No. 234. Woensdag- 11 October 1865. 5de Jaarg. ALGEMEEN P ZEEEWSCIt-VLAANDEUElY ITS! V A ft Dit Weekblad worclt elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De pt^ijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Drier en bush owrf&tV.VAdg^rtentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag, des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor el/ce plaalsing. Door heeren gedeputeerde staten dezer pro- vincie is, bij besluit van 29 September jl.be- noemd tot provincialen veearts der 3de klasse ter standplaats Goesde heer E. L. van Mer- venee rijks-veearts wonende te Hulstthans tijdelijk te Soetermeer werkzaam, zulks op eene jaarwedde van f 100. Neuzen10 October. Gedureude devo- rige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 46 zeescliepen, metende 7146 tonnen, en 251 binnenschepenm. 14174 t.en afgevaren 52 zeescbepen, m. 10403 t.en 264 binnensche pen, m. 14849; totaal sedert 1 Januarij 1865 opgevaren 311 zeescbepen m. 50451 t.en 2259 binnenschepen, m. 108163 t.en afgeva ren 275 zeescliepenm. 51292 t.en 2203 binnenschepenm. 106506 t.in de negen eerste maanden van 1864 zijn opgevaren196 zeeschepenm. 28346 t.en 2202 binnensche pen, m. 102962 t.en afgevaren 155 zeescbe pen m. 26934 t.en 2144 binnenschepenm. 96973 t. .A_xel, 9 October. Men verneemt, dat al hier pogingen worden aangewend om eene zang- vereeniging tot stand te brengen. Een 20tal jongelingen en meisjes nit den fatsoenlijken bur- gerstand moeten reeds toegetreden zijn. De lei- ding daarvan zon opgedragen worden aan den verdianstelijken beer J. Buijshulp-onderwijzer alhier. Wij hopen dat zij zullen mogen slagen en een groot aantal honoraire leden mede zullen toetredentot instandhouding van een zoo nut tig als aangenaam iets. Hulst 30 September. De dag van heden is voor deze gemeente een dag van droefheid, een dag van rouw, om de verjaring van bet voor alien zoo smartelijk overlijdcn van den zeer eerw. beer A. van Ilecke. Geen Katholiek dezer piaats, ja geen inwoner dezer stad, of hij herinnert zich van daag den droevigen mor gen toen de eerste treurmare door de stad klonk „Onze dierbare goede herder is dezen nackt over- ledenDeze droevige oogenblikken komen ons nu onwillekeurig voor den geesten moeten ongetwijfeld op nieuw groote droefheid veroor- zaken. Ten acht ure gaf bet gelui der klokken te kennen dat tot lafenis der ziel van den oveif- leden herdereene H. Mis zou worden dragenen ieder die niet door bezighedei hinderd was begaf zicli dan ook ter kucke. wie was niet tot schreijen toe bewogenbij bet intreden van den tempelbij 't zien van het rouwfloers, dat het altaar dekte? En wie ge- voelde zich in zijn binnenste niet dankbaar ge- stemd jegens onzen tegenwoordigenallezins verdienstelijken herderomdat liij de gedacbtenis van zijn overleden voorganger zoo schoon in eere wil houden. Het kan niet anders of daar- door moet onze acliting en genegenheid jegens hem nog toenemen. Hebben wij van daag de droevige herinnering, dat ons nu een jaar ge- ledeniemand door den dood is ontruktdie alienja alien zonder onderscheid en teregt zoo dierbaar waswij hebben toch ook reden om ons te troosten. Niemand toch zal betwij- felen dat deze gemeente door het afsterven van den zeer eerw. beer A. van Ileckeeen groot verlies geleden heeftmaar dat wij in den Hemel nu ook een voorspreker zullen hebben gevonden bij toch, die zijne kudde hier zoo innig beminde, zal haar in den Hemel ook nooit