VAN WOENSDAG 13 APRIL 18G4. BEIIOORENDE TOT 1IET Men yerneemt, dat de vice-admiraal Wipff met 1 Julij a. s. zijne betrekking als directeur en kommandant der marine te Ylissingen zal nederleggen, en vervangen worden door den schout-bijnacht de Vri&s. De minister van financien heeft bekend ge- maalct, dat de openbare verkoopingen van do- meinen van den staat voortaan zullen gebouden worden op de bij koninklijk besluit van 25 Maart jl.no. 63 vastgestelde voorwaarden welke in de Staats-Courantno. 86 worden medegedeeld. IV euzen, 12 April. Gedurende de vo- rige maand zijn bet kanaal alkier opgevaren: 18 zeeschepen, metende 2340 ton, en 244 bin- nenschepen, m. 10864 t.; en afgevaren: 15 zee schepen, m. 2451 t., en 239 binnenschepen, m. 10018 t.; totaal sedert 1 Januarij 1864 op gevaren: 45 zeeschepen, in. 5480 t., en 599 binnenschepen, m. 26642 t.; en afgevaren: 27 zeeschepen, m. 3998 t., en 592 binnenschepen, m. 24958 t.; in de 3 eerste inaanden van 1863 zijn bet kanaal alliier opgevaren: 45 zee schepen, m. 5873 t., en 1012 binnenschepen, m. 35395 t.; en afgevaren: 40 zeeschepen, m. 6569 t., en 993 binnenschepen, m. 33578 t. Uit een overzigt van de geconcessioneerde en ontworpen spoorwegen in Belgieblijktdat dezemet betrekking tot bet district Eecloo zijn Eecloo Lembeke, Oost-Eecloo Ertvelde en Antwerpen; Evergem (op de baan EeclooGent), CluysenErtveldeAssenedeSelzaete en Neu- zenSelzaete, Assenede, Bouchaute en Water- vlietMaldegemBreskensSelzaeteLokeren Eecloo Aelter en Rousselaere. Worden deze lijnen gelegd(waarvan de meesten geconcessioneerd zijn en anderen regt opconcessie hebben verkregen) dan is Zeeuwsch- Ylaanderen op twee punten met Oost-Vlaanderen verbonden terwijl de mogelijkheid bestaatdat Brugge', over Damme en Sluis, zich nogmeer regtstreeks zal aansluiten. Aan bet onlangs door den gemeenteraad van Sluis genomen besluitom den gemeente- secretaris, den beer Jb. Bekaareenaandeuken te scbenken aan de 25jarige vervulling zijner betrekking, is zaturdag 2 dezer gevolg gege- ven. Het bestaat in een fraaijen mahoniehonten leuningstoelvoorzien van eene zilveren plaat met toepasselijk opscbrift. Uit Goes wordt berigtdat met elken dag aldaar de bedrijvigheid toeneemt, ten gevolge van de voorbereidende werkzaambeden voor den spoorweg. Iloezeer buitenevenwel in de on- middellijke nabijbeid der stadis men druk be- zig met het opslaan van allerlei liulpgebouwen, die bij den aanlcg der onderscbeidene werken noodig zijn. Er worden ook afscbeidings-slooten gegraventerreinen geeffendterwijl voor de directie een sierlijk gebouw wordt ingerigt. Op den 4 dezer heeft de krijgsraad te Ylis singen uitspraak gedaan in de beruchte zaak van eenige adelborstenwegens hunne gedra- gingen te Middelburg op St.-Nicolaasavond. Een hunuer is veroordeeld tot 14 dagen de overigen elk tot acht dagen arrest. Moge dit oppervlak- kig gering scbijnenmen moet bierbij niet uit bet oog verliezen dat zij verstoken geweest zijn van bet doen eener zeereis dat enkelen bunner langen tijd arrest force, alien gedurende vele weken scheepsarrest en tot eenigen tijd geleden vestingarrest gebad hebben. Naar bet gerucbt luidt, hebben te Zierik- zee eenige arrestatien plants gebad, naar aan- leiding eener zaak, bij de regtbank aanhangig gemaakt, ten gevolge van eene valscbheid in gesclirift, voor jaren gepleegd, maar nu eerst ontdekt. Reeds zijn een drietal personen in verzekerde bewaring gesteld, en men meent, dat nog meerderen in de zaak betrokken zijn. De justitie doet ijverig onderzoek, en het is best af te wacbten, wat bare nasporingen aan het licht zullen brengen. Volgens de Precurseur zou er sprake zijn van eenen spoorweg van Antwerpen over Eecke- ren, KoeverenStabroeckBarendrecht, Sant- vliet en Ossendrecht welke zicli over Bath zou aansluiten aan den spoorweg van daar naar Mid delburg en Ylissingen. Prins Napoleon die dezer