BMS-. MIKTBir" B ■+- Verkiezing. i. f Schoollokalen Onderwijzerswoningen KIESVEREEMG15G DE GROXDWET. yrVf v laat de stadgenoten bekendmaken als dat zij den eersten Januarij vijftig jaren getrouw zijn wij zijn getroud in ammenr in de mieliteirre kerk en een lialtjaar getroud moesten wij naar het slagveldvan Waterlo dus heb ik mijn jonge jaren voor de hete vuren gestaan en nuw hebben wij al zes en dertig jaren voor de water en vuur ketel gestaan en nog ijskoud wonende in de kromme elboog. Ik ondergetekende Jan Bosnian en Adderjaana van Rooijen." Donderdag 22 December jl. heeft een sol- daat van het garnizoen te Hoorndie onlangs eene erfcnis van f 11,000 kreeg, zichom van de dienst te worden ontslagenden duim van de regterhand afgesneden. Dezer dagen lieeft een soldaat van het garnizoen te Breda de kleederen van zekere in de Vingerhoedstraat aldaar wonende vrouw op- zettelijk met eenige Inciters in brand gestoken naar men verrnoedtter oorzake eener tusschen hen ontstane woordenwisseling. Zoodra hare kleederen in vlam stonden, heeft de laaghartige het huis verlaten, haar aan de hevigste pijncn ten prooi overlatende. Spoedig toegesnelde hulp heeft haar voor levend verbranden bekoed. Met brandwonden overdekt is zijmeer dood dan levend naar het gasthuis vervoerd. De soldaat is onmiddellijk in verzekerde bewaring gebragt. Zeker jong inensch S.behoorende tot den goeden burgerstand te Cuijk was verliefd ge- worden op de dochter van den beer C. aldaar. Zoowel de dochter als hare onders waren echter van eene tegenovergestelde neiging. De 30ja- rige jongeling had, niettegenstaande het vruch- teloos aanzoek een idee fixe voor haar zelfs zoo sterk dat hij zich toch verbeelde met haar te verkeeren. Toen hij echter later bemerkte dat hem alle gelegenheid tot spreken werd af gesneden besloot hij zich te wreken en waarin bestond nu zijne wraaklust Op zekeren avond dat hij vrolijk uit Nijmegen was wedergekeerd steeg zijne woede ten tophij nam een hout wandelde naar het huis en sloeg niet minder dan 34 groote glasruiten in stukken. Voor dit feit heeft de regtbank te 's Hertogenbosch hem veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en f 25 boete. Nabij het dorp Uden is een jager in het veld bevroren gevonden. Zijn hond had zich op het lijk neergezet en kon slechts met geweld daarvan worden verwijderd. De Belgische Monileur van 28 December jl. bevat het besluit van koning Leopold, van den 22 dier maand, houdende goedkeuring van de vestiging der naamlooze vennootschap Maat- schappij van den inter nationalcn ijserenweg van Mechelen naar SSeuzen, en goedkeuring van bare statuten, zoo als die zijn omschreven in de acte van overeenkomst van den 29 Novem ber 1864. Uit gemelde acte blijkt o. a.dat de heeren mr. S. baron van Ileemslra (sedert overleden) en mr. D. van Eclc te 's Hage elk voor een groot aandeel in die maatschappij deelgenoot zijnen de eerste als adminislratetir en laatst- genoemden als commissaris is benoemd. Op voorstel zijner commissie van onder- zoekheeft de raad der stad Gent besloten om een reglement vast te stellenwaarbij straffen zullen worden verordendniet alleen op het he- graven maar ook op het voorloopig bijzetten van lijken in kerken en kapellen. Ininiddels is bepaalddatvermits het opgraven van lijken altijd kwetsend en onaangenaam is het stoffelijk overblijfsel van den bissthop Delebecque in den grafkelder der St.