No. 219. Woensdag 28 Junij 1865. 5de Jaarg. ALGEMEEN iiT ZEEEWSCH-VLAANDEREN. en 3^ a Dit Weekblod wordl elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, Posldirecteuren en Brievenbushouders.Advertenlien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiferlijk Dingsdag, des avonds ten 6 lire; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor elke plaatsing. I V Bij beschikking van den minister van bin - nenl. zaken, van den 20 Junij, is, met ingang van den 1 Julij, benoemd tot opzigter van den wa- terstaat 4de klasse de beer A. C. Haarlsen. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 23 dezer met 21 tegen 0 stemmen besloten het wetsontwerp tot afschaf- fing der gemeente-accijnsen naar de afdeelingen te verzenden. De kamer is daartoe overgegaan na de verklaring van den keer Cost Jor dens dat hij zijn voorstel tot uitstel van behandeling vooral had gedaan met het oog op de aequiva- lenten en dat sedert de vorige zitting der kamer het voornaamste aequivalent (het gedisteleerd) door de tweede kamer aangenomen en bij de eerste is ingekomenterwijl in de wet op het personeel geen aequivalent is gelegen. De kamer heeft het onderzoek over de aan- hangige wets-ontwerpen aangevangen. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen zeven wets-ontwerpen tot natu- ralisatieo. a. van J. F. Beghein te Sas-van-Gent. Hoek, 20 Junij. Was onze feestviering op 17 November 1863regthartelijkenwelgemeend, de 50jarige herdenking van den veldslag bij Waterloo werd, zoo als het voornemen bestond, nog luister- rijker en meer algemeen gevierd. Reeds voor het aanbreken van dendagwerden de inwonersklokke twaalfdoor een buitengewone drukte en beweging gewekt, daar een ieder zich beijverde in het voltooijen van den muziektempel en vier eerebogenterwijl eene afgeslotene plaats door een 50tal jonge meisjes met groenenbloemen, in guirlanders en fraaije kroonen aangebragt, werd versierd. Inmiddels werd alom de nationale driekleur uit- gestoken fin verkregen de meeste woningen een feestelijk aanzien. Op zeer weinig uitzonderingen naprijktenjongen oud met oranjelinten of natio nale strikken. Tegen 8 uren werd de feestviering geopend door eene aanspraak van een der directeuren van de jongelings-vereeniging de Eendraglterwijl om 10 uren in de school eene rede, geschiedkundige bijzonderheden betreffende, werd uitgesproken. Deze rede werd afgewisseld door het vierstemmig gezang van Psalmen en Evangelische Gezangen. Des namiddags werd een wandelrid gedaan door een groot gedeelte dezer gemeente, bestaande uit de leden van het zanggezelschap gezeten in 6 wagens, voorafgegaan en gevolgd door een 20tal boerenjongens te paard, terwijl tusschen deze, on- middellijk voor en achter de wagens de 34 leden van de vereeniging de Eendragl zich voegden. Na deze wandelrid werden door het zanggezel schap op den muziektempel eenige vaderlandsche liederengezongenensmaakten de jeugdige zangers het bijzonder genoegen in hun midden te zien ver- schijnen een meer dan zeventigjarigen grijsaard, die eenmaal onder het dwangjuk van Napoleon diens banieren had gevolgd en gestreden had in den slag bij Leipzig. Onder het zingen van vrolijke vaderlandsche zangen werd in den avond een optogt gehouden door het dorp met een triomfwagen voorstellende de Nijverheid, waarop de verschillende ambachten werkende vertegenwoordigd warendoor de leden van meergenoemde vereeniging de Eendragl Dezen optogt die niet weinig totdevrolijkestem- ming der feestvierenden had toegebragt, werd op- gevolgd door het verlichten van vele huizen en den muziektempel met illumineer-lantaarns en bullous, terwijl een schuitje des morgens als gondel inge- rigt, opdenabij zijnde kreekalsnu verlicht lang- z iam en statig werd voortbewogen en in den stillen avond een heerlijk effect opleverde. Met hot afstekcn van voetzoekersvuurpijlen en ander vuurwerk werd het feest besloten een feest dat geen enkel oogenblik werd gestoord en in de beste orde afliep, tot bijzonder genoegen van ieder die geene moeite had ontzien te helpen mede- werken, dat dit feest niet ontaarde in woest ge- schreeuw en dronkenschap, zoo als niet zelden op zoogenaamde hoogdagen plaats heeft. Bijzonder mogen wij daarom de goede medewer- king roemen der policieonder den brigadier der marechaussee van der Weiden, die door zijne voor- zigtigeen liefderijke raadgevingendaarom niet minder heeft bijgedragen dat het feest een waar- achtig vrede- en vreugdefeest is geweest, een regt vaderlandsch