BIAS-, MMTB1II I n: GRIND VRACHT [El i -V -f VEEMARKT Openbare Verkooping in de naburige herberg een glas bier drinken. In het vorige jaar zijn te Londeu 1132 vrouwen aan hunne mannen en 5848 mannen aan hunne vrouwen ontloopen. Er werden al- daar 4175 huwelijken wettig ontbonden; 17,345 echtparen leefden in openbare vijandschap; 13,340 konden niet met elkander harmonieren 55,175 leefden in wederzijdsche minachting of onverschilligbeid met elkander voort; 3195 zijn naar het schijnt tevreden en gelukkig; 123 zijn half gelukkig, voor zoo ver dat in den hu welijken staat mogelijk of in het algemeen waar- neembaar is. De uit Fransehe ambtenaren zamengestelde commissiedie in last heeft zich bekend te ma- ken met de suikerwetten in het buitenland, bevindt zich thans in Engelanden zal van daar eerst naar Nederland en vervolgens naar Belgie vertrekken. Men berigt uit Londen, 28 Junij: Verdub- belde bedrijvigheid heerscht thans te Woolwich in de geschutgieterijeneen groot aantal stuk- ken van zwaar kaliber worden voor de dienst ter zee gereed gemaakt, ook groote voorraad van ammunitie, om op het eerste sein te worden ingescheept. De Dauntless, van 580 p.-kr. heeft zijne ammunitie reeds aan boord gekre- gen. Drie schepen, die, onder bevel vankapt. Sherard 0shorn, het China-escader hebben uit- gemaakt, hebben mede last bekomen zich voor (le dienst gereed te maken. Terwijl onderscheidene bladen hunne tevre- denheid te kennen geven over het besluit der Engelsche regering, om niet aan den oorlog deel te nemen verklaart de Morning-Post even- wel te geloovendat men ten slotte toch het zwaard zal moeten trekken. Reizende Engelschen klagen steen en been over de behandeling, die bun in Duitschland te beurt valt. Niet alleen zijn winkeliers en kooplieden onbeschaamdbedienden in de loge- menten lomp jegens hen, maar er worden zelfs hotels aangetrotfen waar Hans Michel bepaald weigert John Bull nachtverblijf te verschaffen. De Fransehe Moniteur du soir beweert, dat Oostenrijk en Pruissen plan hebben om de Deensche eilanden aan te tasten en zelfs Kop- penhage te belegeren. Men weet dat in dat geval de Engelsche regeringvolgens de in het parlement afgelegde verklaring, zou hebben le ovcrwegen mat haar te doen slond". Uit Warschau wordt gemeld, dat den 23 jongstl. aldaar een nieuw konvooi veroordeelde I'olen naar Sibcrie gezonden is. Hetzelve over- treft in sterkte al de transporten, die tot dus- verre derwaarts gezonden zijn. Het bestond namelijk uit meer dan 1000 ongelukkigen. Te Castellamare is eene maatschappij op- gerigt, die zich ten doel stelt door chemische bewerkingkatoenen lompen weder tot den oor- spronkelijken toestand van katoen terug te bren- gcnzoodat men er op nieuw van spinnen kan. Ten gevolge daarvan is de prijs der lompen van 25 centimes tot 2 francs het pond gestegen. In Italie wordt jaarlijks uit het buitenland voor eene waarde van 115 millioen francs aan lom pen ingevoerd. De gezondheidstoestand van Garibaldi heeft in den jongsten tijd aan zijne familie on- gerustheid ingeboezemd; zijne wond aan het been is weder geopend, en de algemeene toe- stand van den lijder scheen vrij ernstig. Hij heeft zich met het jagt van den hertog van Sutherland van Caprera naar Ischia begeven om er de baden te gebruiken. Te Littau, in Moravie, is in Mei 11. een man overleden in den ouderdom van 132jaren, die in 1756 deel aan den zevenjarigen oorlog genomen heeft. Hij was daarna gehuwd ge- weest maar zijne vrouw stierf kinderloos. Op zijn 107de jaar huwde hij nog eens met een meisje van 19 jaren, en met deze had hij een zoon en eene dochter, waarvan de oudste thans 25 jaren telt. Tot aan zijn laatste levensoogen- blilc behield hij het gebruik van alle zijne geest- vermogens, en gedurende zijn lang leven was hij niet een enkele maal ziek geweest. In een Amerikaansch blad wordt eene vergelijking gemaakt tusschen de uitgaveu op het budget der Yereenigde Staten van acht jaar geleden en die van thans. In 1856 waren de uitgaven als volgt: 79,686,400 dollars per jaar; 6,307,200 per maand; 1,452,920 per week; 207,560 per dag; 8,600 per uur; 144 per mi- nuut en 2,49 dollars per seconde. Het toenmaals (19 Julij 1856) verschijnend blad, dat deze getallen mededeelde, deed ieder dezer cijfers gevolgd gaan door een zeer groot verwonderingsteeken, dock wat zou het nu doen, wanneer het thans de volgende cijfers onder het bestuur van den president Lincoln eens naging? 