No. 214. Woensdag 24 Mei 1865. 5de Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLA11YDEREJY BIIILMCHI BBTEI Landgenooten! At) OR Dit Weekblad ivordt elken Woensdag morgen uilgegeven hij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per I'ost 05 cents. Men abonneert zich bij aide Boekhandelaren, Posldirecleuren en Brieven bush onders. Adverlenlien gelieve men a an den Uilaever in le zend.cn niter lijk Dingsdag, des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 r eg els is 40 cents, voor elken rcgcl meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl roar elke plant sing Toen nu 50 jaren geleden ons onafhankelijk volksbestaan bedreigd werdheeft het Neder- landsche leger onder aanvoering van den Prins van Oranje, krachtig en roeravol medegewerkt tot afwending van het gevreesde juk; maar ook zij, die zelven het zwaard niet konden aan- grijpen, hebben willen bijdragen ter bewaring der vrijheid kort te voren verworvenen toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter vereeniging in werkzame, liefderijke „vaderlandschedeelnemende zorg voor oude „Nederlandsche krijgslieden was het antwoord, door het gansche volk gegevende oprigting van het Fonds ter aanmoediging en onderstenning van de ge- wapende dienst in de Neder- landen. Dat fonds gestijfd door de giften tijdens den strijd tegen Belgie ontvangen, door jaarlijksche collectendoor schenkingen en le- gaten heeft namens het Nederlandsche volk aan vele duizenden hulp in hunnen nood aangeboden: aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoone niting van onzen volksgeest zijnmaar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullenhoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd, nu vooral mag van ons verwaeht worden, dat wij het voorbeeld onzer vaderen volgende, het door hen gestichte fonds sterken opdat aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gratificatie worde verleend ter herin- nering aan die heugelijke overwinning in het fonds als deelgeregtigden worden op- genomen alle Nederlandersdie bij Waterloo gestreden hebben, en van goed zedelijk ge- (lrag doch onvermogend zijn; de catego- rien van deelgeregtigden tot het fonds worden uitgebreid, opdat houderde oude en verininkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onder- stand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamd zegge niemandhet is de roeping des staats niet de mijneden krijgsman in nood te on- dersteunen De staat ja verleent pensioen en gagementmaar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgestelden vermag niet acht te slaan op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlandersin 1S125 beriep men zich nietwaar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den staat, doet ook gij zulks niet in 1SOC5. De buitengewone giften die gij tot de voor- schreven doeleinden zult willen afzonderen, zullen worden ingewacht door al de leden van het hoofdbestuuren door al de leden der districts- en plaatselijke eommissien ten uweut gevestigd. Amsterdam 10 Mei 1865. J. W. H. RUTGERS van ROZENBURG, President. H. L. M. LUDEN, Secretaris. Leden der Dtslricls-Commissie te Axel zijn de heeren dr. H. J. van ECK, M. J. van VESSEM en J. van DOESELAAR SCHOONAKKER, terwijl in iedere ge- meente Sub-commissien bestaan. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridders grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren Fransen van de Putle, Relz en Cremers ministers van kolonien financien en buitenlandsche zaken. Dezer dagen is afwijzend beschikt op het verzoek oin het registratiekantoor te verpiaat- sen van Sluis naar Oostbnrg. Neuzen, 18 Mei Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alliier opgevaren 27 zee- schepen, metende 3356tonnen, en 252 binnen- schepen, m. 14012 t., en afgevaren: 32 zee schepen, m. 4935 t., en 241 binnensehepen m. 13107 t.;sedert 1 Januarij 1865 zijn het kanaal opgevaren: 79 zeeschepen, m. 10580 t., en 1146 binnensehepen, m. 51412 t.; en afge varen76 zeeschepen, m. 11860 t., en 1114 binnensehepen m. 49749 t.in de vier eerste maanden van 1864 zijn het kanaal opgevaren 70 zeeschepenm. 