BEIAMJKE VERPACHTING ■•visimm OPESBARE VERKOOPISi} 1 ftTTSBTIIB Sj, V.; pi •v- Uit de hand te Pachten EENE KAP1TALE VLISSINGEN—ROTTERDAM. met moet bezig houdende nyverheid, die erg beproefd is geworden, door den Amerikaenschen oorlog, wat de katoenfabrieken betreft, heeft evenwel met opgehouden zich nit te breiden door de vlasspinneryende machien-werkhuizen en de andere verschillende fabrieken welke de bedryvigheid onzer medeburgers doen bloeijen eindelyk de handel die dit jaer wy zyn ge- lukkig het vast te stellen eene byzondere levendigheid heeft gekregen. Het getal schepenin onze haven aengeko- men zal ongetwyfeld het cyfer 450 bereiken metende gemiddeld 175 tonnenterwyl wy het verledene jaer maer 292 schepen gemiddeld 150 tonnen metende hebben ontvangen, wat eene vermeerdering van 80 p. h.daerstelt niettegen- staende talryke belemmeringen. Het is alzoo, dat de schepen met hout geladenwelke het grootste gedeelte onzer aenkomsten uitmaken soms moeten ligten en daer door een groot tyd- verlies doen. Onze stoomboot-linien breiden zich ook uit, tot groot voordeel van nyverheid en landbouw maer de engte van het kanael belet dat die dienst de belangrykheid niet neemt, welke onze schoone ligging hem schynt te bestemmenen het is vooral in het vooruitzicht van den toeko- menden stoombootdieastdat ik het voorstel doewelk ik de eer heb a te onderwerpen. Inderdaed, de schroeven en de wielen stre- ven rneer en meer om het zeil te vervangen de vooruitgang vraegt hetmaer ook dat groot vervoermiddel j om nuttig te zyn vraegt bree- dere en diepere kanalen. De vaert, zooals zy tegenwoordig isbeantwoordt zy aen die eisehen? Ik vrees niet daerop ontkennend te antwoorden en zonder in byzonderheden te willen treden toonen de vergelykingen van de vracht tussehen Gent en Antwerpen dit voldoende aen. Ikdenk indien men het kanael lm60 tot lm70 verdiepte het aen al de toekomende noodwendighedeu zou voldoen. Dit zou het waterpeil op 6 meters in plaets van 4m60 brengen, welke het tegenwoor dig heeft en dat zou ten gevolge van de ver- leeging onzer waterstoe te schryven aen het g-edeelteiyk verlies der Lei en aen de groote droogtedie wy gedurende dry jaren hebben gehaden welke zich nog kan voordoenhet waterpeil wezentlyk op 5 »50 brengen. Natuerlyk zou die verdieping eene proportio- nele verbreeding eisehen. Het tegenwoordig ka nael is ongeveer 30 meters breed aen de op- pervlakte van het water en nauwelijks heeft het 15 meters op den bodem. Om 20 meters op den bodem te hebben en aen dfr*%rgels eene vol doende afhelling te geven en geene groote on- derhoudskosten te veroorzaken zou men aen het kanael eene breedte van 50 meters moeten geven. Als men in aenmerking neemt, dat de vaert van hier tot aen het Sas van-Gent maer eene lengte van 21,000 meters heeft, is er niets dat van dit werk moet doen afschrikken. Het is eene ondernemingwaervoor eene byzondere maetscliappy in de voorwaerden zooals de stad geplaetst, niet zou terug wyken en die wel ge- ring is als de stadde provincie en de staet hunne poogingen te samen vereenigen. Indien het ontwerp wordt goedgekeurdwat men eerst moet doendat is de gronden aen- koopendie langs heen het kanael loopende en in de afteekening vallen. Dit is het dringendste. Op de oevers rigt men werkhuizen op een yze- ren weg wordt langs daer gemaekt, de gronden worden duerder en wat nu nog uitvoerbaer is zal binnen eenige jaren eene onmogelykheid zyn. Deze voorloopige bewerking zou niet gewigtig zynwant 20 meters breedte op eene lengte van 21,000 meters is maer 42 hektaren grond die algemeen weinig opbrengend is en kan ont- eigend worden. Er zyn nog vele punten van de kwestie te onderzoeken maer als het ontwerp aen de kom- missien worden verzondenzal de verslaggever, volgens het advies der ledendezelve onder hare verschillende zyden kunnen in overzigt nemen. Ook spreekt het van zelfs, dat men voor dit werk zich met Holland moet verstaen. Er is evenwel nog eene gedachte die ik in het ontwerp zou willen brengen. Het ware dat er een gedeelte van het kanael regtstreeks toe- gankelyk zou zyn voor den handel en de ny verheid 't is te zeggen dat er byvoorbeeld langs den regten oever van Gent tot aen Meulestede geene openbaren weg zouden zou zyn. Men zou aldaer drooge dokkenscheepstimmerwerven kunnen makenzonder welke wy nooit eene handelstaet