No. 178. Woensdag 14 September 1864. 4de Jaarg. ZEE! JWSCH-V i .AANDEREN. A T SS.riS' "T- Dil Weekblad xvordl elkenWoensdag morgan xntgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prxjs is 80 cents in de drie^^kn en 95 cents. Men abonneert zich bijalle Boekhandelaren, Posldirecleuren en Brievcnbushouders. Advertentien qelieve men aan den U it a aver in le ~emE uilcrhjk Dmgsdagdes avonds ten 6 ure; depnjs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelreglvZo^M^PaXi^ Op zaturdag den 17 dezer zal het zittingjaar der staten-generaal 18631864 worden gesloten en maandag 19 daaraanvolgende dat voor 18641865 worden geopend. Wij vernemen, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van Z. Exc. den minister van marine, over een tiental dagen te Ylissingen wordt verwacht, en een bezoek zal afleggen aan boord van het fregat der Noordelijke Staten van de Amerikaanscke unie Niagara. Bij beschikking van den gouverneur-gene- raal van Nederlandscli-Indie, is de redactievan de Javasche Couranl opgedragen aan den heer H. J. Bool, sous-chef van de afd. statistiek, ter algem. secretarie. Op den staat van nalatenschappen van mili tairen, behoord heb.bende tot de landmagt in Nederl. Indie, en waarvan de saldo's bij het departement van kolonien kunnen worden inge- vorderd, komen o. a. voor: Ferdinand de Blok, in 1820 geb. te Hulstin 1847 als soldaat met de Delta vertrokken, den 7 Aug. 1862 te Ben- koelen overleden, nalatende. 10,79, en Phi- lippus Jacobus Bun, geb. te Graauwin 1862 als kanonnier met de Willemina en Clara ver trokken den 26 Oct. van dat jaar te Tjilatjap overleden, nalatende f8,08. INeiizien 12 September. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren: 43 zeeschepen, metende 6431 tonnen, en 288 binnenschepenm. 16108 t.en afgevaren28 zeeschepen, m. 5080 t.en 271 binnenschepen m. 15676 t.totaal sedert 1 Januarij 1864 opgevaren 173 zeeschepenm. 25001 t.en 1953 binnenschepenm. 91538 t.en afgeva ren 126 zeeschepenm. 20957 t.en 1901 bin nenschepen, m. 86305 t.in de acht eerste maanden van 1863 zijn opgevaren188 zee schepen, m. 27888 t.en 2391 binnenschepen, m. 107623 t.en afgevaren: 172 zeeschepen, m. 294461., en 2352 binnenschepen, m. 1037451. Axel12 September. Als eene zeldzaam- heid wordt gemelddat dezer dagen in den tuin van de wed. C. Smieslandbouweres al hier een aardappelstruik is gerooidwaaraan zick 104 stuks groote aardappelen bevonden alsmede dat bij den heer D.de morellenboo- men voor de tweede maal bloeijen en vruchten dragen. Men verneemt, dat eerstdaags de aanbe- steding- zal plaats hebben van den bouw van eenen nieuwen toren op de kerk der Hervormde gemeente alhier, om in het voorjaar van 1865 met de werkzaamheden te kunnen aanvangen. De heer Soutendameiviel-ingenieur te Goes is, zoo wij vernemen, met het maken van de teekening, het bestek en de voorwaarden van dien torenbelast. Vrijdag jl. stond voor het provinciaal ge- regtshof in Zeeland te rcgtJacobus Ilebbe- lijnck Hennefreund, oud 50 jarengeboren te Sluis en laatst wonende te Brugge, zonder be- roep thans te Middelburg gedetineerdbesckul- digd van het afleggen van valsche getuigenis in een boetstraffelijk geding, ten nadeele van een' beklaagde. Na het hooren van 12 getuigen en de opgaven van den besehuldigdeheeft het opcnbaar mi- nistcrie de sclmldigverklaring geeischt van den besehuldigde aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeling tot de bij de wet bepaalde straffen (tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren). De verdediger, mr. J. Egberts Bisseeuw heeft het niet hewezene van de schuld des bc- schuldigden trachten aan te toonenen gecon- cludeerd tot zijne onmiddellijke invrijheidstel- ling. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op aanstaanden vrijdag, voormiddag ten 10 ure. Aanstaande zaturdag zal voor het provin ciaal geregtshof in Zeeland teregt staanJ. N. van der Ualen, oud 63jaren, zaakwaarnemer geboren en wonende te Zierikzeethans te Mid delburg gedetineerdbeschuldigd van het vcr- vaardigen en met valsche handteekeningen bc- kleeden van vijf onderhandsche geschriftenen het des bewust gebruik maken van deze stukken. Het openbaar ministerie heeft 17 getuigen in deze zaak gedagvaard. Als verdediger zal ambts- halve optreden mr. W. A. van Hoek. Op den 7 dezer is ter rolle der arrond.