vergeten. Boscliliapelle 7 October. Heden zijn alhier, voorzien van de daaraan op den 49 Se tember jl. verleende koninklijke goedke.urjn6 ontvangende op den 8 Augustus bbVorens naar aanleiding van de slotbepaling der wet van den 7 Julij 1865 Staatsblad no. 79) door den raad dezer gemeente genomen besluiten houdende herziening der plaatselijke belastingen. IJonten isse4 October. Op bet na- burig dorp Lamswaarde is gisteren middag eene werkmans woning met daaraan verbonden stal- letje totaal afgebrandwaardoor zoo aan dat gebouw als aan niet geredde kleederen en meu- belen eene schade van 80 is veroorzaakt. Twee kinderen van 5 en 6 jaren ouddie in den stal een vuurtje badden aangelegd, schijnen daardoor tot dit ongeluk aanleiding te hebben gegeven. 1\V -van tau 7~ De uitspraak in de zaak van der HalenA. Paulussen en II. L. WhiAidu is verdaagd en nader bepaald op zaturdag den 14 dezer naar wij vernemen zal die uitspraak ecbter dan nogmaals worden verdaagd, uit hoofde van de enorme uitgebreidheid der zaak. Men meldt uit Oss3 OctoberSedert ettelijke weken houdt zich in de omstreken (Geffen en Nuland) op een gedeserteerddragonder. Die knaap brengt zijn tijd door met jagen a la barbe van de opzieners der jagt en der marechaussee. Niettegenstaande die heeren niet slapen en hem dag en nacht achtervolgenvin- den de landlieden er een pretjc inde policie- beambten telkens het spoor bijster te maken want onze goede dragonder is zoo slim van wel een haasje te knippen, doeh het eigendom der boeren ongemoeid te laten Een twintigtal veld- wachters en marechaussee heeft gisteren een cordon getrokken om het terreinwaar men reden had te vermoeden dat de vlugge deserteur zich ophield, doeh deze had nog geen zin om, bij het sclioone wederreeds het open veld met de gevangenis te verwisselen. Eenige licie-beambten hebben gezworen zich deTGlJaara niet te laten scherenvoor dat de deseneur- strooper binnen zal zijn personen die den dra gonder en zijne omgeving kennenverzekeren dat die baarden dan vrij lang zullen worden. Omtrent het protestwaartoe de laatste ver- kiezingen voor den gemeenteraad van Nieuw- kuyk (Noord-Braband)aanleiding hebben gege ven vernemen wij het volgende Oj) den dag van de verkiezing was op bet stembureau aldaarniet aanwezig de stembus overeenkomstig art. 46 der kieswetmaar eene soort van kagchelpijpi an boven gedekt met een papierdat er met een touw was aange- bonden en waarin een door de kiezers hun stembriefje mogten steken, opdat dozen in de pijp konden teregt komen. In hoeverre dat papieren dekselingevolge de wetmet twee versckillende sleutels is kunnen geslotcn wordenwordt aan de leden van het stembureau overgelaten maar genoeg den vol- genden dag was bij de opening der stembus de soort van kagchelpijp vervangen door eene be- hoorlijk voorziene stembus waaruit de stemmen te voorschijn ge- toen bierover bij request aan de gedeputeerde staten van Noord- Braband doeh tot heden zijn de staten hun nog een antwoord of beschikking daarop scbuldig. Intusschen zijn de op die wijze benoemde raads- leden dezer dagen beeedigd en in functie ge- steld. Adressanten hebben zich nu gewend tot den koningmet verzoek te bevelen de vernie tiging der benoeming van de twee nieuwe raads- leden in die gemeenteals zijnde onwettig ge- schieden dat dientengevolge eene nieuwe keuze moge piaats hebben. In den morgen van zaturdag 30 Septem ber jl.werd aan bet Nieuwe Diep een ecktpaar vereenigdwaarvan de man des middags ten 2 ure met de Cycloop naar 0.