men zegt, een brief gevonden waaruit zou blij- kendat de moordaanslag reeds v66r den 4 Maart (den dag, waarop bet tweede president- schap van den beer Lincoln is ingegaan) be- raauid Wasmaar dat de uitvoering verschoven is op verlangen van een deelgenoot in bet com- plot. Men vermoedt, dat deze deelgenoot een brooder- van Booth is en de persoon isdie den moordaanslag tegen bet leven van den staats- secretaris Sewar d volvoerd beelt. Men meent dat hij insgelijks met een voor hem gereed ge- hqpden paard uit Washington gevlugt is. In den ochtend nadat de beer Lincoln bezwe- ken wasbeeft de vice-president der uniede beer Andries Johnson die nu volgens de staats- regeling geroepen is onr de betrekking van pre sident gedurende den nog overigen tijd van het den 4 Maart jl. ingegane vierjarige nieuwe pre- sidentscbap van den beer Lincoln te vervullen, die waardigheid aanvaard. Den daartoe voor- gescbreven eed in lianden van den boogsten reg- terlijken ainbtenaarden beer Chaseafgelegd hebbende, beeft hij de aanwezige ministers en andere staatsdienaren in de volgende bewoor- dingen toegesproken „Ik zal de taakdie van nu af op mij rustvolbrengen. De uitslag zal van God afhangen. Ik zal steunen op umijne beeren. Ik gevoeldat ik uwen bijstand noodig heb. Ik besef diep bet gewigt van dit oogen- bliken gevoel, welke zware pligten en groote verantwoordelijkhcid de betrekkingdie ik nn aanvaard, medebrengt." Het is een treffend scbouwspel, vorsten, staatslieden en volksvertegenwoordigers hulde te zien brengen aan de nagedacbtenis van den manwiens levensdraad zoo plotseling door het schot des sluipmoordenaars werd afgesno- den en wiens groote wilskracht en geestesga- ven de gansche besohaafde wereld vereert. Die eenparige uitdrukking van yerontwaardiging is wel bet meest afdoend bewijs, dat de open- bare meening politieke dweepzncht verfoeit; dat het besef levendig is bij alle staatkundige rigtingen, dat het sehot, dat den staatsman treft, geen bres veroorzaakt in de beginselen zelve, welke hij verkondigt; dat men algemeen gevoelt, dat noch bet fanatisme der wraakne- ming, noch het staal der moordenaren, noch, zelfs het kanon der legerscbaren de ingewik- kelde en moeijelijke vraagstukken van staats- of volkenregt kan oplossen, maar dat alleen daarvoor wordt gevorderd menscbelijke wijs- heid, gematigdheidwelke geene vastberaden- heid uitsluit, gematigdheid, welke Lincoln zoo ruimschoots bezat. Lincoln moge dan als bet offer geyallen zijn van Zuidelijken wraaklust: zijn politiek testa ment is overgeblevenzijne laatste verzoenende redevoering zal de banier zijn, die de nieuwe presidentin welke opzigten bij dan ook tot dusver van Lincoln mogt verschillen, ont- plooijen rnoet. Het Zuiden moet niet met ge- weld worden onderdrukt, maar door zacbtheid worden aangetrokken. Ziedaar bet divies, dat op Lincolns banier tbans was gescbreven: zie daar het toekomstig regeringsprogramma van bet Noorden. Een stelsel van bevrediging moet tbans in de plants treden van het volhaidings- systeem: de woorden, door Johnston gesproken bij zijne beeediging, geven aanvankelijk de ver- waehting, dat door den nieuwen president op dien weg zal worden voortgegaan. Abraham Lincoln werd op 56jarigen leeftijd vermoord als hoogste rnagt in den ontzagge- lijken Noord-Amerikaanschen Staat, bij was ge- boren den 12 Februarij 1809; zoo aanzienlijk de stand was waarin hij stierf, even nedrig was die waarin bij werd geboren en meer dan een derde deel zijns levens voortleefde. Zijn vader was landbouwer, of meer nog landontginner, en tot dien moeijelijken arbcid moest de zoon medewerken, door