No. 225. Woensdag 9 Augustus 1865. 5de Jaarg. ALGEMEEN ZEEU W SCII-VL A ANDEREN. BE V EIIKIE ZI G E N. 1 VV(pR Dil Weekblad wordI elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneerl zich bij aide Boekhandelaren, Postdirecleuren en Brievenbushouders. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in le zenden uiterUjk Dingsdag, des avonds ten 6 urede prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel nicer 10 cents, bchalve 35 cents zegelregl voor elke plaatsing. Te Axel zijn 112 biljetten ingeleverd, waar- van 2 van onvvaarde. De aftredende leden H. J. van den Berge en P. van Fraaijenhovetus- schen vvie de herstemming moest plaats hebben, verkregen ieder 55 slemmen. Laatstgenoemde is, als oudste in jarenalzoo gekozen. Hoek. Overstemming tusscben C. Plat- teeuw, Pz.Jac. DielemanJz.L. Platteeuw en H. Wolfert; uitgebragt 37 stemmen op J. Dieleman, 36 stemmen op C. Platteeuw, 34 stemmen op L. Platteeuw en 30 stemmen op H. Wolfert, alzoo benoemd C. Platteeuw, Pz.', en Jac. Dieleman, Jz. Van de 75 kiezers waren 69 opgekomen. Bij de opening werden 70 bnefjes in de bus gevonden er waren geene briefjes van onwaarde bet versehil tusscben het getal kiezers en dat der in de bus gevonden stem- brietjes had geen invloed op de verkregene meerderbeid van stemmen. Hontenisse. Bij herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebragt 96 stemmen; daarvan bekwam Job. de Nijs er 55 en D. de Waal 40terwijl een bianco biljet werd gevonden. Zoo de verkozene bij zijn' wensch blijve om niet in aanmerking tekonien, zal er eene derde stemming moeten plaats hebben. Te Oostburg namen 42 kiezers aan de herstemming deel. De beer M. L. Mazure af- tredend lid is berkozen met 25 stemmen zijnde 17 stemmen op den beer B. de Die uitgebragt. Te JPliilippine zijn 17 geldige biljetten ingeleverd. De beer F. Nicolle (zoon) is geko zen met 9 stemmen de beer F. N. Voerman had de 8 overigen op zich vereenigd. Te Sas-van-Gent zijn 51 geldige stembriefjes ingekomen. De heer G. Stubbe is gekozen met 27 stemmenterwijl er 24 op bet aftredend lid C. F. Pauwels zijn uitgebragt. Zaamslag. Ingeleverd 108 stembriefjes, na aftrek van 1 bianco briefje107 geldige stemmen. Daarvan verkreeg H. Wolfert aftr. lid) 66 stemmen M. J. Berman 40terwijl de overige stem op een bij de herstemming niet in aanmerking komend persoon was uitgebragt. Alzoo berkozen de heer H. Wolfert. Z. M. de koning heeft bet eerekruis van Waterloo ook toegekend aan den Belgiscben generaal Capiaumonl. De Slnats-Courant van jl. zaturdag bevat een koninklijk besluit van den 28 Julij 1865 tot intrekking van dat van den 31 Julij 1825, (Slaals- blad no. 63)en regeling der voorwaarden waarop bet diploma van geexamineerd en beee- digd landmeter verkregen wordt. Namens Z. K. H. den prins-voorzitter en verdere leden der hoofd commissie voor bet nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., is aan de plaatselijke commissien medegedeeld, dat de plegtige onthulling der gedenknaald in het zeeduin bij Scheveningen zal plaats hebben op donderdag 24 Augustus e. k.des namiddags ten 3 ure. De plaatselijke commissien zijn uit- genoodigd zich daarbij te doen vertegenwoordigen. De hoofd commissie voor het monument 1813 heeft bekend gemaaktdat zij op 7 Aug. zal overgaan tot het aanbesteden van de funde- ring voor het monument. Neuzen, 8 Augustus. In den voormid- dag van gisteren had aan den Nieuwen Neuzen- polder en wel aan het zoogenaamde westgat een belangrijke dijkval plaats. Eene lengte van circa 70 ellen van een ver- laten gedeelte zeedijk is geheel weggevallen terwijl nog ongeveer 30 ellen bedreigd wordt. De beer C. Logeman opzigter van den wa- terstaat alliier is in die betrekking overgeplaatst naar Doetincbem. Naar wij vernemenzijn de voorstellen tot berstel en verbetering der haven te Breskens door den minister van binncnlandsche zaken goedgekeurd en zal de aanbesteding dier werken op 25 dezer