No. 190. Woensdag 7 December 1864. 4de Jaarg ALGEMEEN ZEElWSCH-VLA ANDEKEN. 1 HE Bill «..terf,y, D^gsdag, to auni, te, 6 we; deprij, m, 1 M 4 nyrf,40 voor clkm ,-egd ,»oer 10 ce,„, bchle 35 De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn tegen maandag den 12 dezer ter vergadering aangeschreven. Nadat op zaturdag 26 November jl. de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting waren geslotenbeschouwingen die vijf da- gen hadden geduurden tot geen resultaat hoegenaamd hadden geleid, werden achtereen- volgens aangenomen Hoofdstuk I (liuis des konings) met algemeene stemmen. Hoofdstuk II (booge collegien) met algemeene stemmen. Hoofdstuk III A (buitenlandsche zaken) met 53 tegen 13 stemmen. Hoofdstuk III B (R.-K. eeredienst) met 44 te gen 23 stemmen. Hoofdstuk IV A (justitie) met 57 tegen 18 stemm. Hoofdstuk IV B (Hervormde eeredienst) met 45 tegen 28 stemmen. Zaa/mslaq-3 December. Door een ge- 1 zelschap tooneelliefhebbers uit Neuzen werd gisteren avond alhier eene voorstellinggegeven. oor de eerste maal opgetreden mogten zij dan ook het genoegen smaken van met een talrijk bezoek vereerd te wordenterwijl het publiek hen den lof toebragtvan zeer voldaan te zijn over deze hunne eerste opvoering. Uit het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren schrijft men „Door den kantonregter te Oostburg worden bij voortdiiring nog getuigen gehoord in voor- loopige instructie in zake tegen zekeren B., die voorgaf te zijn agent eener brand vvaarborg- maatschappij." Met belangstelling ziet men het einde dezer zaak te gemoetomdat vele der verzekerden niet weten wat zij hiervan denken moeten. In- tusschen is het eene goede les om zich voort- aan door onbekenden niet zoo spoedig tot eene of andere zaak te laten overhalen, vbbr dat men daaromtrent zekerheid hebbe verkregen. Men berigt uit Aardenburg, 29 Nov. jl. Ten bewijze hoe hier de appeloogst vruchtbaar is, verdient als eene rariteit vermeld te worden, dat op de hofstede van I. F. Buijckeen dun takje van een appelboom afgesnedenvan circa een el lang, in de kamer hangt ten toon ge- steldwaaraan 72 appelen in voile grootte ge- groeid zijn. Het takje gelijkt veel op eenerist aangeregen papaverbollenwelke men soms in de apotheken ziet. Bij een ander hingen aan een takje van 1 el 5 duim 81 groote winterperenaan een boom die met 6 schutten voorzien 4 mud opleverde. Men meldt ons uit Tholen, dat, innavol- ging van de polders Oud-Noord-BcvelandHoe- dekenskerkeMagdalena Kouden en Kruiningen, de ingelanden van den Moggershilpolder besloten hebben den polder voor eigen rekening te ne men zoodat ook deze heeft opgehouden calami- teus te zijn. Ingelanden van den polder Nieuwlande zullen eerlang tot de behandeling van een dusdanig voorstel worden opgeroepen. In den nacht van den 26 November jl. is door de policie te 's Gravenhage gearresteerd een Franschman, die in den laatsteu tijd bij de koffijhuisbezoekers door zijn buitengewoon talent in het jeu de caramboles nogalfureur gemaakt heeft. Men wil weten, dat die arrestatie op diplomatieken weg is verzocht en verkregen. Uit Amsterdamdd. 4 dezerwordt be rigt„Naar wij vernemen is er bij een passa- gier op de stoomboot, varende tusschen deze stad en het Nieuwe Diep, een met bloed be- vlekt bankbiljet, groot/'40, gevonden, het- welknaar men gisttot de goederen behoort, die bij den gruwelijken moord te Dinteloord zijn gestolen. Het moet bereids in handen van den commissaris van policie te Nieuwe Diep berusten, en het is te liopen dat het aanleiding moge geven tot opsporing van den onverlaat°, die den moord pleegde." Te Hardenberg heeft men f 4000 en een pachthoeve geboden voor den eigendom van een kind. De koopers hebben den regten liefhebber niet opgeduikeld. De heer E. J. ICiehlonderwijzer aan de hoogere burgerschool te Groningenverklaart zich in de Prov. G. C.tegen schooluren na den elen. Eene depeche te Rotterdam ontvangen meldt uit Batavia van den 1 November, dat er te Tagal ongeregeldheden hebben plaats gehad rnaar het schijnt zonder politieke beteekenis." Zestig Javanen hebben het huis van den regent aangevallen. De Engelsche mailberigtenomstreeks den 10 a. s. hier verwachtzal hieromtrent wel nadere bijzonderheden mededeelen. Naar gemcld wordt zou Z. M. koning Leopold van Belgie weder ernstig ongesteld zijn gewor- denen in zorgwekkende omstandigtieden ver- keeren. Te Frechennabij Keulen heeft op den 29 November jl. het voigend zonderlinge voorval plaats gehadAdam Nag elreeds