IIEIIIIISHIIIIIi. SLUM- IN MAAGPltLEIV, ^7 +- ^^7 Naar wij vernemen heeft koning Leopold de wet op de studie-beurzen bekrachtigd. Men meldt uit Brussel van 17 dezer: Gisteren is alhier do groepvoiorstellende de standbeelden der gravin van Egmond en lloorne, plegtig onthuldin tegenwoordigheid van de ministers van binnenlandsche en van buitenland- sehe zaken en verder van duizenden belangstel- lenden. l>e plegtigheid heeft plaats gehad des namiddags te twee ure en de burgemeester Anspach heeft, nadat door een muziekkorps de Rrabanconne was gespeeldeene rede uitge- sproken, waarin hij heeft doen uitkomendat door de beide graven het beginsel der godsdien- stige verdraagzaamheid is vertegenwoordigden dat zij gevallen zijnorudat zij zich overtuigd hadden gehoudendat zij den staatknndigeu toestand van hun vaderland hadden knnnen her- vormen tijdens de onlusten der zestiende eeuw. Volgens den heer Anspach, hebben zij zwaar geboet voor deze hunue dwalingverm'its zij in Ferdinand de Toledohertog van Albaeen al te gedwee werktuig gevonden hebben in handen van Philips II den dweepznchtigen monarch, die last had gegeven om voor geen gruwelstuk terng te deinzen en niets te verzuimen't welk kon strekken tot het nitroeijen van het Prote- stantismusuit naam eener op geheime beschul- digingen en sehrik voor den brandstapel steu- nende Kerk." De bronzen beeldengroep is opgerigt op het marktplein, envervaardigd door den heer Fraikin. De uitvoering wordt zeer geprezenterwijl de plaats, waar de beelden zijn geplaatst, aan be- denking onderhevig schijnt te zijn. De 74ste verjaardag van koning Leopold is gis teren met de gebruikelijke plegtigheden gevierd Maandag 19 dezer heeft er te Gent bij de opvoering van de Huguenot en op het tooneel iets plaats gehaddat vroeger vaak geschiedde. In dat tooneelstuk toch worden soldaten ge- bruiktdie gewoonlijk in ernst vechten en van hunne wapenen gebruik maken. Zoo werd de acteur, de heer Picotdie voor Raoul speelde, in het oog zoo hevig getroffendat hij nict meer spelen kon en geneeskundige hulp hem moest verleend worden. Gelukkig is hetdat hij met eenige dagen rust er af zal komen. Er is op nieuw sprake dat de keizer van Frankrijk van het denkbeeld zwanger zou gaan om een Europeesch congres tegen het voorjaar bijeen te roepen. De algemeene aandacht is gevestigd op de woorden welke de keizer on 1 Januarij bij de officiele receptie van het corps diplomatique zal uiten. De geruchten die ver- spreid zijn aangaande aanzienlijke verminderingen van het leger, doen vermoeden dat de keizer vredelievend gezind zal zijn. Ten gevolge van het laatste besluit van het wetgevend ligchaam omtrent de vereeni- gingen, zijn duizenden fabriek-arbeiders te Parijs bezig, om, zoo het heet, hunnen toestand tegen- over de fabfiek-eigenaren te regelen. Honderd- duizend loopen thans lui en ledig te Parijs om, omdat zij hooger loon voor minder werk eischen en het aangeboden loon weigeren. Tot nu toe gaatalles rustigen ordelijk toe en men verneeint dat de keizer zich met de zaak zal bemoeijen en met de hoofden der vereeniging overleggen, wat in dezen kan worden gedaan. Het is wen- schelijk dat berekenende staatszucht in dezen geen offer moge vergen aan de gezonde leer der staatshuishondkunde, die leert, dat alleen vrijheid de regulateur is van arbeid en arbeidsloonen. Het hart van Voltaire, dat jar en lang in het kasteel van den markies de P«7e//oJbewaard werd, is thans geplaatst in de bibliotheek van keizer Napoleon. Drukt dit niet het zegel op zijn revolutionnair keizerschap? Van 1 October 1863 tot 30 September 1864, dus in 66n jaar, zijn te Parijs 3098 huizen ge- bouwd en 1383 geslooptonder deze Iaatsten bevonden zich 271 die krachtens onteigening met den grond gelijk gemaakt werden de af- hraak der 1112 andere huizen geschiedde met toestemming der eigenaars. Door de gebouwde nieuwe huizen zijn 21,789 woningen verkregen. Volgens Ic Voix du people gaat generaal Tom Poucedie zich thans zoo als men weet te Parijs bevindt, in een gesloten rijtuig dage- lijks uit rijden en leeft hij als een volslagen rentenier, terwijl zijn vrouwtje met haar toover- zoet stemmetje, hem dagelijks toeroept„Denk er aan, manlief, dat wij nog eene dochter uit te huwelijken hebben." Die dochter nu is 8 maanden oud en juist zoo groot als een cigaar. De schoonzuster van den generaal moet ook nog uitgehuwelijkt