No. 191. Woensdag 14 December 1864. 4de Jaart ALGEMEEN ZEEE WSCH-VLAANDEREN. III vqpR Dit Weekblad wordt elken Woensdag morgen uil.gegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prigs is 80 cents in de drie maanden en franco ver Posl wis. Men abonneerl zich bigalle Boekhandelaren, Posldirecleuren en Brievenbushouders. - Advertenlien qelievemen aan den Uitaeverin tezendel uiterligk Dmgsdagdes avonds ten 6 ure; de prigs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voov elken regel meer 10 cents, b chair e 35 cents zeqelregt voor dicepha sing De begrooting voor 1865 van hoofdstuk V binnenl. zaken is zaturdag 10 dezer in zijn ge- heel in stemming gebragt en aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. De begrooting voor de slaals-spoorwegen isjl. maaudag met algemeene stemmen op eene na AANGENOMEN. Door den heer commissaris des konings in deze provincieis de sluiting der jagt op klein wildbepaald op zatnrdag den 31 dezer. H. M. de koningin van Engeland beeft den kapitein-ter-zee de Man, kommandant der Nederlandsche scheepsmagt in de wateren van Japan, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt bij de jongste expeditie in Japanbenoemd tot ridder van de militaire Bath-orde. IVenzen 13 December. Jl. vrijdag werd alhier door de brandweer de door de heeren A. Bikkers <*j- Zoonte Rotterdam, aan deze gemeente geleverde brandspuit beproefd. Onder leiding van den heer A. Bikkersbeeft dezelve van 2 tot 4 ure in den namiddag ge- werkt en allezins aan de bestemming beant- woord. Bij afzonderlijke werking werd het water gebragta. door de zuigpompin de hoogte tot 22 en op een afstand^tot 24 k 25 Ned. ellen b. door de perspompin de hoogte tot 20 en op een afstand tot 23 a 24 Ned. ellen. Bij gecombi- neeide jwerking van de sing4 met de perspomp werd het water op een afstand van 35 a 36 en tot eene hoogte van 32 k 33 Ned. ellen of over den haan van den stadhuistoren gebragt. v nn-(4 ent 11 December. Gis- teien avond, omstreeks 7 ure, ontwaarde men in deze gemeente brand bij den landbonwer Petrus Lammens. Daar bij de ontdekking de vlammen bereids een dreigend aanzien hadden mogt het alleen aan de toegesnelde menigte ge- lukkenuit den stal een paardtwee koeijen een rund en een varken te reddenalsmede uit de woning eenige meubelen en kleederen, zoodat spoedig huisschuur en stallingaan elkander palendezoomede het ongedorschen graanhooi enz.in de asch lagen. Aan de ijverige pogingen van de brandweer heeft men ook voornamelijk het behoud der belendende gebouwen te danken. De oorzaak is onbekend terwijl alles tegen brandschade verzekerd was. Stoppelclijk 10 December. In de ver- loopene maand heeft alhier eene verkiezing plaats gebad voor een lid van den gemeente- raaden wel ter vervanging van den heer van Dalen die uit deze gemeente verliuisd is. Daar bij de eerste stemming geene volstrekte meer- derheid was verkregen, heeft er eene herstera- ming plaats gehad tusscben de heeren P. J. Schellemans en C. Boeijkens. De eerste bekwam 21 en de laatste 14 stemmen, wesbalve de eerstgenoemde tot raadslid benoemd is. Zaamslag12 December. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelendat bij den landbouwer Jan BiemensMz.aan den Reuzen- hoek alhier, eene koe een kalf heeft geworpen, hebbende eene wigt van 54 Ned. ponden. Dit is bet twaalfde kalf dat gezegde koe heeft ter wereld gebragt. In zijne vergadering van 5 December jl. heeft de gemeenteraad van Sluisden heer G. J. Tamsonhulp-onderwijzer aldaarop diens verzoekeervol ontslag verleend uit die betrek- king, ingaande 1 Maart 1865. De Niagarastoomfregat der Noordelijke staten van de Amerikaansche unieis jl. vrij dag middag, onder bet wisselen van salutscboten, van Antwerpen ter reede van Vlissingen ge- komen. In enkele dagen zijn niet minder dan 40 ma- trozen van dien bodem te Antwerpen gedeser- teerd. De vorige week is eene oude dame, S. v. E. genaamdte Rotterdam van de trappen gevallen, doordien zij met den voet in hare crinoline vastraakte. Weinige oogenblikken daarna had zij reeds opgebouden te leven. In het dorp Donkerbroek zijn in onder- trouw opgenomen een jongman van 72 en eene jongedochter van 71 jaren. Hunne liefde dag- teekende reeds van v66r ruim 30 jaren. Te Zwolle had onlangs bet volgende niet onaardig voorval plaats: Twee breederssliepen te zamen in een bed. De een droomt dat hem eene beks nazit, wil deze een slag geven en