Woensdag 12 April 1866. No. 208. ALGEfflEEN ZEEUWSCH-VLAArVDEREN. HUB Bill n; w 1-htnd morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post Dit Weehblad wordt etnen oe y y aosldirecleuren en Brievenbushouders. Advertenlien gelievemen aan den Uitgever m te zenden ^u!k A r eg els is 40 cents, voor elken rccjel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor elkeplaatseng. Wii vcrnemendat Z. M. de koningbij besehikking op hot requestnamens Hermann Koer ingediendde tuchtbuisstraf van vqftien jarenwaartoe hij door bet provinciaal geregts- hof in Zeeland was veroordeeldheeft vermm- derd tot tien jaren. Men meent te kunnen verzekerendat thans bij den raad van state het onderzoek aan- bangig is van een wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf. De tweede kamer is op donderdag 6 April uiteengegaanom op den 2 Mei weder bijeen te komen. n Volgens bet Utr. Dagblad zou na de Paasch- vacantie in de eerste plaats door de tweede ka mer worden bebandeld de zegelwetten einde die nog met 1 Julij in te voeren In de op den 6 dezer gebouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal beeft de voorzitter medegedeelddat is ingekomen eene missive van den heer mr. G. Groen van Prvnsle- rer houdende kennisgeving dat bij, wegens redenen van gezondbeidzijn ontslag neemt als lid der kamer. Ten gevolge van dit ontslag zal er in het hoofdkiesdistrict Arnhem eerlang tot de verkiezing van een nieuw lid der kamer moeten worden overgegaan. De postverdragen tusschen Nederland en Belgie zijn dezer dagen te Brussel geteekend. Daarbij is naar men verzekerthet port van een gewonen brief, dat tot dusverre 20 cent Ne- derlandseb bedroeg, tot de helft vermmderd. Wei is waarwordt Nederland volgens bet trak- taat in bet gemeene regt van Belgie opgeno- men en diensvolgens bet wigt van den gewo nen of eenvoudigen brief van 14 tot 10 gram mes verminderddoch daarentegen wordt bet port dat tot dusverre gelijk was voor alle brie ven 'uit Belgie herkomstig en naar Nederland bestemd en vice versa, op5cent Nedeilandsch eebragt 'voor die brieven bestemd naar eene plaats" celegen binnen een kring van 30 kilo meters' te rekenen van bet bureau van expeditie. De niet-gefrankeerde brieven betalen eene ver- meerdering van de helft van bet normale port. De o-edrukte werken zullen 2 cent per blad blijven°betalen, gelijk tot dusverre bet geval was mits evenwel het wigt van het blad druks de 40 grammen niet te boven ga. De in Neder land bestaande vergunningom de gecorrigeercle nroeven en zelfs de daarbij behoorende liand- schriften als gedrukte werken te verzendenis ook voor Belgie in deze regeling toegestaan. Stalen zullen 5 cent per 40 grammen betalen. Eene andere verbetering is de invoering van internationale postwissels. Het daarbij te heffen regt zal een pet. bedragen. Het bedrag van die wissels is eeliter ten boogste op 100 gulden of 200 francs gesteld. De beide overeenkomsten bepalen dat de be- kracbtiging er van zoo spoedig mogelijk zal ge- schieden. Neuzen 10 April. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 25 zee- schepenmetende 3348 tonnen en 616 binncn- scbepen m. 20075 t.en afgevaren 19 zee- schepen m. 2847 t.en 584 binnenschepen tn. 18744 t.sedert 1 Januarij 1865 zijn het kanaal opgevaren 52 zeeseliepen m. 7224 t. en 894 binnenschepen m. 37400 t.en afgeva ren 44 zeesebepen m. 6925 t.en 873 binnen schepen m. 36642 t.in de drie eerste maanden van 1864 zijn het kanaal opgevaren: 45 zeesebepen m. 5480 t.en 599 binnensche pen m. 26642 t.en afgevaren27 zeesche- penm. 3998 t.en 592 binnenschepenm. 