No. 249. Woensdag 24 January 1866. Ode Jaar ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. 6de Jaarg. 1 Dit Wee/cblad wordI elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, Postdirecleuren en B)\evenbushouders. Adverlenlien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag des avonds ten 6 ure: de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor elite plaatsing. Bij dit No. belioort een I Jij voe«_;"sel- Door den minister van binnenlandsche zaken is bij de dienst van den rijks-telegraaf benoemd tot telegrafist der 3de klassena afgelegd exa- mende leerling J. Hoffman en hem als stand- plaats aangewezen het kantoor Vlaardingen. Naar men verneemt, beeft de raad van state dezer dagen zijn rapport aan den koning uitgebragtover het vraagstuk van de afschaf- fing der doodstraf, en zou de slotsom van dat rapport zijn dat gemeld collegie tot afschaffing adviseert. Men kan alzoo eerlang de aanbieding van regeringswege van een wetsontwerp in dien geest, aan de kamers te gemoet zien Ten einde aan het bezwaar te gemoet te komenwaaroverin het algemeen met be- trekking tot het in de armenwet vervatte resti- tutie-stelsel geklaagd wordthebben de gede- puteerde staten van Noord-Brabant het wensche- lijk geoordeeld, dat tusschen de gemeenten in dat gewest eene overeenkomst wierd getroffen om de kosten van genees-, heel en verloskun- dige diensten (waaronder ook te begrijpen de geneesmiddelen) ten behoeve van armlastigen elkander niet in rekening te brengen. Dit denk- beeld heeft algemeen bijval gevondenzoodat uit eene dezer dagen aan de gemeentebesturen gerigte circulaire van gedeputeerde staten blijkt dat er reeds 158 gemeenten van Noord-Brabant zich onvoorwaardelijk bereid hebben verklaard tot het aangaan van zoodanige overeenkomst. TVeuzen, 23 Januarij. Totleeraar bij de Hervormde gemeente alhier is beroepende heer J. Weslrik, predikant te Driebergen. Axel, 16 Januarij. In 1865 zijn in deze gemeente geboren 124 kinderenals67 man- nelijke en 57 vrouwelijkewaaronder 1 twee- ling levenloos aangegeven 5 mann. en 2 vrouw. In de gemeente vestigden zich 61 mann. en 50 vrouw. Overleden 88 personenals38 onge- huwde mann., 24 ongehuwde vrouw.9 gehuwde mann.7 gehuwde vrouw.4 weduwnaars en 6 weduwen. Het getal personen die de gemeente verlaten hebben bedroeg 82 mann. en 76 vrouw. Er werden 32 huwelijken voltrokkenals 21 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 id. weduwen 6 weduwnaars jonge dochters, 4 weduwnaars weduwen. De bevolking bestond op 31 December 1865 uit: 744 ongehuwde mann. en 774 ongehuwde vrouw. 475 gehuwde 480 gehuwde 37 weduwnaars 126 weduwen 1256 mann. en 1380 vrouw. Daaronder 2187 Ned. Hervormden2 Fran- sche of Waalsche, 1 Evang. Luthersche, 1 Doops- gezinde154 Chr. Afgescheidenen en 291 Roomsch-Katholijken. Zamen 2636 zielen. Axel ,17 Januarij. Naar men verneemt heeft er jl. zaturdag nabij deze gemeente een on- geval plaats gehaddat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De landbouwer B.van Sas-van-Gentnamelijkdie zaturdag de markt alhier bezocht hebbendedes namiddagsmet een buurman huiswaarts reedhad het ongeluk dat zijn paard, op den grindweg, leidende langs het kanaalnabij het zoogenaamde Huisje Drie- kwart schichtig werd en zich eensklaps omdraai- jendeachteruit in het kanaal liep. B. is nog bij tijds uit zijn rijtuig gesprongentegen den kant van het kanaal ener met een natte broek afgekomenterwijl zijn medgezeldie hem na- sprongechter in het