-Bavokerkin welken het voorloopig is geplaatstzal blijven. Men schrijft uit Parijsdat op de laatste veilingen van het Fransche Tattersall vier paar den van den prins van Oranje voor 11,300 francs zijn verkocht. Onlangs had er te Parijs een gemaskerd bal in' de opera plaats. Onder de maskers was een wit satijnen domino waarop met purper de letter P. was geborduurdwaaronder een zeer lange A. stond. Zij bewoog zich ernstig en zwijgend door de groepen en bekommerde zich niet om hetgeen over haar gezegd werd. Eens- klaps kwam een arlekijn op haar af, gaf haar een arm met de woorden: Ik heb het geraden mevrouwdoe mij de eer mij te vergezellen allons souper (A long sous P). Men schrijft uit Breslau, 8 December, aan de Neue Frei Presse van Weenen„De duivel is in een dorpgelegen nabij Praweez in Silezie gevangen genomen. Een kleine pachter had in de loterij 550 thalers gewonnen toen denzelfden avond van den dag, waarop hij het geld getrokken hadde duivel in een zwart ossenhuid gehuldmet de hoornen op het hoofd en met vlammende oogen, in zijne kamer trad om hem het gewonnen geld af te eischen. „De arme man, zijne vrouw en jonge doch ter meenden van schrik te sterven echter gaven zij eindelijk aan den duivel eene som van 200 thalerswelke in eene kast lagenhet overige der som was op den zolder verborgen alwaar het des avonds verboden was met licht to komen. „De duivel trok alsdan eene Iantaarn van onder zijn velwelke hij deed aansteken en dwong zijn slagtolfer met hem naar den zolder te gaan. Tusschen dien tijd trad er een policie- beambte in huisdie zijne ronde deed en eenig- zins ongerust was van licht op den zolder te zien. „De vrouw en de dochter, welke in eenen hoek zaten te bevenhadden naamvelijks den moed hem te zeggendat de duivel in huis was. De beambte plaatste zich achter de dear en vatte den duivel l;ij zijn kraag, toen dezelve met den schat bcned<,..i kwam. Hij rukte hem zijn masker af en men herkende den buurman van den pachter. Des anderen daags bij dag- lichtwerd de duivel in den. jammerlijksten toestand en nog in zijn officieel kleedselte midden des volksmenigte naar de gevangenis geleid." De New-Yorksche berigtgever der Lon- densche Times zegt in een schrijven van den 2 December„De aanwerving van krijgsvolk staat hier en in de andere steden van het noor- den nagenoeg geheel stilhoewel nog steeds hoog handgeld voor vrijwilligers wordt aange- boden. De generaal Grant verlangt eene ver- sterking van minstens 50,000 manom zijne krijgsmagt weder te brengen op de sterktedie zij in het midden van den zomer haden in afwackting daarvan zijn de operatien van Rich mond en Petersburg grootendeels geschorst en uitgesteld. „Men zegt dan ook, dat de president Lincoln eerstdaags in zijne boodschap aan het congres aanzoek zal doen om een half millioen nieuwe soldaten door aanwerving of anders door cons- criptie bijeen te brengen. De tegenwoordige sterkte van de landmagt der unie is onder het publiek niet juist bekendnaar de raming van deskundigen en vrienden der unie bedraagt zij hoogstens 300.000 man van alle wapenen. Dai is klaarblijkelijk niet genoeg om het zuiden te onderwerpen. „Er zal eenig middel moeten worden gevon den om in het noorden meer soldatenwillige of onwilligete verkrijgen anders zal de unie met hare groote overmagt moeten bukken voor de zelfopofferende vaderlandsliefde en den hel- denmoed van het zuiden. „Er is nog eene zaak welke het noorden be- hoeft om den oorlog met de ter bereiking van het doel vereischte kracht te kunnen voortzetten namelijk gelddienaangaande verwacht men ins- gelijks voorstellen der regering. „De betaling der soldij van het leger isach- terlijk er zijn regementendie sedert zeven maanden geen penning hebben ontvangen. De belastingenhoe hoog ook opgedreven leveren niet genoeg op om ook maar een vijfde deel der loopende uitgaven goed te maken. Uitgifte van nieuw papiergeld zou verdere daling van deszelfs waardedat is rijzing van het goud ten gevolge hebben. Yerhooging der belastingen zou de bevolking verbitteren en ook eerst over eenigen tijd vruchten voor de schatkist afwerpen. Wat middel blijft er dan ter voorzieuing in de dadelijke behoei'te over, behalve geldleeningen op bezwarende voorwaarden De Locomolief meldtdat te Djokjocarta plotseling is overleden de kastelein der societeit V. De man was gezond en welwilde naar iets kijkendat op zijde wasmaar hij draaide daarvoor het hoofd zoo ver omdat een der slagaders sprong, ten gevolge waarvan hij on middellijk overleed. Waar men al niet op letten moet Bevallen van een' Zoon C. van /-4c% SPRANGMaandag. Jr Neuzen, 3 Januarij 1865. De ondergeteekenden betuigen bij deze kunnen liar telij lien dank aan de vele Vrienden, zoo binnen als buiten deze gemeente woonachtigvoor de blijken van belangstelling betoond bij gelegenheid van hunne 25jarige Ecktvereeniging op den 21 De cember jl. ;1euzen, 3 Januarij 1865. 