wegloopen en slaat zijn rnstig slapenden bree der met de vuist op het linkeroogdeze geeft een gilwaarop de ander ontwaakt en nog on der den indruk van den droom het bed uitspringt en met het oog tegen een kleederkast loopt. Bij het ontbijt verschenen de gebroeders L. ieder met een blaauw oog, en wel de een met een gekleurd linker- en de ander met een dito reg- teroog. In den avond van 7 dezer kwam depost- kar van Meppel voor het kantoor te Zwolle aan maar nergens was de postilion te zien. De vreesdat dezen een ongeluk zou zijn overko- menwerd spoedig weggenomentoen hij in eene chais kwam aanrijden. De zaak hclderde zich nu op. Toen de postilion op een uur van Zwolle uit de kar was gegaanom de lantaarn aan te stekenhad bet paard begrependen weg naar het postkantoor aldaar wel alleen te kunnen vinden, en dan ook spoediger op den warmen stal te kunnen komen. Twee Japanners zijn te Nieuwe Diep aangekomen om bij bet marine-hospitaal als ge neesheeren te worden opgeleid. Eene belangrijke ontdekking is onlangs gedaan. Wanneer men namelijk de groenten en vruchtboomen begiet met eene oplossingvan sulphas ferri dan verkrijgt men verwonderlijke uitkomsten. Snijboonen winnen bijna 60 pet. in zwaarte en de smaak is veel aangenamer. Onder de vruchten is de peerdiewelke het meest bij deze behandeling wint. Voortaan moet men geen oud ijzer verloren laten gaanver- mits het met water vermengd bijna even veel uitwerking doet als mest. Naar men verneemt is er door eene Bel- giscbe societeit concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweguitgaande van Aude- naerde (Belgie) over Eecloo en IJzendijke naar Breskens. on'nb Leopold beeft de wet geteekend waaibij art. 21 van den code penal wordt afge- schaitbij welk artikel bepaald wasdat iedere Belgom in vreemde staatsdienst te tredende magtiging der regering beboefde. Men kan voor dit zonderling initiatief van het ministerie geen andere verklaring vinden, dan in de onderstellingdat het een verstandige voorzorg zijnerzijds is, om geregeld en jaarlijks het Belgiscb—Mexicaansche contingent te kun nen aanvullen. Koning Leopold beeft tot hiertoenaar hetgeen ons wordt medegedeeld, bet wets-ontwerp op de beurzensticlitingen nog niet bekrachtigd. In de zitting der Belgische kamer van vertegenwoordigers van den 8 dezeris van de zijde der regering medegedeelddat er eene commissie benoemd was om te onderzoeken of en in hoever de werken die in Zuid-Beveland worden uitgevoerdde sckeepvaart op de Schelde zouden kunnen belemmeren of aan nieuwe be- zwaren van geldelijken aardgelijkstaande met den afgekochten Sclieldetol, zoude kunnen on- derwerpen. Mogen ook al eens de zittingen der kamer*; in Nederland gekenmerkt zijn door warme dis cussion in bet naburige Belgie zijn de kamer- debatten vaak door nog erger tooneelen geken merkt. Dezer dagen ontstond er een kwestie over de gevolgen van den afkoop der Scheldetol voor Antwerpen s liandeltusscben den minister Bogier en een der Antwerpsche afgevaardigden den heer d'llane, waarbij zij elkander in de kamer tot een tweegevecbt uitdaagden. Ofschoon bet gerucht was verspreid, dat het duelwerke- lijk heeft plaats gehadblijkt bet dat de voor- zitter hen eehter tot bedaren gebragt en de toestemming verworven heeftdat in het verslag der zitting de beleedigende uitdrukkingen zullen achterwege gelaten worden. De onrustwekkende geruchtennopens den gezondbeidstoestand van koning Leopold, zijn ten stelligste gelogenstraft. Alles bepaalt. zich tot eene verkoudkeid. Den 16 dezer zal de onthulling der stand- beelden van de graven van Egmond en Hoorne te Brussel plaats hebben. Van eene met de Fransclie regering in betrekking staande zijde wordt verzekerddat koning Leopold meer en meer bekommerd wordt ten gevolge van den strijd tusschen de partijen in Belgie die vooral op het godsdienstige terrein met verbittering wordt gevoerd. De vorst zou gaande weg de overtuiging erlangendat het eene onmogelijkheid is om den geestelijken stand te sluiten buiten de openbare aangelegenheden en tevensdat het vestigen van eene groote zoogenaamde Tiers-partidie met de admini- stratie des lands op den duur belast zon blijven eene hersenschim is. Daarbij wordt gevoegd, dat het vraagstuk der verdediging van Antwerpen steeds eene door- gaande aanleiding is van twist en spanning. De Russische ingenieur, generaal Totlleben moet zich bij bet inspectereri dier fortificatien hebben