VMM P r e in i e n Waarschuwing w a arse h n iv t en de kostendaarenboven moeten zij aan eike der twee weduwen eene schadeloosstelling van 4,500 fr. betalen. Te Antwerpen zal op de Meir een bronzen standbeeld worden opgerigt voor den beroemden schilder David Tenters; de vervaardiging is aan den heer Ducaju opgedragen. De Belgische regering keeft de soni van 32,000 francs daar- toe aangewezen; de stad Antwerpen zal een derde 16,000 francs) bijdragen. De vrouw van een arbeider in de ge- meente Ganshoren is voor eenige dagen van twee meisjes bevallen, die aan bet koofd en de borstholte zaamgegroeid zijn, zoodat zij slecbts 66n kind uitmaken met een dubbel hoofd, twee nenzen, twee oogen, een dubbelen mond, vier armen en vier beenen, alles volkomen goed ge- vormd. Yolgens desknndigen, is dit een verba- zend zeldzaam geval, en de pkotograpkie heeft zich dan ook gehaast, eene afbeelling van die tweelingen te maken, welke echter slechts een uur geleefd bebben en 48 centimeter lang zijn. Sedert bet deeimaal stelsel in Frankrijk is ingevoerd, is daar te lande voor een waarde van 10,582,460,172 francs geld gemunt. Sedert 1852 is tot verfraaijing der stad Parijs ruim 100 millioen gulden besteed. Ten gevolge van de ongunstige rapporten der geneeskundigen in Frankrijk, over het aan- tal idioten, geboren nit huwelijken tusscben bloedverwanteu, beeft de regering aldaar be- voien bij de geboorteregisters een nieuwe kolom te voegen, waarin moet worden opgcnomen, of enjin welken graad van bloedverwantschap de ouders tot elkander staan. Sidi-Kadurde scboonzoon van Abd-el- Kader, bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs en beeft eene audientie bij den keizer gehad, om de teruggave zijner sedert lang in beslag genomen goederen in Algerie te verzoeken, waaraan echter niet kan voldaan worden, daar deze goederen reeds sedert ongeveer 30 jaren in tweede en derde banden waren overgegaan. Daarentegen heeft de keizer hem eene jaarlijk- sehe toelage van 6000 francs verleend. Tot hoeveel kabinet- en bureau-arbeid, zegt een blad, sommige diplomatieke kwestiea in onzen tij'l aanleiding geven, blijkt uit de volgende omstandigheid. Door de Engelscke regering is aan bet parlement eene nieuwe reeks van depeches overgelegd, betrekking hebbende op de zaak van Sleeswijk-Holstein. Deze de peches loopen van 23 Januarij dezes jaars tot 26 Maart, en omvattcn dus een tijdperk van slecbts twee maanden. Desniettemin beslaan zij 820 bladzijden van het Blue-book, en zijn 1215 in getal. Bij de op Paascbmaaudag gebouden oefe- ningeu der vrijwilligers te Londen, is aan den predikant F. C. Beresford Earle, die met vele duizenden personen naar dit grootscbc scliouw- spel was lieengelokt, bet ongelnk overkomen, dat bij door een laadstok, die bij ongeluk in den loop van een der geweren was blijven ste- ken, werd getroffen, ten gevolge waarvan bij kort daarna den geest gaf. Het 6tablissement der firma Barry du Barry Co.te Londenalgemeen bekend wegens den verkoop der revalenta arabica, is tot den grond toe afgebrand. Onlangs werd in een krankzinnigenge- sticbt in Fmgeland een patient door eenen ande- ren vermoord. Zoo als daar te lande gebruike- lijk is, stelde de weduwe een proces in tot sckadevergoeding tegen bet bestuur. De regt- bank oordeelde echter, dat het verlies van een krankzinnigen echtgenoot geen schade veroor- zaakt. In het zuiden van Yorkshire hebben na- gcnoeg 4000 kolenwerkers den arbeid verlaten omdat de eigenaars der mijnen niet wilden toe- stemmen in verhooging der daghuren. De sympathie voor Denemarken en'jde spijt dat Engeland de Denen niet te hulp komt, schijnt ook in Schotland zeer groot. Onlangs