ANNA PAULOWNA F plegtige begrafenis van wijlen Hare Majesteit Mevrouw 9 c f/0 zr Jl -Jr yo 3r 9- 7 c - 3r V 7So GRATIS aangeboden GEABONNEERDEN Algemeen Nieuws- en -A-dvertentieblad voor Z.-Vlaanderen. OFFIC1EEL KONINGIN-WEDUWE DER NEDERLANDEN GEBOREN GROOMORSTIN VAN RLSLAAD. Op Vrijdag1 den 17' Maart I80i> des voormiddags ten tien ure. EERSTE AFDEELING. Belreffcnde de beschikkingen binnen 's huis. Jl. Op den dag, bestemd voor de begrafenis, zal het Koninklijk Lijk, beboorlijk gekist, staan te Buslenburg op eene estrade. B. De dienst bij bet Koninklijk Lijk zal verrigt wor- den door 1°. den Opper-Ceremoniemeester 2°. de navolgende keeren, bestemd tot het dragen der slippen van het lijkkleed Baron van Tuyll van Serooskerken, Grootmeester van het Huis des Konings, als zoodanig dienst gedaan heb- bende bij wijlen H. M. de Koningin-Weduwe. L. R. Baron Taets van Amerongen, Kamerheer van wijlen Hare Majesteit als daartoe beidebijtestamentaire beschikking aange- wezen benevens twee Groot-Officieren. 3". Vier en twintig Kamerheerenbestemd tot het dragen van het Lijk waartoe in de eerste plaats in aau- merking komen de Heeren Mr. C. van der Goes Baron d'Yvoy van Mijdrecht, en Jonkheer Nepveu. 4°. De Dames du Palais en de Dames d'atour van wij len Hare Majesteit. 5°. De eerste Kamervrouw en verdereKamervrouwen der Overledene. Dezelve zullen zich in de volgende orde plaatsen De Opper-Ceremoniemeester op eenenkleinen afstand voor het Lijk. De vier Heeren, belast met het dragen der slippen aan de vier hoeken van het rouwkleed. De vier en twintig Kamerheeren in twee rijen, twaalf aan elke zijde van het Lijk. De Dames du Palais en de Dames d'atour aan het hoofdeinde van het Lijk, daar achter de eerste Kamer vrouw en verdere Kamervrouwen der Overledene. Op de nader aan te wijzen plaats zullen zijn Yier en twintig Onder-officieren der Zee-en Landmagt, die de Kamerheeren zullen behulpzaam zijn bij het dra gen van het Lijk, gaande zij alsdan aan de binnen-, en de Kamerheeren aan de buitenzijde. TWEEDE AFDEELING. Belreffende den Irein. Een uur vbbr den tijd, bestemd tot den optogt der be grafenis, zullen alle personen, tot denzelven behoorende, zich bevinden te Buitenrusl in de daartoe bestemde loka- lenmet uitzondering van degenendie aangewezen zijn voor de dienst bij het lijken welke zich daartoe in de kapel zullen bevinden. De Groot-Officieren en Kamerheerenzullenaldaarvoor- zien worden van de noodige mantels en handschoenen. Aan de HofbeambtenenOfficiantenzal worden bekend gemaakt, waar zij zich van het bovengenoemde zullen kunnen voorzien. De optogt zal zijn als volgt A. Drie escadrons van het 2de regement Dragonders met den Staf van het Regementtot opening van den trein de standaard kierbij tegenwoordig. B. Een bataillon van de stedelijke Schutterij der Re sidence gevolgd door het lste en 3de bataillon van het regement Grenadiers en Jagersmet den Staf van het Regement en het Vaandel. De Haagsche Schutterij zal een deel uitmaken van den optogt tot bij de barriereopdenRijswijkschen weg; bij de stad Delft zal een gelijk korps Delftsche Schutterij zich op diezelfdc plaats in den stoet aansluiten. C. Een Hoffourier en twee rijknechts te paard. B. Vier Kamer-Jonkers te paard om als aide-Cerc- moniemeesters te fungeren ingevolge de nadere bun daartoe te geven bevelen. E. DeKamerkeer-Ceremoniemeestermet den Kamer- heer-Ceremoniemeester-titulair, als zoodanig dienst ge daan hebbende bij wijlen H. M. de Koningin-Weduwe in eene hofkoets met tweepaarden bespannengaande een lakkei naast elk portier. E. De Ilofbeambten en Officianten van het Huis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenvan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, van Z. K. H. den Prins van Oranje, van Z. M. den Koning en die van wijlen H.M.deKoningin-Weduwe, alsmededeliverij-bedienden van de Overledenealien in diepen rouwmet lamfers aan de hoedengaande twee aan tweede jongsten in rang vooruit 0Een Heraut van wapenen te paard (Nedcrland), voorafgegaan door den wapendrager. H. Zes hofkoetsen, met twee paarden bespannen, bestemd voor de Kamerheeren, dragers van het Lijk, en eene hofkoets met vier paarden voor de dragers der slip- pen van het rouwkleed, naast elk portier een lakkei. 