1,000,000,000 dollars per jaar; 83,333,333 per maand; 20,833,333 per week; 3,000,000 per dag; 125,000 per uur; 2,083 per minuut en 35 dollars per seconde! Indien de oorlog in Amerika nog slechts twee jaren duurdc, zouden deze getallen verdubbeld worden. Een avontuurlijke zeereis wekt te New- York de aandacht. In de haven ligt een scheepje, dat de reis naar Europa zal ondernemenen voorzeker het kleinste is dat ooit gepoogd heeft den Atlantischen Oceaan over te steken. Dit vaartuigje is genaamd Vision, 15 voet lang, 4 voet 6 duim breed2 voet 10 duim hoi en ge- meten op II ton. De bmnanning bestaat uit J. C. Donevante gelijkcTtijd kapitein, stuur- man en matroos, en zekere heer W. Spencer, van Providencebenevens Tobyeen patrijs- hond. De uitrusting van dit ondernemende paar zal bestaan uit 55 gallons water, 100 ponden brood (dat is I pond per dag voor ieder)een paar ponden koffij en een weinig suiker. Het kookgereedsehap zal bestaan uit eene kleine lamp, om eens per dag koffij te zetten. Een weinig krenten en een paar trommels gepreserveerd vleesch sluit den geheelen inventaris. De ka pitein denkt den overtogt in zes weken te ma ken en na in Engeland aangekomen te zijn zal hij zijn vaartuigje ten toon stellen en daarna verkoopen. Hij is een oud zeeman, vijftig win ters hebben zijn ligchaam verhard en zijn hart onbevreesd gemaakt voor het magtige element waarop hij zich met zijn notendop gaat ver- trouwen. Het zal niet veel nut opleveren tenzij voor zijn eigen beurs, als hij het er ge lukkig afbrengt. In Amerika worden door zekeren kapitein Hall toebereidselen gemaakt voor een ontdek- kingstogt naar den Noordpool. Deze koene man behaalde reeds eenmaal lauweren door zijn stoutmoedigen togt derwaarts en langdurige overwintering tusschen de ijsbergen van het Noorden, waarbij hij inlichting bekwam aan- gaande de overblijfselen van Frobisher, die sedert 1570 in duisternis gelnild waren. Hij zal tus schen den 20 en 25 van deze maand gereed zijn om onder zeil te gaan. Hij gaat geheel alleen op zijn moeijelijken togt, behalve het gezelsehap van eene familie Eskimo's, die hij van zijne vroegere reis medebragt. Hall is eigentlijk geen zeeman. Hij reist over land of liever over ijs; geene groote bemanning hindert hem; hij ver- trouwt op zijne sleden, booten en honden, om hem in het hart der bevroren streken te bren- gen, waar het lot van zoo menig voorgangerin vergetelheid verzonken ligt. Het ongeval aan den kerktoren van Hulst, hetwelk evenwel gelukkig nu geene zoo nood- lottige gevolgen heeft gehad als vroeger, brengt ons in herinnering, hoe nu voor de vicrde maal, telkens omstreeks eene eeuw geleden, door onweder, brand in den toren aldaar is ver- oorzaakt, n. 1.: A0. 1468 sloeg de bliksem in den kerktoren, zoodat daarmede bijna de geheele stad, en zelfs verscheidene liofsteden daar buiten, zijn afge- brand en vernield. A0. 1562, op den 6 Junij, geraakte de kerk toren door het onweder in brand, met zulk eene woede, dat niet alleen de toren en al de daken der kerk, maar ook een klooster en 166 bij- zondere woningen in de asch werden gelegd. A0. 