-Indie vertrok de bruiloft blijft dus uitgesteld tot nazijneterugkomst. Ook in Drentbe vertoont zich vrij alge- meen de pokziekte onder de sebapen. De ge- meentebesturen nemen ook daarvoor voorzorgs- maatregelen. Naar men uit Wijlre meldtzou onder die gemeenteeven als in sommige gedeelten van het naburige Belgieeene ziekte onder de hoen- ders heerschen ten gevolge waarvan de genees- heeren het eten van dit gevogelte afraden. Naar men verneemt heeft de veeziekte zicli in Engeland nu ook onder de paarden met de- zelfde kenteekenen als bij de runderen vertoond. Zoo als men weet worden veel paarden naar bet buitenland vervoerdmen acht bet zeer noodzakelijkdat groote voorzorgen genomen worden. gat was gesneclen waav- De Belgische Monileur bevat een konink lijk besluit van 25 Septemberwaarbij de invoe- ring van een nienwen vorm van postzegels worclt bevolenter waarde van 12510 20, 30 en 40 centimes en 1 franc. De post zegels van 10 centimes en daarboven zullen de beeldtenis des konings dragendie beneden de 10 centimesbet rijkswapenmet het woord ,.postes" van boven en de aanduidingvan dewaarde van onder. Elke soort wordt in eene afzonder- lijke kleur gedrukt. De tot kiertoe bestaande postzegels blijven tot 1 Julij 1866 gelclig. Na dien tijd moeten zij binnen 3 maanden worden ingewisseld. Afzonderlijke zegelswaarvan de minister van binnenlandsche zaken de waarde den vorm en de kleur zal bepalenworden ten behoeve van telegrammen verkrijgbaar gesteld. Het Belgische gouveruement heeft aan de Nieuws- en Advertentiehlad Vf !^e Bij eene dezer dagen door den heer commissaris des Iro nings uitgevaardigde oirculaire, Prov.blad no. 89), worden op verlangen van den heer minister van binnenlandsche zaken de volgende raadgevingen ter voorkoming der verspreiding van de zoogenaamde runderpest medegedeeld „Tot hetgeen door deskundigen wordt aanbevolen behoort „onder anderen het volgende: „Het is in de eerste piaats raadzaam dat men zijn vee en „degenen, die er mede omgaan, bniten elke aanraking houde „met alles waardoor de smetstof zou knunen worden overgebragt. „Ieder die met besinet of verdacht vee in aanraking kwam „blijve op een afstand (men raadt aan van 50 Nederlandsche ellen) „van gezond vee. Kooplieden in veeslagtersvilders en der- „gelijken late men niet bij gezond vee toe. Men wachte zich „voor het aanraken van onbekend vee." „De uiterste zorg voor reinheid wordt aanbevolen. In de „stallen worde de mest zoo dikwijls mogelijk weggeruimd en „den grond gereinigd. Den grond met ruD te bestrooijen wordt „als nuttig geroemd. Ruime toevoering van versche lueht, „door openstaande ramen en deurenkan niet dan gunstig „werken." „Voor zniverheid van het drinkwater zal met meer dan ge- „wone zorg worden gewaakt. Van het wasschen van het vee „met water met azijn of met chloor (water waarbij zoogenaamd „bleekwater is gevoegd)of met kreosoothoudend water beloven „sommigen zich goede gevolgen. Het zal in alle gevalle niet „schaden. Door inwendige dageiijksche wassching van neusgaten „en de mond der rnndereu met azijn meent een veehouder in „Duilschlandin eene streek waar de veetyphus sterk heerschte, „zijne 400 runderen te hebben behouden." „In Engeland schijnt het drioken van water waarin roestend „ijzer is gelegd gunstig te werken." „Water door zoutzuur of zwavelzuur (vitriool) zuur gemaakt „wordt ook aangeprezen." „Het aankoopen van vee wordt door deskundigen zeer