kunnen hebbenalsook magazynen houtdepotswerkhuizen voor het bereiden der billen, enz. Dergelyke gronden, regtstreeks op den oever van eene groote vaert gelegen ontbreken geheel en al te Gent. Dit gedeelte van het kanael zou 60 meters breedte kunnen hebben en zou om zoo te zeggen een grooten dokvormen, die in de ontoereikendheid zou voorzien van den- gene die wy tegenwoordig hebben. Het ware een zeer schoon zichteen bassyn geheel met schepen van alle natien opgevukl. Dit ware de Teemsch in het klein, zonder de eeuwige vy- andde ebbe. In het ontwerp moet ook nog begrepen wor den het maken van kaeijenstapelhuizeneen ol twee kranen door den stoom bewegenal dingen die hoogst noodzakelyk zyn. Het voorstel is gesteld in handen van de com- missie van koophandelnijverheid en openbare werken. Naar wij vernemen zullen er te Selzaete be- langrijke feesten plaats hebben bij de opening van de eerste sectie GentSelzaete van den spoorweg van Gent naajwleuzen. Zooals bekend is zal zulks vermoedelvjy'op 15 November a. s. of in de tweede helft dier maand geschieden. -Men meldt uit Gent30 OctoberHeden om 11 '/a ure in den voormiddag, heeft in de St.-Miehielskerk alhier de plegtige lijkdienst plaats gehad van den heer Ade Loozeoom van den heer K. de RerchoveDetimonbur- gemeester dezer stad. Zelden is eene lijkdienst door zulk een toeloop van volk bijgewoond ge- worden. Volgens de Precurseur bestaat te Antwer pen het plan om eene maatschappij op te rigten welke eene directe stoomvaart tussehen die plaats en New-York zal open en. Eene vischvrouw te Plymouth heeft een ziekelijkcn mandie gansch verzwakt en niet meer in staat is te werken. Op allerlei wijze tracktte zij reeds zijn dood te verhaastenvooral ook omdat zij alsdan van eene levensverzekering- maatschappij eene uitkeering van vijftien pond sterling zou ontvangen. Bij voorraad en om geen minuut te verzuimen had zij al een dood- kist laten gereed maken. De vorige week kwam zij tot het besluit hem geen voedsel meer te geven; zij verliet 's morgens vroeghare woning en keerde 'savonds laat terug en was toenver- baasd dat hij nog niet dood was. Alsnu nam zij een ander middel te baatdat nog al bij haar dagelijksch beroep te pas komtzij legde haar waterzuchtigen man in de doodkist en be- dekte hem van de voeten tot aan zijn kin met zout. Gelukkig werd zulks spoedig door eene buurvrouw ontdekt, die zich haastte daarvan kennis te geven aan de policie, zoodat diege- zouten man toen van de kwellingen zijner weder- helft voor goed verlost werd. Langs de oostkust van Engeland heeft verleden week een geduchte storm gewoedten gevolge waarvan weer eenige schepen en vis- schersvaartuigen met man en muis vergaan zijn. In Oostenrijk brengt het gebruik bij de 'ls- raelieten nog meiledat men na eene huwelijks- inzegening, aan de genoodigden de huwelijks- geschenken laat bezigtigen. Zoodanig geval deed zich de vorige week te Weenen voor. Alle de gesehenken waren op eene tafel verspreidmen vonder ook liggen een aan den bruidegom geadres- seerd gesloten pakket. Op dringend verzoek der genoodigdenwerd ook dat pakket geopend men vond toen hierin eene menigte brieven alsook een klein billet onderteekend „een goed vriend", waarin geschreven stond „Hiernevens ontvangt gij eene doorloopende briefwisseling gevoerd tussehen uwe jeugdige echtgenoote en den tooneelspeler W." Na het aandachtig lezen dier brieven verbleekte en verwijderde zich ter- stond de jonge manom maatregelen te nemen tot het instellen eener eisch tot echtscheiding van het door hem even te voren gesloten huwelijk. De berigten uit Noord-Amerike getuigen op den duur van het streven des heeren Johnson om de verzoening tussehen Noord en Zuid te bevorderen. Hij heeft den ex-vice-president der confcderatieden heer Stephens en andere hoofden der Zuidelijken voorloopig in vrijheid gesteld, onder de eenige voorwaarde dat zij zich later voor den regter zullen komen ver- antwoorden en tevens verklaard dat ook het leven van Jefferson Davis geen gevaar loopt. In Massachusetts is de mclk opgeslagen, doordien het walerdoor de langdurige droogte zoo duur is geworden. IIP M z v y 4o door het ministerie van den i/ ,A Notaris J. J. FERC KEN, te Neuzen 400 a 500 stuks nieuwe KEN en 114 stuks dito JSi A-Y g REN van verschillende lengten zwaarten en breedten. Van heden af te hezien langs het