1663, in den nacht tusschen 20 en 21 November, ontstond door een vreesselijk onweder brand in den kerktoren, welke dezen tot zeer na aan het dak der kerk deed afbranden, doch, met inspanning van alle krachten, zich geluk kig niet verder uitbreidde, en overigens geene schacle veroorzaakte dan aan de kerkdaken. Zie hierover: Lansberghe, Beschr. van de stad Hulst, bl. 4758; v. d. Aa, Aardr.woor- denboek der Nederl., D. V, bl. 916, 919 en 938939, en vooral, ten aanzien van laatstge- melden brand, het voor ons liggend Register op de resolutieboeken van den Magistraat van Hulster-ambacht, M. S. bl. 64 en vervolgens. W., 30 Junij 1864. B. Brei- en INaaischool voor min- vermogenden te A xei. Onder de inrigtingen in ons district, met een goed doel gesticht en onderhouden, bekleedt deze niet de laagste plaats. Met ijver opgerigt en volkarding aangehouden, heeft ze den kin- deren nuttige bezigheid gegeven, alzoo aan het treurige op straat te leven ontrukt en aan gezette werkzaamheid gewend, zoo nuttig voor het tegenwoordige als voor de toekomst. Men kan dan ook zeer goed het onderscheid bespeu- ren tusschen diegenen welke daar opleidiug heb ben genoten, en die welke meer aan bun eigen lot, om het zoo te noemen, zijn ovprgelaten ge weest. Reeds nu erkent raenige geschikte dienstbode met dankbaarheid dat zij ook buiten hetgeen noodzakelijk is voor elke vrouwelijke handdaar aan orde en zindelijkheid is gewend. Jammer dat die inrigting zich niet meer kan uitbreiden. Zonder vaste contributie, alleen met eenige vrijwillige bijdragen in het leven geroe- pen, zou zij haar einde te gemoet gaan, indien de Hooge^ Beschermvrouw, onze beininde Ko- ningin, niet jaarlijks eene aanzienlijke onder- steuning verleende. Onlangs heeft het Harer Majesteit weder behaagd, bij gelegenheid van haren jaardag aan de Brei- en Naalschool voor minvermogenden alhier eene gift van honderd gulden te schenken. Met erkentelijkheid wordt van die aanzienlijke gift melding gemaakt, en op nieuw in de aandacht van alien die belang in de zaak stellen, tot het aanschaffen van goede kleedingstukken, de bedoelde inrigting aanbc- volen. Amsterdam4 Julij. OOSTBURG OP 51AANDAG DEN 18 JULIJ 180 /ft- /hA"-y - naar den linker-oever der Wester-Schelde. Adres -~'Jg de Aannemers STUBBE, Sas-van-Gent en Hulst. _y- door het ministerie van den Notaris J. J. F E R C K E Nte Neuzeu Op Woensdag 13 Julij 1864, des namiddags ten 4 ureten verzoeke van de Kin- deren van JAN PLADDET, te lloekop het door hem bewoond geweest zijnde Jlofsteedje al daar van Omtrent 4 bunders TARWEROGGE en AARDAPPELEN en eene partij KANT- HOOI. Mr. F. VAN DE1NSE, Advocaat en Notaris te Hulst, zal in het open- -12 baar verkoopen Op Dingsdag den 12 Julij 1864, p. 3r des middags om 12 uurten verzoeke van Sieur EDIJARDUS van DAMME, thans wonende te Neuzen Fh bunder WINTER- en ZOMER-GERST, 7 lh ROGGE 1 ERWTEN en eenig KANT- IIOOIalles staande op de Landen rond de Hofstedevroeger door den verkooper be woond. Te vergaderen op de Hofstede bewoond door Cs. Fransen Landbouwer in den Koudenpolder. vallen en te vervangen door het volgende: vallen zijn. verboden is, iets anders bij de vervaardiging te Wcrk. Schuld pCt. 3 pCt. 4 pCt. 98^. Rotterdam 4 Julij. Tarwe redelijk aangevoerd doch bij weinig be- geerlevooral in de in i ode re soorten naau welijks lot vorige prijzen te plaatscn Zeeuwsche, Vlaamsche en Overra. van 8, /8.50, /8,80, tot f9,50. Rogge tot vorige prijzen langzaam van de hand gaande Zeeuwsche en Vlaamsche van f6 tot fQ,50. Gerst als voren; Zeeuwsche, Vlaamsclie en Ovetm. Winter en Zomer van 4 60 f 5 5 70 tot f 6,20 naar kwaliteit Haver iustcloos en lager verkochtKorte van f 5,70 tot/4,50 Lange van 5 50 5,70/4 tot /4 20 Bruine en Witte Boonen lager verkocht Zeeuwsche Bruiue van f8, f9, f 10 tot 11 dito Witte van 9 tot 15 naar kwaliteit; Paardc- boonen van f 5,80 tot f 6 30 Erwten bijna zonder vraag Groene Zeeuwsche van 6,75, f 7 25 tot f 7,75 MEEK RAP De markt was heden (laauw Mooije Onberoofde werd tot/18,50 gedaan. Amsterdam 4 Julij. Tarwe stil. Rogge flaauw en lager. Gent 1 Julij. Tarwe werd op nieuw iets hooger verkocht. daar den voorraad gering was; fr, 21,50 a 22 50. Rogge 25 c. lager: fr. 10,50 ii 12 GerstHaver en Paardeboocen als voren verkocht. Vlas met onbcduidendeo aanvoer; bij veel vraag blevcn de prijzen vast. 254ste Staats-Loterij. Prijzen van f 1000 en daarboven. Vieide Klasse. 1 ste LijslNo. 9561, 1000. TE JU>*/<7 - 0(9 ?2 Ce k ----"-c i -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 3