In de huisgezinnen van brave ingezetenen, in tempels, Gode en der menschheiil gewijd, in raadsvergaderingenin meerder en minder uitgebreide kringenoveral zag men tranen hoorde men klagten van smart en weemoed. Wij wagen bet, de herinnering van den af- gestorvenridderljjken Willem van koning WiHem II bij onze lezers op te vvekken. Mogt deze eenvoudige taal zijner niet gelieel onwaar dig zijn Mogt zij inzonderheid strooken met de gevoelens van eerbied en van lieide, welke ons bebben gevoerd0111 dezen dag te wijden te zijner eereMogt bovenaldat eerbewijs Gode niet ongevallig zijn. Immers wij zoe- ken den levende niet bij de dooden wij betoo- nen onze kulde aan geen nietig stof, dat bet bederf en den wormen ten prooi is Neen wij volgen den onsterfelijken geest daar, waar zijne daden hem navolgen waar bij, ophooger standpnnt, in ruimer werkkringdebestemming gevonden heeftvoor welke de lieide Gods bem het aanzijn gat'. En evenmin is bet aan bet sdiepsel, dat wij eeredienst bewijzen diealleen den Schepper toekomtNeen', bij heterken nen van de hooge voortreffelijkheid van onzen altijd beminden Willem van Vranje! danken wij den Vader, wiens milde hand zijne gaven tien- en honderd- en duizendmaal aan zijne kin deren toedeelt, dat Hij aan ons welzijn zoo vele talenten heeft. dienstbaar gemaakt. Tot ver heerlijking van zijnen naam strekke ook deze Wat de menseb is, dat is hij niet door zich- zelf alleen. Magtig werkt op zijne vorming en ontwikkeling de invloed van mensehentijden en omslandigbeden om bem wel te begrijpen moet men bet standpnnt kennen waaro'p bij ge|)laatst is. Daarenboven de gebeele kracht der dengd isinbandelen gelegen. Wie, buifen den Ahvetende zal zijn oordeel over den menseb op iets anders g-mnde'n dan op diens daden wie zich eene sehatting van bet karakter aan- matigenzonder den geheelen levensloopin het verband van oorzaken en uitwerkselen te kennen Eindelijk zoo weinig als schoon- heklkrachtwijsheidafgezonderd van het voorwerpwaaraan zij behooren, denkbaar zijn, kan men zich den menseb in bet afgetrokkene voorstellen bniien de omstandigheden en betrek- kingen waarin hij zich beweegten waarvoor hij in den raad des Almagtigen bestemd is. Dit geldt zoowel van W illem van Oranjeals van elk ander sterveling. De mensch is bij hem onafseheidelijk van den veldheer en den koning. De lange reeks zijner staats- en krijgsbedrijven behoort evenzeer tot zijn wezenals elke zij ner bijzondere daden. Om bem te waarderen mag de hooge stelling welke bij innamniet uit bet oog verloren worden. Daarom behooren het ridderzwaard en de koninklijke kroon tot de persoonlijkbeid van Willem IIzoo als het palet tot die des kunstenaarsof de luit tot die des diehters. Het genie wordt aan zijne voort- brengselen de held en de stnafsmanaan zijne daden gekend wie mag bij bet uitspreken van zijn oordeel eene dier daden of voortbrengselen als onversohillig op zijde selmiven Sedert dien bang-en winternaeht, waarin de twee- jarige prins van Iranje met vader en grootvader op de golven der Noordzee dobberde terwjjl het erf, doorweekt met het bloed zijner vaderen, den vijand dien zij zoo dikwijls hadden afgeslagen in banden violhad de Yoorzienigheid over Ne derland en Oranje gewaakt. Het laatste had niets verloren van zijn' luister, maar was als de palmboom toegenomen onder den drnk het eerste door rampspoed gelonterd, verfoeide, wat het eens gebnldigd, zegende, wat het vroeger verworpen had. Het leven der mensehen is als een aanhou- dende strijd wel hem die in