24958 t. j 5 b *5 Neuzen, 11 April. Als eene aangename herinnering deelen wijmede, dat heden 40jaren geleden de eerste spade in den grond gestoken werd tot bet graven van het kanaal van Neuzen naar Gent. In de op heden gehouden vergadenng van ingelamh n van den Nieuw Othenepolderis tot ontvanger-griffier benoemdde beer J. Sturm alhier. H.ontenisse6 April. De bekende koopman in vee, Frans van Overmeercnvan de Trompe (Belgie), passeerde deze week over Kloosterzande met twee vaarzen, eene koe van ongeveer 3 jaren en een buitengewoon zwaren stier, welk slagtvee hij van den landbouwer J. J. van Arenlhals had aangekocht voor de niet geringe som van 1815 francs. Gelijktijdig voerde Frans nog mede eene door hem bij den landbouwer E. Pateer gekochte vaars voor 155 benevens eene koeeen rund en een stier van laatstgenoemden voor /'360. Eere den landbouwerdie door bet vetten van zulke beesten onzen veestapel in waarde doet stijgen En ofschoon wij liever zagen dat onze eigene inlandscbe slagers die beestjes kochten en ons te kluiven gaven, eere niettemin aan Fransdie door zijne ferme aankoopen de vee- teelt en vetterij zoo voorbeeldig aanmoedigt. In de gescbiedenis staan de jaren 1311 1443 1491, 1553, 1572, 1602, 1612, 1640 (het koude jaar 40), 1709 en eenige andere voor hunne strenge winters opgeteekend. Boven alien munt- ten die van 1364 en 1564 uit. Van den laat- sten verbaalt van Meleven„In 't zelve jaar 1564, tot het begin van 'tjaar 1565, was 'teen zoo kouden winter, dat het tien weeken langvroor, zoodat men te Antwerpen, van den tweeden Kersdag tot drie Koningente paerd en te voet over de Schelde reisdeen uit aardigheidstelde men daar tenten en kramen opdaar men spijs, drank en koopmanschappen verkocht. Te Rupel- monde reden de wagens met goederen geladen over. De RijnMaas en andere rivieren zijn ook zeer sterk bevroren geweest. Hetzelfde ge- beurde ook in de omliggende landenals En- gelandSchotland en Frankrijk naar derzelver koude gelegenheid." Er zijn weer een paar kometetrin aantogt. Volgens zeggen van den beer Leverrier^ m de Parijsche akademieis er eene te Santiago in Chili in 'tgezigt, en luidens den Constitutionnel, eene andere in't noord-westenvan Duinkerken uit gezien. Deskundige oude bestjes zien eene botsing tusschen die twee langstaartige hemel- ligchamen te gemoet. De weerprofeet Mallhieu de la Drome heeft reeds drie opvolgers bekomen. Een te Lyon een ander te Lot, in den heer Nickeenderde, Plant, te Birmingham. Laatstgemeld voorspelt veel noordoostenwind in April en een heeten zomer. In Engeland wordt jaarlijks per hoofd 187-2 pond suiker gebruiktin Frankrijk ruim 7 en in Nederland 6 pond. Men verhaaltdat Z. Exc. de gouverneur- generaal van Oost-Indieonlangs des avonds ten negen ure in zijn schrijfvertrek komende aldaar een inlander aan de schrijftafel zag zittendie op de vraag wie hij was en wat hij daar uit- rigtteverklaarde de koning van Holland te zijn. Z. Exc. nam Z. M. bij den arm en geleidde^ hem naar buiten. Bij onderzoek Tfeek-d'e man' een bekende krankzinnige te zijn. Op den 8 dezer heeft te Brussel een twee- gevecht met de pistool plaats gehad tusschen baron de Chazalminister van oorlog, en den heer de Laellid der kamer van afgevaardigden, naar aanleiding van het jongste voorval in die vergadering, ten opzigte van de Mexicaansche aangelegenheden. Het gevecht had op twintig passen afstands plaats. De baron de Chazal werdnadat van weerszijden schoten waren ge- wisseldin de regterzijde ligt gekwetst. Daarna hebben de strijdende partijen zich gereconcilieerd. Te Geei zal een paar trouwen dat slechts twee armen en drie beenenheeft: debruid heeft geene armen en de bruidegom slechts ££n been. Naar men zegtwordt op de Tuillbrien de strengste etiquette in acht genomen ten aanzien van den rouwdien het hof draagt over de ko- ningin-weduwe der Nederlanden. De vrouw van een prefect, die geen rouwkleeren droeg, werd donderdag 11. niet door de keizerin ontvangen. Te Parijs is eene bende gearresteerddie zich ten doel stelde om de voovnaamste handels- huizen op te ligtenen tot dat einde voorna melijk het oog had op juweliers goud- en zil- verwinkelshandelaren in nouveautes enz. Aan het hoofd dier bende stond eene vrouw van voor- narnen huizeeen zekere gravindie een groot vermogen bezetenmaar dit verkwist heeft. Deze vrouwmisbruik makende van het vertrouwen dat haar man genootkocht een aantal voorwer- pen op credietzoo als diamantengoud en