plaats hebben. Van de 1950 oud-strijders die onlangs aan de nationale feestviering te Leiden hebben deel- genomenbeboorden 872 tot de provincie Zuid- Holland380 tot Noord-Holland215 tot Gel- derland147 tot Utrecht. Uit Noord-Brabant gingen er 117, uit Friesland 77, uit Overijssel 53 uit Zeeland 50uit Limburg 18uit Drentbe 11 en uit Groningen het kleinste getal (10) def- waarts. De oud-minister van Hall is zeer ernstig ongesteld de ziekte is van dien aard dat men voor zijn leven beducht is. De nu circa 75jarige grijsaard was niet lang geleden nog z6o krachtig dat men hem veilig den hoogen ouderdom voor- spellen kon dien zijn vaderde dichter M. C. van Hall, heeft mogen bereiken. Thans echter zijn zijne krachten gesloopt en nemen zijne levens- geestrn met den dag af. De heer van Hall is de oudste der overgebleven bewindslieden van vodr 1848. Verschillende bladen in Belgie drijven niet weinig den spot met de maatregelen welke het ministerie van dat land thans neemt om ver- keerde praktijken bij de verkiezingen tegen te gaanen maken zich vooral vrolijk met de beschermende schutting, achter welke den kiezer tijd zal worden gegeven om rijpelijk na te denken over den door hem te stemmen can- didaat. Zeker blad maakt de aanmerkingdat de burgerlijke gelijkbeid vordertdat al de kie zers even lang achter het schut verborgen zullen blijven en slaat voor het gebruik van een cir- k&lvormig schut met twee openingende eene aan de zijde van het publiek, waardoor de kiezer ingaatde andere tegenover het stem- bureau waardoor de kiezer het schut verlaat. In het schut wil het een draaijenden toestel plaatsen in den vorm van een zoogenaanulen tourniquetvoorzien van zes hokken of afdee- lingenwaarvan elk hok een kiezer kan be- vatten. Het schut zal eene genoegzame hoogte hebben en den kiezer geheel verbergen die al zoo in het hok buiten alien vreemden itovloed tegenover zijn geweten zal worden geplaatst. De toestel zou inmiddels met eene gelijkmatige snel- heidovereenkomstig den geest der constitutie worden gedraaiden de kiezers een voor een voor de stembus brengen. Een klein stoom- werktuig van de kracht van 6en paard welligt van e6n ezel, zou voor de bewegingvoldoende zijn. Sedert de vreemdelingen-wet in Belgie weder op nieuw door de kamcr van toepassing is verklaard, zijn er 36 personenmeest alien gaauwdievenhet land uitgezet. Aan de Rijn zoo meldt men is in de laatste dagen veischrikkelijk veel regen gevallen. Op verschillende plaatsen zijn de wijnbergen vernield en de wijnstokken weggeregend. Te Munster heeft zich onlangs eene verga- dering geconstitueerd welke zich ten doel stelt de heerschende weelde bij de vrouwen tegen te gaan. De leden dezer vereeniging zijn alien jonge lieden. De geest van teruggang schijnt tegen- woordig geheel Dnitschland te doordringen. Zoo leest men dat de tweede kamcr van Wurtem- berg heeft besloten 1°. de joden niet toe te laten als leden van de raden van bestuur van Christelijke instellingen 2°. de bepalingen be- treifende het burgerlijk huwelijk ook op de joden toe te passen 3°. de huwelijken tusscben joden en Christenen niet toe te laten. Volgens eene Parijsche correspondentie der Escant, zou keizer A'apoleon III binnen zeer korten tijd Plombieres verlaten om te Brussel koning Leopold te komen bezoeken. Te Parijs, te Evreux en elders zijn eenige voorname personen in hechtenis genomen onder verdenking van valsche Bussische bankbiljetten vervaardigd en uitgegeven te hebbenwelker gezamenlijke waarde op verscheiden millioenen wordt begroot. Naar de tot lieden geconstateerde feiten te oordeelen moet de bende talrijke ver- takkingen in Frankrijk bezitten. Als een bewijs, dat er ook kiezers zijn die zich door ijver in het kiezen onderscheidcn deelt een dagblad mede dat in Frankrijk ecu grijsaard van 121 jaren een verren togt heeft afgelegd om zijn stembiljet in te leveren. Een zeer koddig incident heeft zich dezer dagen bij de verkiezingen te St.