worden. Men wil haar doen trouwen met den valschen Tom Poucebijge- naamd den kapitein.die door een Amerikaansch industrieel gedurende geruiinen tijd is geex- ploiteerd. Tom Pouce houdt veel van hem en beschouwt hem voor een gentleman. Hij heeft elechts een gebrekzegt hij en dat is dat de broek dien hij draagtte lang is. Hij is nb. 25 duim hoog. Het vermogen van generaal Tom Pouce wordt op 2 millioen geschat. Dat is voor een dwerg een aardig fortuintje. Te Lyon zal binnen kort een zonderling proces worden gevoerdter zake van scheiding. Een man heeft eene klagte ingediend tegen zijne vrouwen wel vvijl hjj slaag van haar heeft gehad. Hoe zij dit deed, dat is hetmeestzou- derlinge van de zaak. Op een avoud keerde hij, van de jagt, naar huis. Herculisch van voorkomen en uitgehongerdat en dronk hij overvloedig en van tafel sprong hij op zijn bed. Zijne vrouw sliep niet, maar naaide hem in het beddelaken netjes Vastzoodat hij geen vin kon verroereu. Toen zij klaar was nam zij die zoo dikwijls klop v^n- haar man gehad had een bezern en klopte hem toen geducht op de armen. Hij schreeuwdemaar zij zorgde dat de dienstboden het niet hoorden. Toen zij moe van slaan was zeide zij: Numanlief, voor- dat wij scheiden heb ik een deel u terug'willen geven van hetgeen gij rnij geleend hebt. Quit zijn wij nog nietmaar vooreerst hebt gij uw bekomst! Die hem uit dien zak zagen loswik- kelenkonden zich niet houden van den lach. Het bestuur der policie te Londfen heeft plotseling de rondwandelaars met houten bor- denwaarop advertentien van verschillenden aard te lezen warenhun bedrijf verboden en dientengevolge zijn op eens 700 personen van hunne kostwinniug beroofd. Men schrijft het volgende uit Engeland en aangezien dergelijke voorspellingen uit de- zelfde bronreeds meermalen waarheid gewor- den zijnvestigen wij er thans de aandacht op „lk verwacht een zeer strengen winter. De juiste dag waarop de strenge vorst voor goed zal beginnen kan natuurlijk niet precies opge- geven worden. Sommige van onze strengste winters hadden de meest verschillende tijdper- ken van begin en duur. In 1838 nam de vorst op 1 Januarij een aanvang en duurde negen weken in 1855 den 16 Januarij en duurde zes weken van 1860 op 1861 den 17 December en hield vijf weken aan. Het is nu mijn ge- voelen dat de tegenwoordige winter zicii door buitengewone strengheid kenmerken zal." Thomas L. Plant. - De Europe blijft volhoudendat er een aanslag op het leven van Victor Emmanuel is gepleegdniettegenstaande de heer Nigravan wien het blad dit berigt zegt te hebben, het ten stelligste ontkent. Alexander Dumas, die, ofschoon hij 200,000 tot 300,000 francs 'sjaars verdient altoos in geldverlegenheid iszalnaar men verneemt door Barnum in Amerika verloond worden De beroemde schrijver zal een reeks voordragten moeten houden over onderwerpen tot welker opgave Barnum zich het regt heeft voorbehouden. De boodschap, waarmede president Lincoln het congres te Washington geopend heeft, is thans bekend geworden. Onderscheidene tele- grammen deelen daarvan den hoofdinhoud mede. Het belangrijkste daaruit is wel de bevestiging van hetgeen men na de herkiezing van den heer Lincoln tot het presidentschap vrij algemeen te gemoet zag: het besluit om den oorlog tot aan de onderwerping van het Zuideu voort te zetten, waarbij echter eene amnestie wordt verkondigd voor hendie de wapens nederleggen. Geheel consequent met dit besluit is dan ook de aan- bevelingi-aan de vertegenwoordiging, om in de constitutie de> tiQpaling op te nemen dat in alle staten der unie en daarmede worden hier natuurlijk ook de Zuidelijke staten bedoeld de slavernij moet worden afgeschaft. Yoor het overige toont de president de noodzakelijkheid aan om het leger voortdurend te versterken en is ook die betuiging slechts als een gevolg van bedoeld besluit te beschouwen, zij is er niel minder treurig omin de eerste plaats met het oog op de overtuiging, waarvan zij het blijk levertdat een hardnekkig verzet steeds meer bloed zal moeten kostenmaar ten andere ook met het oog op de gesteldheid van's lands geld- middelen, waarvan de cijfers, die de telegraaf aan het rapport van den minister van linaneien ontleenteen sterk sprekend tafereel leveren. De Japansche expeditie heeft den gunstig- sten uitslag gehad. In eene vergadering van rijksgrooten, den 6 October jl. te Jeddo gehouden, •is