- regtbank te Middelburg aanhangig gemaakt de procedure van de „Ingelanden der watering van Slippendammeals eischers, tegen den staat of het domein der Nederlandenals gedaagde strekkende tot af- en overgifte van de gronden gelegen in den Aardenburger-havenpolderwaar van die gedaagde in het bezit is. Men meldt uit Vlissingen6 Sept.Zatur dag avond 11. gaven de officieren van het garni- zoen ter viering van de verjaring van Z. K. H. den prins van Orangedie op zondag den 4 invieleen groot bal in het lokaal de Prinsentuin waarop ook de officieren der Noord-Amerikaan- sche oorlogsstoombooten Niagara en Sacramento waren uitgenoodigdwelke die beleefdheid door liunne tegenwoordigheid waardeerdendoch eenige minuten vbor 12 ure, toen het bal in de meest vreugdevolle opgewondenheid wa,4, lieten de heeren Noord-Amerikanen de schoone danseressendie zij tot een lanciers-quadrille hadden uitgenoodigd, zitten, en maakten zich tot hun vertrek gereedna zich zeer beleefd verontschuldigd te hebbenmet de opmerking „dat de zondag met klokslag van 12 ure begon en de eerbied voor de godsdienst en den rustdag hen verbood op dien dag bals of danspartijeu bij te wonen." Te Zierikzee is eene dame overleden die men naauwelijks in het bezit waande van eenig kapitaal en die een kolossaal vermogen heeft nagelatenen welnaar men zegtmeer dan 66n millioen. In plaats van te leven over- eenkomstig haar fortuinheeft zij haar geld zorgvuldigmaar renteloos bewaard. Als een staaltje hoe hare geestelijke vermogens onder haar geldelijk vermogen hadden geledenstrekke dat zij niet alleen een executeur, maar ook eene executrice had benoemd, dat onder hare nalatenschap aanzienlijke waarden gevonden zijn van oude muntspeciencirca een halve ton aan gouden Willemstwee busjes, waarin men gort kooktmet circa eene ton gouds aan bank- papier effectenwaarvan de coupons nimmer afgeknipt warenzoodat er aan verschenen cou pons ook eene waarde van vele duizende was. Neven en nichten zijnnu de gelukkige erfgenamen. Men meldt uit Bergen-op-Zoom, dd. 8 Sep tember Als een bewijs hoedanig het bijgcloof nog in deze gemeente heerschtkan het volgende dienen Eene brave en bejaarde vrouwdie sedert een- aantal jaren het beroep van baker KeeftsV uitgeoefenddoch nu sedert eenigen tijdvniet meer in die betrekking kan komenuit hoofde men haar verdenkt van te kunnen tooveren en als zoodanig reeds onderscheidene malen die duivelskunst op menschen, paarden en koeijen te hebben toegepastwercl gisteren onverwachts door een manspersoon van achteren aangegrepen (terwijl hij zorg droeg dat hij zijne armen op de borst der vrouw goed gekruist hield) en vervolgens in een huis gesleept, waar eenziek kind te bed lag, dat men zeide dat door haar betooverd was en dat zij moest redden, zoo zij niet levend wilde verbrand wordenwaartoe reeds een groot vuur was aangelegd. Hoe ook de vrouw weende, op de knieen bad en haar onschuld betuigdeniets zou geholpen hebben zoo niet drie policie-agenten het huis waren binnengedrongendie haar toen tegen de dommc menigte beschermd en naar huis hebben gebragt Jl. zondag heeft de heer Hintste Rotterdam voor de tweede maal zijn zilveren bruiloftsfeest gevierd. Zes-en-hvintig jaren was hij met zijne eerste en zondag jl. was hij vijf-en-twintigjaren met zijne tweede vrouw gehuwdzeker een hoogst zeldzaam voorval. Uit Rotterdam meldt mendat de verzen - ding van vruchten naar de verschillende plaat- sen in Groot-Brittannie zoo aanzienlijk is, dat, niettegenstaande de diensten van de stoomboo- ten op Leith, Londen, New-Castle enz. zijn vermeerderdgedurig nog groote partijenwe- gens gebrek aan ruimte, achterblijven. Dui zende manden vruchten vooral appelen peren en pruimen, komen