No. 187. Woensdag 16 November 1864. 4de Jaarg. ALGEMEEN ZEE!1 WSCH-VLA ANDEREN. II Bit Weekblad wordt elken Woensdag morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij die Boekhandelaren, Posldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlcnlien gelieve men aan den Uitqever m te zendcn avonds ten Qure; de prijs vanllol ^.regels is 40 cents, voor elken regel me""' in oe -■ uiterlijk Dingsdag, des avonds ,/oi^vv men aan aen uitgever m te zenden meet 10 cents, bchalve 35 cents zegelregl voor clkc plaatsing. De tweede kamer heeftjl. maandag de over- eenkomstbetteffende de kloostergoederen van St.-Agatha rerworpen met 34 tegen 30 stemmen. Door de provinciate commissie van genees- kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is geexaminecrd en bevorderd tot stedelijk heel- meester, de beer I. C. 0. de Bats. Neuzen, 9 November. De najaars paar- den- en veemarkt albier was dit jaar, even als op de meeste veemarkten, ook slecbt voor- zienen de bandel van bet vee dientengevolge en om de lageprijzen, welke geboden werden, zeer gedrukt. Het aangevoerde bepaalde zicb tot 49 runde- ren10 paarden en 53 varkens de laatste gin- gen vlug genoeg van de band. De door het gemeentebestuur uitgeloofde premien werden toe- gekend aan L. van Dixhoornte Zaamslag voor het schoonste paard J. Donze 4s.alhier, voor de meeste paarden; J. van Boven, te El- lewoutsdijkvoor bet schoonste stuk rundvee P. Lambrechtste Ertvcldevoor de meeste runderen Gcrrilste Wachtebckevoor bet grootste getal varkens, en bij loting, tusschen de beeren Levite Neuzen J. en P. Lambrechts, te Ertveldeen J. van Boven, te Ellewouts- dijk aan P. Lambrechtsvoor bet verst aan gevoerde vee. IN euzen 14 November. Gedurende de vorigc maand zijn bet kanaal albier opgevaren 55 zeeschepenmetende 8513 tonnenen 344 binnenscbepenm- 20610 t.en afgevaren46 zeeschepen, m. 7631 t.en 301 binnenscbepen m. 18107 t.totaal sedert 1 Januarij 1864 opgevaren 251 zeeschepen m. 36859 t.en 2546 binnenscbepenm. 123572 t. en afgeva ren 201 zeeschepenm. 34565 t.en 2445 binnenscbepenm. 115080 t.in de tien eerste maanden van 1863 zijn opgevaren262 zeeschepenm. 41854 t.en 2994 binnenscbe pen m. 139922 t.en afgevaren 234 zeesche pen m. 41499 t.en 2933 binnenschepenm. 135334 t. Zaamslag, 15 November. Gisteren werd onder deze gemeente de 12jarige j ange ling J. II.koewachter bij den landman M. Die- leman albier, aan een eind touw, 'twelk tot sluiting van een damhek diende en aan een paal bevestigd was,hangendeendoodgevonden. Er bestaan geene redenen om aan moord of zelfmoord te denken. Het is dus waarschijn- lijk dat de knaap, nit vermaak, zich het touw over het hoofd heeft getrokken, en daarmede lietzij van het hek gevallen of uitgegleden is, waardoor de schuifnok van het touw om zijnen hals werd aangehaald. Ter vervulling der vacatureontstaan door het overlijden van den heer M. Conlantis tot waarneming van de betrekking van ontvanger- griffier der Groote Sint-Anna- en Nieuwen Haven- polders benoemd, de heer H. G. HammacherJr. te Groede. Te Retranchement is tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepende beer H. G. Willebolkandidaat te Amsterdamdie het be- roep heeft aangenomen. Op den staat van nalatenschappen van militairenbehoord hebbende tot de landmagt in Nederl. Indieinvorderbaar bij het departe- ment van kolonien in Nederlamikomt o. a. voor de naam van Desiderius Toelcngeboren en laatst wonende te Westdorpe, den 19 July 1857 met de Admiraal Picl Hein als soldaat vertrokkenen den 10 Nov. 1862 als zoodanig te Padang overleden, nalatende f 50,725. Uit vele plaatsen wordt melding gemaakt van strenge vorst. Te Goes liepen de jongens vrijdag reeds over het ijs in de stads-vesten uit Rijnsburg berigt men dat de vorst verleden week f 8- k f 10,000 schade aan de bloemkool heeft toegebragt. Het door ons medegedeelde berigt, vol- gens