de school der te- genspoeden daarvoor is gevormd Hoeveel bad de jonge prins daarin geleerd hoeveel was liij daaraan versclmldigd! zou liij ooit aan het vor stelijke bof die knndigheden opgezamelddie vorderingen gemaakt bebben als in den drang der noodzakelijkbeid om den naam dien bij droegdoor daden op te honden Bovenal zou zijn schrandere vader bem ooit, onder bet ge- wigt der staatszorgen dien scbat van wijsheid en ondervinding hebben kunnen mededeelen, ter- wijl bij in de opvoeding zijner beide zonen troost en nitspanning moest vinden zoo was Willem II in de school van den krjjgskundigen Con,slant en aan Oxfords Universileil tot een jongeling opgewassen de beveling zijner leermeester en van de bloem der Britscbe jongelingscbap ge- worden zoo greep bijnaar het voorbeeld zij ner vaderen, op negentienjarigen leeftijd het zwaardom daarheen te trekkenwaar zijn eigen __heldenhart hem riep en de besehermgeest van zijn vaderland hem wenkte. Want in de vlakten van Spanje moest het lot daarvan wor den beslist en de degen van Oranjeonder Gods bestuur, een der werktuigen zijn, om Neder- land van het slavenjuk te verlossen. Wij kunnen hem niet volgen in al de bijzon- derheden van dien merkwaardigen st ijdwaarin liij zich onder het oog van Wel ling I on met roem overlaadde. ^j zouden moeten herinne- ren hoe bij bij de., aanval op Guidad Rodrigo aan het boofd eener stormkolom voor het eerst zijne Ojibruischende dapperheid deed kennen hoe bijvooraanonder de vreesselijkste slagting, bet rotskasteel van Badajoz hielp veroveren hoe liij na den slag van Salamanca den zege- vierenden veldheer bij diens intogt te Madrid yergezelde hoe deze zijn' moed en krijgsbeleid in den veldslag van Vittoria openlijk erkende eindelijk hoe liijtot loon zijner dapperheid als zegebode van den beslissenden slag der Py- reneen naar Engeland werd gezondenwaar koning en volk hem met vcrhoogden rang en welverdiend eeremetaal begiftigdonder blijde kreten van loejuiching ontvingen. De schuld was verzoend, de tijd der boete voorbjj. Oranje stond wedermet grooter magt en weidscher titelaan het hoofd van den Ne- derlandschen Staathet rijke erfdeel van Karel 1 na eeuwen van sebeidingop nieuw vereenigd, gehoorzaamde aan zijn' schepter; de kroonprins had eindelijk een vaderland, en spoedig, zeer spoedig zou het blijken hoe lief bij het had, want de adelaar heeftin zijne vermefele vlugt, Frankrjjk heroverd. Daar stuit hij in de vlak ten van Belgie op de legerscharen der bondge- nooten en de veldheer en zijn leerlingontmoeten elkander weder op het slagveldom den ge- meenen vijand te bevechten. Maar de held is een nieuw tijdperk ingetreden voortaan veree- nigt liij bet beleid van den veldoverste met den ridderlijken moed van den krijgsman. Quatre Bras is eene zijner schoonsfe laurieren. Dat hij niet terngtrokmaar zijne kleine magt eene stelling deed inneinen waardoor zij groo ter scheendan zij werkelijk was, is een mees- terstuk van krijgsbeleid. Waterloo drukte het zegel op bet verbond tuschen hern en zijn volk: daar vloeide zijn bloed voor de onafhankelijk- heid van zijn land. Terwjjl hij in het gezigt der Fransche kurassiers van het eene korps naar bet andere reed, werd hij, even als zijn oom Frederikin hetzellde Belgie, door een' ko- gel, die ook zijn paard kwetste, in den schou- der getroffen. Noodlottige wondeindien het waar is (zoo als het schijnt en de vorst zelf geloofde), dat de eerste kiem der kwaaldie bem ten grave sleeptedoor haar is gelegd Maar ook weldadige wondeindien