mam. COLLECTB MEL\VJAAI1S-BEDEELI\G. de koningin aan het volk den prins troonopvol- gerzoodat met de kreten Leve de koning Leve de koniugin die van: Leve de graafvan IJenegouwen zamensmoll. De stad verkeert in eene buiiengewone opge- wondenheid van vreugde. Tot aan bet paleis zijn de koning en de koningin door de alge- meene geestdrift begeleid. Na lat HH. MM. in her. paleis waren terugge- keerd zijn HH. MM. op bet balcon met Hd. kinderen versehenen. Dat gat' aanleiding tot eene nienvve uitbarstiiig van geestdriftdie ten top steeg loen de koningin alvorens naar Hd. appartementen te keeren den grant' van llene- g on wen aan het volk vertoonde. Later zijn de commission uit den senaat eiuitde kanierbe- last met het overbrengen der vastgestelde adres- sen in audientie cntvangen. Heden avond is er algeineene illuminatie. De foespraak door koning Leopold II na de eedsaflegging tot de beide kamersin ver- eenigde zitt.ug vergaderd, gehouden, luidt aldus „Mijne Heeren „Belgie heefteven als ik een vader ver- loren. De zoo eenstenmiige hnlde, welke de untie aan zijne nagedachtenis brengtis in waar- di»-e overeenstemming met de gevoelens welke zij hem gedurende zijn leven had toegewij 1. Ik b n daardoor evenzeer getroffen als ik er dankbaar voor ben. Europa zelfs is niet on- verschillig gebleven voor denrouw: de vreemde souvereinen en prinsen hebben deel willen nemen aan de laatste eerbewijzenwelke wij toebren- gen aan hem die zoo hoog stond in bun ver- trouwen en in hunne vriendschap. In onven naam en in dien van Belgie beting ik bun daar- voor mijn dank." H ij liel uilspreken dezer warden stand de honing open groelle de vreemde prinsen die nil de tribune ran de ko ningin daarop antwonrdden met eene eerbiedige bulging de vergadering barsl las in loejui- chingen.) „Als opvolger optredende van een vaderdie zoo geeerd was tijdens zijn leven en zoozeer betreurd wordt na zijn overlijdenis de eerste verbindtenis welke ik tegenover de verkorenen der natieaangn, deze, dat ik stiptelijk de voor- sehrii'ten en de voorbeelden zal navolgen welke zijne wijsheid mij heeft nagelaten om nooit te vergeten welke pligten dit kostbaar erfdeel mij oplegt. Uitbarsting ran bravas „A1 beloof ik aan Belgie nocli eene grootsebe regeringzooals die welke zijne onaf hankelijk- heid heeft gegrondvestnoch een groot koning zooals dien welken wij beweenen ten minste beloof ik bet een koning die Belg is met hart en ziel en wiens geheele leven het toebehoort. (Uij deze woorden gee ft gehcel de vergadering de meest nilbundige blijken van geestdrift.) „Als eerste koning der Belgen die in Belgie het levenslicht aanschouwdeheb ik van mijne kindsheid af gedeeld in al de vaderlandslievende gewaarwordingen mijns lands. Met mijn vader- land heb ik er mijn geluk in gevonden die na- tionale ontwikkeling te volgen welke in zijn boezem alle bronnen van kraeht en van voorspoed vruchtbaar maakt. Even als mijn vaderland heb ik die grootsebe instellingen lief, waardoor de orde en de vrijheid tevens worden gewaarborgd en die de vaste grondslag zijn van den troon (langdurige toejuiehingen). „In mijne gedachten is Belgie's toekomst steeds zaamgesmolten met die van mijzelven en steeds heb ik daarop gestaard met dat vertrouwen hetwelk wordt iugeboezemd door het regt eener vrijeeerlijke en moedige untiedie hare on- afhankelijkheid wil die deze heeft weten te veroveren die ze zieh waardig heeft weten te betoonen en die ze zal weten te bewaren. (Om deze woorden uit te sprekenwaarop een bij- zondere Idem werd, gelegddie met ware ma- jesleil werden geuil en waardoor de vergadering en hel publiek werden geeleclriseerdwas de koning opgestaan. Ah een man staan alle leden van den senaat en der karner mede opals om een meer in 'I oogloopend blijk te geven van in- stemming met Z. M's. edele gevo.e'ens. Op de gereserreerde en publieke tribunes wuiren de mannen met hunne lioeden en de dames met hare zakdaehen. Dit tooneel is onbeschrijflijk.) „Ik heb de blijken van welwillendheid niet vergetenwelke ik ontvangen heb toen ik meerderjarig werd en daarmede kwam deelnemen aan uwe wetgevende werkzaamhedenalstnede eenige maanden daarnabij mijn huwelijk met