h, WILLEM II. beslissend en glorierijk einde kwam aan eenen strijdwelke vooral ons vaderland met een ge- vaar bedreigdewaarvan de noodlotfige gevolgen niet te beiekenen waren. Deze gebeurtenissen ons telkens te berinneren en die niet bet minst in deze dagen ons leven- dig voor den geest te stellenzal dan ook wel door ieder regtgeaard Nederlander voor hoogst pligtmatig gerekend worden. Hiervan doordron- gen wagen wij het alzoo medehoe ijverigmen alreeds in woord en schrift moge hebben bijge- dragenom de aanleiding tot onze feestvieriug in een belder licbt te stellendaarvan ook eene schets te geventen einde bij onze lezers de erkentelijkheid voor zooveel noodig, te verster- ken ten aanzien van de zoo gezegende afwen ding van bet gevaar, wanrmede ons dierbaar Vaderland vobr 50jaren bedreigd werden hoe het sedert die dagen nog steeds van vreemde overheersebing goedgunstig verschoond mogt blijven. Naanwelijks was dan in November 1813 ons vaderlanddoor eene wonderbare omkeering van zakenvan de kluisters der dwingelandij ver- lost gewordenen mogt bet onder de vleugelen van Oranje toen weder vrijelijk ademhalenof de zoo zeer gevreesde Napoleon ontsnapte weldra zijnen bewakers op bet eiland Elbawerwaarts bij verbannen wasen trok op nieuwdoor dnizenden met verrukking ontvangen Frankrijk binnen waar de geweldenaar als op de sebouders eener jnbelende menigte, en ondersteund door bet Franscbe legerbetwelk hem op verrader- lijke wijze bijvielzich als in trionif op zijnen troon bersteld zag. Die tijding bragt intusscben geheel Europa inbeweging, en de mogendbeden verbonden zich al aanstonds om den geducbten rustverstoorder met een magtig leger te bestrijden. Zoodra Napoleon tocb met zijne aanzienlijke krijgsmagt op Belgie's grond was aangekomen vond bij daar de EngelsoheNederlandsche en Pruissiscbe heersoharen om eenen inval in ons toen nog jengdig koningrijk te beletten. Met bet doel om de beide eersten van bet Pruissische leger af te sebeiden en alzoo zijne tegenpartij te verzwakkentrok bij den 15 Junij over de Sambre en legerde zich te Charleroiten einde de Pruissen op de booge vlakte van Flenrus aan te vallen. Met de grootste woede en hardnek- kigbeid werd daar van beide zijden gevocbten en hoezeer verscbeidene boogten en dorpen her haaldelijk ve loren en herwonnen werden moest de oude Pruissiscbe veldmaarsebalk Blucher na eenen strijd van 5 uren bij het dorp Ligny evenwel al vecbtende docb in goede orde wijken. Trotsch op deze eerste zegepraal werden de Franschen ecbter reeds op den volgenden dag door de dapperheid van den prins van Oranje aan bet hoofd van onze geringe legermagt, bij QuatreBras gestuit. Plaatsen wij ons, voor een oogenblik in nze verbeeldingop dat slagveld. Zietdaar stormen die oude bedrevene soldaten gewoon onder Napoleon te strijdenaan! De ruiterbendendie, trotsch op zijne adelaars, zich van de overwinning, onder geleide van hunnen veldheerzeker acbtendruiscben in op onze gelederen gevormd uit jorigelingen nog kortelings onbedreven in den wapenbandel, nog gelieel ongewoon aan den verschrikkelijken aanblik van een strijdperk nog niet gemeen met het donderend geluid der kanonnen zietdaar rukken zij voorwaartsdie oude soldaten die in Rusland gevangen geweestNapoleon s neder- lagen niet zagen en meenen dat alleen vorst sneeuw en gebrek zijn vernuft en hunnen moed overwonnen zij rukken voorwaarts tegen eene rij van jongelingen, op welke zij versmadend nederzienen komen om te strijden tegen eenen jongen vorstdiedoor hen weinig geacht althans in bunne oogen op verre na niet met Napoleon of zijnen maarscbalk Neykan ge- li k gesteld worden. Maar, zij stieten den kop die vermetelen Deze jongelingenonze bree ders deze jongeling, de jeugdige zoon van den geliefden konmg^Vilfem waren door God bestemdom deb stroom des verderfs te stuiten en te doen zienwat vaderlandsliefde kan uitwerken. Deze, in vergelijking van den vijand, kleine schare, was door de Voorzienig- heid verordendom der Franschen heerscharen krachtig en gevoelig te bewijzenwat beleid moed en trouw aan bet vaderland vermogen jawas bestemd om aan de verbondene mogend beden en bare dapperen te toonendat Neer- lands volk eene eereplaats verdient in de rij van aliendie voor de edele vrijheid gestreden hebben De bekwame Engelsche veldheer Wellington die intusscben bet plan van den listigen dwin- geland dooiv.ien hadom de verbondene legers van elkander verwijderd te houden, besloot nu op den 17 Junij met zijne krijgsmagt terug te trekken ten einde die met het Pruissische leger te vereenigen. Dit geschiedde met zooveel be leid en voorzigtigheiddat Napoleon er niets van onldekte, voor dat deze manoeuvre bijna volbragt was. Had de dwingeland nu op dien dag de slag hervatdan zou ongetwijfeld de overwinning aan zijne zijde geweest zijn. Doch de mensch wiktmaar God bescbiktHij draalde, en toen bij laat in den namiddag den aanval zou gaan wagenwerd hij hierin door eenen zwaren plasregen zoo zeer beletdat zijne troepen niet kouden