g BBRI SUM. becl bet feest, met ontbrak aan luid gejmch en vreugdescboten. Nadat een der raadsleden, met name C. Plalleeuw, boil had toegewenscht aan bet boofd des bestuurs op allezins gepaste wiize en de installatie was afgeloopenbezoeht Z. W. E. A. onze kerk, waar de predikant F. van Binsbergen met den kerkevaad en de kerkvoogden hem inwachtten. Door den sierken aandrang eener menigte uit allerlei go zindten, zag onzen leeraar zicb verpligt om den kansel te beklimmenen sprak van daar, nadat de gemeentebegeleid door bet zangkoor, Ps. 68 10 had opgezongen, den burgemeester aan, op eene korte, kernachtige en hartelijke wiize namens kerkeraad en kerkvoogden; be- val hem dringend de verschillende belangen van armen en kerk aan, bad van God een ze- gen over zijn persoon en bestnurwaarmede zicb alien vereenigden door bet aanlielien van Ps. 134 2, 3. 7 In bet raadbuis teruggekeerd vertoefde Z. E. A. nog tot ruim 7 nren in ons nndden, en vertrok, even als bij zijne komst, te voet tot aan de laatste eereboog, waar hem het zang koor nog eens bulde bragt. Onder het gejuicb der menigte, keerde bij, uitgeleide gedaan door de eerewacht, naar Neuzen terug. Diep getroffen over de bewijzen van belang- stelling en eer hem aangedaan sprak hy met waardige minzaambeid alien toe, die tot zulk een ontvangst medewerkte - gaf denwensch te kennen, om veel goeds voor de gemeente te mogen bewerkenen voegde, bij de woorden, daden, als blijken zijner tevredenheid. God zegene zijn bestuur over ons! Dank zii eebragt aan jongelingen en meisjesaan de bestuurders en 'leden der zangvereemging en •tan aliendie het hunne tot dezen ontvangst bi]droegen. Lang moge in de gedachten van ouden en jongen dezen nannddag en avond bly- ven voortleven, die zicb kenmerkten door ge- wenschte orde, en waarbij geen enkel ongeluk viel te betreuren. Zuiddorpe 18 Mei. Op de heden albier cehouden jaarmarkt waren aangebragt33 werk- paarden3 veulens59 stuks boornvee en 15 varkens; waarvan zijn verkocht: o paaraen, 1 veulen 35 stuks hoornvee en al de varkens. De premien zijn toegekend als volgtvoor bet schoonste werkpaard en voor de schoonste baat- cevende of kalfdragende koeaan den beer A. A. van JJaelstte Zuiddorpe voor het grootste iretal ter markt gebragte paarden aan W. fieleman, te Axel, en P. J. Govaert te Over- slae idem boornveeaan C. L. de Pop, te Axel; voor bet grootste getal ter markt gc- koclite paarden, aan U. Dhooge, te Lokeren, en J. de Groolete Saffelaere; idem boornvee, nan den beer A. Berlamonl, te Lokeren. Door dezen is van den beer van Haelst, de prijs- winnende koe aangckocht voor f 3o2,50 en een tweejarige stier voor f200. Nog nimmer werd de markt door zoo vele Belgische koopl icden bezocbt als dezen jare. De beer P. van den Hoofakker Houtzager predikant te Neuzen, heeft jl. zondag aan de ge meente bekend gemaaktdat by bet beroep naar Oudewater heeft aangenomen. Door bet Provinciaal kerkbestuur van Utrecht is, in zijne vergadering van den 12 dezer, a. de heer Caret ChnsUaan Jenneke ^Men- dual, na afgelegd examen, als kandidaat tot do Heilige dienst toegelaten en is hem mitsdien de bevoegdbeid toegekendoinin eene ge meente beroepen zijnde met inachtneming van de bepalir.gen in bet rcglement op de vacaturenals Evangeliedienaar op te treden. Ook te Hulst beeft men nog een oud-kryger, die in 1815 te Waterloo medestreed eenzeven- tiSarigen bovenierJan Vermeersen genaamd. Hii stond als