kanaal is teregt gekomen, doch gelukkig door spoedig aangebragte liulp is gered. Het paard was spoedig verdronken en is des anderen daags uit het water gehaald ter wijl het rijtuig ook dezer dagen is opgevischt. BosselilijupeUo. In het jaar 1865 zijn alhier bij den burgerlijken stand aangegeven 63 geborenen44 overledenenalsmede 3 leven loos geborenenen gesloteu 24 huwelijken. Overslacf22 Januarij. In den loop dezer maand heeft zekeren jongeling, E. v. B. deze gemeente verlatenzich begevende naar Romeom aldaar dienst te nemen bij de pau- selijke zouaven. In deze gemeente zijn in 1865 geboren 18 kinderenals9 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. Het getal sterfgevallen beliep 2 mann. en 8 vrouw.zamen 10leven loos aangegeven 1. Er vestigden zich in de gemeente 13 mann. en 9 vrouw.terwijl er 20 mann. en 18 vrouw. de gemeente verlieten. Voorts werden gesloten 3 huwelijken, teweten: 2 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 een jongman en eene weduwe. De bevolking bestond alzoo uit 255 mannen en 250 vrouwenzamen 505 inwonerswaar- van 11 Ned. Hervormden en 494 R.-Katholijken. Sas-van-Gent20 Januarij. Verkee- ren? onderscheidene gemeenten nopens hunnen financielen toestand in moeijelijke omstandig- beden door de wijziging van het plaatselijke be- lasting- en accijnsstelselalhier heeft men daar- mede niet te kampen hier leeft men onder be- tere verwaclitingalzoo de tegenwoordige raad goedgevondenjheeftmet 1866 den boofdelijken omslag en de 525 opcenten op de rijks per- sonele belasting af te schaffen. Nu trachten som- migen te beweren dat zulks op de grondbelas- ting gebragt isook dat is het geval nietde gemeente-opcenten zijn dezelfde gebleven als in 1865van de toegestane verhooging met 25 op centen is geen gebruik gemaaktzoodat ook des- wegens 20! opcenten minder betaald zal worden IJzendijke, 22 Januarij. In den nacht van den 19 op den 20 dezeris hetna veel aangewende pogingende mareehaussee J. F. Bit en A. de Wiltealhier, mogen gelukken op de hofstede van J. Leenhoutswegens dief- stal van ruim een halve mud op diens ervein den kuil liggende aardappelenop heeter daad te arresteren zekeren J. Berlou en hem daarna gevankelijk over te brengen naar het huis van arrest te Middelburg. Alsmede verneemt men, dat den 1 February a. s.elf voorname personen der gemeente IJzen dijke voor de arrondissements-regtbank te Mid delburg teregt zullen staanals bebbende den 1 Mei 1865 eene schriftelijke klagt aan den heer officier van justitie bij genoemde regtbank inge- diendwaarbij zijzoo men zegtter kwader trouw en met boos opzet, aan de mareehaussee J. F. Bil en J. F. Brackebeide gestationeerd te IJzendijke, ten laste leggendat zij op den 10 April 1865, bij gelegenheid dat de de- noncianten voor het kantongeregt te Oostburg teregt stonden, wegens het werpen met sneeuw- ballen alhiervalsche getuigenis zouden heb ben afgelegd. In deze zaak zijn negen getuigen gedagvaard. De schutters-societeit, onder de zinspreuk Hoop op volhardingte St.