BIJ VOEGSEL I IliWS- I illfllBLJ miwsch-mimi 1141 No. tsi, W0 ENS D A G 9 M A A RT 18 6 I Men leest in de Slaats-Courant„T<3 Stel- Icndamin de nabijlieid van Goedereedeheeft in het afgeloopen jaar van Junij tot December, eene aanmerkelijke epidemie van pokken ge- heerscht. Stellendam telde 858 inwoners, te zamen 181 gezinnen nitmakende. In 123 ge- zinnen kvvam de ziekte voorslechts 58 bleven vrij. Het geheele cijfer der aangetasten bedroeg 832. De 123 gezinnen waarin de pokken zich vertoonden, bestonden nit 632 personen. Daarvan waren 249 ongevaceineerdhiervan werden 228 aangetast, van dezen stierven 20; daarvan wa ren 354 gevaecineerdhiervan werden 94 aan getast van dezen stierven 2 daarvan badden 29 vroeger pokken gehadhiervan werden 10 aangetastvan dezen stierven 2. De heilzame invloed der koepok-inenting blijkt bier weder duidelijk. Van de ongevaccineerden werden 91.6 percent aangetast, en daarvan stierven 8.7 percentvan de gevaccineerden werden 26.5 percent aangetast, en daarvan stierven 2.1 per cent. Dat van degenendie vroeger pokken hadden, meer werden aangetast dan van de gevaccineerdenis denkelijk hieraan toe te schrijvendat er vele jaren waren verloopen sedert zij de ziekte haddenen zij zich nict weder hadden doen vaccineren. Er waren in omstreeks 25 jaren geene pokken in de gemeente voorgekomen. Ook moet in aanmerking worden genomen dat bun getal slechts gering was en dus een enkel sterfgeval meer of minder een groot verschil te wceg brengt in de reden ten honderd. In bet geheel werden 332 personen aangetast, dat is bijna 39 percent der bevol- kingen 24 lijdersdat is bijna 3 percent der bevolking, stierven. Dat de epidemie niet veel noodlottiger gevolgen hadmag voor een deel worden toegeschrevcn aan de uitmnntende zorg van den heelmeester der plaats, den beer A.J. van Mourilc." Bij besluit van 26 Februarijno. 60vermeld in de Staals-Courant van 1 dezer, heeft Z. M. goedgevondenden bij beslnit van 7 April 1861, no. 67ingestelden eerepenning toe te kennen aan genoemden heel- en vroedmeester. Aan het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs, voor het ontwerp van wet tot horziening van de tabel bedoeld in art. 99 der wet van 4 Julij 1850 Slaalsblad no. 37), (verdeeling des rijks in kiesdistricten) ont- leenen wij het volgende: Behalve de medegedeelde bedenkingen tegen de voorgestelde wijzigingen, werden door eenige leden ook nog bezwaren ingebragt tegen de be- staande indeeling in Zeeland. Die bezwaren lessen zich op in de klagt over de indeeling der gemeenten Ossenisse en Hontenisse bij Goes, en de splitsing van het eiland Tkolen, beide, naar men beweert, geheel willekeurig. Niets ver- hindert de zamensmelting der eerstgenoemde ge meenten van gene zijde der Wester-Schelde met Middelburg, waarbij geheel die landstreek reeds behoort. Daardoor zal liaar tegenwoordig-isole- ment, ontstaande uit de lioogst moeijelijke, soms geheel gestremde gemeenscbap met Zuid-Beve- land, ophouden. Hare kiezers zullen dan linn gemeenschappelijk belang met de overige be- woners van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de verkie- zingen kunnen behartigen. Ten andere zal daardoor gelegenheid ontstaan om geheel Tholen bij Goes te voegen, en ook aan die zijde meer eenheid te verkrijgen. Tusschen St.-Annaland met Stavenisse en het overige gedeelte van het district Zierikzee, bestaan toch schier geene andere betrekkingen dan die uit de indeeling, met betrekking tot de verkiezingcn voor de staten-generaal, geboren worden, en ook daar is de gemeenschap door het water belemmerd. Voor de vereeniging van gelieel Tholen pleit nog, dat het met Philipsland thans een afzon- derlijk kiesdistrict voor de provinciate vertegen- woordiging vormt, waaruit zekere zamenwerking is ontstaan, die evenwel telkens, als het eene keuze voor 's lands vertegenwoordiging geldt, verbroken wordt. Op deze gronden, die ook de meening van gedeputeerde staten van Zeeland uit- drukken, werd mitsdien op de tot stand kommg der verlangdc wijziging met ernst aangedrongen. De verschikking zal tevens blijken, wat het ingezetenen der nicuw zamen te stellen kiesdistricten betreft, geene bezwaren op te le- veren. Met het oog op het naderende tijdstip der gewone verkiezingen, en om het verkiezings- werk in dit jaar niet al te zeer te vermenigvul- digen, werd in drie afdeelingen het verlangen te kennen gegeven, om de verdere behandeling van het ontwerp en de afkondiging der wet in dier voege te leiden, dat de keuzen, uit deze herziening voortvloeijende., zamenvallen met die voor de