8965 t., en 894 binnensehe pen, m. 42209 t.; en afgevaren 45 zeeschepen, m. 6931 t., en 871 binnensehepen m. 394621. Neuzen, 22 Mei. Jl. vrijdag den 19 de zer had alhier de plegtige installatie plaats van den heer A. C. G. E. L. Bolsals burgemeester dezer gemeente. Reeds in den vroegen morgen wapperde van alle openbare en particuliere gebouwen de na- tionale driekleur en heersehte eene meer dan gewone drukte. Omstreeks 9'/, ure was reeds eene ontelbare menigte aan de aanlegplaatsom de stoomboot van Vlissingen te zien aankomen. Daar stond ook geschaard eene commissie uit den gemeenteraadde heeren J. C. Sleen- kamp, PWz., J.Lensen, J.deJonge, J. Dnnze en de secretaris, de heer J. DielemanVV'z. alsmede eene eerewacht te voet, bestaande uit een 24tal jongelingen, onder leiding van de heeren C. J. A. FerckenJ. LeunisCz.D. J. C. Scheele en A. C. N. Grenu, benevens het mu zijkgezelschap Apollodie den burgemeester plegtig en feestelijk zouden inhalen. Spoedig kreeg men het stoomvaartuig in het gezigtstatig baande hetmet vlaggen en wim- pels versiertzich zijnen weg, en circa 10 ure terwijl van den wal het muzijkgezelschap Apollo het Wien Neerlands hloed liet hoorenliep de ranke kiel de Westerhaven binnen. Onder een welraeenend gejuich zette de heer burgemeester voet aan walen niet zoodra was de commissie uit den gemeenteraad hem gena- derd, omhem de eerste hulde der bevolking te brengen of weldra zweeg de massa, toen de oudste wethouder, de heer J. C.Steenkamp, PWz., hem op eene treffende wijze welkom heettehem met zijne betrekking geluk wenschte en de be- hartiging der belangen dezer gemeente en der ingezetenen aanbeval en ZEd. Gest. het teeken dier hooge waardigheid ovnking. Zigtbaar aangedaan beantwoordde de heer bur gemeester in de gevoeligste bewoordingen deze toespraakhierna werden aan hem voorgesteld de eommissarissen der eerewacht en van het muzijkgezelschap. De heer C. J. A. Fercken als hoofd der eere wacht betuigde in hartelijke taal den heer bur gemeester de sympathie van Neuzen's jonge- lingschap. Naauw was ook deze speech beantwoord of een algemeene kreet van onbedwongen geestdrift steeg op uit de menigteeen herhaald leve de Burgemeesterliet zich hooren. De stoet stelde zich hierna in beweging 1.° het muzijkgezelschap Apollo; 2." de eerste afdeeling der eerewacht; 3." de heer burgemeester met de commissie uit den gemeenteraad en den secretarisen 4.° het tweede gedeelte der eerewacht. Langzaam en statig ging het voorwaarts tot aan het raadhuis, alwaar de oudste wethouder, den heer burgemeester verzocht binnen te gaan in de raadzaal werden de leden van den raad de secretaris en de gemeente ontvanger nan ZEd. Gest. voorgesteld en werd hij daarna plegtig geYnstalleerd. Uit de toespraak tot de heeren wethouders en leden van den raad mogten wij opmaken dat hij zeker schooner en treffender sprak dan hij ooit gesproken heeftomdat al wat hij zeide kwam uit zijn hart; zijne aandoening vertolkte het zoo luidedat hij bet gewigt zijner nieuwe betrekking begreepdat hijmet de beste be- doelingen bezield, alles zal willen aanwendentot bevordering van den bloei dezer gemeentetot welzijn der ingezetenendat hij een Vader wil zijn voor zijne gemeentenaren. Te 1 ure werd door ZEd. Gest. audientie ge geven aan de burgerlijke en militaire autori- teiten en particulieren. Omstreeks 31 ure vertrok hij naar Hoekom ook in die gemeente als burgemeester