-Jansteengaf den 18 Januarij jl. eene luisterrijke tooneel-vertoo- ningbestaande uit het blijspelDe parapluie van Paul Krammers. De societeit had het ge- noegenmet een talrijk bezoek van de voor- naamsten der gemeente vereerd te wordenen mogt aller goedkeuring wegdragen. De tolgaarder op den weg van Aardenburg naar Middelburg in Vlaanderenzekeren F. van den Bosscheop het laatst des vorigen jaars ten gevolge eener verdachte verklaring voor het kantongeregt te Sluis afgelegd, in voorloopige bewaring genomenis op den 15 ?dezer op vrije voeten gesteld; van den loop van dit regtsge- ding is nog niets bekend. Waarschijnlijk zal deze zaak weder eene bijdrage leveren tegen het ongelukkig stelsel der voorloopige gevangenis. Zoo gemeld wordt zal ze zeker gevolgen voor anderen hebben welke niet verwacht werden. De onteigening, afmaking en begraving van het vee van den landbouwer B. Verhage, Jz. te Domburgheeft zaturdag 13 dezer plaats ge had. De meest mogelijke voorzorgen zijn daarbij genomen. Zelfs de bovenkleederen derslagters die er bij werkzaam zijn geweest zijn diep in den grond bedolven. Voor het oogenblik is gelukkig geen ziekte- geval op het eiland Walcheren meer bekend. Naar wij vernemen is sedert eenige dagen de veeziekte in de diergaarde te Rotterdam uit- gebrokenen zijn daaraan reeds verscheidene dieren bezweken. Het verloop der ziekte is buitengewoon kortzoodat de tijd ontbreekt om proeven met geneesmiddelen te nemen. De ziekte onder de paardenwelke zich elders vertoont, heeft zich thans ook geopen- baard in de kavallerie-stallen te 's Hertogenbosch. Twee gevallen van dien aard leverden ernstige kenteekenen op. Uit Zwolle meldt men dat bij de begra fenis van een welgestelden boer in Mastenbroek die dezer dagen heeft plaats gehad en waarbij 300 personen genoodigd waren, ten einde den overledene de laatste eer te bewijzenwerden gebruikt 7 oude schepels tarweaan zoogenaamd groevebrood50 pond zoetemelksche kaas 15 pond koffij met de noodige suiker en 3 vierde vaten dik bier! Voor den buitengewoon zwaren vetten os, toebehoorende aan den heer graaf van Bechteren Limburgte Dalfsenis reeds /675 geboden naar schatting weegt het dier ruim 1800ponden. Men schrijft uit Dokkum Het afgeloopen jaar heeft nog al eenige variation opgeleverd in de vlasprijzenaanvankelijk geopend met goe- den kooplust en goede prijzendaalden laatst- genoemden langzaam tot een lagen prijsin vele jaren niet gekendin het begin des zo- mers kwam hieriu verandering, de prijzen ste- gen met den dag en zijn tegenwoordig tot eene nooit gekende hoogte opg-evoerd zij loopen zelfs tot 4 per bundel der allerpuikste soorten. Tusschen Appingadam en Ten Post woont een boerrentenier toen men hem onlangs eene bijdrage kwam vragen voor Nieuwjaarsgiften te geven aan de arme menschenzeide tie ren tenier aan de leden der commissiehij had het zelf wel noodig en gaf niets. De commissie stuurde bij de uitdeeling den rentenier 1 kop boonen gorteen half brood enz.er tevens bij latende zeggendat hij gedurende eenige weken een half brood bij den aangewezen bakker konde halen. De man werd hierop zeer boos en deed eene klagt bij den burgemeesterlioe- vvel men hem zeidedat hij zelf zijne behoefte had te kennen gegeven. Men maakt zich met deze geschiedenis zeer vrolijk. In Engeland zijn van de 82000 aangetaste runderen 14500 afgemaakt en 47200 gestorven terwijl in Zuid-Holland van de 24300 aangetasten 6300 werden afgemaakt en 7100 stierven. De ziekte is dus bij ons gelukkig lang zoo kwaad- aardig niet als in Engelandwaar meer dan de helft der aangetaste beesten bezweken is. Daaren- tegen echter maken wij meer af dan in Engeland daar staat het getal afgemaakten tot het getal aangetasten als 1 tot 52/3 en hier als 1 tot 4. Zou het nu niet beter zijn om te genesen dan af te maken?Vooral waar, zooals te Willes- kop schijnt gebeurd te zijn zelfs herstelde beesten worden gedood, komt het ons voor dat niet