aftredende helft der kamer op den tweeden dingsdag der mr md Junij. Onder de velerlei adressen over of liever tegen de voorgestelde wijziging der zoutwet, aan de tweede kamer ingediend, komt dat van den heer 0. Verhagen, te Goes, het meest ra- tionele en het meest onpartijdig voor. Hij is geen belanghebbende meer. Hij was vroeger zoutzieder, maar is door de wet van 1852 ge- noodzaakt geworden zijne industrie op te geven, wilde hij zich niet telkens zien blootgesteld aan vexatoire inmenging, aan willekeur en hooge boeten, ook bij de meest mogelijke goede trouw. Thans heeft die wet 12 jaren gewerkt, en nu lueent hij, dat juist de nieuwe voordragt vol- doende aantoont de noodzakelijkheid der her ziening van de bestaande wet in haren ganschen omvang, des noods van voorafgaande enquete, welke in 1853 halverwege is blijven steken. Maar inmiddels adresseert hij tot aanneming der wet, hoewel ook hij de bezwaren, daaraan ver- b'onden, niet over het hoofd ziet, maar omdat hij overtuigd is, dat het onder de tegenwoor- dige wetgeving op bet zout de eenige afdoende maatregel is, om bet openlijk in comsumptie brengen van onveraccijnst zout te beletten. Wordt hem het gegrond vooruitzigt eener algemeene wetsherziening gegeven naar goede beginselen met strenge controle, dan zou hij zijne zoutzie- derij weder in werking brengen. Het door de regering aan de tweede ka mer ingezondcn verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen over 1861—62, bevat het volgende met betrekking tot Zeeland: Deze provincie telde 137 openbare scholen voor gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs en 37 bijzondere scholen. Eenige vooruitgang in den toestand van 't onderwijs was zigtbaar, hoewel de klagten over ongeregeld en kort- stondig schoolbezoek en gebrek aan hulpperso- neel zich herhaalden. In eenige scholen, vooral in het 2de en 3de district, waren proeven ge nomen met de sckoolschriften van Thieme, die aanvankelijk wel vokleden. Met het lezen was liet hier en daar wat beter gesteld, doch op vele scholen ten platten lande was het nog zeer middelmatig. Het rekenonderwijs, ofsclioon zeer voldoende op onderschcidene scholen, bleef op vele andere nog te werktuigelijk en aan het uit 't hoofd rekenen werd niet genoeg gedaan. Dikwerf bleken de leerlingen weinig ervaren te zijn in het metrieke stelsel der maten en ge- wigtenen was hun het verband dat tusschen deze onderling en tusschen de munten bestaat vreemd. Het onderwijs in de vormleer ging nog slechts langzaam vooruit. De mathema- tische ligchamen, welke thans in de meeste scholen dezer provincie aanwezig zijn, hadden echter wel eenige verbetering in de behandeling van dit leervak te weeg gebragt en de belang- stelling daarvoor doen toenemen. De kennis der Nederlandsehe taal liet, ofsclioon daaraan op onderscheidene scholen nog al tijd en zorg besteed werden, over het algemeen nog veel te wensclion over. Het onderwijs in de aardrijks- kunde was op vele plaatsen aanmerkelijk ver- beterd. Hier en daar werd het door oefeningen in het kaartteekenen krachtig ondersteund. In de geschiedenis werden ook wel eenige vorde- ringen gemaaktdoch op vele scholen werd dit vak nog zeer oppervlakkig en zonder genoeg- zamen zamenhang onderwezen. In de kennis der natuur was het onderwijs over het algemeen ook nog niet van veel beteekenis. Voor het zing-en scheen bij vele onderwijzers nogalvoor- liefde te bestaan, doch het onderwijs daarin beantwoordde op weinig scholen aan de ver- eischten. Aangaande het meer uitgebreid lager onder wijs is alleen te vermelden, dat de landbouw- kunde op de openbare school te Aardenburg onder de leervakken was opgenomendoch dat daarin tot dusver alleen aan een tweetal leerlingen onderwijs werd gegeven; verder dat de gymnastiek en het teekenen in eenige af- zonderlijk daarvoor bestemde inrigtingen werden onderwezen. Te Boschkapelle is voor de avondsehool school- geldheffing ingevoerd; te Brouwershaven, Brui- nisse,Nieuwerkerk, Veere, Vrouwepolder, Wemel- dingen en Zonnemaire is het schoolgeld eenigzins verminderd; te Oostburg is het schoolgeld voor leerlingen van 16 jaren en daarboven verhoogd en uitgebreid. Kosteloos onderwijs is voor de dagschool ingevoerd te AxelBoschkapelle Clinge, Dreischor, Graauw, Hengstdijk, Honte nisse, Kortgene, Oostburg (tot 16 jaren), Oos- terland, Ossenisse, Oud-Vossemeer, Poortvliet, St.-Kruis,- St.