bed-over-groot- vader van verseheidene achter-kleinkinderen heeft het geluk gehad als getuige te staan bij' den doop van zijn achter-kleinklnd. De hoog bedaagde man ging nog met vasten tred naar de kerk. Uit Weimar wordt gemeld, dat de aldaar woonachtige ouders van den oulangs ter dood gebragte Frans Midler, een brief van hem ont- i angen hebbengeschreven in zijne gevange- niswaarin hij zijne onschuld verkiaart en zegt dat het aankoopen van een hoed ten zijnen be- lioevedoor een zijner bekendende aanleidende oorzaak ^geweest is van zijne veroordeeling. Hij schrijftdat hij sterftgetroost door het besef zijner onschuld. Wie zal beslissen of dit schnjven waarheid bevatmaar evenzeer wie heeft regt om het tegendeel vol te houden. Unwillekeurig rijst wederom de vraag of de menschelijke geregtigheid dan zooveel zou ge- leden hebbenals de schavotstraf nog ware uitgesteld, te meer daar de zoogenaamde be- kentems in het laatste oogenblik te weinig zeker isom daarop het schuldig uit te spreken. Ten gevolge van den treurigen afloop van eenige gevallen van kinderziekte te Rijssel is de ie\ aecinatie daar zoo druk aan den ^an0", dat de doctoren naanwelijks tijd vinden om hunne zieken te bezoeken. Luidens een berigt uit Parijs ziet men de verschijning van een dekreet te gemoetkrach- ^ns1 a^e febriekendie zich van stoom als dnjfkracht bedienen, gehouden zullen zijn om de machines zoo in te rigtendat de rook verbrand worde. Daardoor ontstaat voor de fa- biiekanten eene niet onbelangTijke besparing van brandstoffenen wordt in het belang der openbaie gezondheid voorkomen dat de atmos- pheer wordt bedorven door kolendamp. Eene jeugdige en bevallige dame wenscht te 1 arijs in de geneeskunde te promoveren nadat haar dit in Engeland geweigerd is. Uet hof van assises te Orleans heeft dezer dagen een notaris in een nabijgelegen stadje J any genaamdtot levenslangen dwangarbeid yeroordeeldter zake van zeventien valschheden m geschriftenwelke misdaden hem fr. 200 000 hadden opgeleverd. In het hotel van een aanzienlijk persoon te bussex werd onlangs het volgende aangeplakt van heden af zal geene dienstmaagd eene crino line mogen dragenterwijl zij aan haar werk isen iedere afwijking van deze bepaling zal met ontslag uit de dienst worden gestraft. In de laatstvorige week hebben te Londen plaats gehad 1742 sterfgevallen hetgeen eene ontzettende vermeerdering is sedert de drie on- middellijk voorafgegane weken toen zij 1409 1454 en 1586 bedroegen. De geboorten hebben in de eerstgenoemde week 1960 bedragen. Langs de oostkust van Engeland heeft weder een geduehte storm gewoed, die onder- scheidene schepen op het strand heeft gejaagd- van de meesten werd de bemanning gered 7 docli van sommigen kwamen eenigen der opvarenden om. Het beklagenswaardigste voorval had don- derdag avond bij TynemouthBattery Point plaats. Daar geraakten de passagiers-stoomboot Stanley en een schooner aan den grond en wer den oogenblikkelijk door de hoog opstuivende baren overstelptvan eerstgenoemde verloren 20 .i 30 personen het leven terwijl 33 door middel van toegeschoten lijnen werden gered ook de moedige manschap der reddingboot verloor twee barer leden van den schooner is niemand levend aan Aval gekomen. De regering van Italic moet op het spoor zpn gekomen van belangrijke ontdekkirmen ter zake van een ivijd en zijd in het konin°-- rijk vertakt complot om den koning Victor Emmanuel te verjagen en voorloopig een dictator over de nieuwe republiek te proclameren. De beruelite Mazzini is weer daarvan de hoofdleider geweest. De opstand zou op verschillende punten des njks uitbrekenterwijl aan de Zwitsersche grenzen talrijke benden aan wier lioofd Mazzini zich zou plaatsenzich gereed hidden. Uit Noord-Amerika zijn deze week de tijdingen schaarsch. Nieuwe krijersbedrijven wor den niet vermeld, maar de wederzijdschelegers maken ook nog geene aanstalten om dewinter- kwartieren te betrekken. Men verwacht zelfs nog een bloedig gevecht voor Richmond tus' schen de legers van Grunt en Lee. Nieuws- e» Advertentieblad V 3R i -: - - *S: f. Hulst 9 29 November. De plegtige installable van den jeer eerw. heer A. C. Buijsals pastoor en deken van Hulst, heeft den 22 dezer jl. plaats gehad. Was de geheele stadse- dert eenige weken door het verlies van haren dierbaren zoo algemeen geroemden herder, in diepen rouw gedompeldop dien dag beurde zich ieder op, en tooide zich "in feestgewaad. Reeds des morgens vroeg was de geheele stad met vlaggen ver- sierd en