voortrukken. En nu brak de morgen aan van den 18 Junij, den dag, waarop de beslissing voor Europa en in het bij- zonder van Nederland zou plaats hebben. Frank- rijks overheerschermet een leger van omtrent 100,000 man sterkviel nu met heftigheid op onze vereenigde krijgsmagt aan. Bestond in dezer gelederen moed, beleid en standvastig- heid, bij de Franschen was in geene rnin- dere mate geestdriftonverscbrokkenheid en ver- trouwen op hunnen veldheer. Alle bartstogten werkten aan beide zijden lievig, en men gaf elkander niets toe in onversaagdheid en zelfop- offering. Lang stond de kans wissel vallig en Wellington zelf twijfelde, tot den avond, aan de zegepraal der regtvaardige zaak. Won- deren van dapperheid werden aan beide kanten bedreven met eene onbeschrijfelijke verbittering werd ervooral in de laatste 6 urengevoch- tenongeloofelijke krachten werden door den vijand aangewend om ons te verdrijvendoch Engelschen en Nederlanders schenen beide vast besloten te hebben liever op de plaats te sterven dan eenen voet te wijken. Even alsiuSpanje, en bij Quatre-Braswas Oranje nu ook weder de onversaagde aanvoerder en bevelgever, toen de kern van het Franscbe leger, de garde, eindelijkonder Ney en Friandeenen wan- hopigen aanval deed. Zijn beleid en koelbloe- digbeid wrochten de grootste wonderenen onbeschrijfbaar schoon blonk zijne heldenziel in deze oogenblikkenDante midden dezer bevige worstelingontving bij in den linker- arm eenen musketkogelstortte alzoo zijn dier baar bloed voor het lieve vaderland, en was het hem dus niet vergunt, het einde van den slag te mogen aanschouwen. Verre evenwel, dat deze treurmare, al spoedig door de Neder landsche gelederen verspreidde standvastigheid verzwaktedeed zij veeleer de woede en wraak ontvlammen. Nieuwe benden kwamen de strij- ders ondersteunenen de laatste en hevigste stuiptrekking van den overweldigcr was doorge- staan. Zijne garde vlugtte voor onze dapperen en nu besloot de Britsche veldheer van zijnen kaut den aanvaller te vervolgen en te bestoken. De gansche linie trok dus nu voorwaartsstortte zich op der Franschen gelederen, en joeg dood en verschrikking in bunne benden, die in wanorde de vlugt namen en onder de ver- dubbelde slagen vielen van onze moedige ver- dedigers, welke zij gewaand hadden te zullen overheerschen. De magtigste nu der magtigen geene kans ziende om uit der bondgenooten han- den te ontsnappenmoest zich dan nu aan de Engelschen overgeven, en werd naar St.-Helena overgebragtwaar bijals gevangenein Mei 1821 zijn leven eindigde, terwijl de vloek van tijdgenoot en nageslacht hem achtervolgde. as deze bevige strijd zeer glorierijk gestreden, geheel Europa dankte dan ook nu de Voorzie- nigheidmet eerbiedige erkentenisvoor de zege aan de wapenen der mogendbeden geschonken. En nuna 50 jarenwillen wij ook weder, met dankbare hartenonze offers brengen voor den Troon des Almagtigenen met eenen pleg- tigen eed, trouw en eensgezindheid zwerenaan Vorst en Vaderland Want: Te Waterloo hielp God ons strijden Toen 'I leger niet meer strijden kon Zijn arm, die heil schept uit het lijden Verplellerde Napoleon Dddr zag men trolsche Franschen vlugten Daar zegepraalde Neerlands moed, Daar rees op eensna zooveel zuchlen t Gejuich van onzen heldensloet Gedenken wij dushoe voor desen Door God ons redding is bewezen Doe dat eenmaal Napoleon Op roof en moord en plundring zon Maarhoe Oranje, met zijn bloed, Ons redde van liel Fransch gebrocd Blijde en droevige dingen wisselen dagel-ijks af en treffen naar omstandigheden. Deze waarbeid ondervond vooral Neerlands volk, toen op den 17 Maart van bet jaar 1849, koning Willem II overleed. Mogt de Holland- sehe natie zich ten jare 1840 verblijden, toen Willem Frederik George Lodewijkkroonprins der Nederlandende wijdberoemde heldde verdediger, beschermer en bevrijder van Neer lands duur gekochten grond, den troon besteeg; mogt het zich toen voorspiegelendat zjjne re- gering gelukkig en langdurig zoude zijn helaasblijde dingen worden spoedig en on- verwacht door droevige achtervolgd. De be- minde koning werd door ziekte aangevallen hij stierf Neerlands volk was verslagen naar de ziel veel had bet den kroonprinsveel den koning reeds te danken maar toch, het had zich daar enboven nog veel goeds en schoons van zijne regering beloofd het kweekte dag aan dag de streelendste hoopde zoetste verwachting doch de dood klopt aanen hoop en verwach ting zijn verijdeld. Verstijfd was de handdie zoo roemrijk degen en schepter gedragenzoo trouw aan de afgelegde belofte geregeerd had. Het Nederlandsche volk verloor zijn' dapperen veldheer, zijn' goeden koning; de zonc.n der weduwe een veelbeminden weldoencr! 257ste Staats-Eoterij. Prijien van f 1000 en daarboven. Derde. Klasse. 1 ste LijstNo. 4615 en 7618, ieder f 1000. EIKEN HOUTWAREN, ZEILE1N enz., aan het Pakhuis op Java, welke Goederen alien finaal zullen wor den verkocht. L. P. BLOKLAND. Prijs 10 Cents. l^EDRUinn^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 2