hetwelk 2 a 3 predikanten hunne betrek king zouden hebben nedergelegd wordtvoor zooveel ds. W. C. Groenevcltte Monnikendam betreft, door de Parmerender Courant tegenge- sproken, welke dit berigt een bepaalde leugen noemt. Van de SOjarige huwelijks-vereeniging die een echtpaar te Asperen beleeftgeven387 dankbare bloedverwanten berigt in de Haarlem- sche Courant. In het spoorvak Kleef—Zevenaar bevindt zich in de nabijheid van Griethuizen eene brug over den zoogenaamden Ouden Rijnwelker spanwijdte 320 voet isdus 7 voet meer dan die te Keulen en 20 meer dan die te Coblenz zij verheft zich 241 voet boven den gemiddel- den waterspiegel. Het to tale gewigt der brug zal bedragen 1,010,340 pd. gesmeed en 15,660 pd. gegoten ijzer. De ex-predikant van Rijn bevindt zich thans met mevrouw de wed. Pruimers te Rich mond in Engelandwaar zij zich veiliger ach- ten dan te St.-Gallenin Zwitserland. Een paardenkooper in Belgie heeft verschil- lende boeren en particulieren een knol in de muts gedraaid. Hij had verschillende aankoo- pen gedaan. Jl. zaturdag kwamen al de door hem gekochte paarden te Gosselies voor zijn logement bijeen. Het geleek een ware paar- denmarktmaar onze koopman daagde niet op. Hij was juist dien ochtend vertrokken, na van den logemeuthouder een napoleon geleend te hebbendien hij vergeten heeft terug te geven. Voor weinige dagen is te Zelebij Den- dermonde, de 45jarige vrouw van den houtza- ger J. de Meersman, van haar 25ste kind be- vallen. De bank te Spa heeft dit jaar 1,600,000 fr. meer opgebragt dan in 1863. In Augustus 1864 maakte zij nog 300,000 fr. meer dan in Augustus 1863maar in September en October werd er weinig roulette en (rente el quarante gespeeld. Te Bautzen zal in het volgende jaar een instituut voor dienstmeisjes worden opgerigt. Het doel is om geschikte dienstboden voor alle vrouwelijke werkzaamheden te vormen. Er zal aan deze school grondig onderrigt in schrobben boenen schuren wasschen stijven strijken koken enz. gegeven worden. Eene bekwame onderwijzeres zal aan het hoofd dier inrigting geplaatst worden. Vrijdag en zaturdag 4 en 5 dezer is I'ln- dependance Beige te Parijs in beslag genomen vermoedelijkomdat in dat blad is verzekerd dat onder de raadslieden van keizer Napoleon verschil is gerezen omtrent hetgeen verder ten aanzien van Italie zal behooren te geschieden. Wanneer. men de statistiek raadpleegt ten aanzien van het armwezendan bevindt men dat te Parijs op iedere 13 a 16 zielen 66n nood- lijdende is. Die verhouding wordt nog veel on- gunstiger, wanneer men de arrondissementen afzonderlijk neemt. Het 13de arrondissement bij voorbeeld, telt een noodlijdende op iedere 5,51 inwoners, het 14de 1 op 9,63 en het 20ste 1 op 10,14. Dit alles is het gevolg van de ongehoorde opeenhooping van zooveel menschen op een betrekkelijk beperlct terrein. Er bevin- den zich in de hoofdstad 10,636 gezinnendie in woningen leven van minder dan 100 frs. huur per jaar. Wie nu bekend is met de buitenge- wone hoogte, waarop te Parijs de huurprijzen zijn gestegenzal zich een denkbeeld kunnen vormen van de wijze, waarop die ongelukkigen gehuisvest zijn. De 101,570 behoeftigen, "die zich in de hoofdstad bevindenontvangen ge- zamenlijk van gemeentewege 4,200,000 frs. be- deelinghetgeenna aftrek van eenigen onder- stand aan huiszittende armenper hoofd onge- veer 9 centimes daags bedraagt. Men zal toe- stemmcn dat van de bijzondere liefdadigheid groote offers gevorderd worden om te beletten dat al die lieden van honger sterven. De sta tistiek leert trouwens, dat het te Londen nog veel erger gesteld isde kindennoord bij voor beeld neemt daar nog in veel sterker mate toe dan te Parijs. De vreugde kan even good als de smart iemand den dood kosten. Dit bleek dezer dagen uit het volgend feit: Toen keizer Napoleon on- langs Lyon doortrokdecoreerde hij den heer I repelden chef van