vrijwilliger bij het 2de bataillon 5de kompagDie artillerie van lime, en was alzoo iu het heetst van den slag. Met zijne even hoo- bejaarde vrouwin niet zeer mime om- standigheden verkeerende valt hem bet bywonen der aanstaande feestviering te Leyden bezwaar- li'ik Mogten eenige gegoeden door eene kleine inzameling den wakkeren verdediger desvader- lands in staat stcllenaan dezen natuuilyken \vpnaeh van zijn hart te voldoen Door den raad der gemeente Clinge is in ziine vergadering van den 19 dezer, benoemd tot hoofd-onderwijzer aan de openbare school te Clinge (Gravenstraat) Hendncus Alberlus Her- .ernemen >1 door de Me Af- deeling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op den 29 Juiij aanstaande binnen Oostburg eene tentoon- stelling gehouden worden van paaiden, ran deren schapenvarkens en verbeterde vverk- tui'-cn en gereedscbappen voor den landbouw fmet opgaaf van prijzen). Er zijn mtgeloofd lverei en bronzen medailles, geldpryzen en cetuigscbriften. Bij elken prijs en medaille wordt ecu getuigscbrift uitgereikt. De tentoonstelling zal plaats bebben op de bofstede van J. van Uoute, in den Stampershoekpolder. Verlangde inlichtingen worden op franco aanviage vei- strekt door den voorzitter der tentoonstelling- commissie, den heer F. L. Benleyn te Oostbuig. Men scbrijft uit IJzendijke aan den Eeeloo- naarReeds geruimen tijd was er sprake van de indijking van eenige scborrenliggende tegen de Beukels- en Paiilinapolders te Bier- vliet en bet graven van ^pn uitwateringskanaal aldaar, om te voorkoineunplat talrijke bunders laiiderijen aan verdrinken werden prijs gegeven. Yroeger gedane voorstellen tot het maken van een zoodanig kanaal werden 0111 verschil lende redenen niet uitgevoerd. Eindelijk is het gouverneraent tusschen beide gekomen en van daar een voorstel uitgegaan dat wel algemeen werd goedgekeurddock waartegen enkele polders toch weder de eene of andere bedenking hadden. Intusscben bleel zoowel bet een als het ander zonder uitslag. Heden echter verneemt mendat Z. M. octrooi tot bedijking van bovengenoemde scborren heelt verleend, waardoor wij dus weldra eene aan- zienlijke hoeveelheid land aan de zee zullen zien ontwoekerenom daarinmisschien bet volgend jaar, den jiloeg te zien zetten. Wat nu verwondering baart, is, dat men niets van bet suatiekanaal verneemt en alzoo nog in de onzekerkeid verkeert of men, waar men bier land aanvvint, daar weder land tot scbadevergoeding wil prijs geven. Een bijna 89jarige landbouwer te Yerseke die dagelijks nog 4 uren arbeidtviel zaturdag 13 dezer in eene slootzoodat bet water hem eenige oogenblikken bedekte. Boven gekomen wees bij nog met verontwaardiging alle hulp afzeggendedat niets hem zoo zeer speet dan daymen zijn val gezien bad. Alleen kwam bij er uit en stapte bedaard doch eerst na aan- koudend dringenhuiswaarts. In den nacht van 13 dezer heeft het in de slreek van Oosterhout sterk gevrorende pas uitkomende aardappelen en andere v-ekl- vruchten bebben daardoor veel geleden. Uit de heidestreken luiden de berigten omtrent de veld- gewassen bedroevend. Door de aanhoudende droogte wordt aan de veldvruchten de wasdom ontnomen en aan veevoeder begint volslagen gebrek te heerschen. Een jeugdig paaronlangs te l ilburgge- buwd had in tegenwoordigheid der familie op de bruiloft bcpaald dat de man zich uitsluitend met bet iinanciele en de vrouw zich met het liuisboudelijke zou belasten of met andere