dagen aan ver- schillende steden van ons land een bezoek bragt, wordt tegen het einde dezer week in Parijs terug verwacht. In een brief uit Amsterdam, voorkomende in de N. R. wordt gezegd, dat de straat- jongens der boofdstad, tijdens bet verblijf van prins Napoleon aldaar, voor 's prinsen hotel ge- roepen hebben: Weg met Napoleonleve W'li tem III Vobrdat de koningin van Groot-Brittannie dezer dagen tot het door heel haar volk toe- gejuicbte besluit kwam, om de offieiele hof- receptien en levees, sedert het overlijden van den prins-gemaal gestaakt, te hervatteu, en zich als koningin weer aan bet publiek te vertoonen, ontbrak het in de Engelsche pers niet aan stem- men, die zicli over den langen duur van hare afzondering beklaagden. Het hoofd van den staat zoo heette het o. a. in de Salurdy Review moet zooveel mogelijk onder en met bet volk leven; „aan abstracties kunnen wij menschen ons niet bechten; en een vorst, hoe geliefd overigens ook, die zich te lang opsluit en aan bet oog der uatie onttrekt, loopt groot gevaar, niet veel meer dan een abstract begrip te worden." Daar steekt in die beschouwing waarheid eene waarheid, die wij Nederlanders des te ge- reeder zullen erkennen, omdat door de wijze, waarop het hoofd van onzen staat zich met zijn volk in betrekking pleeg te stellen, de vrees, dat de wederzijdsche verhouding langzamerhand eene onbestemde, in de lucht zwevende zou wor den, veilig kan worden ter zijde gesteld. Ont- breekt in Nederland, omdat het een klciu land is, de gelegenheid tot zooveel officieel vertoon, als Groot-Brittannie en andere aanzienlijke rijken aanbieden, vorst en volk kunnen dat ont- beren, waar, gelijk bij ons, in het dagelijksch lief en leed der natie zoovele aanrakingspunten worden erkend, te treffender, naar mate zij meer ongezocht zijn. Een watersnood van 1861 levert voor de betrekking tussehen vorst en volk schitterender resultaten dan honderd wapen- schouwingen, en een koninklijk woord, zooals bij de jongste Novemberfeesten werd gesproken, weegt wel tegen honderd offieiele toespraken op. Zoodanige dcnkbeelden bieden zich als van zelf aan in de week, die door den koning, aan een veeljarig gebruik getrouw, aan het bezoe- ken van Amsterdam wordt gewijd. Dat jaar- lijksch bezoek dankt Amsterdam aan hare hoe- danigheid van boofdstad; en in de hulde, die de hoofdstad bij die gelegenheid op offieiele en niet- officiele wijs den koning brengt, is zij de tolk van ieder Nederlandor, die in koning Will em III zijn regtschapen constitutionelcn vorst lief heeft. Gelukkig dat wij gerust aan Amsterdam zulk een mandaat kunnen opdragenen dat de dagen van 1853 waarin onder het huldebetoon politieke machinatien zich vei*scholen, voor Amsterdam in meer dan een opzigt verre zijn. Kwam dan ook prins Napoleon, die dezer dagen onder den naam van graaf van Meudon ons land bezocht, en tegelijk met den koning te Amsterdam vertoefde, werkelijk met het hem toe- gedichte voornemen, om zich met eigen oogen te overtuigen van den meerderen of minderen weerstand, dien ons land aan een Franschcn coup de main zou kunnen bieden, hij zal wat ook zijn oorcleel over ons defentie- en ves- tingstelsel moge zijn -naar de Tuilerien de bewustheid medenemen, dat in de eenheid, die liier tussehen vorst en volk bestaat, in hunne tevredenheid met elkander, een zedelijke kracht is gelegen, die vreemde plannenmakers wel in rekening mogen brengen, alvorens aan de lier- vorming of oplossing van onzen staat hunne welwillende pogingen te wijden. Te Brielle is op den 1 dezer feestelijk herdacht de geboortedag van Nederlands onaf- haukelijkheid1 April 1572. In den namiddag van zondagS dezer heb ben twee twintigjarige kloeke boerenjongens te 1 leinenoorduit verregaande baldadigheid 43 borrels jenever uitgedronken. De een werd des avonds dood bij zijne ouders thuis gebragt, de ander verkeert in zeer zorgelijke omstandigheden on kan niet spreken. llet ware te wensclien dat de kastelein, die zoo'n massa jenever hun tapteexemplair Icon worden gestraft. Op min der zwaar misdrijf stelt de wet gevangenisstaf ran lange jaren. Zoo'n kerel begaat een dub- belen moord uit baatzucht. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft bij arrest van jl. dingsdag, in hooger be- roepeenige ingezetenen van Leyderdorp schul- dig verklaard aan het wanbedrijf, vermeld bij art. 412 van het wetboek van strafregt, n. 1. vanbij gelegenheid eener openbare executoriale vcrkooping van roerende goederen wegens ver- schuldigde belasting, door middel van bedrei- gingen enz.de vrijheid van bieden belemmerd te hebben. Ieder hunner is tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en f 50 boete veroor deeld. -Te Roosendaal had dezer dagen bij de aankomst van den Belgischen treindoor'den ambtenaar A. van der Muysenbergeene aan zienlijke aanhaling van gouden- en zilverwerken plants, ter gezamenlijke waarde van /'2274. Bij het instructie-bataillon te Kampen worden dezer dagen op nieuw een 50tal jonge- lieden ingedeeld. De 20ste algemeene vergadering van het Nederl. Onderw. genootsohap zal op den 28,29 en 30 Julij dezes jaars te Leeuwarden gehouden wordenterwijl de openingsrede is opgedragen aan den beer S. Gille lieringaschoolopziencr in het Ode district van Zuid Holland. Uit N.-Holland wordt gemelddat van de 25 geexamineerden voor lioofd-onderwijzer 20 zijn afgewezen en uit Drenthedat van de 5 niet een is toegelaten. Uit Drenthe wordt gemelddat de afleve- ring van turf uit de Drentsche veenen thans plants vindt tot 9 a 10 cents per seheepston voor gewone scherpen turf. In de vorige maand is eene zeer groote massa turf de Drentsche kanalen maar vooral de Hoogeveensche vaartafgekomem Een tal van personen, die pretention op het gemcentebestuur van Vledder hebben, dat weigert uitbetaling te doen zoo lang er geene wethouders optreden en de zaken omtrent het schoolwezen van de maatschappij van welda- digheid overeenkomstig hun verlangen zijn ge- regeld^ hebben dezer dagen zich gewend lot den minister van binnenlandsche zaken, daarbij verzoekende, dat de minister bewerke, dat de uitbetaling, waarop reeds zoo lang is gewacht eerlang plaats hebbe. In het Uandelsblad leest men de volgende minder curieuse, dan wel als een min gunstig verschijnsel op moreel gebied, niet onmerk- waardige advertentiegeld te winnen. Iemand van beschaafde opvoeding, een onfeilbaar mid- del bezittende om met het rouletle-spel, langzaam maai zcker te winnenzoekt zich met iemand te associeren, over circa /'3000 kunnende dis- ponerenom gezamenlijkgedurende de zorner- maanden, op de badplaatsen van Duitschland hetzeh e te exploiteren. Zekerheid van minstens fbOO winst per dag zal te voren proefondcr- viiidelijk bewezen worden. Stipte geheimhou- ding. Brieven franco onder motto forltiin" bureau Uandelsblad. Zoowel de koning als de liertog van Bra- band worden tussehen 15 en 20 dezer te Brussel terug verwacht. Sedert eenigen tijd is er in de hoofdstad van Belgie sprake van het graven van een ka naal van Brussel naar de Scheldc. Mogt dit plan bij den liandel ondersteuning vinden dan zou Brussel eene meer gunstige positie als handels- stad erlangen. In hoeverre ecliter thans de hinderpalen zouden kunnen ovenvonnen worden welke tijdens do vereeniging van Nederland en Belgie dergelijk plan onuitvoerbaar deden ach- tenzal de toekomst leeren. - Men herinnert zich nog dat er in de maand Augustus van het voorledcn jaar, te St.-Nicolaas een in aanbouw zijnde gasthuis instortte waarbij twee metselaren het leven verloren. Dit onge- luk werd aan den bouwmeester en de twee aannemers ten laste gelegd. De regtbank van Dendermonde heett lien dezer dagen veroordeeld elk tot eene maand gevangenisstraf, 50 fh boete

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 3