afge- „radeu. Wanneer het geschiedtbevelen zij aan bet nieuwe „vee drie of vier weken afgezonderd te houden." „Eer in eenen stalwaar ziek vee heeft gestaan andere run- „deren worden toegelaten worde hij zeer zorgvuldig en grondig „gereinigd en gedesinfecteerd. Wassching met chloorwater teer- „water, kreosootwater kalkwater, water met zwavelznur-ijzer „met carbolzuur, wordt tot vernietiging der smetstof aangeraden. „In den veestal van Lord Granville nabij Louden werdeu „nadat al het vee gestorven en de stal zorgvuldig gereinigd en „met smetstof-vernietigende middelen gezuiverd was, op nieuw „koeijen geplaatst en deze bleven gezond." Behalve aan de artt. 459 460 en 461 van het wetboek van strafregt, wordt ook nog door de gedeputeerde staten dezer provincie herinnerd aan het koninklijk besluit van den 16 Julij 1839 StaaUblad no. 30), houdende verbod van het opdelven, verkoopen en verbruiken van beenderen of andere dierlijke overblijfselen, alsmede aan art. 5 der wet van den 9 Jnlij 1842 (Staatsblad no. 21), tot wijziging en aanvulling der wet van den 30 Mei 1840 (Staatsblad no. 16), houdende eene belasting op de runderen enz. De stiptelijke naleving zoowel van de aangehaalde artikelen van het strafwetboekals van art. 1 van voornoemd koninklijk be sluit en van art 5 der gemelde wet van 1842, worden bij voorkomende gevallenin het belang der zaak zelve als om zich tegen onaangenaamheden te vrijwaren, dringend aanbevolen. Niemand zal het [betwistendat het bij rampen als in de vecpest thans over ons land gekoraen zijn raadzaam is alle middelen daartegen op te sporen zoodat het dan ook wel niet aan raadgeviDgen ontbreekt, maar dat er daaronder niet weinigen worden aangetroffeu dieverre van heilzaam te werkenjiet kwaad nog helpen verergeren. Meenen wij alzoo voor alle raadgevingen ontleend aan bronnen waaraan wij eenig vertrou- wen kunnen schenken onze kolommen te moeten openstellen zoo gelooven wij mettemin dat deze taak nog beter aan de hand van deskundigen kan worden toevertrouwd en verheugen wij er ons over dat bevoegde mannen niet tegen de moeite opzien om de vrnchten hunner studie en hunner practische ondervin- \ling ten algemeeDen nutte dienstbaar te maken. Met bijzonder genoegen begroeten wij daarom de versehij- ning van een klein boekje, dat zeker groot nut kan stichteii. Het verscheen bij den uitgever G. B. van Goorte Gonda onder dezen titel: De Runderpest, beschreven naar haren aard oorsprong en verspreiding, benevens hare geneeswijze. Bijeen- verzameld uit de beste schrijversvoorafgegaan van eene korte geschiederdi der runderpesten gevolgd door de opgave van te nemen policie-maatregelenom de insleping of de verdere ver spreiding dier ziekte te stuiten. Wij schreven dezen wel wat langen titel geheel af, omdat daaruit blijken kan wat het werkje aaubiedt. En voegen wij er dan bij dat het geschreven is door den heer J. A. Alers, rijks veearts der 1 ste klasse te 's Hage, die zich ook reeds op practisch terrein in zake der veepest zoo verdienstelijk heeft gemaakt, dan twijfelen wij niet of geen man van het vak geen veehouder, geen lid van gemeentebesturen met een woord niemaud die belang heeft bij de zaak of er in- vloed op kan uitoefenen zal nalaten zich het werkje aan te schaffen. I)e prijs is 25 cents terwijl die ter bevorderiug van ruimere verspreiding, voor 50 esemplaren op /10en voor 100 esemplaren op f 17,50 is bepaald.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1