No. 203. Woensdag 8 Maart 1865. 5de Jaarg. AL6EMEEN ZEEE WSCH-VLAANDEREN. B1IIM1M MB! BflLiiSCI Bill bit Weekblad wordt ellcen Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco perPosl 95 cents. Men abonneert zich bij alle Bnekhandelaren, Posldirecleuren en Brievenbushouders. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag, des avonds ten 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 40 centsvoor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. H. M. de koningin-moeder is in den namid- dag van den 1 dezer, omstreeks half vijf ure, overleden. Het geheele koninklijke gezin is bij Hr. Ms. sterven tegenwoordig geweest. (Zie verder het Bijvoegsel van dit nummer.j Men wil dat in den avond van den 5 dezer te 's Hagevan Z. M. den keizer aller Russen de dispensatie is ontvangenwaarbij Z. M. ten opzigte der ter aarde bestelling van wijlen H. M. de koningin-moederaan het Nederlandsche kof de vrije beschikking geeft. Heden zal het stoffelijk overschot in de Griek- sche kapelop Buitenruslworden bijgezet. Volgens de berigtengisteren avond hier ont vangen zouden de bezwarenwelke tot hiertoe bestonden tegen het ter aarde bestellen van H. M. in den koninklijken grafkelder te Delft, zijn opgehevenen nu op die rustplaats de keuze voor de begrafenis bepaakl zijn. Tegen de begrafenis in de Grieksche kapel te Amsterdam, moeten schier onoverkomelijke bezwaren gerezen zijnhoofdzakelijk voortko- mende uit de constructie van bedoeld gebouw die het maken van een grafkelder daaronder hoogst moeijelijk "zoo al niet ondoenlijk maakt. Er worden te 's Hage verschillende hooge per- sonnages verwacht, diede begrafenisplegtigheid zullen bijwonen. De particuliere correspondent te Brussel van de Amst. Couranl schrijftnopens het ver- scheiden van H. M. de koningin-moeder aan dat blad het volgende „De dood van de koningin-moeder der Neder- landenheeft hier smart veroorzaakt. Nog zeer goed herinnerde men zich de beminnelijke en edele hoedanigheden van haarwelke^de Belgen als prinses van Oranje gekend hebben. Met ge- noegen brengt men zich te binnendat zij voor 1830 aan het Nederlandsche hof gematigdheid had geraden, en dat, indien haar raad ware gevolgd gewordende scheiding vanjBelgie mis- schien ware voorkomen. „Koning Leopold heeft, zonder officiele ken- nisgeving van het overlijden der doorluchtige vorstin af te wachten zich gehaagt een brief van rouwbeklag aan koning Will em III te schrijven. Al de officieren van het leger en die der marinede adelborsten enz.alsmede de offi cieren van het corps mariniershebben op aan- schrijving van den minister van oorlog en die van marineden rouw aangenomenbestaande in eene floers of rouwband om den linkerarm terwijl de dragon mede met floers is overtrokken. H. M. de koningin heeft ten' behoeve van de kantwerkschool te Sluiseene som van f 150 geschonken. De tweede kamer der 'staten-generaal heeft op den 27 Februarij hare werkzaamheden her- vat. In de openbare zittingdien maandag ge- houdenwerd de heer mr. G. A. Fokkerge- kozen in het kiesdistrict Middelburg, in plaats van wijlen den beer van Heemslraals lid der kamer toegelaten. Vroegervan Februarij 1849 tot Augustus 1850, door het kiesdistrict Zierik- zee afgevaardigddeed hij zich kennen als een voorstander der liberale beginselenen ook nu heeft hij zijne plaats wederom gekozen te mid den van zijne oude vrienden en medestanders. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben op den 1 dezer onder- zoeht het wets ontwerp nopens het regt van zegel. Axel, 28 Februarij. Op den 23 dezer gaf het fanfaren-gezelschap Concordia"met de krachtige medewerking van de zangmaatschappij Colinopha" van St.-Gilles, alhier een concert, waarvan het ons aangenaam is het volgende te mogen berigten: Onder directie van den heer F. de Slrobbelaere den kapelmeester van de zangmaatschappijdie zich sedert eenigen tijd met de leiding der Concordiabelastheeft het fanfaren-gezel schap getoond, wat het onder eenen even be- kwamen als volijverigen instructeur vermag. Nadat de Concordia'versterkt door eenige instrumenten van St.