1. De Secretaris van wijlen H. M. de Koningin-We duwe, alsmede dekeerHofraad Cavin, Bibliothecarisvan wijlen Hare Majesteit, en de Heer Collard, rentmeester van het Domein Soestdijkin eene hofkoets met twee paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. •IDe Opper-Ceremoniemeester gezeten in eene hof koets met vier paarden bespannengaande een lakkei naast elk portier. K. Een Heraut van wapenen te paard Busland voorafgegaan door den wapendrager. L. De Rouwwagenbespannen met aeht paarden behangen met rouwkleedenelk paard geleid wordende door een koetsier. De Koninklijke Kroon, gehecht op een rood fluweelen kussen, benevens het ordeteeken van St.-Catharina, zul len door den Opper-Kamerheer voor het Lijk uitgedra- gen, en op het rouwkleed, dekkendede kist, geplaatsten vastgehecht worden. De vier slippen van het rouwkleed gedragen door de Heerenzooals hierboven is aangewezenonder lett. B in de Eerste Afdeeling. De vier-en-twintig Kamerheeren-dragers van het Lijk, mede als bovengaande aan beide zijden van den Rouw wagen. Regts van den Rouwwagen, de Chef van het Militaire Huis des Konings en de Luitenant-Generaalwaarne- mend Gouverneur der Residentie. Links van den Rouwwagen, de Bevelhebber in de 3de Militaire Afdeeling alien te paard. 31. Zijne Majesteit de KoningHunne Koninklijke Hoogheden de Groot-Hertog van Saxen-Weimar-Eise- nach, de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Neder landen, gezeten in eene koetsmet zes paarden bespan nen, gaande naast elk portier drie lakkeijen. De dienst- doende adjudanten des Koningsdie van H. H. K. K. H. H. en Zijner Majesteits Ordonnants-Officieren volgen 's Konings koets te paard. IN". Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenen Z. Doorl. H. Prins Herman van Saxen-Weimar, gezeten in eene hofkoets met zes paarden bespannengaande drie lakkeijen naast elk portier, en gevolgd door Hoogst Der- zelver adjudanten te paard. O. Eene hofkoets met vier paarden bespannenmet een lakkei naast elk portier, bestemd voor Generaal Bud- berg, Adj.-Generaal van Z. M. den Keizervan Rusland. Luitenant Generaal Alvensleben, Adjudant-Generaal van Z. M. den Koning van Pruissen. Baron de Miltitz, Maarschalk van het Hof en Kamer heer van Z. H. den Ilertog van Nassau. Graaf L. de Perponcher, Kamerheer van H. M. de Ko- ningin van Pruissen. JP. De overige Groot-Officieren des Konings in twee hofkoetsen, ieder met vier paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakkei. <1 De Hofmaarsehalk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, en Professor Everard, Lijfarts van de Overledene, in eene hofkoets met twee paarden bespan nen gaande naast elk portier een lakkei. R. De Hofmaarsehalk van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en Baron de Zedlitz, Hofmaarsehalk van Z. K. H. den Groot-Hertog van Saksen-Weimar - Eisenach, in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. S. De Heeren Doctoren van der Grijp en Vinkhuij- zen, in een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakkei. T. De deputation van de Marine, Mariniers, ver- schillende corpsen der landmagt en van het Indische le- ger, de deputatie van het Metalen Kruis (afdeeling 's Hage); deze laatste deputatie verlaat den Stoet bij de Rijswijksche barriere. U. Twee bataillons van het regement Grenadiers en Jagers, een escadron van het 2de Regement Dragonders en eene Batterij Rijdende Artillerietot sluiting van den trein. De trein zal den volgenden weg neinen: Zeeslraal Noordeinde Hoogstraal Kleine Groenmarkt Veeneslraal WagenslraatIJuygens- plein Hxiygensslraatnaar den Rijswijkschen weg. Aan de barriere gekomen zijnde, zullen de Heeren bestemd tot het dragen der slippenen de Kamerheeren bestemd tot het dragen van het Lijk, zich begeven in de voor hen bestemde koetsen. De trein gaat verder over denDelftschen weg, tot voor de stad Delft, alwaar zich de deputatie van het Me talen Kruis (afdeeling Delft) bij den trein voegtvol gende achter de deputation van de Marine en het Leger bij T genoemd. De Heeren dragers der slippen en de Kamerheeren dragers van het Lijkhernemen hunne plaatsen bij den Rouwwagen De trein zal alsdan den volgenden weg nemen Jlet Oude Delft Over de Kerkbrug.Het Oudc Del/t Door de Nieuwslraalvoorbij de Hal Achter het Stad huis om, langs de Hoofdwachl Over de Groole Markt I 6dr de Nieuive Kcrk. Aan de kerk gekomenplaatst zich de militaire magt bij A en B, Ilde Afd. genoemdin bataille. Naarmate de trein aankomt zullen de personen tot denzelven behoorendeuit hunne rijtuigen tredenen zich in dezelfde ordewaarin zij bij den trein gerang- schikt warenin de kerk begeven. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rang- schikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar het choor toe: de Officieren en Groot-Officieren scha- ren zich in dezelfde rigting, makende dus twee rijen uit, tusschen welke het Lijk zal doorgaan. De Herauten met hunne wapendragers plaatsen zich aan beide zijden bij den ingang van het graf. De vier en twintigKamerheeren, dragers van het Lijk, bijgestaan door een gelijk getal Onder-officierenzullen Hetzelve naar den Koninklijken grafkelder dragen. Aan het graf gekomen zijnde zal het Lijk v6or het zelve op eene daartoe bestemde lijkbaar worden gesteld, de Kroon en het ordeteeken op een wenkvan den Opper- Ceremoniemeester daar afgenomen en overgegeven wor den aan den Grootmeester Baron van Tuyll van Seroos kerken, om later door den Hofmaarsehalk des Konings in bewaring te worden genomen. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan, en het Lijk in het graf geplaatst. Daarna zal Zijne Majesteit met HH. KK. HH. de kerk verlaten, ten welken einde de voor Hoogst-Dezelven be stemde rijtuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens met het groot zegel van het Rijk verzegeld worden door den Minister van Justitie in het by zijn van den Grootmeester Baron van Tuyll van Serooskerken, den Opper-Kamerheer en den Opper- Ceremoniemeester. Genoemde Minister zal zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf ge steld wordenwaarna de Heraut (A'ederland) met luider stemme zal aankondigen dat de plegtige ter aarde bestel- ling van het stoffelijk overblijfsel van Hare Majesteit AnnaPaulownaKoningin-Weduwe der Nederlanden, geboren Grootvorstin van Ruslandvolbragt is. Van het oogenblik, waarop het Lijk uit de Kapel ge dragen wordt, totdat hetzelve in het graf geplaatst is zal elke minuutte 'sGravenhage en te Delfteenka- nonschot gelost worden. DERDE AFDEELING. Bctreffende de algemeene verordeningen. Alle rijtuigen tot den stoet behoorendezullen op den Scheveningschen weg in hunne volgorde gerangschikt staanzoo als het Programma zulks aangeeften zich daarheen begevenlangs het Kanaal en de burgerlijke begraafplaats. De korpsen Schutterij, Infan terie en Kavallerie begeven zich mede op de hun in den trein aangewezene plaatsen. Alle klokken zullen zoo te 's Gravenhage als te Delft geluid worden, van des morgens negenure, tot dat het Lijk in het graf geplaatst zal zijn. Te Buitenrust zal eene eerewacht worden gesteldom de posten te bezetten, zoowel binnen als buiten het Pa- leis, aan de Kapel te Rustenburg, en verder alwaar zulks noodig zal bevonden worden. Piketten Kavallerie zullen in de steden, en langs den weg, tot bewaring der goede orde medewerken. De Commissaris van het Koninklijk graf zal zorg dra gen, dat hetzelve geopend zijen, nadat de begrafenis geschied is, wederom benooriijk gesloten wordt. De Hofraad Camp zal zich met den Commissaris van het Koninklijk graf verstaan, omtrent de voorbereidende maatregelenter nederlating en plaatsing van het Lijk in het graf en zich daartoe in de kerk bevinden voor de aankomst van den stoet. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst wordenvan het oogenblik der opening tot na de sluiting van het graf. Dezorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zjj, en dat in dezelve behoorlijke orde heersche, is aan het stedelijk bestuur van Delft opgedragen. De stedelijke besturen van 'sGravenhage en Delft zul len zorg dragen, dat de straten en plaatsen, langs welke de trein passeren inoet, onbelemmerd blijven. Burgemeester en Wethouders van 'sGravenhage zul len bij de barriere aan den Rijswijkschen weg den uittogt van het Lijk, en Burgemeester en Wethouders van Delft, aan den ingang der stad, de aankomst van Hetzelve bijwonen. De Kamerheer-Ceremoniemeester is, met de hem toe- gevoegde Aide-Ceremoniemeesters belast met de hand- having der goede orde. De Stalmeester, Adjudant des Konings, is belast met het formeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein, waartoehijzich zal kunnen begeven ter plaatse, waar zijne tegenwoordigheid wordt vereiseht, en hem twee Wachtmeesters der Kavallerie, als ordonnancen, zullen worden toegevoegd. De Groot-Officieren en Officieren des Konings en der Koninklijke Prinsen, benevens de Staats-Ambtenaren, zijn in groot costuum met zwarte pantalons, en de Mili taire Officieren, in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande voor het Leger gegevene voorschriften. Alle liverijbedienden zullen in gala gekleed zijn met een rouwband om den linkerarm. Aldus door Zijne Majesteit den Koning gearresteerd den lOden Maart 1865. 'sGravenhage, deji llden Maart 1865. j De Opper-Geremoniemeesler R. BOREEL. gedrukt nr.; ,t. sturm te neuzen. f-xt 0 0 '?c. i> AAN EE VAN HET VOOK DE ckx>§§C>Oo~

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 3