groote ligchaamskracht daar toe uitrauntend geeigend als bij was. Doch waar bet ligchaam aan spade en houweel was o-ekluisterd, daar werd de ontwikkeling van den geest in even groote mate vernalatigd: alleen als de handenarbeid moest rusten, werd het den knaap gegund zijn verstand te beschaven en dat was zelden het gevalop 19jangen leef tijd had Lincoln in 'tgebeel nog naauwelyks 66n jaar de school bezocht. De akkerbouw was ecbter bet veld met waarop een man als bij kon werkzaam blijven op straks irenoemden leeftijd verbuurde hij zich als schip- perskuecbtom na zijne eerste reis nogmaals zijn vader bij eene nieuwe landontginmng by te staan doch weldra als ondergescbikte op eene met zijne medeliulp gebouwde boot het vloei- baar element op nieuw te gaan beploegen tot dat zijn beer hem de behartiging van diens ban- delsbelangen op den vasten wal opdroeg. Daar brak echter een oorlog uit en Lincoln verliet winkel en huisselijken baard om zich te scharen onder het vaandel zijns lands. Hij koos zich eene plaats als eenvoudig soldaat in de gelederen maar zijne kameraden stelden hem aan hunne spits door hem te verkiezen tot lmn kapitein. Daarmee was zijn eerzncht opgewekt, maar ook zijn geestkraebt tot zelfontwikkeling geprikkeld. Zoowel te midden van bet krijgs- gewoel als daarna in zijne zeer versehillende werkkringen van min gelukkig koopman van postmeester en van landmeterwas hij onver- moeid in zijn streven om zicbzelven te schenken wat zijne opvoeding hem onthouden badzich daarbij vooral op de studie der regtsgeleerde we- tenschap toeleggende werd hij in 1836 als ad- vocaat toegelaten en vestigde zich als zoodanig te Springfield, waar bij zich weldra een wel- verdienden naam verwierf. Vroegerin 1834, was ^usschen zijne po litieke loopbaan reeds begonnen in dat jaar werd zijne vroeger te vergeefs gestelde en tot hiertoe door bet democratisch element der kiezersoyer- wonnen kandidatuur voor den landdag met zijne verkiezing bekroond en tot in 1840 bleef de keuze zijner medeburgers hem als zoodanig getrouw. Eerst in 1844 begonhij als redenaardoor zijn toen verkregen aanzien gesteundeene gewigtige plaats in de politieke wereld in te nemen en in 1847 werd bij tot lid van het congres verkozen. Als zoodanig verdedigde hij steeds de beginselen van gematigden vooruitgang; de bescbermende regten wilde bij in stand bouden aan de regten der regering van de unie tegenover de atzon- derlijke staten wenscbte hij de meest mogelijke uitbreiding te geven en voor de afschaffing der slavernij sprak bij menigmaal een warm woord. In 1860 werd hij eindelijk door de republic keinsche (d. i. de abolitionistiscbe partij voor het presidentschap kandidaat gesteld. Hij bebaalde de zegepraal. In November van dat jaar weid hij tot president der unie verkozenmaar die verkiezing was tevens het sein of het voorwendsel tot den bloedigen burgeroorlog, die honderd dui- zenden menschenlevens kosten zou om van de millioenen schats niet te spreken. De Zuidelijke Staten noemden namelijk Lincolns verkiezing een boon hun aangedaanof geloofden die welligt meer een gevaar voor bun rijkdommen in den vorm van bun slavental. Bij zijne beklimming van den presidialen zetel op 4 Maart 1861 bad- den zes der slavenhoudende staten reeds yer- klaard zich van de unie af te scbeiden en zich den 19 Februarij te Montgomery definitief als geconfedereerde staten geconstitueerd, welk voor- beeld kort daarop door bijna al de overige sla venhoudende staten werd gevolgd. In de toespraak waarmede Lincoln op gezeg den 4 Maart 1861 zijn gewigtig ambt aanvaardde, verklaarde bij wel is waar dat bij