te worden geYnstalleerden keerde van daar, onder geleide van de meergenoemde eerewacht en hetmuzijk gezelsehap, omstreeks 8 ure in deze gemeente terug, om met de heeren wethouders en verdere leden van den raad, den secretaris en den ge meente-ontvanger op het raadhuis eenige verver- schingen te gebruiken. Des avonds 10 ure werd ZEd. Gest. voor het raadhuis door het muzijkgezelschap eene sere nade met fakkellicht gebragt en bragt ook de eerewacht hem weder hare hulde. Na een herhaald leve de Burgemeester schei- den zij van daar en deden verder tot besluit een optogt door de straten. Tot laat in den naeht hielden velen zich met het afsteken van vuurwerken en andere verma- ken regt genoegelijk bezig, geen genot is gestoord geworden, alles is in de beste orde afgeloopen. Deze dag zal voorzeker bij ieder ingezetenen in aangename herinnering blijven, zal zeker de kiem gelegd hebben van een eerbied die voor hoogere ontwikkeling vatbaar is en zal het be- wustzijn verlevendigd hebben om hem te gehoor- zamen die met zulk een teeken van hooge waar digheid is omhangendie zulk een hamer des gezags is in handen gegeven Wij zijn zeker de tolk van de gevoelens der bewoners van deze veste wanneer wij onzen ge- ackten burgervaderals de taal van' ons hart toeroepen Hoek 19 Mei. Heden was het voor ons een blijde dag. De heer A. C. G. E. L. Bols, benoemd tot burgemeester onzer gemeentewerd in die betrekking op gebruikelijke wijze geYn stalleerd. Wist men eerst gisterendat dit zou plaats hebbente grooter was nu de ijver van alien, om zijn W. E. A. op zooveel mogelijk waardige wijze te ontvangen. Ons dorp is in feestdosch. Drie eerepoorten zijn door de jon- gelingschap opgerigtop den weg die naar het raadhuis voerten eene niet minder sierlijke staat er voor het raadhuisalsmede voor de dorpschool. Van toren en gemeentehuis en uit bijna alle woningen wapperen de welbekende driekleuren. Een tal van meisjes hebben de raadzaal op allezins keurige wijze opgesierd. Eene eerewacht te paard van 34 personen zaamgesteld uit jongelingen van den burger- en boerenstandaan welker hoofd zich de land- lieden fl. Wolferl en J. Dees bevindenis Z. W. E. A., gezeten in het rijtuig van den wethouder Jde Fei/lerte gemoet gereden heeft hem verwelkomd en tot aan het raadhuis begeleid. Omstreeks 4 uren des namiddags kwam de stoet ons dorp binnen. Aan de eerste eere boog verliet de burgemeester het rijtuigen na door de daar wachtende raadsleden plegtig te zijn begroetbegaf men zich naar het raadhuis aan welks ingang Z. W. E. A. door het zang- gezelschap, onder directie van de heeren A. W air a v en A. Waeijhaert en B. Platteeuw plegtig en onder doeltreffend gezang werd ont vangen waarbij heteven als gedurende ge- kantwerk niet behoeven onder te doen. Inzon- derheid bevindt zich onder die verzameling een prachtig kussen van rose zijdcmet gond ge- I malen de reis om de wereld heeft gedaan. De t heer Felix von Schoubroeckgepensioneerd le Untenant der marine, zal met de directie der steun. Het is, om der gevolgen wil voor Frankrijk en Amcrika beide zeer te wenschen dat hij zijn Nieuws- en Advertentleblad HET HOOFDBESTUUR VAN HET FONDS TER AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DE GEWA- PENDE DIENST IN DE NEDER- LANDEN Dat wijaheid van den Troon bij U schist heldre liralen En licht doe in het hart der Neuzenaren dat en Dat echte broedermin V steeds verleen die kracht Die met volharding steeds naar 'tmeer volmaakte irachl, Dan lacht V 'tbtijdst verschiet bij uwen arbeid tegen Dan oogst gij schoonbeid op en Goddelijken zegen En bij den »oorspoed die ten deel valtorde en vlijt Blijft V ons warm gevoel, ons Broederhart gewijd. 111 IY UUlll"TlIUUl livui vp vu u......

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1