zij even als het bloed van den onvergetelijken eersten Willem, bet cement is van de liefde van het Nederlandsche volk voor zijn vorstenhuis De geschiedenis zal het woord bewaren, de helden der oudheid waardigdat hijtoen men hem op een deurpaneel bewusteloos had weggedragen en hij de oogen weer opende, den generaal van Reede op zijne bezorgde vragen ten antwoord gaf: Wij hebben geen voet gronds verloren In dien ooit de nazaat (hefgeen God verhoede!) de verdiensten van Oranje mogt miskennen geljjk Belgie die miskend heeftdan moge hem dit heldenwoord van schaamte doen blozen Maar toen in dien zwijmel van bewoudering en vereering toen de prins na zijn spoedig herstel voor bet eerst den schouwburg te Brussel bezoeht, toen onder de vertooning, door eene kunstige bewerking, een lauwerkrans op zijn boofd nederdaalde en het volk de paarden van zijn rijtuig afspandeom hem in zegepraal naar zijne woning te trekken, wie had toen dur- ven voorspellenkunnen vermoedendat de held van Waterloo in datzelfde Brussel, van barricades doorsnedenonder wilde opro'erkre- tenalleen door zijne vlugheid als ruiter aan den dood of ten minste aan eene smadelijke ge- vangenschap ontkomen zou Zoo spoedig ecbter zou die toejuiehing, den ontslapene zoo dierbaar nog niet ophouden. Hoe ware dit mogelijk geweest, daar zelfs de liberale partij in Frankrijk er ernstig aan dacht, om WCllem van Oranje op den troon der Bour bons te plaatsen Een opzetwaarvoor de Yoorzienigheid hem en ons vaderland genadig heeft behoed. Doch wenden wij het oog af van die listen en lagenvan dat onnatuurlijke verbond tus- schen licht en duisternis, van dien heilloozen opstand, waarin Willem van Oranje, om zijn' vorstenpligt te vervullen met denzelfden nmed de pijlcn van den laster en de woede van het opgeruide volk trotseerdewaarin hij met zeld- zame zelfopoffering de liefde zijner' onde land genooten op het spel zette, aan welke hem al'es gelegen lag en die hij nooit meer verdiende dan toen zij hem het minst werd toegedragen. Het hart krimpt in een bij de gedachtehoe veel die opstand aan bloed en sehatten en tra nenook aan het koninklijk huis gekost heeft- maar toeh is de tiendaagsche veldtogt eene sehoone biadzijde in onze geschiedeniswaarin develdmaarschalk op het heerlijkst uitblinkt. H jj bezat alles wat den soldaat kon winnen Zijne ondervinding boezemde vertrouwen in aan zijn persoonlijken moed twijfelde nieinand: zijn krijgsbeleid was boven alien lof verheven en de juistheid zijner plannen werd door de roemrijkste uitkomst gestaafd. Daaraan heeft Nederland het te dankendat zijn naam niet langer een spot is van den wangunstigsten na- buurdie het reeds durfde honen en verguizen, alsof er van de deugd der vaderen niets meer overig was De eerste koning der Nederlanden had de wufte gunst des volks verloren en zijn room overleefdhij legde den schepterdie hem te zwaar werd, in jeugdiger en kracbtigerhauden neder. Er begon een nieuw tijdperk voor den vorst, dien wij beweenen. 