feest waarop een ieder zich mag verhcffen en waarop armen en rijken doorjuich- toonen en ontboezemingen voor het welzijn van va- derland en vorst, toonden te verstaan en te beharti- gen de woorden, des morgens in het openbaar inde school aangehaald en herhaald „verstomme den mond, die Oranje vloekt." Nog moeten wij dankbare melding maken van eene kleine som gelds voor eene buitengewone bedeelingaan de ouden van dagen, later bijeen- gebragt en ter hand gesteld aan de diaconie dezer gemeentedoor de jongelings-vereeniging de Eendragldewijl tot hetzelfde doel eene te houdene collecte in de kerk om bijzondere om- standighedenwas achterwege gebleven. Hontenisse 24 Junij. Dezer dagen is in de naburige gemeente Graauw een hoefjeaf- gebrand. Naar het schijnt zou die brand moed- willig aangestoken zijn; immers, menverneemt dat twee personen in verzekerde bewaring zijn genomen waarvan, naar men zegt, de eene door den anderen tot het plegen dezer misdaad zouden zijn omgekocht. Alhier is een vijfjarig kind met het oog op een mes gevallen hetwelk daarin gedrongen is en hoogstwaarschijnlijk zal ten gevolge hebben dat het kind het gezigtvermogen uit dat oog zal verliezen. Bij de opening der stembriefjes vandeop den 20 dezer te Hulst gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente-raadin plaats van den heer C. Fassaerloverledenis gebleken dat 116 stembriefjes waren ingeleverdde volstrekte meerderheid was alzoo 59; dat waren uitgebragt op A. L. J. van Waesberghe 32; J. F. Vercau- teren 31F. H. Slubbe 30 Ch. van den Berghe 22 D. de Wolf 1 stem. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid ver kregen hebbende en aangezien een briefje meer in de bus werd bevonden dan er stembevoegde kiezers waren opgekomen en deze stem invloed had kunnen hebben op de verkregen meerder heid der drie eerste personen, vervalt de her- stemmingen moet er op nieuw eene vrije stem ming plaats hebben. -Onder lien die aan de feestelijke vereeni ging der strijders van 1813—1815, op den 27 dezer te Leiden gehoudenhebben deelgenomen mogen wij uit deze streek noemenJan Ver- meersente HulstArte van den Boogaerlte Graauw, en Levinus van Voorente Zuiddorpe. De hooge raad der Nederlanden heeft maan- dag 19 dezer uitspraak gedaan in de zaak van A. de Puijtplattelands heelmeester te IJzen- dijkerequirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 3 April jl.waarbij werd bevestigd een vonnis der arrondissements-regtbank alhier, van 2 Fe- bruarij te vorenhoudende veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf en eene geldboete van f 8, wegens openbare schennis der eerbaarheid. De hooge raad heeft het beroep in cassatie ver- worpen. Beroepen te Otterloo (classis Arnhem) C. C. J. lliebendaalcandidaat tot de Heilige Dienst. De Goesche Courant verneemtdat de bezol- digde opziener der jagt en visscherij B. Ifuijzer, te Kapelle, als zoodanig ontslagen is. De oor- zaak schijnt te liggen in het fabriekmatig be- vorderen der visscherij door het veranderen van sominige kostelooze vergunningen tot visschen van vorige dienstjaren en het daarvoor ontvan- genvan belooning. Men zegt dat dejustitie zich die feiten aantrekt. Vrijdag 16 dezer is de kiel gelegd van de Anna Paulownahet oorlogsvaartuigdat ter gedachtenis aan de ontslapen vorstin haren naam heeft bekomen. Men heeft opzettelijk den ge- denkdag van den slag bij Quatre-Bras voor die plegtigheid gekozen. Het eerste kunststuk onlangs door Zr. Ms. slalen kanonneerboot Handig Vlug uitgevoerd bestond in het handig en vlug in den grond boren van den aak Niels zonder Gods zcgen," waarvan wel de bemanning is geredmaar de onkosten, wegens toegebragte schade, f 2000 beloopen. Het aan tal oude strijders die aan de veld- togten van 18131815 hebben deelgenomen en nog in leven zijn bedraagtzegt men2800. Dat is zeker vrij wat meer dan men na een tijdsverloop van 50 jaren zou verwacht hebben. Het is dan ook overbekend dat het groote ge- tal de regering heeft verrastzoo dat zij gemeend heeft beperkende maatregelen te moeten nemen waarvan wij betreuren zouden als zij ten gevolge hadden dat niet alle regthebbenden die er toe in staat zijnhet feest te Leiden op gisteren bijwoonden. Van verschillende zijden ontvangt men berigten omtrent eerbewijzingenwelke aan de oude strijders reeds ten deel vielen bij de viering van het Waterloo-feest. De ingeze- tenen te Leiden hebben zich beijverd om in de huisvesting van de uit verder verwijderde plaatsen opgekomen feestelingen te voorzien. Van wege het gemeentebestuur hebben des namiddags op verschillende plaatsen openbare vermakelijkheden en muziekuitvoeringen plaats gehad en des avonds is eene fraaije illuminatie ontstoken. Uit de studenten was eene eerewacht ter begeleiding, zoowel van den optogt der oude strijders als van Z. M. den koning. Men verzekertdat Z. M. verlangt heeft dat geene andere eerewacht dan die der studentenonder kommando van den kleinzoon van Gijsberl Karel van Hogendorp hem naar de St.