heeft men uit Edinburg naar Kopenhagen 500 pond sterling (/6000) gezonden, eenvoudig met de woorden: „Van een land dat niets verloren heeft dan de eer, aan een land, dat alles thans ve.liest behalve de eer." Garibaldi is, vergezeld van zijne beide zonen, Menolli en Riciolli, den 3 dezer te Southampton, in Engeland, aangekomen. Dui zenden en duizenden Engelschen badden zich op het strand verzameld. Garibaldi, in de uni form van het Italiaansche legioen, deed, na zijne aankomst, aan de zijde van den burgemeester in open rijtuig een rid door de stad, en ontving daarbij de opgetogendste bewijzen zijner booge vereering. De aanzienlijksten maakten hem hunne opwacbting, en velen waardeerden het als eene groote gunst, slecbts weinige oogen- blikken in zijne tegenwoordigheid te mogen ver- keeren. Het Engelsche volk dweept met hem, en brengt hem meer dan vorstelijke eerbewijzing. In Engeland is Garibaldi het ideaal van den geheel belangloozen held, die slechts vecht voor haard en vaderland, zonder iets voor zich te wenschen. Wij zullen dit niet betwisten, bij de overtuiging dat het oog van den ver verwijder- den beschouwer zoo ligt kan dwalen; maar waar wij voor vreezen is dit, dat al die gedu- rige ondernemingcn en revolution, tot bewerking eener vaak ingebeelde vrijheid, in hot eiud nog eens het vuur kunnen doen ontbranden, waar- door Europa in vijandelijke legerkampen verdeeld en zelf de vurigste aanbidders van ditbcginsel, berouwvol zullen staren op de puinhoopen van jammerlijk vernielde volkswelvaart, en in plaats dat eene heilzame verbetering van volkstoestan- den, dat de ware vrijheid heilrijk oprijst, de volkeren in het eind n°g eens eene keten van despotisme om den A* wordt geworpen, die des te moeijelijker zal'Otjn af te werpen, naar- mate zij, door de erva.ing geleerd, door zijne trawanten te kunstiger is gesmeed. Mazzini heeft Garibaldi op den 6eeubezoek gebragt, tijdens zijn verblijf te Brooke, op het eiland Wight. Jl. maandag zou Garibaldi zijn intogt in de hoofdstad doen. In eene op den 7 dezer onder voorzitting van den lord-mayor gehouden vergadering van den gemeenteraad tc Londen, is besloten aan Garibaldi het eereburgorschap der city aan te bieden, vervat in een gouden kistje, ter waarde van 100 guinjes. In de ontvangst van Garibaldi in Engeland, zicn de Fransche bladen meer en meer eene staatkundige strekking, vooral daar thans ook lord Palmerslon den generaal op een banket uitgenoodigd heeft, welk voorbeeld van vele andere zijden gevolgd wordt. Sedert ons vorig nummer is er weinig ver betering te berigten in den politieken toestand van Europa. Wei schijnt het congres, na einde- looze tegenkanting, toch tot stand te zullen komen, maar het is wel onzeker, of eene ver gadering van diplomaten, bestaande uit zoo ver- schillende en tegenstrijdige elementen en bedoe- lingen, iets wezenlijks voor den Europeschen vrede zal en kan aanbrengen. De eerste togt van de vereenigde legers van Pruissen en Oostenrijk, kan wel spoedig door een tweede gevolgd worden. In den namiddag van den 2 dezer, is het stadje Sonderburg, gelegen op hot eiland Alsen, zonder eenige voorafgaande waarschuwing, door de Pruissen aangevallen en daarna 24 uren aaneen gcbombardeerd. Niet minder dan 1500 liolle kogels zijn op de stad geworpen, die daar- door op verscheidene plaatsen in brand is ge- raakt, terwijl ongeveer 80 inwoners, waaronder vrouwen en kinderen, door dit lievige vuur zijn omgekomen. Ooggetuigen verhalen, dat het een vreesselijk schouwspel is geweest, en de ingezetencn door den onverwachten aanval in doodsangst hunne brandende huizen ontvlugtten. Deze daad van meer dan middeleeuwsche