0, zoo de glans van dien schepter hem misschien vroeger in de oogen schitterde, hoe zwaar is de lastCderjj re vering geweest, die op zijneschouderen drukte! Maar met welk een geduldmet hoeveel be- kwaamheid met hoeveel opofferingen met welk een heuehelijken uitslag heeft hij dien gedragen Baat het Nederlandsche volk nimmer vergeten datzoo het in het genot van onbekrompene vrijheid en welvaart veilig iste midden der woehngen van Europa, het dit, naast den Al- lerhoogsteaan Willem II, en am hem alleen is versclmldigd. Toen hij den troon beklom had hij zich zelden met staatszaken bemoeid maar het duurde slechts kort, of hij was die volkomen meester. Aan zijne hooge pligten of ferde hij neiging, gemak, vermogen en gezond- heid op. Wat aan de behoeften der schatkist ontbrak, vuldehijaan uit eigene middelen. Nie mand vias tot uitgestrekter bezuinigingen be- reiddan liij, zelfs ten koste van zijn geliefd leger. In eene der raadsvergaderingen bragt hjj een eigenhandig ontworpen plan van gecon centreerde verdediging ter tafeldat aller be- wondering verwierf. Met zijn helder oordeel had hij mensehen en zaken leeren kennen dik wijls beter dan zijne raadslieden. Hij ben-reep den tijd waarin bij Ieefdeen de stelling van n constitutioneel koning tegenover zijn volk. Hij vertrouvvde op zijn volk en geen offer was' bem daai\ 001 te groot. Is het te verwonderen dat hij op den onvergetelijken 13 Maart uit ei gene beweging den grooten stap deed, die Neder lands vrijheid op breeder grondslagen vestigde en den troon een hechter steunsel jraf in^de liefde des volks 0 Nederland! mogt die vrijheid, onder Oranjes beschcrmingvoor eeuwig haren zetel on uwen bodem hebben gesticbt Zoo was de kroon gezet op 's vorsten reve ring van toen af verergerde zijn toestand hij had lang genoeg voor zijnen roem geleefd. Dat leven wan rover een liefelijk waas ligt gespreid behoort aan de geschiedenis, maar wij dur- ven ons vermetener nog in enkele trekken een diepen blik in te werpen. Koning Willem II was een edel meusck RegIvaardigheid noemde hij de eerste vorsten- deugd._ En het was geen zelfbedroggeene hui- chelarij die hem cenmaal dat woord deed uit spreken voor anderen zij het lof genoegdat hun geen onregt wordt verweten, bij was're<>-t- vaardig ten koste van zijn naam, liem lief bo ven alles, op het gevaar af, van zijne po- pulariteit te verliezenwaarop hij Imogen prijs stelde, regtvaardig, trots den laster, die hem niet spaardeaan anderen deed hijwat hij wilde dat hem gedaan wierde. aderlandsliefdeopoffering voor het algemeen welzijn wie zal hem die deugden betwisten Wel was het, naar de inspraak van zijn hart toen bij de weldadigheid eene deugd noemde,' die bet naast tot God brengt. Hij was goed- liartig in de hoogste mate. Nooit berekende bij angstig de som zijner weldadenzijne lin- kerband wist niet wat de regter- gaf. Die hand was nimmer geslotenwaar eene ramp moest gelenigd worden. Hij gaf, zoo als Taliens ge- tuigdemeer dan men vroeg, ook bij de wel- daad nog een traanen hij gaf met koninklijke mildheid. Een trek uit vele. In den tienda'ag- schen veldtogt vraagt een boer hem schadeloos- stelhng voor zijne afgebrande woning. Hij mist zijne geldbeurs. Hoy eleen zijner hoofd-officie- ren reikt hem de zijne en dadelijkyWordt zij, wigtigste zegepralen herdachtwelke immer onder den bijstand van den Almagtigen God zijn behaald, zoodat deze Waterloo-zondag wel in dubbele mate „een dag des Heeren" mag ge- noemd worden. 's Namiddags 6'/-2 ure verzamelde zich de stoet zooals wij dien hierboven omschreven hebben andermaal om den optogt te herhalen doch toen bleek op nieuwdat hij verrijkt was door de deelneming van een 90tal jongelingen uit den lie! heeft. en zich nn en dan kinderlijk over de sehoone dagen van zijn verleden verheugt. Deze veste heeft in November 1863, zich eene eerzuil van orde, eendragt engeestdriftge- stichtwaarvoor de onverschilligheid is vcrstbmd. imxkj V^«.» a. iiw UMjj j-»jrrrvf,tr. uuv Uiw iiivuviiio nvat cu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 3