No. 244. Woensdag 20 December 1865. 5de Jaa ALGEMEEN ZEEU WSCII-A SjAANDEREN. <nDJ!lVeehb>'adrrdt ^°eudaJ Tr>T, uit9^fenbij J.Sturm, te Neuzen. Be prijs is 80 cents in de drie maanden en franco ^71^7 9o cents. Men abonneert stch bij alle Boekhandelaren, Posldirecleuren en Bnevenbushouders. Advertentien gelieve men can den Uitqever in te -enden uilertyk^Bingsdag^ 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing Een Bij voegsel dezer zal aan- staanden Vrijdagmorgenwor- den uitgegeven. Op den 14 dezer is door de tweede kamer der staten-generaal de spoorweg van Goes— Vlissingen en het kanaal door Walcheren met 56 tegen 9 stemmen aangenomen. Het pleit der Limburgsche grondbelasting isna een tweedaags debat ten nadeele dier provincie, in de zitting der tweede kamer van den 16 dezer beslecht. Het wetsontwerp is aan genomen met 54 tegen 18 stemmen. Bij de verkiezing te Maastricht van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn 1608 stemmen uitgebragt. Gekozen de heer van der Mae sen de Sombre//' met 1033 stemmen. De heer Merkelbach erlangde 444 en de gene- raal-majoor Knoop 124 stemmen. Graaf Louis van Bylandt heeft Z. M. den koning vertegenwoordigd bij de plegtige ter aarde bestelling van wijlen Z. M. Leopold I koning der Belgen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij aandringen op de aanbieding van een ont- werp, ter voorziening in de meer en meer er- kend wordende behoefte aan eene wettelijke re- geling der uitoefening van de veeartsenijkunst in jdit rijk. Neuzen 19 December. Jl. zaturdag mid- dag viel, door een toeval, zekeren Ban wen Stoffijn in de] oostkolk alhier hij zou zeker zijn omge- komen zoo niet dadelijk P. MeeusenA. Bedel K. Hamelynk, Kz., en P. van der Hoofd, Sz., met een vischbak waren toegesneld. Na berhaalde pogingen mogten deze eindelijk de zelfvoldoening smaken den drenkeling te vat- ten en ofsckoon in bewusteloozen toestand hem aan zijne diep bedroelde betrekkingen terug te geven. Aanvankelijk was men voor zijn behoud be- vreesdspoedig verleende geneesknndige bulp heeft eehter de gewenschte uitkomst gehad. Wij vertrouwen dat de redders voor deze edele en menschlievende daad naar waarde zullen worden beloond. De inhuldiging van de eerste sectie van den spoorweg Gent-Neuzen, (van Gent naar Selzaete,) heeft heden plaats gehad. Er is een oud spreekwoorddat Paschen en Pinksteren nimmer te gelijk komen de zit ting van den hoogen raad van den 12 dezer, heeft dat spreekwoord ten eenenmale gelogen- straftimmers bij het openen dier zitting zag men den deurwaarder, den heer van Paaschen, tegelijkertijd met den requirant in cassatie, den beer chirurgijn van Pinksteren, de geregts- zaal binnentreden. Uit Zutphen meldt mendat een jagt- liefhebber uit die stad een mitten haas gescho- ten heeft onder de gemeente Warns'veldt. Het dier woog nagenoeg zes oude ponden, en was een hoogst zeldzaam voorkomend exemplaar. Dezer dagen is te Kampen aangifte gedaan van bet 22ste kind van den sigarenmaker J. J. P. Mouton en diens echtgenoot F. Kok. Jl. dingsdag avond werd bet stoffelijk over- scbot van wijlen koning Leopold I uit Laeken naar de hoofdstad overgebragt. De stoetdie Laeken ten 9 ure verlietverscheen eerst om- streeks 10 ure in de Rue Royalein de nabij- beid van de gcwezen poort van Scbaerbeek. Er was eene onafzienbare volksmenigte op de been. De stoet werd voorafgegaan door eseadrons gen darmes en guides. Dan volgden de staf der burgergarde, eene rouwkoets van het bof waarin zich de maarschalk van het paleis en de groot-officieren van het koninklijk buis bevon- den en de lijkwagengetrokken door zes met rouwkleeden omhangen paardenelk door een voetkneeht geleiddie in de vrije band een brandende toorts hieldde kist zelve was ge- sloten met vier zegels, twee met hetwapendes koningstwee met dat des lands. Aan de vier hoeken van den lijkwagen bevonden zich te paard de generaals-kommandanten van de burgergarde, de provincie en de plaats, alsmede de kolonel' der gendarmerie. Acbter den lijkwagen volgden de ministersin rouwkoetsen gezeten. De