dagelijks uit Duitschland te Rotterdam aanen dc aanvocren uit de Gcl- dersche streken met kleine vaartuigen - nemen met den dag toe. Ook de verzending van ajuin wordt van meer belang. De Zwijndrechtsche of vroege ajuin wordt niet meer' verzonden maar van de Zeeuwsche of winterajuin worden alreeds groote partijen ingescheept. Uverschie is overleden Franciscus de oud 89 jaren, gedurende 78 jaren werk- zaam op denzelfden houtzaagmolenwaarvan 36 jaren als meesterknecht en sedert 60 jaren in dienst by de familie Kruiff te Rotterdam. De heer van Bijn heeft, door zijn gevol- magtigde G. Ilardonschilder te Zwolle tegen het vonnis van de arr.-regtbankterzake van poging tot omkooping van een agent van het openbaar bestuurappel aangeteekend. Men wd dat hij zich thans met de wed. Pruimers te St.-Gallen bevindt, alwaar het minderjarig kind van de weduwe Pruimers zich ophoudt dat de justitie aldaar weigert aan de moeder af te geven. De heer N. Pruimerste Zwolle is door den kantonregter tot voogd en de baron benoemd toezieuden voogd over dat kind Men schrijft uit Loenen, aan de Yecht Als voorbehoedmiddel tegen den zoogenaamden worm bij de schapen, werd onlangs aanbevolen l^r1- r,"ft I,ei,i1'?leuni rondom den staart. Men heeft echter alhier de ondervinding opjre- daan, dat gezegd middel niet alleen niet tegen den worm behoedt, maar dit integendeel bevor- ier ',v!"1f'vet va,n petroleum, hetwelk in de wol blijf zitten schijnt de vlieg gunstige ge- legenheid te vinden zijne eijeren teleggen- im- mers op die plaatsen ontdekt men den vvorm het eerst. ll. Te Antwerpen hebben drie personen de zer dagen een weddingschap aangegaan om de Sehelde rugwaarts over te zwemmen en on de gewone wijze weder te keeren. Halverwe-e gekomenmoesten twee dezer liefhebbers bet opgeven, en van de sloep gebruik maken die henvolgde. De derdezekere Simonseigenaar van het Visschershuisdie daarbij toonde een mtstekend zwemmer te zijnbereikte den over- kant op de voorgeschrevene wijze in 37 minuten en volbragt den terugtogt in 20 minuten. le Berlijn heeft zich eene vereeniging gevormd welker leden bij de opneming ver klaren zich te zullen onthouden van het rooken van tabak. De gevolmagtigden van Oostenrijk Pruis- sen en Denemarken houden zich dagelijks bezig met de regeling van den te sluiten vrede De hnanciele kwestie schijnt den diplomaten al te slim, zoodat er dan nu eeneafzonderlijkefinan ciele commissie zal worden gevormd De geheele kwestie is eigenlijk maar de vraag „wie zal het betalen De aap komt nu toch uit den mouw. Robert Nashkoster van een der kerken te Louden, heeft een mooijen zwarten hond die geregeld s morgens de brieven en couranten van den post haalt. De brieven enz. lWen steeds klaar op het kantoor op eene vaste plaats. De hond haalt ze met zijn bek er van af en spoedt zich dan naar zijn meester. Aan nie mand anders geeft hij ze af. Als hij zijn Nieuws- e» Advertentieblad VjPK Om te beoordeelen welk een nietig stinie gronds Dene- maiken was, en welk een handle vol volks het on grondgebied telde tijdene de laatste periode van zijn o2 lukk.gen maar heldhaftigen strijd tegen de twee maZe Ltulg„rp0g2m0gendheden' kan blfjken Uit de volgendo Vo'dr den oorlog besloeg het Ileensche koningriik eene v2PTG05 02V4aazi ie 7^1 met bevolking van 2,605,024 zielen. Thans staan nog slechts 235 vierkante mijlen met eene bevolking van 897,088 zielen onder Deenseh den vyand bezetHolstein telt eene bevolking van 554 119 z.elen .Jeeswyk 409,907 "Lanenburg 50,147, Jutland 70'1 sis alzoo staan thans 1 707,986 Deensehe' ond'erd on ^l' heerschappij des vyands. ue De Deensehe kolonien bevatten met de zich daarop bevin- dende troepen, eene bevolking van 123,000 inwoners als de heroe^landen 9 200, IJsland 68,000 Groenland 10,000 Lde VVest-Indische eilauden 35,000 (Europeanen) Wanneer alzoo Sleeswijk Holstein en Lanenburg van Dene- marken worden ofgenomen dan zal het Deensehe rijk met te zamen, slechts 1,724,000 inwoners tellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 1