-Charles (in Frankrijk) voorgedaan. Tijdens het stembureau aldaar bezig was met het ledigen der busver- zocht een in de zaal aanwezige kiezer het woord om den president over eene gewigtige en spoed- vereischende zaak te onderhouden. Onmiddellijk staakte het stembureau zijne werkzaamheden en het woord was thans aan den kiezer„Mijne „heereu zeide hij „ik heb heden morgen aan „mijn burgerpligt voldaan ik was hier om mijn ,.stembillet in de bus te deponerenmaar ik „heb toen een groot abuis begaanin plaats „van mijn stembillet heb ik de rekening van „mijn bakker in de bus geworpenen daar ik ,,die rekening terstond wensch te betalen, zoo „verzoek ik u beleefdelijk mij die te willen terug- „geven." Le Selut public geeft een curieus voor- beeld van iemanddie zeer langen tijd geleefd heeftondanks dat hij een officiele acte van zijn overlijden steeds in zijn zak droeg. Deze persoon was genaamd Bourbon- Leblanc hij werd in 1793 door Collol-d1 Herbois ter dood veroor- deeld en ter executie daarvan gebragt naar de plaats Bellecourom met nog duizend anderen door een kanon te worden doodgeschoten. Hij wist echter deze catastrophe te overlevenwerd slechts ligtelijk aan zijn linkerarm gewond en herkreeg later bij amnestie zijne algeheele vrij- hcid. Toen begaf hij zich zelf naar de secre- tarie en werd hem daar ter hand gesteld een extract uit het doodregister van zijn overlijden. In Engeland sterven tegenwoordig hon- derden bij honderden stuks van den veestapel aan eene vreemde en ongeneeslijke ziektedie elken dag meerdere uitbreiding neemt. De be- smetting is zoo grootdat zij die ziek vee op de markt aanraken bijna zeker zijn liunnen stal bij de te huis komst te zullen besmetten. Ver schillende veehandelaars en paehters hebben reeds liunnen geheelen veestapel verloren. De ziekte doet zich voor als de koorts en duurt vier tot tien dagen. Wanneer deze verschijnselen weg- blijven, sterft het aangetaste dier binnen eenige dagen. Professor Gamgeedie op dit gebied eene specialiteit isheeft den angst niet weinig ver- meerderd, door te wijzen op het jaar 1745, toen ten gevolge dier zelfde ziekte niet minder dan 3,000,000 zegge drie millioen stuks hoorn- vee stiervenzoodat de gevolgen in sommige districten zich nog 30 jaren daarna deden ge- voelen. Men wil eene afzonderlijke markt aau- leggen voor het veedat van het vaste land wordt aangevoerd en dat de epidemische ziekte moet hebben medegebragt. Te Warschau had de luchtreiziger Berg bekend gemaaktdat hij ieder die zich daartoe aanmelddein zijne ballon zou medenemen. De policie heeft echter verklaarddat men ook om op deze wijze het land te verlatenhaar verlof noodig had. - Volgens dejongste statistieke mededeelin- gen telt men in Spanje op eene bevolking van zeventien millioen inwoners twaalf millioen per sonen die niet lezen of schrijven kunnen. Te Florence de onlangs tot boofdstad van Italie gepromoveerde stad der marmeren paleizen heerscht na hare onverwachte verheffing zoo groot gebrek aan woningen dat geheele scheeps- ladingen met houten huizen er uit Engeland worden aangevoerd. De aandacht van Europa blijftal is ook de oorlog aldaar geeindigdvoortdurend op Amerika en wel op de Vereenjgde Staten ge- vestigd. Vooral keizer Napoleon werpt dikwijls angstige blikken over den oceaan. Mexico door Fransclie wapenen veroverd en bezetblijftnaar men ver- zekerteen doom in het vleesch voor de Noord- Amerikaansche republikeinen. De Fransche Moni- teur verzekert dat de aan de grenzen van Texas vereenigde Amerikaansche troepen bestemd zijn om de rust in dien staat te verzekeren en eerlang over het land verspreid zullen worden om er den oproerigen geest te onderdrukken. Ameri kaansche dagbladen daarentegen berigtendat zich laatstelijk verschillende verschijnselen heb ben voorgedaanwaaruit zou blijken van de Wieuws- ea Advertentieblad HERSTEMMINGEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1