aan de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Nederland de meeste voldoening gegeven. De zijde-handel wordt geheel vrij en alle gevraagde schadevergoeding aan de verbon- den mogendheden ingewilligd. Er is dus weer eene schrede voorwaarts ge daan, om het land van den dus genaamden halven maan met zijne 9000 vierkante mijlen uitgestrektheidmet zijne rijke schatten voor handel, kunsten en wetenschap, voor de wester- sche volkeren te openen, maar achter zijne hooge rotsen verscholen, zal er nog wel menige onder- neming moeten volgen, eer de trotsche Japannees zijn stelsel van uitsluiting van andere volken zal laten varen, in wien zij geen anderen zien, dan hebzuchtigen naar de schatten van hun schoon en vruchtbaar land. Jammer maar dat vele pogingen der Westerschen om zich in Oos- tersche landen te vestigen, in vroegeren en lateren tijd voor deze meening maar al te veel grond hebben opgeleverd. f fr- 18 A 20- - HogSflaat: en van den Heer Arrondis- is bepaald op Dingsdao Jd z- BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente HONTENISSEprovincie Zeeland maken bekend, dat de op den 15 Junij dezes jaars gehoudene aanbesteding van Het BOUWEN van vier SCHOLEN en ONDERWIJZEBSWONIlNGEN in die Gemeente met hijlevering van alia daartoe benoodigde Malerialen door de bevoegde autoritett niet is goedgekeurd en dat eene herbesteding van die werken in tegenwoordigheid van een lid van Heeren'Ge- deputeerde Staten sements-Ingenieur den 17 Januarij 1865, des voormidda°'s ten 9 ure, ten Huize en Herberge van Jan van Sikkeuerus 0]i het dorp Klooslerzande De oorspronkelijke Bestekken en Teekenin- gen hiervan alsmede een suppletoir Bestek van wijzigingen in eerstgenoemdezullen van af Dingsdag den 27 dezer, op de gewone kan- tooruren ter Secretarie dezer gemeente ter in- zage liggen, zullende die bestekken tevens ter lezing worden gelegd in die Logementen en Rothjhuizen in de provincien ZeelandZuid- Holland en Noord-Brabantwaar zulks gebrui- kelijk is. lie oorspronkelijke Bestekken zijn op franco aanvragetegen betaling van twee gulden en het suppletoir Bestek ad iwintig centszoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar. De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag den 9 Januarij 1865, aan te vangen des voormiddags 9 ure in de Noordslraat. IIontenisse, den 17 December 1864. Burgemeester en Welhoudcrs voornoemd J. SERGEANT, Lj. Burgemeester. J. van BRABANDSecretaris. door het ministerie van den Notaris J. J. FERCKE N, te Neuzen:> Op Dondeedag den 5 Januarij 1865, des morgens ten 10 ure, ten verzoeke van ADRIAAN de KRAKER Jz.Landman te Axelop een perceel Dijk gelegen tusschen de polders Beooslenbleij-benoorden en Beooslen- en Bewestenbleijomtrent de Kijkuil ge meente Axelvan Zware OLMEN-, ESSCHEN- en KANADA BOOMENzeer geschikt voor werkhout en leverancie. Op Donderdag den 12 Januarij 1865, des morgens ten 10 ure, ten verzoeke van de Erven de Heer J. B. BLANCQUAERTover- leden te Lokerenop den Dijk tusschen de Margaret ha- en Kleincn Uuijssenspoldersge meente Zaamslag van Eene groote partij ESSCHEN- en OLMEN BOOMEN. Te vergaderen aan de Directiekeet van ge- melde polders. GEDRUKT BIJ J. STURM TE NEUZEN. Amsterdam, 24 Dece mber. Werk. Sclmld 2^ pGt. 614; - 5pCl. 72i; - 4 pCt. 95<„ Gent 23 December. B'j niet ruim voorziene markt werd Tarwe 21 A fr. 12,25 a 12,50. Gerst 25 a 50 c. Jaeer: fr. 11 a 12,50. -Haver mede lager: fr. 9 a 10 Paardeboonen fr. 14. - Vlas minder aangevoerd dan vorige week er was veel vraag de gemeene soorten blqven zwak in prijs. i - Deze PILLEN die sints vele jaren met het beste gevole tepen de slijm en als maagversterkevd gebruilct worden door liare zachte werking de spijsvertering zeer bevorderen bijzonder goed tegen de gal en zeer zacht laxerend zijn, zijn tegen32Cent het doosjemet berigt van het gebruik verkrijgbaar door tus- scheokomst van de Heereu OC -3s- GoesJ. A. le Cointre. Hoofdpjaat L. Lippens. IIontenisse P. Dronkerz. Hulst, J. Nederveen. Middelbnrg W. van de Kamer.' Sluis P. E. Mets. Vlissingen p. Lagaaij. O? Om elk doosje der echtk en sints onbengelijke jaren gebruikte SLUM- en MAAGPJLLEN is een biljetvoorzien met de Handteekening van den vervaardiger J. J. Schreoceb Apotheker, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zegellak waarmede elk Doosje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 2