laten ontvallendatzoo die ernstig zullen worden verdedigdten minste 15,000 artilleristen noodig zijn. In Belgie worden slechts 3000 artilleristen gevondenen vermits het Amtwerpsche vraagstuk zeer impopulair isvoor- ziet men zeer belangrijke verwikkelingen. Het liberalisme van pater Hyacinlhedie in de Notre Dame te Parijs in den Advent preekt, heeft in de Katholieke kringen zeer veel op- schudding gemaakt. Dezer dagen verkondigde hij van den preekstoel„dat, zoo de omwente- ling van 1789 niet reeds bestondmen haarin het leven moest roepen." Men vreest zeer voor de interdictie van dezen karmelieter paterzoo hij voortgaat dergelijke stellingen te verkondigen. Nieuws- en Advertentieblad In de zitting der tweede kamer ran woensdag 7 dezer, ie gehandeld over art. 81 der begrooting van binnenlandsche zaken voor 1865 (tckort op de gewoue werken der calami- teuse polders mitsgaders buitengewone voorzieningen f 350,000.) Be heer de Laat de Kanter heeft die discussie ingeleid en ernstig aangedrongen op eene billijke schikking in deze moeije- lijke zaakdie reeds zoolaog tot veel schrijvens aanleiding heeft gegeven. De spreker kan niet toegevendat het geven van subsidie eene vrijwillige daad blijft van de wetgevende magt; hij meent dat de minister zonder afdoende redenen den weg verlaten heeft waarop de regering echeen zich te willen bewegen j bij had gewild dat niet alleen gedeputeerde staten maar ook de provinciate staten over het voorstel van den minister waren gehoord en wil dat de staat zijne verpligtingen crkenne en de provincie geldelijk in staat steile de vervulling dier verpligting op zich te nemen. De spreker toont vervol- gens ook aan dat niet in de bedoeling van de staten van Zeeland ligt om de bijdragen, onder den naam van subsidie voor de calumiteuse polders van de achterliggende polders gevorderd te bestendigen. De heer van Kerkwijk heeft in gelijken geest gesproken en daarna heeft de heer van Heemstra nitvoerig dezelfde punten behandeld, en betoogt, dat het onderhoud der calamiteuse poldersis eene rijks'verpligting De minister beantwoordde de onderscheidene sprekers en sprak de verpligting van het rijk op dit punt tegen wijst op de eeuheid der calamiteuse met de andere polders en zegtdat de werken, bestemd tot bescherming der calamiteuse polders in Zeelandniet zijn rijkswerken en dat de gedeputeerde staten dier provincie in eene door den minister gedane opgaaf van hetgeen benoodigd zou zijn voor den aanleg van afdoende werken tot oeververdediging (eene som van 5 millioen verdeeld over den tijd van tien jaren) ten onregte bebben gezien eene vaste toezegging van subsidiedat naar zijne meening, nooit eeu vast subsidie van rijkswege kan worden toegezegd en dat het gouvernement met de verpligtingen der achterliggende polders niets le maien heeft. De minister heeft den heer van Heemstra herinnerddat deze onder zijn ministerie de zaak stil had taien rusten en den heer de Laat de Kanter verzocht zijn iuvloed aan te wendeu ora de staten van Zeeland af te leiden van den verkeerden weg. Nadat de heeren de Laat de KanteT en van Heemstra gere- plicecrd hadden waarbij de heer de Laat de Kanter o. a. zeide nog niet overtuigd te zijn dat de staten van Zeeland dwalen en de minister de zaak tjit het begte oogpunt beschouwt en ook de minister nog eens had aangewezen hoe bij de staten van Zeeland alles afhankelijk gemaakt werd van een vast subsidiehebben eenige audere sprekers zich nog iu het debat gemengd en alstoen is door den heer van Heemstra eene motie voorgesteld „de kamer gehoord de dis cussion, en van oordeeldat het ontioerp bij de wet moet geregetd wordensluit de beraadslaging. Deze motie is met 44 tegen 24 stemmen verworpenen het wets artikel daarna goedgekeurd. Wij kunnen bij de beperktheid van onze kolommen geen breeder overzigt van deze voor Zeeland zoo belangrijke dis cussie geven, maar mogen niet nalaten op te tnerkenhoe zij een nieuw bewijs opleverde van de onafhankelijkheid die zoo vele leden der ministeriele partij keuraerkt en in dit opzigt een feitelijk protest bevat tegen de leugenachtige verzekeringen der oppositie. Wij breugen ten slotte de welverdiende hulde aan de heeren de Laat de Kantervan Kerkwijk en van Heemstravoor de bijzoDdere wijze waarop zij de regtmatige aauspraak en de belangen van Zeeland in dezen hebben uiteengezet eDjbevorderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 1