eene prinsesdie deelt in al mijne gevoelens jegens bet land en die deze inprent aan onze kinderen. (Geesldriftvolle toejuiehingenher- haalde kreten ran Leve de koningin „Het is mij hoogst aangenaam geweest in deze plotselinge uitingen des gevoels de algemeene eenstemmigheid te leeren kennen, welke heerscht onder bet volk. Ik voor mij heb nooit eenig versehil gemaakt tussehen de Belgen. Allen toegewijd aan bun vaderland als zij zijn vat ik hen alien te zamen in eene gemeensohappe- lijke toegenegenheid. Mijne eonstitutionele roe- ping plaatst mij bniten den strijd der meeningen, het aan het land overlatende tussehen haar te beslissen. Toejuiehingen „Ik weusch ernstig, dat hare verschillen getemperd mogen worden door dien geest van nationale broederlijkheid waardoor op dit oogen- blik alle kinderen van het Belgische gezin om hetzelfde vaandel staan geschaard. (Levendige toejuiehingen.) rMijne heeren, gedurende de laatste vijf en dertig jareu heeft Belgie zaken zien tot stand komen diein een land van de uitgestrektheid als het onze, zelden door een enkel geslacht tot verwezenlijking werden gebragt. Maar het ge- b.iuwweiks grondsla^bn door het congres zijn gelegdkau en zal nog hooger worden opge- trokken. Mijne toegenegene medewerking is verzekerd aan al degeneu die hunne talenten en hun ar- beid aan dat werk zullen vvijden. Door voort te gaau op dien weg van werk- zaamheid en van verstandigen vooruitgang zal Belgie meer en meer zijne instellingen naar binnen bevestigen en zal het, wat het buiten- land aangaatde achting behouden waarvan de mogendheden die zijne onafhankeiijkheid waar- borgen, en de andere vreemde staten bij voort- during de welwjllende getuigenis hebben gege- ven en die heden op nieuvv geven. „Toen mijn vader den troon besteeg, zeide hij tot de Belgen „Mijn hart kent geen andere eerzucht dan die om u gelukkig te maken." „Die woorden welke door zijne gansche re gering been werden bevestigd ik vrees niet die voor mij zelven te herhalen. (Langdurige toe juiehingen.) „Idet heeft Gode behaagd den wensch welke in die woorden lag opgeslotente verhooren. Moge Hij dien ook heden aanhoorenmij de waardige opvolger van mijn vader doen zijn en, uit het innige van mijn ziel smeek ik het Hem, voortdurend Zijne beseherming verleenen aan ous dierbaar Belgie Denzelfden avond heeft de koning op het paleis te Brussel den senaat en vervolgens de kamer van vertegenwoordigers ontvangenen op de adressenwelke door die vergaderingen aan Z. M. aangeboden en door hare voorzitters voor- gelezen werdengeantwoord met eene nieuwe belijdenis van de eonstitutionele beginselen welke hij in de bovenstaande rede had uitgesproken. Terwijl de kistwelke het stoffelijk overschot des konings bevattedoor onder-ofheieren van verschillende wapens naar de bestemde plants in de kerk werd gedragen werd door de Reunion Lyr 'que het volgende gezang gezongen, hetgeen een aangrijpenden indruk maakte: Consolez vos eoeurs qui pleurent Car au Seigneur tous ceux qui meurent Dis a present sont bienheureux L'esprit de Dieu nous l'affirme Depouilles de leur corps infirme, lis nous attendent dans les cieux. Aprbs tous leur travaux lis gofitent le repos aux lieux tres hauts, De leurs combats ils ont le prix, Et leurs osuvres les ont suivis. Pour eux il n'est plus d'alarmes Ni de fatigues ni de larmes Pour eux a cess6 la douleur. A la source de la vie, Qui ne peut leur etre ravie Ils puisent la paixle bonheur. Oh quels transports d'amour Quand pour nous luira le jour, Ok sans retour nous leur serons tous riunis Frkres et soeurs parentsamis Alorsavec les saint anges Nous rendrons honneur et louanges A Jesus notre Redempteur, Quipar sa mortsa victoire Nous acquit cette immense gloire Nous combla de tout ce bonheur. Tois qui souffris pour nous Sauveur puissant et douxviens en nous tous, Pour notre paixo Rois des Rois Consommer 1'oeuvre de la croix. De Monileur van 18 dezer bevat het eerste koninklijk besluit van Leopold II. Daarbij wordt namelijk kwijtschelding van straf verleend aan alle veroordeeldenwier straftijd van niet langeren duur is dan drie maanden of die tot boeten van geen hooger bedrag dan 500 francs veroordeeld