-Pieterskerk zou begeleiden. Onderscheidene marketensters uit de dagen van 1815 zijn nog in leven, o. a. Fenne Ergerste Leeuwarden, wier eerste man Evert Veldkamp als karibinier bij Waterloo streed. Arendje Ban gers te Brielle en te Rotterdam Johanna Wil- lemina Schoper die even als haar man A. Roster (mede nog in leven) den grooten slag heeft bij- gewoond. -Als eene bijzonderheid wordt uit Havlin- gen gemelddat niet alleen de Engelsche sche- penwelke in die haven verblijf hieldenmaar ook de Fransche bij gelegenheid der Waterloo- festiviteiten deel namen aan de algemeene vreug- debedrijvendoor lustig de vlaggen te laten waaijen en dat ook de gezagvoerders en verdere opvarenden blijkbaar met genoegen de optogten en volksvermakelijkheden hebben bijgewoond ja zich zelfszonder aansporing van anderen j met oranjelinten hadden getooid. In den nacht van zaturdag 17 dezer heeft Advertentieblad Nieuws Z. M. heeft de kapiteius .7. K. Teeters en C. F. van den Uoff, heiden van het wapen der marechausseeop pensioeu gesteld, en het bedrag daarvan reipectivelijk bepaald op 1035 en /900 's jaars. Z. M. heeft benoerad bij het wapen der marechausseebij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, tot kapiteins(naar ouderdom van rang) de lste luitenants A. J. Kluppel en J. A. Clappuis beiden van het wapen bij het wapen der marechaussee zijn overgeplaatst bij de divisie in Noord-Brabant en Zeeland in zijnen rang den Isten luitenant F. Siemerinkvan het 5de reae- ment dragonders: bij de divisie van Limburg, als lsteluitenant.de lste luitenant-kwartiermeester M. A. JDiekhofvan het 6d« regement infanterie. Zondag 18 Juuij jl. hield de Afdeeling van het Metal en Kruisonder de zinspreuk Willem II, voor het kanton Axel, geve9tigd te Sas-van Genteene feestelijke bijeenkomst, ter vie- ring der vijftigjarige herinnering aan Qnatre-Bras en Waterloo. Teu 4 ure in den namiddag arriveerde het bestuur der afdeeling en eenige ridders in eene sierlijke opgetuigde en met nationale vlaggen versierde sloep aan het Huisje Drie k wart, bij hun medelid Leurtcaarderde sloep werd aldaar begroet met vreugde- schoten door de leden der onder-afdeelingen Axel en Philippine, en hunne commissarissen. De leden, ten getalle van ruim 40, in bovengemelde herberg vergaderd zijnde, werd de vergadering door den president, den Wel-Ed. gestr. heer Peelerskapitein der koninklijke marechaussee te Sas-van-Gentmet eene toepasselijke aanspraak geopend, en verder door hem geleid terwijl door verschillende leden toe passelijke bijdragen werden geleverdniettegenstaande het verschil der maat9chappelijke verhouding van bet tal dat hier vereenigd was en de verschillende rangendie zij bij het leger bekleed hebben wa9 de broederlijke kameraadschappelijke toon die hier heerschte allertreffendst. Met soldaten rondheid hartstogtelijke verrukking en de in- nigste dankbaarbeid herdaehten zij hoe voor 50 jaren het drei- gende gevaar voor het verlies van Neerlands onafhaukelijkheid mede door de dapperheid hunner oudere broeders werd afgewend. Verschillende feestdronken werden gewijd o. a. aan Neerlands koning en vooral aan dien onvergetelijken koning Willem II, die reeds als jongeling getoond had een heldenziel te bezitten zijn naam en die zijner roemrijke voorouders waardig. De leden ontvingen bij deze gelegenheid het diploma van lidmaatschapdat door keurige bewerking ieders bewondering wegdraagt. Ieder die de groote beteekenis van het gouden feest van Qnatre-BrasWaterloo weet te waarderen en gevoelt hoe een -Volk, hoe klein ook, wel zijne onafhaDkelijkheid door onder- drukking kan verliezen, doch door eensgezindheid eenmaal zijne Vrijheid terug moet winnenzal begrijpen dat in deze verga dering slechts een gevoel den boventoon had „Nederland en Oranje!" Zeer voldaan over de genoegelijke uren die waren doorge- bragten waarbij den krijgsmansgrest op nieuw was verleven- digd gcworden, ging de vergadering in den laten avond uiteen. W it"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1