Ka- naal, bij de Sassche brug. fy'r vyf* 2 4 -v - 48 5 genaamd „W E L TE V RE DEN," met ruim )c> lOO bunders uitmuntende Za A T_ en WEILANDEN staande en ge- /J legen in de gemeente van Krabbendijke eiland Zuid-Rev elandvoor een groot gedeelte reeds droog gelegd of gedraineerd, en sedert 27 jaren op Landbouw-wetenschappelijke gronden behan- deld, en waaraan eene belangrijke MELKERIJ is verbonden. De GEBOUWEN en ERVEalleraangenaamst gelegen in het midden van het dorp, zijn zeer doelmatig ingerigt, en voorzien van uitmun tende en zeer ruime STALLINGEN en afzon- derlijke BERGPLAATSEN voor Werktuigen en Granen en dubbelde MELKKELDER. De Inschrijvings-biljetten moeten voor den 15 November aanstaande zijn ingeleverd. Nadere informatien te bekomen in persoon bij den eigenaar Notaris KAKEBEEKE te Goes en den Werkbaas op gemeld Hof. a Zv L. NAAKTGEBOOREN biedt te koop aan X'idk: LIJNZAAD voor de Zaai, kerkomstig uit den nieuw bedijkten Kleineu Molenpolder gelegen onder de gemeenten Graauw en Hontenisse te bevragen bij J. de Jonge te Neuzen. STOOMBOOTDIENST Uit hoofde van HERSTELLING zal de ge- wone vaart met de STOOMBOOT "Vlissing'en no. Dingsdag aanstaande worden GESTAAKT. De Dienst tussehen bovengenoemde Plaatsen y zal door de Stoomboot SStad "Vlis- A' sing-en no. 1, iedere week vervuld worden en wel op WOENSDAG des morgens om p uren van "Vlissing-enen op DONDER- DAG des morgens om uren 30 m. van Rotterdam. Middeeburg 26 October 1865. DE DIRECTIE. f- 70 -37 Vervolg Advertenticn zic Bijvoegsel. Hulst, 30 October. De inzender van het stukvoorkomende in het Alg. Nieuios- en Advertentiellad voor Zeeuwsch-Vlaanderenvan 25 dezer maand, wordt bij deze hartelijke dank betuigd voor zijne goede bedoeling. Uit het ingezondene blijktdat de door on9 gegevene voor- steMingen ruimschoots voldaan, en aan de verwachting van het talrijk opgekomen publiek beautwoord hebben. Wij zijn echter verpligt, ons leedwezen te doen kennen dat door de schrijver, die personen welke zichnaar zijne meeniDg, bijzonder hebben onderscheiden zijn aangestipt geworden. Ons dunkt dat eene algemeene beoordeeling hier beter ware geweestdan eenige personen, in het bijzonder, lof toe te zwaaijen; daar dit voor nietgenoemden onaangenaam en ont- moedigend moet foeschijnen en wij toch alien onze zwakke en oningewijde pogingen hebben aangewend om zoo veel mogelijk de intrigue der voorgestelde stukken te doen uitkomen. De Acteurs van de Malibaan. Amsterdam 50 October. Werk. Schuld 2J pCt. 60J; 5 pCt. 71{. 4 pCt. 95 Rotterdam 50 October. Tarwe. Bij iets ruiraer aanvoer ruimde de Nieuwe tot vorige eo de Jarige tot goed vorige prijzen vrij goed op, Nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Overui. puikc /8,60 a 9; miudere /750 a f 8,50; Ja- nge puike /9,10 a f 9,60 miudere /8a/9. Oude 79^5 a /9.90. Rogge weinig ter markt en 10 a M cents booger. Zeeuwsche en Vlaamsche 6,10 a 6,50. Gerst goed prijshoudend puike Zeeuwsche en Vlaamsche Winter/5.50 4 /6; mindere /5.10 a /5.40; dito Zomer f 4,40 a 5,50. - Haver meest 10 cents hooger verkocht Jarige Korte /5,80 a 4,50 dito Lange f 5,60 a /4,50; Nieuwe Korte /2,60 a AS,60; dito Lange /2 a/ 3,50. Bruine Boonen 40 cents hooger; Zeeuwsche/11 a/12; Witte dito ruira prijshoudend: Zeeuwsche /12 25 a 15- Paardeboonen /6.50 a /7. Erwten 25 cents hoo ger; Zeeuwsche Groene 9,50 a /10; mindere f 7 a 8.50. MEEKRAP. De aanbieding was heden ruirn. Er bestond goede handel, tot iets betere prijzen. VLAS op het land gedurende de vorige week met goeden handel. Aan de markt van heden was de aanvoer vrij groot; de vraag was minder algemeen eehter vond, hetgeen tot vorige prijzen te koopwas, gereede vraag. Gent, 27 October. De prijzen der Granea zijn gebleven als vorige week terwijl ook den aanvoer van Vlas van weinig belang was, door het slechte weer; het voorhandeno werd spoedig verkocht, met opslag in alle kwaliteiten. 25Sste Staats-E,oterij. Prijzen van f 1 000 en daarboven. Vierde Klasse2de LijstNo. 14870 f 1500 No. 2456, 1000. 3de Lijst: No. 1176., 25 000. No. 2696 2000. No. 11172, 1500. 4de Lijst No. 1484, /1000. Op WOENSDAG DEN 22 NOVEMBER 1865, des namiddags ten 1 ure, (in plaats van op Woensdag den 8 November 1865, zoo als eerst was aangekondigd)ten verzoeke van zijne Principalenop de Kaai te Neuzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 2