zijn. Onder deze categorie behooren de minister van oorlog, baron Chasalen de afgevaardigde de Laetdie alzoo met de overigen gratie heb ben bekomen. De toestand van baron Chazal blijft voort durend bezorgdheid inboezemen. In Belgie zijn verschillende valsche vijf- frankstukken in omloop met het jaartal 1837 en het afbeeldsel van Louis Philippe. Eene kaart van Frankrijk wijst den staat van de verstandelijke ontwikkeling in dat land aan. In drie departementen alleen bedraagt het aantal lotelingen die lezen noch schrijven kun- nen 5 len honderd. Daarentegen vindt men in de departementendie tussehen Bretagne en de Pyreneen liggener 66 op de 100. De bevolking van Parijs bedraagt thans 1,696,141 zielen. Er bestaau aldaar 24 boule vards, 2258 straten, 39 kruiswegen 157 door- gangen of stegenTOpleinen, 35 kaden3 eilandjes22 bruggen llpaleizen, 500 hotels, 33,341 huizen225,000 huisgezinnen25,500 winkels, 115 fonteinen38,551 sluizen10 poorten28 hallen 17 markten 5 slagtplaat- sen, 12 burger gasthuizen5 militaire gasthui- zen 16 armen inrigtingen 10 gevangenissen 22 kazernen, 20 kantons, 40 parochien 3Ge- reformeerde tempels5 synagogen 10 biblio- theken250 scholen en 22 wetenschappelijke vereenigingen. De Courrier du Nord deelt mededat zich in Rusland in de laatste 22 jaren niet minder dan 202,953 gevallen van brand hebben voor- gedaan. Een vreesseljjk ongeluk heeft het eiland en de bevolking van Chio getroffen, een aan 'I urkije toebehoorend eiland, bij de westkust van Klein-Azie. De stad Chio is namelijk door eene aardbeving geheel en al verwoestde bevolking, die gespaard bleef, heeft de rui'nen ontvlugt en heeft de wijk genomen naar het open veld waar zij onder den blooten hemel verblijf houdt. Alle gebouwen zijn in elkaar gestort met uit- zondering van twee torens van een der forten. Uitvoeriger bijzonderheden ontbreken tot nu toe. Uit Amerika wordt berigt, dat met 1 Mei 1866 het Amerikaansche leger tot op 50,000 man zal worden verminderd. Grooter bewijs van vertrouwen in hunne zaak kunnen de Amerikanen niet gevenwant met zulk eene geringe krijgsmagt is het onmogelijk de vroeger oproerige staten in bedwang te houden. Mogt dat vertrouwen nimmer beschaamd worden door een vernieuwd opstaan der ten onderge- bragte staten! In Texas, Mississippi en andere deelen van het zuiden bestaat ernstige vrees voor een op- sfand der Negers. De planters in Texas hebben hunne gezinnen naar de kuststeden gezonden. Alles is toch grootsch in de Vereenigde Staten. Zoo blijkt thans, dat enkel indeNoor- delijke staten aan vrijwillige giften werd opge- bragt eene som van 4,830,715 "dollars tervoor- ziening in het lot der gekwetsten van het bonds- leger. Twee Engelsche heerendie eene boek- drukkerij te Chicago bezochten vernamen dat alleen op die werkplaats 47 zetters warendie in verschillende rangen bij het leger der noor- delijken dienden. Die overgang van het be- wegelijke militaire leven tot den stillen burger- lijken kring, van zulk een aanzienlijk leger is zonder voorbeelden berchaamt alle vroegere zorgen en redeneringen over de moeite die Ame rika zou ondervinden met zijne kolossale leger- benden. Het is deze rustige terugkeer zijner bevolking tot den arbeiddie meer dan'iets anders het vertrouwen op de toekomst der Ver eenigde Staten moet bevestigen en bij zijne uit- gebreide hulpbronnen een tijdvak van vooruit gang en voorspoed mag doen verwachten. De COMMISSIE tot veering der Bedelarij op Nieuwjaarsdggdoor het houden van buitenge- wone Bedeelingen te Aeitzen., brengt ter kennis der ingezetenen dat van harentwege in den loop van deze en de volgende week eene COL- LECTE aa n hunne Hixizen zal worden gedaan. Zij neemt de vrijheid de ingezetenen aan te sporenzoo door het scbenken van mime o-iften als door het onthouden van het geven van aalmoezen op Nieuw- jaarsdag aan de Huizende pogingen der Com- missie te helpen ondersteunen en haar zooveel mogelijk tot leniging der wezenlijke armoede, de behulpzame hand te bieden. Neuzen, den 20 December 1865. De Commissie voornoemd J. C. STEENKAMPPWz. Voorzrtter. J. DIELEMANSecretaris GEDRUKT BIJ J. STURMTE NEUZEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 4