-Gilles, het concert op eene waardige wijze had ingeleidhief de Belgische i zangvereeniging haar fraai stuk„De koning leve"aanwat bij uitstek keurig werd uit- gevoerd. Boven alien lof verheven was het „Groot Varia voor trombone" door F. de Slrobbelaeredie forto's die piano's dat krachtigedat wegsmel- tende in de voordragt, dat gevoelvolle en die juiste tactwelke zooveel inspanning vorderde die frischheidwelke elke toon teekendedat alles deed aan zijn instrument uitbundigen lof ten deel vallen. In het bijzonder moeten wij ook gewagen van het klarinetspel van den heer B. de Slrobbelaere die, door zijne wegslepende, boeijende voordragt, vol gevoel en krachthet muziekgenot zoo zeer verhoogde en zichals zijn broedermeester toonde op zijn instrument. Alles in het bijzonder aan te halen wat door de verschillende leden werd uitgevoerdzouons te ver leiden. Aangenaam is het ons te mogen betuigen dat de vereenigde pogingen van al de heeren leden aan de hoorders in het algemeen aan velen in het bijzonder eenen regt genotvol- len avond verschaft hebbenwaarvan niet wei- nig getuigden de vaak eindelooze bijvalsbetui- gingendie in de zaal opgingen. Het was een genotvollen avondvooral ook voor henwien het zoo wel isdat de scheids- muurwelke in het staatkundige bestaatweg- valt bij de beoefening van al wat den mensch kan veredelen een genotvollen avondterug- gewenscht door hen, die bij het vertrek der Bel- gischen kunstbroeders met voile borst het au revoir toeriepen. Men berigt uit Vlissingendd. 27 Februarij Eene jl zaturdag ter reede liggende Engelsche brikwaarvan de lading steenkolen aan een handelaar alhier verkocht was, moest op de vordering van dezen in de Westerhaven binnen- komen om te lossen. De loods, voor die dienst bestemdhad evenwel bedenking daartegen omdat, uit hoofde van beweerde ondiepte der voorhavener zijns inziens gevaar in bestond om met dat vaartuigvolgens opgave van den gezagvoerder 42 palmen diepgaande, op de haven te loopenhij wilde dus daarloe niet overgaan. Daar evenwel de havenmeester ver- klaard had dat een vaartuig van dien diepgang gemakkelijk en zonder het minste gevaar in de haven konbleef de handelaar vorderen dat de brik daaraan gevolg zou geven terwijl intus- schen geen der gevraagde loodsen daarvoor zijne dienst wilde presteren. Dit was nu een kwestie waarin de gezagvoerder beslissen moest, maar die voor hem toch zeer moeijelijk waswant overkwam hem een ongeluk zonder dat hij voorzien was geweest van een geadmitteerd loods dan zou van wege de assurantie geene vergoe- ding gegeven wordenen kwam hij niet in de bepaalde haven binnendan werd hij door den handelaar niet gelost. De gezagvoerder echter zelf overtuigd dat voor hem volstrekt geen ge vaar bestond om in de koopmaushaven binnen te loopen hakte den knoop door met eenvoudig zijn vaartuig gisteren door een particulier per- soon daarin te doen brengen hetgeen dan ook zonder eenige moeite of gevaar is volbragt, zoodat de brik dadelijk langs de kaai bij de bergplaats van den handelaar is kunnen worden vastgelegd. De kantonregter te Gorinchem heeft dezer dagen beslist, dat „de crinoline" in dezen tijd van beschaving voor schier alle standen als on- misbaar vermag te worden aangenumen. Zou deze beslissing niet aan hooger beroep onder- worpen worden Men meldt uit Emmikhoven1 Maart Gisteren is binnen deze gemeente in den ouder- dom van 103 jaren en 2 maanden overleden Anneke van Sillerendochter van Dieter en Anneke Leening zij was gedoopt den 1 Januarij 1762, te Almkerk. Deze vrouw genoot bij haar leven de volmaakste gezondheid. In den laat- sten tijd bezocht zij hare kennissen in de nahurige gemeenten nog te voet. Bij de aanzienlijkste ingezetenen werd zij wel ontvangendaar men haar gaarne hoorde spreken over vroegere dagen wij I zij een sterk geheugen had. In het vorige jaar heeft men haar dus op 102jarigen