stoet werd besloten door een escadron guides. De troepen mareheerden zich op het plein voor het paleis, terwijl het in bet park opgesteld geschut om de minuut werd losgebrand. De voorgevel van het paleis was gebeel in het zwart gedrapeerd. Het lijk is gebalsemd en drie dagen in gene- raalsuniform op een praalbed voor het publiek tentoojigesteld geweest. De begrafenisplegtigheid heeft jl. zaturdag plaats gehad, den eigen dag waarop Leopold I den ouderdom van 75 jaren zou hebben bereikt. Aan dezelve hebben de burgerwaeht, bet leger, de leden der beide kamers, de regtbanken deputation van de burgerwacbten des lands enz. deelgenomenterwijl de slippen van het lijkkleed, ingevolge bet door den Moni- teur medegedeeld programmagedragen werden door de voorzitters der beide kamers, de minis ters van justitie en buitenlandsche zakenden luitenant-generaal der burgerwaeht en den gene- raal-kommandant der territoriale afdeeling. De geestdriftop zondag 17 dezer, bij den intogt van den koning en de koningin en bij het afleggen van den eed op de grondwet door koning Leopold II. was onbesehrijfelijk groot. Een groote menigte volks bevond zich allerwege op den weg, dien de stoet volgde. In het paleis der natie waren de kamers in vereenigde zitting vergaderd, om den eed van Z. M. op de con- stitutie af te nemen. Bij zijne komst in de ver- gaderzaal werd de koning met levendige toe- juichingen begroet. Deze plegtigheid werd door de aanwezige vreemde vorstelijke personen bet corps diplomatiquede hooge geestelijkbeid, enz. bijgewoond. Nadat de koning den eed had afgelegd en op den troon plaats genomen werd door hem eene indrukwekkende rede uitgespro- kenwaarin bij de natie en de vreemde souve- reinen dank betuigde voor de huldeaan zijnen vader bewezen en ook voor de hem betoonde sympathie. Belgiezeide Z. M.heefteven als ik, een vader verloren, Hij verklaarde, dat hij met godsdienstige naauwgezetheid diens lessen en voorbeeld zou volgen en de nationale vrijheden van Belgie handhaven. Mijne consti- tutionele roeping zeide Z. M. plaatst mij buiten denstrijd deropinien. Voofts verklaarde hijdat zijn eenig streven zou zijn Belgie ge- lukkig te zienen dat Belgie zijne onafhanke- lijkheid heeft weten te verwerven en haar ook zal weten te behouden. Z. M. besloot met Gods bescherming in te roepen. Deze koninklijke rede werd met groote geest- drift toegejuicht. Nadat de plegtigheid was afgeloopen en Z. M. het paleis der natie had verlaten vertoonde het vorstelijk echtpaar zich op het balkon van het paleis aan de volksmenigtedie het met vreugde- gejuich begroette. Spoedig zeker zal in Belgie de strijd in de kamer hervat worden, en zal dan misschien even spoedig blijken welken invloed het optre- den van den nieuwen vorst op de houdi'ng der partijen heeft. Er zijn er, die den jongen ko ning zeer prijzenhem populair noemen en gunstige verwachtingen koesteren maar an- deren zijn van een geheel tegengesteld gevoelen. Het laat zich begrijpendat ieder nu den vorst vleitin de hoop hem voor zijne partij te win- nenmaar al aanstonds laat zich dit met zeker- heid zeggendat hem eene hoogst moeijelijke taak wachtom de opvolger te zijn van zulk eenen voorganger. De hoofdvraag van den dag blijft natuurlijk zal de nieuwe koning, als de ministers hun ont- slag niet indienen nadat hij beeedigd is, hen toch in het gezag laten De clericalen verlan- gen eene ontbinding der kamer en een beroep op de natie. Niets zou logischer wezen. Het ver dant echter overweging of het wenschelijk zou zijn om het landterstond na de troonbestijging van Leopold II in eene zoo buitengewone kie- zersagitatie^ te brengen. Een ministerie van fusie zou misschien noodig zijn om de verkiezingen te leiden. Men wil dat hij verscheidene afgevaardigden en senaatsleden het voornemcn hestaat om eene verhooging der civiele lijst voor te stellenen wel zoodanig, dat de koning, boven de door de wet vastgestelde civiele lijst, bovendien ook in het genot zoublijven van'de 500,000 frs. 