met den noodigen ernst en kennis van zaken wordt gehandeld. In de Nieuwe Ulrechtsche Couranl van 13 dezer heeft dr. J. Broersook naar aanleiding van het gebeurde te Willeskop, een fiksch stuk geschreven, waarin hij duidelijk aantoontdatals de boeren niet meewerken en integendeel zelven de smetstof gelieven te verspreidenhet afmaken niets helptterwijl hij ook vraagt of, als het karakter der epizootie goedaardiger worden mogtdoorzieken niet beter is dan afmaken. Wij zouden geneigd zijn die vraag toestemmend te beantwoorden en begrijpen niet hoe de redactie van de Runderpesttenzij er een wetenschappelijk of welligt politiek parii pris in het spel iser toe kan komeneen al gemeen petitionnement ten gunste der afmaking van alle aangetast en verdacht vee te willen uitlokken. Als middel om het leggen van eijeren in den winter bij de kippen te" bevorderen wordt aanbevolenin de maand November de vloer van bet kippenhok ter hoogte van l'/a voetmet versche paardenmest te bedekken en die daarop vast te trappen. Daardoor wordt eene tempe- ratuur teweeg gebragt, bij welke het pluim - bclaughcbbendcn reeds twee vergaderingen zijn gehouden, ten bestaat 'om eene deputa den hertog van Buckingham, geheimen raad, ten einde er de aandacht der regering Brussel26 Aug. De bur een brief aan de dagbladen ongerustheidwelke in de rent de epidemie bij de be ongegroud is, en dat de ge der hoofdstad gunstiger is lagen van Julij of in hot be t Brugge van den 1 dezer, al't welk 11. maandag op daartjjdens den defile der leu koning en de koniugiu as een koopman met kleine iz gevuld. De arme kerel lere de koning maar hij koniugiu zag hem van op het :n van hare dienareu. Deze dringt door de menigte tot vraagt„hoevcel lnchtbollen de koopman. antvvoordde wilt gij ze mij verkoopen en man antwoordde„daarzijn e prijzenmaar voor twintig mi geven," „daar zijn dertig aaar, „'t is de koningin-die aningin mijuhecr, de konin lingin leve de koninglove lie En hij roeptdanst en bloed doet in zijne hand de ic klinken. Alsdan ging i>ii buren wegstootende en altijd koningin11. M. heeft in zeggendat zij eeuen ge- kt. Indieu go morgen te kleine lnchtbollen ziet voor- kt niet, zij zullen van Laa~ ir de koninglijke kinderen it ik heb ze zorgvuldig in gagievvagen zien bergen." ;oophandel te Doornik, heeft pulering gehoudenwaarin, .llerbelangrijkste zaken, ook en, dat de werkende stand, eeligen tinantieelen toestand zeer weiuig daarvan gepro- el tengevolge van het druk en, Men heeft besloten om n de regering in te roepen, an gepaste middelen tegen de Indcpendance het vol- s Kolnische Zeilung waarin er de onderhandelingen tus- vau 's Gravenhage en Ber- lomstig lot van Limburg en loin Luxemburgheeft in en indruk gemaakt. Toen van 1830, het groothertog- deeld werd tusschen Belgie le koning Willem 1 toe in ederlandsch-Limburg in het s schadevergoeding voor het verbonddoor het afstaan m Luxemburg aan Belgie schikking gaf voortdurend genuithoofde van de op- ardoor aan de Nederlandsche ;clegd. Thans nu het ver- verlangt het Nederlandsche Jmburg zal worden vrijver- net van Berlijn scbijnt aan te willen gevendoch on- het grootbertogdom Luxem- luilsch-verbond zal blijveu hoofdstad door een Fruis- et zal blijven. Ilet Ncder- nt staat niet in verband met emburgen daar dit groot- Nieuws- en Advertentleblad VOOR MAD le Uilgevers in te tendon, re; de prijs van 1 tot 4 gel meer 10 Cents, behalve itsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1866 | | pagina 1