-Maartensdijk, Sluis, Stoppeldijk, Tholen, Waterlandkerkje, Westdorpe, Wisse- kerkc, Zaamslag en Zuidzande. In 1861 werd voor de dagschool nergens schoolgeldheffing in gevoerd, waar te voren deze niet plaats vond. Men schrijft aan den Eeclonaar uit Hoofd- plaat van 25 Februarij: Een zeldzaam en der melding waardig geval heeft zichhier opgedaan. De weduwe F. de Wever, 42 jajrep, was dezer dagen aan eene hoofdziekte ouene/len. Men nam al de in dergelijke omstahdigkeden ver- eischte schikkingen. Vier en twintiYpnjvapn in dicn staat verstreken, en hare kinderefnstUMen naast hot doodbed der betreurde moeder ten eeuwigen vaarwelwant men ging het lijk kisten. Dan, in eens rigtte de schijndoode zich op; zij ontwaakte als uit een droom, en terwijl de dochter, door schrik bevangen, wegsprong, vroeg zij den zoonwat al die sombere toebereidselen rond haar wel beteekenden. Kortom, de vrouw is, na vier en twintig uren als dood te zijn beschouwd geweest, thans ten eenenmaal verrezen en genezen! Het geval is zeldzaam, maar hierom merkwaardig, wijl liet leert, ons wel in acht te nemen, voor al te overijlde begravingen. De reeds meer dan 70jarige vrouw van den landbouwer L.te Bieseling-ein 't land van Goes, kon het met haar meid maar volstrekt niet vinden en deelde haar voor omstreeks vier weken mededat zij met Mei een andere dienst moest zoeken. Naauwelijks had zij dit echter gezegd, of haar 33jarige zoon I'id komt binnen en zegtDat behoeft in 't geheel nietwant met Mei ga ik met haar trouwen." De moeder roept„Wel PieI wat werkisdat!" krijgt van schrik „een stuk van de koortse" en gaat naar bed. Eenige oogenblikken daarna komt de 73ja- rige echtgenoot binnenverneemt het voorge- vallene, vraagt naar zijne vrouw, krijgt uit sympathie eveneens de koorts en trekt zijne vrouw achterna. Den volgenden dag zocht men Pict van zijn voornemen af te brengenmaar te vergeefs. Piel zeide „Ik wil eindelijk ook eens trouwen, ik ben 33 jaar en dus geheel vrij." Daar er niets aan te doen vielhebben de oude luidjes zich in het geval maar geschikt en zullen de jongelieden voorecrst bij hen blij ven inwonen als arbeider en meid. Op dit oogenblik zijn Piel en Maalje reeds bruidegom en bruid. Yolgens het dagblad la France heeft de brand van het Meseum-Boymans te Rotterdam in Frankrijk bij de voornaamste kunstenaars en kunstminnaars zulk een diepen indruk gemaakt dat zij liunne medewerking reeds aangeboden hebben, om genoemd meseum weder optebou- wenlietzij zulks door middel van eene inschrij- ving of van eene loterij mogt geschieden. Men meldt uit 'sHertogenbosch, dd. 3 Maart: 't Officie bij de regtbank alhierheeft in zakc pater Takkencontra de kruisheeren van het klooster te St.-Agatha, den 2 dezer geconclu- deerd tot verwerping der exceptie van nietig- lieid der dagvaarding en bevel aan partijen om ten principale voort te procederenmet veroor- deeling van de gedaagde partij in de kosten op de exceptie gevallenop gronddat de beweerde onduidelijkheid niet in de dagvaarding te vinden ismaar daaruit veeleermet het oog op de dezer dagen openbaar gemaakte memorie van toelichting bij den verkoop van eenige goedercn aan het bedoelde klooster, een zeer goed en juist begrip te maken is van hetgeen de eischer vordert. De uitspraak in deze zaak is daarop door de regtbank bepaald op 23 Maart e. k. De beer te Tilburg, heeft onlangs bij den lmrgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 22ste kind, waarvan zijne 46jarige vrouw is bevallen. De oudste zoon is thans sergeant bij de tirailleur-compagnienin garnizoen te Veere; veertien kinderen zijn van de 22 nog in leven. In het Noord-Brabantsche dorp Geldrop 1800 zielen tellendewerden in 1863 ontvan- gen en verzonden 34,000 brieven. In Amsterdam is een nieuw middel ge- vonden om goedkoop eene uitspanningsplaats voor het Amsterdamsche publiek te verkrijgen. In eene vergadering- van afschaffers is de stel- ling ontwikkelddatals men zich door geheel Nederland gedurende twee dagen van het ge wone drankgebruik onthieldzooveel gelds zoude verkregen worden dat het wandelperklietwelk men zoo zeerwenscht, daardoor op mime schaal zou kunnen worden aangelegd. Plet zal echter te bezien staanof op die wijze geheel Neder land zal willen medewerkenom de Amster- dammers te laten wandelen. Bij de loting voor de nationale militie in de gemeente Aengwirden, in Friesland, heeft zich het geval voorgedaan, dat aan een jonge- ling, die als eenige zoon reden van vrijstelling had, daags voor de loting een broertje werd geboren. Hij trok een laag nummer en werd alzoo in zijne verwachting niet weinig telcur- gestcld. LI. maandag, de laatste dag voor dc in- BEHOORENDE TOT HET VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 3