woor den" zeide de jonge man „ik zal minister van financien en mijne vrouw minister van binnen- landsche zaken zijn". De eerste dagen gmg alles perfectmaar zondag avond zat de minister van financien in de herberg. Zijne vrouw ging hem tot driemaal toe waarschuwendoch te ver- geefs. Toen ging zij bedaard naar huissloot deur en vensters en schreef op een stuk papier dat zij op de deur plakte„de minister van financien is ontslagen en tot minister van bui- tenlandscbe zaken benoemd". Deze eindelijk te huis komendezag bet plakkaat op de ge- sloten deur en las bet met bekulp van een paar lucifers, waarna bij heftig op de deur begon te kloppen en eindelijk ten autwoord ontving„de minister van buitenlandsche zaken heeft met "de binnenlandsche niets te maken, bij kan in "de open lucbt logeren". De man was met te- vreden met de portefeuille van buitenlandsche zaken bij melde zich zelf aan tot minister van het departement van oorlog. van zaken. Ook de liberalen geloovendat het Parijsche dagbladartikel eene heilzame waar- scbuwing voor de Belgen is. Ten slotte maken zij de opmerking, dat de Fransche publicist te eenenmale uit bet oog heeft verlorendat de toepassing van het zoogenaamde nationaliteits- beginsel medebrengtdat nooit over natien wordt bescbiktzonder dat zij zijn geraadpleegd. Wat Belgie aangaat, biervan kan men in Frankrijk zeker zijndat niemand er aan kan denken om ooit een wensch te uiten voor het herstel der Fransche beerscbappij bier te lande. Een heerlijke gelegenheid wordt thans aangeboden om de gansche wereld te bezoeken, doordien eenige deftige ingezetenen van Ant- werpen het grootsche plan hebben opgevat cener reis om den aardbol. Deze onderneming zal bij uitnemendheid uationaal zijn en vereenigt alle voorwaarden in zichwelke een goed resul- taat belooven. Een Belgisch vaartuig, 800 a 1000 tonnen groot, onder het commando van den kapitein Louis Meijereen beproefd zeeman die reeds vier malen de reis rondom de wereld heeft volbragt, zal in de maand September e. k. vertrekken en achtereenvolgens de voornaamste havens der beide vaste landen bezoeken. Men is voornemens de reis in twee jaren tijds te volbrengen. Deze togt is vooral bestenul voor de jongelingscbap om practische wereldkennis op' te doen. De negenjarige zoon van keizer Napoleon heeft bet grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw ontvangen. De vrijmetselaarsorde in Frankrijk is bezig hare statuten te berzien. De onderscheidene loges daar te lande zijn om liaar advies dien- aangaande gevraagd en zenden thans voorstellen in. Vroeger is liet noodig geac-ht in die statuten bet bestaan van God en de onsterfelijkheid van 'smenschen ziel uitdrukkelijk te erkennen thans zijn er onder de 120 loges vijftig welke het daartoe strekkende artikel wenschen te zien schrappen. Die wijziging wordt door Avenir National aanbevolenmaar door een ander Pa- rijsch dagblad van dezelfde kleur I' Opinion Nalionale ontraden. Wij zijn verlangend den uitslag te vernemen wanneer daar althans ooit openbaarheid aan gegeven wordt of men den eischom het bestaan van God en de onsterfe lijkheid niet meer in de statuten optenemen, onder de rubriek vooruitgang plaatsen zal weten wij niet. In onze dagen zijn er helaasmeer dan te veel, die er wel degelijk vooruitgang in zien. Het portret van Booth den moordenaar van Lincoln dat uit New-York aan een koop- man in photografiscbe portretten te Parijs was