zilvercachemiren shawlszijdcn goederen die zij geregeld door tusschenkomst harer medeplig- tigen den volgenden dag naar de bank van leening liet brengen. Zoo moet zij op een collier paarlen ter waarde van omstreeks 30,000 frs.bij de bank van leening 12,000 frs. beleend hebben. De waarde der goederen die de bende op deze wijze in een paar maanden tijds heeft weten meester te worden wordt op meer dan 300,000 frs. geschat. De instructie in deze zaak is door de regterlijke autoriteit reeds begonnen. In de Cirque Napoleon te Parijs is een muilezelItiqolo genoemd een zoo koppig dier, dat de directeur eene premie van 100 frs. uit- loofde aan dengeendie er in zou slagen het te berijden. Nadat onderscheidene liefhebbers te vergeefs dit waagstuk hadden ondernomen, heeft Rigolo toch eindelijk zijn meester gevonden in een jong graveur. Deze moedige cavalier sprong hem op den rug en hield hem stijf de handen op de oogen door welke onverwachte kunstgreep de muilezel zoo verbluft wasdat hij zich heel gedwee liet besturen. De list scheen intusschcy aan den directeur niet te behagenal thans hij betwistte den overwinnaar den uitgeloofden prijs, doch het publiek protesteerde op zulk eene ou- stuimige wijze tegen dit bezwaardat de premie hem eindelijk onder algemeene en uitbundige toejuichingen werd uitbetaald. In de nabijheid van Lyon is iemand over- ledendie tijdens zijn leven in al zijn doen en laten het getal zeven op den voorgrond plaatste. Overalwaarvoor het algemeen gebruik mede- brengt het twaalftal te nemenzooals van hem- denkousenservetten enz.bezat hij slechts zeven. Zoo was hij eigenaar van zeven honden zeven paarden en zeven rijtuigen. Hij hield er zeven dienstboden op nadeze maakten zeven maaltijden gereedwelke zamengesteld waren uit zeven geregten. Achtereen woonde hij zeven maanden op een buiten en zeven maanden in de stad. Zijne eigendommen verschaften hem een vast inkomenaltijd naar den maatstaf van het getal zeven, zeventig, zeven honderd en zeven duizend. In de omnibus betaalde hij altijd zeven in plaats van vijf stuivers. De rekeningen be taalde hij immer op den zevenden dag der ze- vende maand. De aalmoezen die hij uitdeelde waren immer zoodanigdat in het bedrag daar- van het getal zeven voorkwam. Zeven feesten gaf hij jaarlijkswaartoe steeds zeven personen werden uitgenoodigd. Zijne bibliotheek bevatte niet anders dan werken van zeven deelen. Zijn knoopsgat was met zeven ridderorden versierd, o. a. van den bey van Tunis en van den koning van Aurocaniewelke zeven decoratien hij ver- worven heeft doordien hij zeven lofspraken ge- schreven heeft voor zeven geldleeningen van TunisAurocanie enz. Trouwen wilde hij niet uit vrees dat hij meer of minder dan zeven kin- deren zou krijgen en tevens uit wanhoop, dat hij niet met zeven vrouwen te gelijk in den eeht kon treden. De onverbiddelijke dood zelf schijnt zich met zijne wonderlijkheid vereenigd te heb benimmers hij stierf op den zevenden dag der zevende maand van zijn zeventigste jaar. Dat in den datum van zijn testament en zijne overige be- schikkingenhet getal zijner erfgenamen en le- gatenop zeven stipt door hem werd geletzal geen verdere aanduiding behoeven. Er zijn thans uitvoerige berigten uit Lis- sabon ontvangen nopens het gebeurde met de Noord-Amerikaansche schepen Niagara en Sa cramento. Toen namelijk de Stonewall, het schip der Zuidelijken, vervolgd door de beide eerstgenoemdenop de Taag was gekomen en daar het anker had geworpenhebben de Por- tugesehe autoriteiteneven als de Spaansche hadden gedaanonmiddellijk den kapitein doen wetendat hij binnen 24 uren de haven moest verlaten. In den avond van dienzelfden dag verschenen ook de Niagara en Sacramento. De Portugesche autoriteiten, een conflict willende vermijden zooals te Bahia heeft plaats gehad zonden daarop een detachement artillerie naar het fort Belem en eene andere sterkteterwijl de te Lissabon gestationncerde oorlogschepen Nieuws- en Adyertentieblad VCOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1