ouderdom met de werklieden op het veld nog vlas zien plukken. Tot op weinige oogenblikken voor haar sterven had zij nog haar voile verstand. Reeds vroeger is door verschillende bladen mede- deeling gedaan van Annigje Kind, doch boven- staandeontleend aan het doopboek van Alm kerk is haar regte naam. Donderdag 23 Febr. jl. werd in de kolonie Veenhuizen een kolonist ontslagendie van daar vertrok met ongeveer fGO. Die som schijnt de hebzucht van een paar andere kolonisten te hebben opgewekt, althans zij deserteerden en vervolgden den ontslagen kolonistdie later door een rijks-veldwachter en een paar policie- agenten in het veldtusschen de Norgervaart en de gestichtenis gevondenzonder hoofd. Men had hem dit afgesneden en bij het lijk vond men een klomp. De policie-agenten ver volgden onmiddellijk de deserteurs en arresteer- den beiden. Men deelt mede dat op de klee- deren van den een bloedvlekken zijn gevonden en dat de ander een klomp miste. De vrouw van een ijverig ambachtsman was eene hartstogtelijke liei'hebster der loterij hetgeen den man noodzaakte zelfde huishoude- lijke uitgaven te doen en aan zijn vrouw geen geld in handen te laten. Op zekeren dag was zij buiten haar zelvezij droomde van drie nom- mersmaar had geen geld om ze te koopen. Zij besluit een mansjas uit de kast te nemen, die te verkoopenen de gewenschte nommers te halen. Op een dier nommers viel een prijs van f 200toen was zij opgetogen van blijd- schapvertelde haar man het nieuws en tevens dat zij een zijner jassen verkocht had. De man loopt als een razende naar de kast en zag toen dat zijne vrouw de jas verkocht hadwaarin al zijnrijkdom, ten bedrage van ruim f 2000 ver- borgen was. Volgens eene mededeeling in het Algemeen Policiebladis uit Londen berigt ontvangen, dat tusschen den 4 en 6 Februarij jl.uit den winkel van den heer Walkerhorlogie- en chronometermaker aldaar, 68 Cornhill zijn ont- vreemd78 Engelsche48 Geneefsche en ver schillende andere gouden horlogien80 En gelsche en 53 Geneefsche zilveren dito, 150 verschillende gouden beugel- en Albertkettingen voorts een groot aantal ringenstavenspelden cachetten sleuteltjes enz.waarvan er onder- scheidene met edelgesteenten versierd zijn. Eene belooning van 250 pd. st. (f 3000) is uitgeloofd voor het geven van zoodanig berigt dat leiden zal tot de aanhouding en overtuiging van den dief of de dieven. Bovendien zal eene belooning van 750 pd. st. (f 9000) uitbetaald worden voor die aanwijzin- genwelke het herkrijgen van de aangeduide voorwerpen zal ten gevolge hebben terwijl voor het terugbekomen van een gedeelte dier voor werpen eene evenredige belooning zal worden toegekend. Bij ontdekking wordt berigt verzocht aan bet departement van justitie. In een Belgisoh gehucht had zich dezer dagen iemand opgehangen. Naauwelijks werd zulks bekendof er kwamen van alle kanten inwoners toesnellen om toch maar voor aan- denken een stukje van het koord te hebben. Eindelijk verschenen ook twee policiemannen die zich het nog overgeblevene koord toeeigenden ten einde het als overtuigingstuk aan den burge- meester ter hand te stellen. Dezer dagen stierf te Parijs een jong meisje uit den aauzienlijken stand, zonder dat men de oorzaak van haren dood kon vermoeden. Bij eene lijkopening ontdekte met dat drie rib- ben in de lever waren gedrongenten gevolge van het sterk rijgen. Abd-el-Kader wordt te Parijs verwacht hij komt den keizer dank betuigen voor de hem door dezen toen nog presidentteruggegeven vrijheid. Abd-el-Kader is grootkruis van het legioen van eerwelke onderscheiding hij heeft verkregen nadat hijtijdens den moord in Syrie, de Christenen te Damascus beschermd heeft tegen de woede der Muzelmaunen. Hij zal hier met groote plegtigheid ontvangen worden. Te St.-Romain de Colbose is dezer dagen een hmvelijk voltrokken waarvan de bruidegom 28 jaren teltterwijl de bekoorlijke bruid reeds Nieuws- en Advertentieblad VOOR ,^VyA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 1