de bfandspuit-inrigting. De heer Crepet was daarmede zoo gestreeld dat hij van vreugde ziek werd. De vrienden van hem zeiden „dat zal zoo'n vaart niet ne- men. De vreugde is niet doodelijk." Zij ver- gisten zich zeer. De heer Crepet bezwoek aan zijue ziekte. De maire van Rochefort heeft den verkoop van champignons daar ter stede verbodenop gronddat gedurig de grootste onheilen plaats hebben door het gebruik van die planten dat zij die de plant verkoopenevenmin als zij die haar koopende goede van de vergiftige soorten kunnen onderkennen. - Eene waschvrouwS. Vasseurongeveer 50 jaar oud, wonende te Wagennnes, heeft op no. 132929 het lot van 100,000 fr. gewonnen als hoogsten prijs in de loterij van het credit fancier. Zij kwam er toevallig achter en zeide dadelijk aan den geverdie ze haar uitbetaalde dat dat geld haar goed te stade kwamdaar zij eene zieke zuster hadeene weduwe met elf kinderenwaarvoor zij met moeite meer zorgen kon. Volgens een telegram uit Londen, is Franz Muller jl. maandag morgen aldaar opgehangen. Op het laatste oogenblik toen hij reeds den strop om den hals hadheeft hij zijne misdaad bekend. Het getal stoombooten, welke dagelijks te Londen den Teems op- en afvarenen het Hotel Royal voorbijkomenbedraagt 796, en op feestdagen 860. Gedurende de maand October zijn te Liver pool 7589 landverhuizers onder zeil gegaan tegen 12,083 in October des vorigen jaars. Naar New-York vertrokken 6268 personen, (1567 Engelschen 241 Schotten 2789 Ieren en 833 vreemdelingen) naar Kanada 448 naar Vic toria 700, naar West-Indie 14, naar Zuid- Amerika 85naar Afrika 43naar Oost-Indie II en naar Mexico 20. In Spanje is eene maatschappij gevormd met een kapitaal van 170,000 realenonder den naam van Andalusische Maatschappijvoor de hervorming van den landbouw. Zij heeft een groot doraein in exploitatie gebragt en wel met zoo goed gevolgdat het kapitaal in het eerste jaar eene rente van 36.08 pet. heeft opgeleverd. Het langdurigste procesdat ooit in Hon- garije gevoerd iswerd dezer dagen geeindigd. Het was hangende tusschen de familien Umgady en Bgrankayhad 180 jaren geduurden is thans uitgeAvezen in het voordeel van eerstge- noemdedie in het bezit van het betwiste eigen- dom was. Uit Rome wordt gemelddat het onlangs ontdekte kolossale bronzen beeld van den lier- cules van Tenerami zal worden schoongemaakt en gerepareerd. Men schat de waarde van deze vondst op 200,000 frs. en hooptdat de pause- lijke regering, in Aveerwil van hare financiele moeijelijkheden dit fraaije stuk niet uit het land zal laten gaan. Uit New-York melden de laatste berigten dat de zuidelijke generaal Beauregard het be vel heeft aanvaard over het leger van het zuid- westen en meende in staat te zullen zijn Sher man uit Atlanta tc verdrijven. De gouverncurs der zuidelijke staten hebben eene bijeenkomst gehouden zij bevelen het krachtige voortzetten van den oorlog aan en het gebruiken van ne- gers voor de openbare dienst. Den uitslag der presidentskeuze kunnen wij bier eerst over eenige dagen te weten komen. Hiervan zal veel afhangen voor de toekomst van het rampzalig Noord-Amerika. Blijft Lincoln, die onverzettelijk als een waan- zinnige zich vastklemt aan het denkbeeld eener algeheele onderwerping van het Zuidendan wordt welligt Noord-Amerikawaar eens de zon der vrijheid^ omhoog reesook de plaats waar die zon weer zal neerdalen en ondergaanom plaats te maken voor de duisternis van het crgste (lespotismewordt hij daarentegen door iemand van milderen vrijheidlievenden geest vervangendan ziet Amerika welligt in korte - jaren twee bloeijende staten in plaats van eene wel uiterlijk bloeijend zich vertoonen.demaar inwendig kranke staatdie nooit tot volkomener ontwikkeling kon geraken, omdat zij was za Meuws- en Advertentieblad VOJ»R X-i vu cans, iricn auunnuvi v lu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 1