aan de af- gescbeiden staten het regt betwistte om uit de unie te treden wel is waar betoogde bij dat de grondenvoor dat regt aangevoerd de vuur- proef eener onpartijdige kritiek niet konden doorstaanwel is waar deed hij uitkomen dat de aangevoerde reden schending van bestaande regten en onderdrukking sleehts een scbijngrond moest zijnwant dat niemand er aan dacbt om bestaande instellingen aan te tasten of de con- stitutionnele regten der afzonderlijke staten te scbenden maar tevens lei hij de gewigtige ver- klaring af, dat hij van geene maatregelen van dwang tegenover de afvalligen zich wenschtete bedienenmaar de hoop bleef koesteren de na- tionale verwikkeling en den ontgloeiden broe- derhaat nog langs den minnelijken weg te zullen kunnen uit den weg ruimen. Door deze gema tigdheid verloor hij voor eene wijle veel van zijn invloed bij zijne eigene partij en zijn doelhet voorkomen van den burgerkrijg, werd er niet door bereikt. Weldra ontbrandde de strijd door den aanval der Zuidelijken op bet fort Sumter in de haven van Charleston. Daarmede was bet sein der vernieling gegeven en Lincoln aarzelde dan ook niet meer om nu kracbtdadig op te treden; de tijd tot handelen was daar: Lincoln deed dadelijk aan de beide huizen van bet con gres het voorstel om eene ligting van 75,000 man uit te schrijven. De ontwaakte geestdrift des volks drong intusschen tot overijlde hande- lingen van krijgskundigen aardde eerste stap- pen op dat gebiecl waren daardoor der unie noodlottigen de openbare meening wierp daar- van, als naar gewoonte, de schuld ophethoofd van'den staat, die echter weldra door verstan- dige en krachtige maatregelen zijne eenigermate geknakte populariteit weder wist te lierwinnen. Hoe hij daarin slaagdede verkiezing van een presidentnadat het vierjarig tijdperk waar- voor hij was verkozen verstreken was heeft het overtuigend bewezen. Zelden werd ijveriger bij eenige verkiezing gewerktlevendiger geintri- geerd. De mandie voor bet oogenblik bet meest op de volksgunst scheen te mogen staat maken de opperbevelhebber van bet legerdie in menige zegepraal zich lauweren verworven hadwerd aan Lincoln tegenover gesteld ter betwisting zijner berkiezing; maar grooter zege praal dan Mac Clellan op het veld des oorlogs ooit bad bebaald, verwief Lincoln op politiek gebied van de 234 stemmen door de versehil lende staten voor deze verkiezing uitgebragt mogt hij er 202 op zich vereenigen. De neder- laagdoor den democratischen kandidaat gele- den was dan ook zoo gevoeligdat bij onmid- dellijk besloot zijn ontslag uit de door hem be- kleede booge betrekking in te dienen. En zoo bleef Lincoln dan andermaal aan het hoofd van bet bewinddat de moeijelijke taak bad te vervullen om de leiding van den strijd tegen een deel der bevolking van hetzelfde land voort te zetten. Bij de plegtige aanvaarding van zijn tweede presidium smeekte hij vooral daarvoor den Goddelijken zegen af, dat bet hem gelukken mogtdat tooneel des bloeds in een vredefeest te doen verkeeren waartoe bij tevens een beroep deed op de eendragtige zamenwer- king van heel de natie. Dien steun ontbeerde hij niet en de Goddelijke zegen bekroonde zijne wapenen. De zaak van bet regt bebaalde sedert menige schitterende overwinning en ten laatste was de beslissende slag geslagen, de kracht der revolutie was gebroken en baar onmagt liet geen hoop op herleving meer over. Toen werd bet radicale argument„wegdoen door dooding" gebezigdLincoln werd verra- derlijk en lafhartig vermoord Wat zullen de gevolgen wezen van zijn dood? Wie zal dit voorspellen Zal de blijde hoop er door vernietigd of zal de