wreed- heid, blijft voor de Pruissen eene onuitwisch- bare schandvlek, en meet de maat hunner gru- welijke onregtvaardigheid voor geheel Europa tot overloopens vol. Voor de Diippeler sehansen stuiten de Duitschers nog voor Deenschen moed en beleid, ofschoon het vrij zekcr is, dat ook deze linie weldra voor het onophou lelijk vuur zal bezwijken. Men schrijft uit Napelsdat in gemelde stad twee Lazzaroni op den inval kwamen een borstbeeld van Victor Emmanuelmet een touw om den hals en aan een stok bevestigddoor de straten te dragen. In Napels is men gewoon op deze wijze lasten of vrachten te dragen. Aan- gehouden door de policiehebben zij beweerd dat zij belast waren dit borstbeeld te verhuizen en dat zij het geschikst geoordeeld hadden dit op deze wijze te doen. Ilunne schuld was het niet dat zich ledigloopers om hen verzameld hadden en er politieke aanspraken tot het borst beeld gehouden werden. De policie schijnt zich met die verklaring niet tevreden ge -teld te hebben, maar heeft beide mannen aehter slot gebragt. Het Egyptische gouvernement heeft den uitvoer van koren en meel, te rekenen van af 8 dezer, verboden. Bij een ander besluit is bepaald, dat meel en koren tot 5 Augustus a. s. in Egypte vrij zal mogen worden ingevoerd. Het vertrek van landverhuizers uit Liver pool begint weder aan te wakkeren, zijnde in de afgeloopen maand 14,488 personen, en gedu- rende de drie eerste maanden dezes jaars 26,547 emigranten van daar grootendeels naar Amerika vertrokken. Volgens het jaarlijksch verslag der com- missie voor de landverhuizers te New-York, zijn er in 1863 156,844 buitenlanders, 80,538 meer dan in 1862 aldaar aangekomen om zich in Noord-Amerika te vestig-en. Daaronder waren 92,157 Ieren, 35,002 Duitschers, 18,757 Engel schen en 10,928 personen van andere natien. De loting is in Noord-Amerika nog steeds een steen des aanstoots. Van den kant van het gouvernement zoowel als van die der ge- meentebesturen, wordt daarom al het mogelijke gedaan, om de vrijwillige dienstneming te be- vorderen. De gezamenlijke handgelden, welke aan een vrijwilliger worden uitgereikt, bedragen nu reeds 950 dollars of 2450 gulden. -Een Mormoonsch prediker heeft onlangs in Canadie aan zijne toehoorders het volgende verklaard Thans bezit ik 48 kinderen en ik hoop dat do hernel mij spoedig met nog veel meer zal zegenen. Er zal een tijd komen dat mijne afstammelingen in grooter getale zullen zijn dan de bevolking van den staat New-York, waar thans 4 millioen inwoners wonen." o|j d.e aanstiijuicle "VVedrennen ;te _A_xel Voor de schoonste Merrie met haar Veulen afkourstig van den hengst WlLLBMf 25,00. Voor de schoonstedoor denzelfden liengst gedekte Merrie- 15,00. Voor het grootste aantal Merrien met hunne Yeulens, afkomstig van gemel- den hengst- 15,00. Alles met de noodige hewijzen. De ondergeteekendeHoofd-Agent voor Nen zen en omstreken van de Maatschappij van Al- gemeene Assurantieu tegen gevaren van Brand gevestigd te Brusselgoedgekeurd bij Besluit van Z. M. Koning Willem I, dd. 2 Junij 1830, vernomen hebbende dat personen welke niet met gezegde Maatschappij in betrekking staan echter, onder voorgeven dat zij voor die Maat schappij werkzaam zijnpogingen aanwenden om de bestaande polissen door andere te ver- vangen ieder die bij gezegde Maatschappij Gocdeten verzekerd heeft, om A I At AST Ti TV met de zoodanigen over Vcrzekeringen bij gemelde Maat schappij te onderhandelen die Acte van aan- stelling van die Maatschappij vertoonen. Neuzen 13 April 1864 De lloofd-Ayenl voornoemd J. STURM. GEDRUKT BIJ J. STURM TE NEUZEN. 