gezondenis bij duizende exemplaren verkocht. De policie heeft echter den verderen openbaren verkoop verboden. De autoriteiten der stad Philadelphia heb ben kennis bekomen van een brandstichtings- complotwaaromtrent een zorgvuldig uitge- werkt plan is ontdekt. Eene bende van 800 zaamgezworenen zou het er op toegelegd beb ben de voornaamste steden van het Noorden in den asch te leggen. Men meldt uit Brussel, dd. 17 dezer: Het door de Parijsche Epoque medegedeelde betoog over Belgie welk land na den dood van komng Leopoldals zoodanig zou moeten ophouden te bestaan heeft niet alleen de gevoeligheid der clericale bladen in hooge mate opgewekt maar mishaagd ook zeer aan de liberale dagbladpers bier te landedie het vooral zeer hoog opneemt dat de Fransche publicist de Belgische natie splitst in eene clericale partijaan bet hoofd waarvan de hertog van Braband zou zijn geplaatst, en in eene liberale partij die hare hoop zou hebben irevestigd op den graaf van Vlaanderen. Naar luid der liberalenkent de genoemde publicist de Belgen nieten zou bij anders wetendat de natie zicb aansluit aan den prins, die, volgens de constitutie, zijnen vader zal moeten opvolgen die weethoe bet parlementaire stelsel werkt en beeft gezien, dat'skonings luister toeneemt naar gelang van de onpartijdigbcidwaarmede bij het stelsel toepast. Den dagwaarop die prins ten troon beklimt zullen volgens de liberalenalle Belgen ka- tholieken zoowel als liberalen, zicb eendragtig met hem verecnigen tot handhaving van de nu 34 jaren geleden in het leven geroepen orde de eerste steen gelegd aan het nikuwe 16 mei 1865. Tot ons leedwezen kon bet geeerbiedigde hoofd dezer gemeente de beer J. Sergeantwien deze plegtige verrigting was aangebodenwegens on- gesteldheid ons niet met zijne tegenwoordig heid vereeren. Nu wenden de aannemer J. brexg- zer en de opzigter F. JL P. Schiilzzicb tot de heeren P. Lcmsendijkgraaf en wethouder, en P. Jvan Remortellid van den gemeente- raad en der schoolcommissiemet verzoek dat zij of zoo zij zulks verkozenhunne beide schoolgaande zoontjes, den eersten steen leggen zouden. Dit laatste werd gereedelijk toegezegd; cn die heeren zelven andermaal door den hoofd- onderwijzer uitgenoodigdoin als vertegenwoor- dio-ers van den gemeenteraad en der school commissie, deze plegtigheid meer luister te ko- men bijzetten. Welwillend beantwoordde de heer Lcmsen aan deze uitnoodigingen de beer L. Beaurain verving als secretaris der schoolcommissie, den heer van Remortel, die juist even tevorenvoor zaken uitgegaan was. A Reeds tegen den middag wapperde Neerlancls via"- boven de fundamenten van het schoollokaal, en ten vier ure begaven gemelde autoriteiten door aannemer en opzigter vergezeldzich naar bet front der schoolalwaar de onderwyzers en de verstgevorderde leerlingen ben begroetten met bet aanheffen van het hartroerende volks- licd van Pollens. Onder bet rollen dezer tref- fende toonenreikte de metselaarsbaas Louis de Naar men zegt, zullen de Fransche zee- stations aan de kusten der Vereenigde Staten vermeerderd worden. Te Rochefort heeft het in de afgeloopen De DIRECTIE van den NIEUWEN NEU- ZENPOLDERzal, opVRWDAG den 26 Mei 1865, des voormiddags te 10 ure, in het Ne- derlandscli Logement bewoond door de Wed. VAN DER WEELE COMP. GEDRUKT BIJ J. STURM, TE NEUZEN. SCnOOLGEBOUW TE LAMZWAAKDE OP DEN i/D c/i/rtx onon/nui d'otfr j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 2