wandaad een middel worden in de hand der Voorzienigbeid om het gewenschte doel des te gemakkelijker te bereiken? Men kan er naar gissen en radenmaar ook hierin staan wij weder voor eene toekomst even ondoorgrondelijk als de weg die er beenleidt veelal ondoorgrondelijk is en in den uitslag ver- rassend ons blijkt. Wij herinneren de kiezers dat op Dingsdag den 9 dezervan des morgens 9 tot des na- middags 5 urede inlevering kan plaats heb- ben van de stembriefjes voor de verkiezing van vier leden voor de provinciate staten, en dat in- gevolge de rooster van aftreding in het hoofd- kiesdistrict Ilulst aan de beurt van aftreding zijn de beeren Judocus Sergeantte Hontenisse Adrianus Josephus Onghenate Zuiddorpe, en Alphonse Guillaume Victor Uombach en Charles Cornells Philippus Pierssenste Hulstwelke wederom berkiesbaar zijn. Nopens de bij het departement van oorlog bestaande plannen tot het brengen van veran- deringen in de uniform van sommige wapenen bij ons leger, verneemt men nader, dat de ofli- ciers-epauletten zullen worden vervangen door kleine metalen schouderstukken in den vorm van wingsen, de onderscheidingsteekens der versehillende rangen zullen daarop aangebragt worden in zilver. De infanterie zal gele, in plaats van witte uitmonstering krijgen. Voor klein tenue wordt de cbakot afgeschaft en ver vangen door een pet, terwijl de cbakot voor groot tenue zal worden gewijzigd. Eindelijk zal geen verschil meer zijn in het model van den jas voor groot en klein tenue. IN euzen 2 Mei. De opbrengst der op 26 April alhier gehouden veiling der bedijkte rijks-gronden iu bet Axelsche Gatis als volgt k'avel 1. flilb, 2. /10,000, 3. f 9500, 4. /^SOO, 5. f 9750, 6. f 10,150, 7. f 8500, 8. f 10,080, 9. f 11,000, 10. /"927511. 12,200, 12. 13,42513.II,275, 14./'II,390, 15./'12,101, 16. 950017. f 8000, 18. 7525, 19. /-5000, 20. 585021. f 11,000, 22. f 13,550, 23. f 2750 24. 2525totaal f 221,021. De kavels 17 en 24 zijn echter sleehts onder reserve van approbatie toegewezen. Axel, 26 April. Heden is door dr. L. Hoe- lands Janssen, onder eene toepasselijke aanspraak, de eerste steen gelegd aan den nieuw te bou- wen kerktoren der Hervormde gemeente alhier. Deze plegtigheid werd door eene talrijke me- nigte bijgewoond. 27 April. In de op heden gehouden open- bare raadsvergadering is tot tweeden hulp-onder- wijzer bij de openbare lagere school alhier be- noemdde beer II. M. Verbruggenthans te Nieuwerkerkmet ingang van den 1 Julij a. s. Door het provinciaal kerkbestuur van Zee- land zijn tot bijwoning der Synode van dit jaar benoemd de heeren II. Q. Janssenpredikant te St.-Anna-ter-Muidenen mr. F. van Deinse advocaat en notaris te Hulsten tot hunne plaats- vervangers de heeren J. P. II. Rcijerspredi kant te Brouwershaven en dr. G. T. Callenfels te Goes. Uit IJzendijke meldt mendat de oiuler- staande mutatien in versehillende polderbesturen hebben plaats gebad Op zijn verzoek is de heer M. Verplanhe eer- vol ontslagen als dijkgraaf van den Wilhelmina- polder, te Biervliet. Tot dijkgraaf te Biervliet is benoemd de beer W. Verplanhe, Wzvan den Wilhelminapolder; de heer S. van der Hooftvan den Ameliapol- derte IJzendijkede heer B. J. Bonlevan den Mauritspolderde heer M. Almekinders van den Oranjepolder-benoorden. ningriou ccuc verklaarde, dat wanneer de bevolking de poli tiek van het gouvernement goedkeurde, na het eindigen van den oorlog het beginsel van non Iturgemeesier en vv einouaers rooninrmu .1. C STEENKAMP, PWz., L.° Burgemeester. J. DIELEMAN, Secrelaris. GEDRUKT BIJ J. STURMTE NEUZEN. y-<xi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 2