tea acht ure vereenigde zich de leden der eerewacht op de markt om met de heeren kerkmeesters en regenten van het liefdehuis in vigilanten gezeten den nienwen herder op eenigen afstand van de stad te gaan inhalen. Op de plaats gekomen, waar zij hem volgens het programma zouden ontvau- gen wachtten zij hem afen hadden weldra het genoegen van hem voor zich te zien. Na hem eenige hartelijke woorden te hebben toegesprokenwerd hij verzocht plaats te nemen in een der rijtuigendat voor hem bestemd was waaraan hij dan ook bereidwillig voldeed. Aan de poort der stad gekomen vereenigde zich met den stoet de stedelijke harmonie die spe- lende den nieuwen herder naar de kerk geleidde. Het stati»e kerkgcbouw binnengetredeu dat onder opzigt van den eervr. heer L. de Boeronder-pastoor alhier, allerprachtigst was ver- sierd begonnen de ceremonien der installatie door den zeer eerw. heer deken van Aardenburgdie daarna op den kansel traden in hartelijke roerende en kernaehtige woorden en den herder en der kudde hunne wederzijdsche verpligtingen schetste en op het hart drukte. De minzame en boeijende taal van den spreker maakte eenen zigtbaren indruk op de hoorders en menigeen was bij het zien van dien eerbiedwaar- digen priester in de verbeelding den dierbaren overleden herder voor zich te hebben. Hierna werd het te deum aangeheven waarop de plegtige Mis door den nieuweu herder gecelebreerd werd. Na de H. Mis ging men stoetsgewijze naar de pastorij: eerst de harmonie, gevolgd door een 20tal maagdekensdie gedeeltelijk een allerschoonst bloernroandje droegen en gedeel- telijk de plaats van strooistertjes bekleeddeu waar tusschen de nieuwe herder zich bevond, daarop volgden de eerw. heereu geestelijken die in de kerk waren tegenwoordig geweest en de heeren kerkmeesters en regenten van het liefdehuis. Aan de pastorij gekomen moest de nieuwe herder een bewijs ontvan- gen, dat de Hulstenaren niets hadden onbeproefd gelaten om hem op eene waardige wijze te verwelkomen. Ofschoon het ongunstige jaargetijde en vooral het slechte weder uiet toeliet veel te versieren was toch de geheele pastorij met gemaakte bloemen gekroond. Boven den ingang der deur bevond zich in allerkeurigste bloemen het naamcijfer van den Dieuwen her der. Nadat z.-eerw. de leden der harmonie hartelijk bedankt had, voor de eer aan hem bewezen ging de stoet niteen; de eerw. heeren geestelijken de heeren kerkmeesters en regenten van het liefdehuis als genoodigdenmet den nieuwen herder de pastorij binnen. Na den middag begaven zich een 12tal externe leerlingen, uit de school voor jonge jufvrouwen alhier naar de pastorij om ook den nieuwen herder te verwelkomen. De toespraken' werden door die jonge dames op eene allerkeurigste wijze voor- gedragen en het zij ter eere der geestelijke zusters "gezegd dat zij eene bijzondere gaaf bezitten om spoedig de leerliogen het eene of andere eigen te maken. 's Avonds ontving de her der alweer een nienw blijk van ware hoogachting, daar hem de stedelijke harmonie eene serenade met fakkellicht bragt. De leerlingen der muziekschool zetten hier alien luister bib Het was schoon treffend ja aandoenlijk te hooreu hoe lief zij het zangstukjedaartoe opzettelijk in orde gebragt uitvoerden. De nieuwe herder was over een en ander dan ook hoogst vol- daan en bedankte nogmaals de leden der harmoDie die aan dit feest zooveel luister hadden bijgezetmaar inzonderheid be- dankten hij ook de lieve kleinendiehijrondom zich vereenigd zag, en die hull zangstukje zoo treffend hadden uitgevoerd. Hij maakte aan de leden der harmonie ook bekend dat hij als een bewijs zijner tevredenheid en daukbaarheidhnn tot een blijvend aandenken het eene of andere ten geschenke zou aan" bieden. Ook de armen dezer stad werden door z.-eerw. niet vergeten; het was reeds vroeger bekend gemaaktdat er op dien dag eene bedeeling zou plaata hebben, zoo dat men met grond kan verwachten dat de behoeftigen in hem ook weer een troost en een steun znllen gevonden hebben. Moge dan de nieuwe herder langen tijd tot heil van Hulst werkzaam zijn, moge hij van den Allerhoogste de noodige krach- ten erlangen om zijne groote maar moeijelijke taak naar behoo vei te vervullen en gelijk zijn voorzaat innig door zijne kudde bemind wordendit is gewis het verlangen van ieder Hulstenaar. Ja, was het mogelijk wij wenschen dat hij genjk de onvergetelijke Augustinus van Heche 52 jaar de leidsman der Hulstenaren zij. L

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 1