43 die 54, 7 Oct.. 56, 8 Oct. 80, 17 Febr. 100 en 122, 1576, 103, paatorijen 106 en 107, 118 84 Aug. 127 1831 128, tea oosten 1 *>9 Welgevallig was het ons na onlangs uit de hand van den bekwamen onderwijzer van Dale weder een schoolboek te mo gen ontvangen en dat te meer uu hij ons een leesboek voor de volksschoolover Zeeland bezorgd heeftwaaraan toch reeds sedert lang eene dringende behoefte bestond. Met en ne- vens het doelmatige leerboekje voor Zeeland van v. d. Jagt kunnen de leerlingen nu ook al lezende op eene aangeoame wijze bekend worden met al het merkwaardige van ons gewest en aan de hand van dezen waarheidlievenden gids zullen zij ongetwijfeld al de streken van Zeeland met genoegen doorwan- delen. De schrijverdie overal regt van pas partij getrokken heeft, om nuttig te zijn voor het verstand en hart zijnerjeug- ja ook voor dat van volwassene lezers ontvange alzoo onzen dank voor zijne welvolbragte taak en gaarne willen wij zijn nuttig schoolboek ten gebruikedringend aanbevelen. Gelijk intusschen de schrijver zelf niet twijfeltof, ondanks al zijna genomene voorzorger evenwel in dit werkje nog misslagen begaan zijnzoo heeft dan ook referent bij een naauwkcurig doorlezea nog al verscheidene aan- en opmerkingen aangeteekend welke hij den schrijver gaarne wil mededeelen, ten einde deze, bij eenen herdruk, tot verbetering te kunnen aanwenden. Uit gebrek aan ruimte daartoe kunnen wij die a lie hier niet op- geven en vermelden alzoo kortelijk slechts de volgende mis- stellinge-n of drnkfeilen Bl. 47, 29 April, lees: 9 Mei. dien P. Janssen ontving. 13 Oct. 24 Sept. 1811. 18 Febr. 1577. pastorij en *8 Heer Hendrikskindereu en *s Heer Abtskerke. 25 Aug. 1331. ten westen. waar toren on de bouwval der kerk. 131, NB. De nieuwe kerk te Wissekerke in 1827 gesticht is sedert 28 Sept. 1862 niet meer orgelloos. - lees: 29 Junij. kleederdracht. 15 Ang. 14 Dec. bekoorlijke. 161NB. De kerk te Dreischor heeft niet een maar twee praal- gravenn. 1. van de gebroeder9 Ockerse en van P. Mogge. Terwijl onze overige aan- en opmerkingen, waarvoor wij hier geene beschikbare ruimte vinden zich voornamelijk bepalen tot biz. 25, 3381, 89, 90, 91 (noot), 93, 96, 104, 106, 127, 128 en 165. Onder die alle jammert het ons, dat de schrijver (biz. 106 en 127) een tweetal dwalingen uit de overlevering ontsproten op nieuw heeft voortgeplant welke dr. ah Utrecht Dressel- huis in zijnen tijd reeds getracht heeft te wereu. Nicmand late zich intusschen weerhouden om dit overigens zoo doelmatig ingerigte en in aangenamen stijl geschrevene werkje, met belangstelling zich aan te schaffen en tevens der schooljeugd in handen te geven. De aangewezene feilen kunnen ligtelijk verbeterd worden terwijl de schrijver (hiervan houden wij ons overtuigd) gaarne al het mogelijke zal aanwenden, om zijnen arbeid der volmaakt- heid allengs nader te brengen. Referent, die altijd nog een schoolboekje over Zeelaad tot aanvulling van het nn bestaande, wenscht te leveren doch waartoeom het veelzijdige doel dat hij zich daarmede voorsteltveel onderzoek vereischt wordt weet alzoo bij ervaring, hoeveel bezwaar het in heeft, van Zee- land eene beschrijving te vervaardigen welke op naauwkeurig- heid mag bogen. Hij verheugt zich du9dat de bekwame schrijver zich wel heeft willen wagen aan het zamcn9tellen van een reeds veel to lang gemist leesboek, en met het oog op al de moeijelijkheden daaraan verbonden aarzelt hij niet, hem hartelijk geluk te wenschen dat hijals daartoe inzonderheid bevoegd zijne taak zoowel volbragt heeft. Het werkje make goeden opgang en stichte veel nut W. B. 144 151 154 29 J ulij kleederdacht 16 Aug. 156, 12 Dec., 160, Ijchoorlijke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 4