4 J. C. STEENKAMPPWz. ue w. J. STEENKAMP—Schram. -J.T BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente HONTENISSE, Maken bekend, dat de herbesteding van den bouw van vier en bij publicatie van den 17 dezer aangekondigd tegen den 17 Januarij 1865, bij nadere regeling thans bepaald is op WOENSDAG den IS derzelfde maand; en dat de aanwijzing in loco daags te voren en alzoo op den 11 Januarij, zal plaats hebben. Hontenisse, den 27 December 1864. Burgemeester en Welhouders voornoemd J. SERGEANT, Lj.Burgemeester. J. van BRABAND, Seer elans. VAN HET BEGR1NDEN VAN 2796 ELLEN WEdKSfe 7a. - 35 IN DE GEMEENTE ZAAMSUAG. De DIJKS-DIRECTIE van den ZAAMSLAG- POLDER, gemeente Zaamslag zal, op Dings- dag den 24 Januarij 1865, desnamiddags ten 2 ureten Huize en Herberge van Jannis den Decker, in het Wapen van Zee- land, te Zaamslagin het openbaar trachten aan te besteden Het verbeteren door BEGRIN- 13 IN' (4 van den zoogenaamden Drieweg, in den polder en gemeente Zaamslagloo pende van af den dijk tusschen de Zaam slag- en Margarethapolders tot deweg van Zaamslag op Neuzen, en van een gedeelte der Groenstraatvan af den grindweg op Neuzentot omtrent de Hofstede van Cor- nelis de Bokx in een pez-ceel - ter lengte van gezegde 2796 ellen. Het Bestek en Voorwaarden der Aanbesteding zal van af den 10 Januarij 1865, zoo bij den Dijkgraaf des polders de Heer HENDRIK WOLFERT, in de gemeente Zaamslag, als hij den Ontvanger-Griffier, de Heer J. J. FERCKEN, te Neuzen ,5 jter lezing leggen, en zullende op den dag der Besteding, des morgens van 10 tot 12 uredoor de Directie des polders en Opzigter over het werk de noodige aanwijs op de plaats worden gedaan te beginnen aan den dijk tusschen de Zaamslag: en Margaretha polders nabij de Hofstede van Wii.lem de Klerk. Het BESTUUR maakt bekenddat in de Vergadering, gehouden den 29 December jl. - tot liandidaat voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen isde heer Mr- <4- A. FOKKER, Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het Bestuur voornoemd, W. C. BORSIUS Voorzilter. J. W. M. SCHORER, Sec'retaris. Bij de aanstaande Verkiezing voor een Lid -|— van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wenschen wij uwe aandacht te vestigen op een onafhankelijk liberaal man en geheel met de wenschen en behoeften van Zeeuwsch-Vlaan- deren bekendnamelijk Doctor YOGELYANGER, te ffulst bekend zoowel in Walcheren als Zeeuvvsch- Vlaanderen. eenige kiezers uit zeeuwsch-vlaanderen. IIS LOSSI1NG z^/-7o Schipper Heeren met puike grove MARI- MONTSCHE SCHAAL- en MAATKOLEN -K direct uit de Mijnen aangevoerd welke a eontanl tegen zeer biliijke prijzen worden afgeleverd. Neuzen, den 3 Januarij 1865. J. T. de SMIDT. GEDRUKT BIJ J. STURM TE NEUZEN. Amsterdam, 51 December. W»rk. Schuld 2; pCt. 621; 5 pCl. 731; 4 pCt. 96J. Gent 50 December. Tarwe 25 a 50 c. hooger voor het verbruik, met levencligen handel fr. 18,50 a 20. - Rogge 50 c. lager; fr. 11,50 a 12 25. Gerst als voren fr. 11 a 12,50. Haver 50 c. a 1 fr. lager; fr. 8,a 9,50. Paardcbooncn fr. 14- a 14,50. Ylas minder aangevoerd de prij/.en bepalen zich tot puike soorten fr. 5,50 a 6 55 per 5 til.middensoort fr. 5 a 5,40; gemeene soort fr. 4,55 a 5. o si *yJ 5- 3S- - 4c X 60*? J-3C - 70

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1865 | | pagina 2