van Belg nog niet hebben verlorenen daardoor tot geen militiepligten in dit rijk gehouden zijn. Volgens gedane aankondiging zal op dings dag den 20 Februarij a. s. te Middelburg wor den aanbesteed, de bedijkingswerken der schor- ren, gelegen voor de Beukels- en Paulinapol- ders onder de gemeente Biervlietbestaande in het leggen van een zeedijkter lengte van 4553 ellen het delven van een suatiekanaal het maken van eene steenen suatiesluis met eene los- en ladingsplaatsen het bouwen van eene sluiswachterswoning enz.op den 15 en 16 bevorens zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan. Het beroep in cassatie van J. N. van der Ilalen A. Paulussen en II. L. Warnau tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zee - land van den 28 October jl.is door den hoogen raad verworpen. De Staats-Couranl van 28 en 29 Januarij bevat de opgaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende 14 en eindigende 20 Januarij daaruit blijktvoor zoo veel de provincie Zuid-IIolland betreftdat in die week zijn aangetast 2034 runderen waarvan er 280 zijn gestorven226 afgemaakt218 her- steldterwijl er 1310 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn 29,031 run deren aangetastwaarvan er 8966 stierven 7410 werden afgemaakt9896 herstelden en 2759 nog ziek zijn. bclaughebbcnden reeds twee vergaderingen zijn gehouden, len bestaat ,'om eene deputa den hertog van Buckingham, geheimen raad, ten einde er de aandacht der Brussel26 Aug. De bur een brief aan de dagbladen ongernstheidwelke in de rent de epidemic bij de be ougegroud is, en dat de ge der hoofdstad gunstiger is .agen van Julij of in liet be t Brugge van den 1 dezer, al't welk 11. maandag op laartijdens den defile der en koning en dc koningin as een koopman met kleine ,z gevuld. De arme kerel I ere de koning maar hij koningin zag hem van op het n van hare dienaren. Deze dringt door de menigte tot. vraagt„hoeveel luchtboilen de koopman. ant.voordde ivilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde „daar zijn prijzenmaar voor twintig n gcven," „daar zijn dertig mar „'tis de koningin-die (ningiii mijuheer, de konin ingin leve dc koninglove ic En hij roeptdanst en bloed doet in zijue band de c klinken. Alsdan ging bij mren wegstootende en altijd koningin11. M. heeft in zeggeu, dat zij eeuen ge- kt. Indien go morgen te Heine luchtboilen ziet voor- tt nietzij zul len van Laa- v de kouinglijke kinderen t ik heb ze zorgvuldig in ;agiewagen zien bergen." oophandel te Doornik, heeft •adering gehoudenwaarin, ilerbelangrijkste zaken, ook n, dat de werkende stand, eligen finantieelen toestand reer weiuig daarvan gepro- jl tengevolge van het druk n, Men heeft besloten om i de regeriug in te roepen, an gepaste middclen tegen de Independance het vol- Kolnische Zeilungwaarin r de onderhandelingen tns- vau 's Gravenhage en Ber- orastig lot van Limburgen om Luxemburgheeft iu n indruk gemaakt. Toen an 1830het groothertog- leeld werd tusschen Belgie e koning Willem I toe iu derlandsck-Limburg in het schadevergoeding voor het verbonddoor het afstaan a Luxemburg aan Belgie schikking gaf voortdurend tenuithoofde van de op- trdoor aan de Nederlandsche felegd. Thans nu het ver- erlangt het Nederlandsche imburg zal worden vrijver- ct van Berlijn schijnt aan e willen geven doch on- let groothertogdom Luxem- litsch-verbond zal blijven hoofdstad door een Pruis- zal blijven. Ilct Ncder- t staat niet in verband met mburgen daar dit groot- uver eenige aagen wera ook uit crest ae aankomst aldaar van een zoodanig Peruaansch schip berigt. Ten gevolge van bevelen uit Parijs Der li. op ae kernns in een quaarille geaanst. Zij vertelt gaarne haar avontuurlijk leven te midden der kampen en slagvelden. Zij was in „11 kenbaar gemaakt, dat voor elke hon- „derd gulden die men vroeger in hoofdsom „aan grondlasten voor gebouwde eigendom- Nieuws- en Advertentieblad VOV-K MAD le Uil«evers in te tendon, re; de prijs van 1 tut 4 gel meer 10 Cents, behalve ilsing. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1