'sjaars, thans door hem als kroonprins genoten. Wordt zulk eene motie gedaandan zal zij waarschijn- lijk bij acelamatie worden aangenomen. Belgie hulde zich in rouw op den dag der ter aarde bestelling van Leopold Ihet is te hopen dat de vreugdebewijzen bij de troonsbe- klimming van Leopold II de voorboden mogen zijn van eene regering die eenmaal evenzeer ge- roemd en betreurd zal worden. Te Brussel moet nu reeds sprake zijn van het oprigten van een standbeeld voor koning Leopold Ter algemeene geruststelling kan voorloo- pig gemeld worden dat ook keizer Napoleon zich getroifen toont over het afsterven van Leopold I voor wien hij, blijkens een telegram door hem aan den hertog van Brabant gezondensteeds groote sympathie gekoesterd heeft, terwijl hij tevens de hoop uitdruktdat de opvolger van den overledenen vorst diens voetstappen moge druk- ken. Het slot van hot telegram luidde" aldus Ik zal altijd gelukkig zijn blijk te kuunen ge ven an de genegenheiddie gij mij inboezemt." het gebouw voor publieke verkoopingen te Parijs wordt de verkoop aangekondigd van ier galarijtuigendie de hertog van Augusten- burg pas drie maanden geledenin het voor- uitzigt dat hem het bestuur over Sleeswijk-Hol stein zou ten deel vallen bij een rijtuigfabrie- kant der hoofdstad had besteld. Eerstdaags zal een burgemeester uit het departement de 1'Indre teregt staanals heb- bende in een oogenblik van opvliegendheid zijn commissaris van policie zoo geducht gebeten dat deze er een lid zijner "regterhand door verloor In Engeland begint men ook meer en meer te denken om aan de arbeidende klassen op za- turdag-avond eene goedkoopere en betere uitspan- ning aan te biedendan de kroeg. In de meeste groote steden worden daartoe volksconcerten gegevenwaar bet volk tegen 15 cents entree de persoon in de gelegenheid is goede muziek in een goed lokaal te hooren. De lord-mayor der plaats opent gewoonlijk de eerste dier volksbijeenkomsten met eene toe- spraak. De geneesheer Lettebyvoor de city van Londen met het toezigt op de levensmiddelen belast, heeft medegedeeld, dat gedurende de laatste week 8500 ponden bedorven vleesch alleen op de markten der cityter verkoop wa ren aangeboden. Een klerk aan een Engelsche bank had zich voor eenigen tijd meester weten te maken van een sommetje van 100,000 dollars. Men be- merkte den diefstalhij wist geen raad, ging daarom een advocaat raadplegen. „Ja," zeide deze, ik weet er wel iets op. Hebt gij het geld nogwaarmede ge u uit de verlegenheid wildet redden?" Ja," was het antwoord „ikhebhet, maar ik wilde het liefst behouden om mij te redden.' „Nu," zeide de advocaat weder, „ik zal de bank 50,000 dollars aanbieden om te zwijgen, onder belofte later de rest te zullen betalengij en ik verdeelen de 50,000 dollars die overblijven, gij gaat zaken met de 25.000 Nieuws- en Adverteutteblad VCX*R 4 Het Staatsblad no. 133 bevat een koninklijk besluit fan 6 December 1865boudende de volgende bepalingen nopens de verrendingeD van geld door middel van postwissels tusschen Ne- derland en Belgie: „Art. 1. Tusschen Nederland en Belgie zal geletrenheid bestaan tot het verzenden van geld door middel van postwissels af te geven door en betaalbaar te stellen op de postkantoren in de beide landendie daartoe in gemeen overleg tusschen de Ne- derlandsche en Belgische postadministratien zullen worden aan- gewezen. „Art. 2. De postwissels, bij het voorafgaande artikel bedoeld, zullen tot geen hooger bedragdan van100 of van de daarmede overeenstemmende som van fr. 211,64 cs. worden afgegeveu. ,Art. 3. Voor elke geldverzendmg naar Belgie zai van den nemer van den postwissel hier te lande een regt worden inge vorderd van 10 cents voor elke vijf gulden of voor een gedeelte van vijf gulden. „Art. 4. De minister vanjustitie, ad interim belast met het departement van finantienwordt gemagtig 1 tot het ncmen der verdere maatregeleu die tot de uitvoering van het postverdrag met Belgie in het hoofd dezes gemeld vereischt worden. „Art. 5. De bepalingen van dit besluit komen in werking te rekenen van 1 Januarij 1866."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1